yacenty

PROW 2007-13 Modernizacja Gospodarstw Rolnych

Polecane posty

Nie zadowoleni tak jak Ja Młodzi Rolnicy nie mleczarze z tych 6 województw gdzie nie będzie naboru na MGR możecie podziękować naszemu ministrowi rolnictwa w komentarzach pod życzeniami świątecznymi jak i pod priorytetami ministerstwa . ( inni niezadowoleni także mile widziani w komentarzach ) Pozdro

 

Blog naszego Ministra Rolnictwa

 

http://mareksawicki.blog.onet.pl/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jumar7    3

A na ile lat mogę wykorzystać dofinansowanie ?

To jak teraz nie mam tyle kasy to mogę uzbierać w ciągu np. 4 lat tak ?

 

Po pozytywnej decyzji masz 24 miesiące na realizacje zadania jeśli relizacje zapalnowałeś w jednym etapie i 36 miesięcy jeśli w 2 etapach - nie dłuzej jednak niż do końca 2015 ( o zwrot występujesz w pierwszym przypadku raz w drugim 2 razy ( w przypadku leasingu może to być 10 etapów) - czyli np. realizujesz operacje w jednym etapie - zakup 6 maszyn, wniosek o płatność składasz jak kupisz wszystkie maszyny, a nie po zakupie każdej.

 

ponawiam pytanie będac młodym rolnikiem(bez zwierzat i upraw stałych)czy moge sładac wniosek na MGR bo w agencji koles mi powiedzial ze z tym bedzie problem bo jesli przejme gospodarstwo w 2011 roku to do ESU beda liczyli tylko oziminy wie ktos cos w tej sprawie? przy MR milaem ESU pow. 4

 

Po pierwsze aby składać wniosek o MGR musisz być ich właścicielem i posiadać bądź złożyć wniosek o numer identyfikacyjny gospodarstwa. Po drugie musisz wykazać esu powyżej 4 esu. Wniosek będzie składany w przyszłym roku do 15 marca więc esu wyliczasz na podstawie 2010 roku - gospodarstwa które przejmiesz-uprawy najlepiej z wniosku o płatność obszarowa jesli posiadałbyś zwierzęta to stan na 31 grudnia 2010- jesli składałes w młodym rolniku w 2010 to esu upraw jest takie same jak tam. Wypowiedz pracownika arimr jest nieprawidłowa, radze zapoznać się z instrukcją do wniosku mgr, wszystko tam jest dobrze opisane (no może kilka punktów budzi wątpliwość)

 

Jeśli mamy nie wliczać do ESU zboża które jest przeznaczone na paszę , to gość, który ma 20 ha obsiane zbożem i produkuje powiedzmy 150 tuczników rocznie ma taką samą wartość ESU jak ten który te 150 tuczników wyhoduje na pełnoporcjówce? :D

Do Esu wliczamy wszystko co jest potencjalnie towarowe - więc zboża zawsze sie wlicza, nie wlicza się jedynie roślin pastewnych przeznaczonych na pasze - arimr uwaza za nie np. buraki pastewne, trawe, koniczyne - uprawy te w tabeli esu są napisane pochyloną czcionką. Więc jeszcze raz stwierdźmy to - ZBOŻA ZAWSZE WLICZAMY DO ESU NAWET JESLI SĄ ZJADANE PRZEZ HODOWANE ZWIERZĘTA

 

Witam, jestem tu nowym użytkownikiem, choć AF śledzę od dawna. Miał bym kilka pytań odnośnie MGR, mam przyznane MR ale tato nie załapał się na liście RS, mamy gospodarstwo 16ha z czego użytki role 11,15ha + 15ha dzierżawy bez papieru, na 6ha dało by się napisać umowę. Hoduję trzodę ESU na wniosku na MR miałem ok 16. Jestem z Mazowsza i wniosek mógłbym składać po 17 stycznia, tylko czy mogę, nie chcemy na razie przepisywać gospodarstwa bo może z tej rezerwowej listy RS coś dadzą a jak nie to i tak przepiszemy na mnie. Mam w planach ciągnik ok 80km z ładowaczem , agregat US 3m , agregat t 2,5m , opryskiwacz 615 , rozsiewacz 600, wał,przyczepę 4. Nie posiadam młodszego ciągnika jak 20 lat. Jak myślcie mogę składać i czy dostane takie maszyny.

Składać możesz ale musisz być właścicielem w chwili składania wniosku - więc czasu na notariusza jest nie wiele. Na dzierżawy najlepiej mieć spisane umowy. Co do maszyn to powinny być przyznane bez problemu bo mieszczą się prawie wszystkie w ekspertyzach, co innego czy zostanie przyznana ci pomoc - aż tak dużo kasy nie ma. Przeczytaj informacje dostępne na stronie arimr o zasadch punktowania wniosków. Ogólnie myśle ze w tym roku bedzie dość ciężko, ale warto spróbować bo do 2013 raczej naborów nie bedzie, a nowy budżet (od 2014), zaczym nasi urzędnicy się obudzą to bedzie 2015 albo 2016, więc bedziesz musiał się już rozliczyć z kasy za MR - 36 miesięcy od wypłaty - więc nie wykorzystasz ich jako wkład własny.

 

umowa nie wystarczy na 6 lat? Ale pole nie wliczam do esu. A krowy to jako mleczne mogę zaliczyć. Mam jakieś szanse.

Umowa na 5 lat od daty przyznania pomocy - a kiedy przyznają to nigdy nie wiadomo - zawsze ją możesz aneksować. Do esu wliczasz wszystkie uprawy potencjalnie towarowe - więc wszystkie zboża się wlicza - nie wliczasz tzw. roślin pastewnych - trawy, buraki pastewne, koniczyna - jeśli są przeznaczone na pasze w twoim gospodarstwie - jęsli np. trawe sprzedajesz na siano to możesz ją wpisać w esu. Co do zwierząt to bydło podaje się jako - krowy mleczne, krowy mamki, buhaje powyżej 2 lat, jałówki pow, 2 lat, jałówki 1-2, cielęta do 1 roku - stan na dzień 31 grudnia 2010 roku, krowy mamki zawsze możesz ująć jako krowy mlecze nikt tego nie sprawszi a esu bedzie wyzsze. Jeśli liczyśz GVA też to tam wyliczasz dla całego stada - więc ze stada masz to co sprzedajesz: np. mleko, cielęta, krowy wybrakowane, jałówki hodowlane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolu    3

Czy ktoś planuje starać się o zaliczkę 20%? Jakie mogą być koszty gwarancji bankowej? w moim przypadku byłoby to ok 20 tys

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jumar7    3

Czy ktoś planuje starać się o zaliczkę 20%? Jakie mogą być koszty gwarancji bankowej? w moim przypadku byłoby to ok 20 tys

Koszt gwarancji to od ok 0,5% do kilku procent. Najlepiej się spytać w banku, ale jest ona najczęściej dość kosztowna ok 5-6%, trzeba pamiętać ze bank może pobrać wiele opłat z tego tytułu (opłata przygotowacza, manipulacyjna) oraz zadac wielu dokumentów jeśli chodzi o zabezpieczenie takiej transakcji (akty notarialne, dokumenty z krus, UG - praktycznie wszystko co przy kredycie rolniczym- ale to wszystko zalezy od danego banku. W mojej ocenie jest to gra nie warta świeczki, bo koszty mogą być zbliżone do kredytu ( a jeśli bedziesz brał jakiś na tą inwestycje to pewnie wygodniej wziąć o te 20 tys wiecej i miec problem z głowy.)

 

.

nie ważne że skladasz w drugim terminie, krowy możesz podać w esu bo je posiadasz. Możesz je podac jako mleczne bo kwota mleczna dotyczy dostaw hurtowych a ty np. możesz sprzedawać mleko okolicznym mieszkańcom. Co do esu to osobiście uważam że w tym rozdaniu środki bedą dla tych co mieszczą się między 16 a 40 esu (chyba że w twoim województwie jest dość znaczna pula.)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matbar    1

Jestem z małopolskiego powiat nowosądecki chciałbym zapytać czy ktoś wypełnia wnioski o modernizacje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Laver    5

To jesli dobrze rozumiem nie ma znaczenia kiedy przejme gospodarstwo czy w 2010 czy 2011 to ESU i tak bedzie liczone z upraw z 2010, a jak jest z dzierżawami przy MR liczy sie ESU tylko z tego co miałem we wniosku na MR czy dzierżawy równiez beda sie liczyły do ESU jesli umowa bedzia na 5 lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jumar7    3

To jesli dobrze rozumiem nie ma znaczenia kiedy przejme gospodarstwo czy w 2010 czy 2011 to ESU i tak bedzie liczone z upraw z 2010, a jak jest z dzierżawami przy MR liczy sie ESU tylko z tego co miałem we wniosku na MR czy dzierżawy równiez beda sie liczyły do ESU jesli umowa bedzia na 5 lat.

Z tego co pamietam to nie ma znaczenia esu bedzie za 2010 rok, ale właścicielem musisz byc w chwili składania wniosku. Formalnie dzierżawy nie są na ciebie więc nie mozesz ich wliczać do esu, nie pamiętam jak jest jakbyś je przepisał na siebie przed złożeniem wniosku. Postaram sie to sprawdzić i jutro dam odpowiedź na forum.

 

Poprawka jeśli przejmiesz w 2011 to esu bedzie na 2011 (uprawy podajesz na podstawie planu zasiewu - tego o co złożysz płatność - przynajmniej ja tak robiłem we wnioskach, a hodowle na dziej 1 stycznia 2011) i wtedy możesz podac tez dzierżawy. Co do oceny prawidłowości takiego działania to już zalezy od urzędnika, w toruniu uznaliby to że jest ok.

 

Wielkość ekonomiczną gospodarstwa ustala się na podstawie danych dotyczących w szczególności:

1) rodzaju i wielkości produkcji prowadzonej w gospodarstwie w roku poprzedzającym rok, w którym jest składany wniosek o przyznanie pomocy w przypadku wniosków składanych przed dniem 15 marca (z zastrzeżeniem pkt 3);

2) rodzaju i wielkości produkcji prowadzonej w gospodarstwie w roku, w którym jest składany wniosek o przyznanie pomocy - w przypadku wniosków składanych od dnia 15 marca;

3) rodzaju i wielkości produkcji prowadzonej w gospodarstwie albo w jego części w roku, w którym jest składany wniosek o przyznanie pomocy - w przypadku wniosków składanych przed dniem 15 marca i dotyczących gospodarstw lub ich części, nabytych w okresie od dnia 1 stycznia roku, w którym jest składany wniosek o przyznanie pomocy, do dnia złożenia wniosku.

 

Ciebie dotyczy pkt. 3. Ja uważam ze podanie planu zasiewu powinno być ok. Przecież jesli np masz same jare zboża to byś miał esu zero, ale już po zasiewie esu byłoby inne. Zalecam kontakt z Arimr w twoim rejonie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jumar7    3

I jeszcze info dla wszystkich MR którzy dopiero będą mieli przekazywane gospodartswo. Jeśli osoba przekazująca uzyska rente strukturalną to mozna u notariusza skorzystać z obniżonej stawki - taksa 600 plus podatek. Sytuacja wygląda tak samo jeśli osoba przekazująca uzyska świadczenie emerytalne lub rentowe z krus oraz jesli obecnie ma zawieszone część renty lub emerytury z powodu posiadania gospodarstwa a przekaze wszystkie grunty. Notariusze często o tym nie informują a można zaoszczędzić kilka a nawwet kilkanaście tys. złotych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Laver    5

jak dzwonilem do mojego oddziału arimr to powiedzieli mi ze własnie tylko oziminy mi sie bedą liczyly w odr tez tak powiedzili i ze jak złoze wniosek to na własne ryzyko bo dokonca nie wiadom czy MR moze składac czy nie znaczy składac moze ale gorzej z ESU ale nic jutro sie chyba wybiore do mojego oddzilau arimr no i do notariusza bp z czasem sie robi krucho, a dzis dopiero decyzje dostałem na MR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

a tak z ciekawości to ile trzeba zaplacić u notariusza za przekazanie 8ha w 5 działkach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jumar7    3

a tak z ciekawości to ile trzeba zaplacić u notariusza za przekazanie 8ha w 5 działkach?

http://www.podatki.biz/artykuly/13_8321.htm

 

Tutaj masz taksy - oczywiście są to maksymalne stawki, ale najczęściej notariusz takie bierze. Jeśli chodzi o Ciebie to przy założeniu że hektar wart jest 20 tys. musiałbyś zapłacić 1410 plus vat. a jesli właściciel dostanie rente strukturalną lub z krusu to 600 plus vat (oczywiścue jesli dostaniesz darowizną tylko ziemię, bo jesli bedzie przekazanie również zabudowań to w pierwszym przypadku notariusz ustali sobie ich wartość). Dodatkowe opłaty to: np. za pełnomocnictwo notarialne zeby ktoś cię mógł reprezentować między urzędami itd. 100 od każdej osoby, jęsli miałby być zapis w kw o dożywociu rodziców to 200 za osobę, oczywiście bedziesz potrzebował kilku wypisów, za każdą strone notariusz może policzyć 6zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jumar7    3

jak dzwonilem do mojego oddziału arimr to powiedzieli mi ze własnie tylko oziminy mi sie bedą liczyly w odr tez tak powiedzili i ze jak złoze wniosek to na własne ryzyko bo dokonca nie wiadom czy MR moze składac czy nie znaczy składac moze ale gorzej z ESU ale nic jutro sie chyba wybiore do mojego oddzilau arimr no i do notariusza bp z czasem sie robi krucho, a dzis dopiero decyzje dostałem na MR

Najlepiej złóż w arimr zapytanie w formie pisemnej, bo mówić mogą różnie a jesli odpowiedz masz na piśmie to możesz później dochodzić swojego - tylko nie wiadomo jak długo bedą na nie odpowiadać. Ja bym zrobił esu wg tego o co bedziesz składał dopłaty, jeśli im nie bedzie pasować to wezwą cię zebys to poprawił albo napisał wyjaśnienie. I zgodnie z instrukcją weryfikacja esu następuje na podstwie wniosku o płatność - w twoim przypadku o płatność za 2011 oraz stanu zwierząt w ewidencji lub tez wizji lokalnej w gospodarstwie. Np. składasz wniosek o dopłate 15 marca a buraki siejesz dopiero pod koniec kwietnia więc tez jakby nie było planujesz. No i jest jeszcze tabela struktury upraw w prg i tam w roku 2011 podasz planowane uprawy i wg mnie to powinno byc przeniesione do tabeli esu. I dalsza weryfikacja u nich polega na tym że ilość ha w tabeli o strukturze upraw (bez roślin pastewnych zużywanych na pasze) musi się zgadzać z ilością hektarów w tabeli esu, jeśli bedzie inna to będą wzywać. Jednym słowem błędne koło, a zdecyduje urzęnik który boi się o swoją posadę i często sam do końca nie zna przepisów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
massey2645    1

TO jeżeli nie przejmę gospodarstwa to nie mogę składać wniosku, czy da się to przeskoczyć jakimś wnioskiem o uzupełnienie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KamilW    3

Możecie mi powiedzieć jak jest z tymi obszarami,i natura 2000? U nas ok. 1,6 ha leży na takim obszarze, czy kwalifikujemy się już do tej premii 10% w górę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bosman    0

Do ESU można wliczać dzierżawy nie udokumentowane tylko żeby były we wniosku o płatność w 2010 r.W tym roku Agencja to umożliwiła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rom19    0

Ktoś wypełnia Ankietę monitorującą?

wartość dodaną brutto wyliczyć od nowa, czy lepiej spisać ta co miałem we wniosku wyliczoną na ten rok?

jak to zrobić, żeby się w agencji nie czepiali?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jumar7    3

TO jeżeli nie przejmę gospodarstwa to nie mogę składać wniosku, czy da się to przeskoczyć jakimś wnioskiem o uzupełnienie.

Tak w chwili składania musisz być właścicielem gospodarstwa i wystąpić chociaż z wnioskiem o nr identyfikacyjny. Miało być tak że MR mogli uzyskać nr tymczasowy i dopiero wtedy załatwiać formalności związane z przejęciem gospodarstwa ( w terminach określonych w MR czyli w 180 dni od decyzji) ale to nie weszło, bo nigdzie nie ma przepisów wykonawczych.

 

Mam pytanie do wszystkich którzy wypełniają wnioski mgr, macie oferty z vatem 22 czy 23 ? Niby sprawa małoistotna bo i tak zwrot od netto ale we wniosku podaje się też wartość brutto operacji. A niestety nikt nie wie jak wyliczać, bo nie ma przepisów a później będą chcieli tak jak im się podoba. Znając życie to bedą kazali poprawiać na 23 i dostarczyć nowe oferty, bo może czasami dealerzy nie zwiększą ceny brutto - ale jednocześnie cena netto spadnie.

 

Możecie mi powiedzieć jak jest z tymi obszarami,i natura 2000? U nas ok. 1,6 ha leży na takim obszarze, czy kwalifikujemy się już do tej premii 10% w górę?

Jeśli dobrze pamiętam to conajmniej 50% gospodarstwa musi znajdować się w takiej strefie. Na pewno opisane jest to w instrukcji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matbar    1

jumar7 Jesteś pewien że krowy mogę wyliczyć do esu jako mleczne jeżeli nie mam kwoty mlecznej bo byłem w agencji i mówią że policzą jako mamki a wtedy mi nie wyjdzie esu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jumar7    3

jumar7 Jesteś pewien że krowy mogę wyliczyć do esu jako mleczne jeżeli nie mam kwoty mlecznej bo byłem w agencji i mówią że policzą jako mamki a wtedy mi nie wyjdzie esu.

Oto definicje krów mamek i krów mlecznych:

Krowy mleczne

 

Dairy cows

Definicja :

 

Samice bydła domowego (Bos taurus oraz Bubalus bubalis i Beefalo) w wieku 2 lat i więcej, które miały już potomstwo, a ze względu na rasę lub odmianę lub szczególne właściwości utrzymywane są wyłącznie lub głównie do produkcji mleka przeznaczonego do konsumpcji lub przetwórstwa na produkty mleczne. Ujmuje się tu także krowy mleczne wybrakowane z chowu i hodowli, które po okresie tuczu przeznaczone zostaną na rzeź, a także krowy mleczne, które miały potomstwo jeszcze przed ukończeniem 2-go roku życia.

 

Źródło definicji:

 

•Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 5 maja 2009 r. w sprawie określenia wzorów formularzy sprawozdawczych, objaśnień co do sposobu ich wypełniania oraz wzorów kwestionariuszy i ankiet statystycznych stosowanych w badaniach statystycznych ustalonych w programie badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2009.

Miejsce publikacji: Dz. U. Nr 85 poz. 717

 

Krowy mamki

 

Suckling cows

Definicja :

 

Samice bydła domowego (Bos taurus oraz Bubalus bubalis i Beefalo) w wieku 2 lat i więcej, które miały już potomstwo, a ze względu na rasę lub odmianę (rasy mięsne i krzyżówki z rasami mięsnymi) lub szczególne właściwości utrzymywane są wyłącznie lub głównie dla produkcji cieląt, i których mleko wykorzystywane jest do odchowu cieląt lub przeznaczane na paszę dla innych zwierząt. Ujmuje się tu także krowy mamki wybrakowane z chowu i hodowli, które po okresie tuczu przeznaczone zostaną na rzeź a także krowy mamki, które miały potomstwo jeszcze przed ukończeniem 2-go roku życia.

 

Źródło definicji:

 

•Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 5 maja 2009 r. w sprawie określenia wzorów formularzy sprawozdawczych, objaśnień co do sposobu ich wypełniania oraz wzorów kwestionariuszy i ankiet statystycznych stosowanych w badaniach statystycznych ustalonych w programie badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2009.

Miejsce publikacji: Dz. U. Nr 85 poz. 717

 

Definicja formalnie nie określa ile litrów mleka ma taka krowa produkować, ani że aby krowe uznac za mleczną trzeba posiadać limit. Wiadomo że jeśli wprowadzasz mleko do przetworstwa to musisz posiadać limit, ale jesli chodzi o konsumpcje to limit już taki nie jest potrzebny. Zawsze możesz się wytłumaczyć że duzo spożywasz mleka, robisz sery i sprzedajesz mleko okolicznym mieszkańcom. Wszystko zależy od twojej interpretacji, jesli się dobrze wytłumaczysz to nie powinno być problemu. Formalnie z rejestrów arimr można stwierdzić że dana sztuka jest krową - a to czy jest mleczna czy mamka to już interpretacja twoja. Możesz np. podac ze częsc krów to mleczne a część ze mamki. Interpretacja jest zależna od ciebie ale w kontaktach z arimr musisz zawsze miec takie samo stanowisko i nie ujawniać jak jest w rzeczywistości, że są to krowy mamki. Tym bardziej że nie korzystasz z restrukturyzacji sektora mleczarskiego, więc nie dostarczasz zaświadczenia o limicie mleka więc teoretycznie nie bedą tego sprawdzać. Po za tym info o kwocie mlecznej jest w gestii arr a nie arimr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
massey2645    1

Jeżeli kupił bym 2ha ziemi, 6ha w dzierżawę i od ojca przepisał zwierzęta to bym mógł złożyć wniosek? a po otrzymaniu decyzji na RS tato przepisał by mi swoją ziemię. Czy coś takiego mogło by się udać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arekpl3    9

Mam takie pytanko, czy ARIMR podczas kontroli (po złożeniu wniosku o płatność) sprawdza dobrostan zwierząt czy tylko to co związane bezpośrednio z inwestycją?

Zaświadczenie z weterynarii o dobrostanie zwierząt już mam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xsc    56

Jeżeli kupił bym 2ha ziemi, 6ha w dzierżawę i od ojca przepisał zwierzęta to bym mógł złożyć wniosek? a po otrzymaniu decyzji na RS tato przepisał by mi swoją ziemię. Czy coś takiego mogło by się udać

 

Mysle, ze tak. Najwazniejsze jest osiagniecie 4esu i srodki w woj na MGR


Nie matura, lecz chęć szczera zrobi z Ciebie oficera.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aster453    26

Czy ktoś wie o której juz należy się ustawić w kolejce jeśli chodzi o kraków 3 stycznia ? Miejsca bezpłatne parkingowe ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kicu
      Witam dziasiaj pojechałem orać 1 h pola i wszystko szlo dobrze do 2 ostatnich przejazdów gdy podniosłem pług zaczął opadać. Z trudem zaorałem pole i pojechałem po moja talerzówkę i podnosiłem ja a on tak jak plug opadała. Nie wiem co sie dzieje 4 miesiące temu cala pompa była wymieniana.
      Proszę o pomoc!!!
    • Przez karolr2
      Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha
    • Przez damianos95
      Witam  takie pytanie szukałem czytałem o młodym rolniku i modernizacji gospodarstw rolnych i nie wiem czy dobrze zrozumiałem te przepisy i po krotkiej rozmowie z niemiłą panią z odr a mianowicie czy można premie młodego rolnika traktować jako wkład własny do modernizacji gospodarstw
      Podam moj przykład
      Chciałbym ciagnik jego cena to około 145000 zł brutto
      pług 4 skiby około 10tys
      agregat uprawowo siewny 8tys
      gruber 10tys
      przyczepa 25tys
      co daje łącznie około 198tys złoty
      Zakładając ze złoże wnioski i dostane pozytywne rozpatrzenie z obu programów
      to dostajac premie młodego rolnika i programu modernizacje to znaczy ze wydajać 100tys z młodego rolnika a druga cześć te 98tys dostane z modernizacji gospodarstw czy to sie wyklucza albo wyglada inaczej ??
      No i jeszcze jedno jeśli przejde na wat i czy moge przejść korzystajać z trych programów ??
      To jak bede na vacie to moge odliczyc vat od tych maszyn czy nie moge bo sa one z kasy unijnej ??
      Jeśli możecie to powiedzcie mi jak to wyglada dokładnie
      pozdrawiam Damian
    • Przez FOX2
      Witam koledzy,
       
      Mój stół paszowy został już praktycznie doszczętnie "wylizany" przez krowy. Kamienie już bardzo mocno wystają z posadzki, co bardzo utrudnia utrzymanie stołu w czystości oraz wymaga znacznie więcej pracy podczas zamiatania. Stół ma wymiary 2,5mx35m. Krowy stoją po oby stronach stołu. 
      Za kilka dni zacznę zasuszać krowy i będę je przeprowadzał do innego budynku. To jest jedyna okazja, aby naprawić stół paszowy, bo chwilowo w budynku będzie sporo wolnych stanowisk. Będę miał około 1-1.5 miesiąca czasu na wylewki i wyschnięcie. Najprawdopodobniej podzielę całą operację na 4 etapy (po jednej "ćwiartce stołu" na jeden raz)
       
      W związku z powyższym, chciałbym się doradzić w jaki sposób naprawić taki stół.
      Plan jest taki aby wylać na wierzch jakieś 5cm wylewki z małym zbrojeniem. Tata myśli jeszcze o płytkach, ale wydaje mi się, że to nie jest dobry pomysł, bo płytki są za śliskie.
      Optowałbym za porządną, szybkoschnącą i odporną na ścieranie wylewką, po której będzie jeździła mała ładowarka.

      Czy może ktoś z Was ostatnio naprawiał albo zalewał stół paszowy i może mi podpowiedzieć jakie są najnowsze metody i materiały na stoły paszowe?
      Czy istnieję specjalne betony albo wylewki do stołów paszowych?
      Czy może istnieją jakieś ulepszacze do betonu aby ten był bardziej odporny na ścieranie?
      Czy istnieją jakieś mocne i szybkoschnące betony?
      Czy jest sens malować cały wierzch żywicą, farbą czy jakimś innym utwardzaczem?
       
      Chcę aby ta posadzka posłużyła co najmniej 20 lat, także muszę zastosować rozwiązanie, które jest najbardziej odporne na ścieranie.
       
      Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.
      Darek
       
       
       
    • Przez SuperRolnik1
      Witam,mam zamiar skorzystać z modernizacji gospodarstw rolnych z nowego PROW-u.Wybór padł na 2 marki: New Holland TD5.95 lub ZETOR Proxima 100 Power.Cena obu traktorów podobna.Dodam,że oba będą w bogatszym wyposażeniu oraz będą pracować z ładowaczem czołowym.Proszę o radę.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj