yacenty

PROW 2007-13 Modernizacja Gospodarstw Rolnych

Polecane posty

Jerry28    4

Skwituje te wypowiedzi bardzo krótko "Jeszcze się nie urodził taki co by wszystkim dogodził".

Amen.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
artur4    0

Artur przeczytaj dokładnie ustawe to nie jest wymysł pslu ani agencji ze tak ustalono ten nabór, to był wymóg unijny ze w tym naborze w pierwszej kolejności dostaną mleczerze wiem ze to nie jest najbardziej sprawiedliwe ale to o czym mówisz z tymi osmioma krówkami to też nie jest sprawiedliwe czemu ich wykluczać sam składałem w pierwszym naborze kwote mam 95 tyś czyli też nie za dużo i naprawde nikomu nie żałuje a ty już korzystałeś z MGR i czy tamten nabór był sprawiedliwszy że im kto pierwszy ten lepszy

 

 

Mój drogi - ustawy nie rodzą się same, to po pierwsze. W toku ich przygotowywania do publikacji są tzw. konsultacje społeczne, w których uczestniczyć może każdy, ale prawda jest taka, że póki nie jesteśmy skuteczną tzn. w miarę liczną grupą nacisku to lipa. Nic nie wskórasz. Z moich obserwacji wynika, że najbardziej skuteczni są różnego rodzaju kombinatorzy i naciągacze, którzy nigdy rolnikami nie byli i nie będą. Za to mają setki ha dzierżawione przez układy z ANR i tworzą różnego rodzaju śmieszne i zabawne programy rolno-środowiskowe albo prowadzą swoje obszary jako ekologiczne. Wszystko po to aby żyć z setek tysięcy dopłat... oczywiście kosztem prawdziwego rolnika. A co ja potem widzę - durną konferencję durnego sawickiego z PSL, o tym że polska wieś dostała 100 MILIARDÓW ZŁOTYCH. Za chwilę burzy się miasto i czytam komentarze pt. "żarcie mega drogie, wsiuny mają kupę szmalu bo dostali 100 MILIARDÓW, KRUS i jeszcze im k.... mało".

 

Zasady poprzednich naborów na MGR, jak i obecnego wynikają z rozporządzenia a nie ustawy. Mleczaki dostali dodatkową kasę bo UE postanowiła, że ten sektor ze względu na kryzys który tę branże pokiereszował 2 lata temu trzeba jakoś wesprzeć. Np. w przypadku woj. mazowieckiego tej kasy dodano na poziomie ok. 57 mln. zł. i aby być fair wobec innych rolników preferencja i pierwszeństwo powinny dotyczyć tylko tej sumy a nie całej, czyli 470 mln. zł. Tym, którym kasy nie starczyłoby w ramach priorytetu mlecznego z automatu powinni przeskoczyć do grupy z drugiego naboru i tam na równych, przejrzystych i czytelnych zasadach walczyć o wsparcie.

 

Jeśli kolejne nabory (o ile w ogóle zostaną ogłoszone) będą preferować branże, które w 2 lata temu, rok temu albo w kolejnych latach dostaną po tyłku to co? Też wyczerpią alokację. W ten sposób normalny rolnik dostanie szansę na wsparcie gdzieś w 2025 r.

 

A co do ogółu - czyli jak ustalić kolejność przyznawania pomocy? Przede wszystkim tak rozdysponować środki pomiędzy działania, aby na inwestycje, na rozwój poszło gro kasy i aby wszystkich "cwaniaków z marszałkowskiej" wyciąć ze wspólnej polityki rolnej. Przypomnę, że budżet PROW 2007-2013 to 70 mld. zł z czego 40 poszło na wspieranie cwaniaków i socjalu. Gdyby tylko część spośród tych 40 mld. zł. zagospodarowano inwestycyjnie, to w ramach MGR zostałyby sfinansowane wszystkie albo prawie wszystkie wnioski. I w tym właśnie jest rzecz - że prawdziwi rolnicy powinni zebrać się do kupy i zacząć walczyć o swoje. W pojedynkę g... będziemy mogli. Póki co z lektury setek postów wynika, że rolnicy czekają na to co łaskawie opublikuje ARiMR i choćby zasady były najbardziej nieżyciowe to jedyną odpowiedzią jest - ale chu...o i ja nic na to nie mogę poradzić.

 

Uważam, że czas skończyć z prezentowaniem miny cielaka, która jest wyrazem bezradności. Czas pokazać pazur i walczyć o prawdziwego producenta rolnego, a nie dawać się cały czas dupcyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
foka71    1

Dla tych co dostaną,to taka punktacja będzie dobra,dla tych co się nie załapią będzie do d....W 2009 składałem wniosek na losowanie...,no i uważam,że to było do kitu,totolotek w Agencji zrobić(nie załapałem się ;) ),no a teraz zobaczymy.Ten pomysł z drugim naborem,to była totalna porażka;trzeba było na początku tak robić,jak było full kasy,a nie teraz jak ochłapy zostały.Co Sawicki myślał,że się zgłosi tysiąc rolników w skali kraju,bo reszta już się zmodernizowała???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danield28    35

nikomu sie nie dogodzi jak ktoś napisał wcześniej... Według mnie punktacja jest najlepsza bo zgóry są wskazane kryteria i to zmusza to starania sie i rozwoju... Co do naborów gdzie były dwa fakt lepiej dać rolnikowi, który ma szanse na dalszy rozwój i znaczącym wynikiem jest wratość tych 28 ESU... Większość średnich producentów mleka taką wartość by osiągnęła więc i tak by dostała ale trzeba też zrozumieć, że 8 krówek daje jakąś szanse na rozwój młodym rolniką którzy dostali w darowiźnie tylko tyle krów... Więc na pewno się nie dogodzi wszystkim i ktoś zyska ktoś straci...

 

"żarcie mega drogie, wsiuny mają kupę szmalu bo dostali 100 MILIARDÓW, KRUS i jeszcze im k.... mało"

 

Na pewno to nie jest powód do denerwowania się bo widać, że autor tego zdania ma małe pojecie o ekonomi i dzisiejszej gospodarce... Bo mało tej kasy trafiło na dobry cel... Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Waldekps2    2

Mati2311 - jesteś w błędzie, niestety bardzo małym :(

 

Dziś rozmawiałem z urzędnikiem z Ministerstwa Rolnictwa. W woj. mazowieckiem około 5280 wniosków czyli prawie cały drugi nabór pójdzie na zieloną trawkę!!!

 

Dane na dzień 21 luty 2011 r.

Złożono 8705 wniosków z czego 3377 to mleczarze. Mleko wyczerpują ponad 503 mln. zł. Dla reszty pozostaje ochłap w postaci 24 mln. zł.

 

Jeśli chodzi o dodatkową kasę - 70 mln. euro, którą nierząd postanowił przesunąć z innych rolniczych działań na MGR, to cokolwiek wiążącego będzie wiadomo mniej więcej za ok. 4 m-ce. Tyle czasu Komisja Europejska ma na wydanie zgody. Oczywiście może odpisać, że się nie zgadza. A jeśli nawet się zgodzi to te ok. 280 mln. zł. w skali kraju będzie niezauważalną kropelką w oceanie ponad 8 mld. zł.

 

Czas zacząć pisać pisma do pseudo prorolnika zwanego sawickim i pytać jaką ma ofertę dla 5328 wnioskodawców (dotyczy tylko. woj. mazowieckiego), i trzeba pogratulować mu kretyńskiego pomysłu, w wyniku którego tysiące gospodarstw nie będą mogły otrzymać nawet 20 tys. zł. wsparcia. Takie potraktowanie innych sektorów rolniczych jest wyjątkowo chamskie, tym bardziej że w ramach MGR jest to ostatni nabór.

 

8 krówek czyli 4,08 ESU jest lepiej punktowane niż 28 ESU + GVA. Totalne nieporozumienie i NIESPRAWIEDLIWOŚĆ.

 

PeeSeLowców czas uśmiercić politycznie amunicją w postaci październikowej kartki wyborczej.

Masz 28 ESU to chyba z glodu nie umierasz. Ja mam 12 krow i 7 ESU to co mi sie juz nic nie nalezy? Najglosniej jak zwykle krzyczą najbogatsi bo im stale malo, a ci mali niech pieprzą biede. Co to za polityka zeby tylko najbogatszym dawac? Ci sobie dadzą rade i tak. Ja nigdy z unijnych programow nie korzystalem bo nie mialem gospodarstwa. Nie pisze tego zeby sie klucic. Caly ten system jest niesprawiedliwy. Najlepiej bylo całą pule z PROW pdzielic na wszystkich rolnikow i dac wszystkim po rowno czy ma 1 ha czy 100ha. Wtedy kazdy by dostal i by siedzial cicho i bez klutni. A tak na poważnie to pomoc powinna byc mniejsza ale za to dostepna dla wiekszej ilosci rolnikow. Z tej puli 2007-13 mozna by bylo skozystac tylko raz i powiedzmy do 100 tys. To i tak duza pomoc a skorzystala by cala wies a nie tylko nieliczni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
artur4    0

Artur4 co do tych pism do sawickiego to szkoda 3zł na znaczek . pisałem 4 emaile do Ministerstwa rol i zero odpowiedzi choć w treści prosiłem o jakąkolwiek odpowiedź. a jak zadzwonisz coś zapytać to tylko: ja Pana przekieruje itd.

 

Pracownicy ARiMR , Ci z którymi miałem kontakt to niebo a ziemia porównując tych z minrol.

 

Czyli na mazowszu 160 szczęśliwców będzie z drugiej tury ;)

 

Vicia1223,

 

Ja wysyłałem pisma do centrali ARiMR z prośbą o interpretacje ws. różnych programów. Podobnie było w przypadku Min. Rolnictwa. Na każde z pism otrzymałem odpowiedź. Te które szły pocztą to polecone i za potwierdzeniem odbioru. Inne składałem bezpośrednio w biurach podawczych będąc w Warszawie. Poza tym oni muszą Ci odpowiedzieć - tak stanowi Kodeks Postępowania Administracyjnego.

 

Jest jeszcze jeden myk, aby towarzystwo zdopingować. Ja wszystkie dokumenty adresuję na Sawickiego (w przypadku Agencji na Prezesa Kołodzieja). Najdalej za 2 - 3 dni telefonuję i pytam gdzie pismo zostało zadekretowane, tzn. do kogo konkretnie i do jakiego departamentu. Potem dzwonię do tego departamentu z pytaniem czy zadekretowane pismo otrzymali. Grzecznie pytam kiedy mogę się spodziewać odpowiedzi. Jeśli nie otrzymuję w ciągu 30 dni zaczynam robić mały raban. Jeszcze nie zdarzyło się tak, aby nie odpowiedzieli.

 

Wysyłając maila koniecznie musisz podać swoje dane, czyli imię, nazwisko oraz adres. Inaczej kwit nie spełnia wymagań korespondencji wg. KPA. Wtedy rzeczywiście mogą pozwolić sobie na nieodpowiadanie. Niemniej jednak stosuj ścieżkę, którą opisałem a dopniesz swego.

 

Jeśli chodzi o kompetencje urzędników Min. Rolnictwa i ARiMR to ja z kolei mam zupełnie inne doświadczenia. To co mi mówili w OR Agencji często okazywało się bajkopisarstwem. Oni mówili mi to, co chciałem usłyszeć. Potem starałem się to potwierdzić w ministerstwie. Tu rzeczywistość okazywała się niezbyt ciekawa - i niestety koniec końców rację mieli urzędnicy MR co potwierdzał dokument którego tytuł to "odmawiam udzielenia pomocy..."

 

Masz rację, że przekierowywanie do kolejnych gryzipiórków to standard, niemniej jednak ja nie odpuszczam, jestem namolny i uparty. Poświęcam na to sporo czasu. Zawsze dopadnę tego typa na którym mi zależy, bo to czego chcę się dowiedzieć jest dla mnie bardzo ważne. Podstawa - nie dać się spławić. Jak zobaczą, że nie da się spławić Cię jedną rozmową i będziesz telefonował jeszcze kilka razy to żeby zamknąć sprawę w końcu Cię połączą z tym kim należy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sojka    0

Panowie mam propozycje wszyscy pod prysznic ochłodzić te głowy bo słów brakuje jak się czyta te posty i nie piszczie tu już więcej żadnych poematów CIERPLIWOŚCI proszę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
frafra30    0

Artur cwaniaki na wiejskiej zawsze byli są i będą czy rządzi PIS czy PO ,SLD ,czy PSL i oni zawsze będą największą kase brali kto twoim zdaniem zdanie nadaje sie na ministra rolnictwa czy Leper albo Olejniczak byli lepsi każdy ma swoją paczke której pcha kase dodam że nie jestem zwolennikem PSL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlody2010    0

Sojka dlaczego nie pisać poematów wreszcie zaczyna się ciekawa polemika a nie tylko kiedy listy czy mi dadzą czy nie czy będą na stronie tej czy tamtej sam powiedz który post lepiej przeczytać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
frafra30    0

A z tą pseudoekologią to masz racje tyle kasy idzie a czy coś wogole z tego jest np plantacje orzecha włoskiego pana lepera czy plantacje milin których nikt nie zbiera tylko dużo większą dopłate bierze a co do socjalu to sie nie zgodze ci po 55 to już sie troche napracowali wtedy praca w gospodarstwie nie wyglądała tak jak dziś wystarczy popatrzeć na uprawe buraka np

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6890

nikomu sie nie dogodzi jak ktoś napisał wcześniej... Według mnie punktacja jest najlepsza bo zgóry są wskazane kryteria i to zmusza to starania sie i rozwoju... Co do naborów gdzie były dwa fakt lepiej dać rolnikowi, który ma szanse na dalszy rozwój i znaczącym wynikiem jest wratość tych 28 ESU... Większość średnich producentów mleka taką wartość by osiągnęła więc i tak by dostała ale trzeba też zrozumieć, że 8 krówek daje jakąś szanse na rozwój młodym rolniką którzy dostali w darowiźnie tylko tyle krów... Więc na pewno się nie dogodzi wszystkim i ktoś zyska ktoś straci...

 

 

 

Na pewno to nie jest powód do denerwowania się bo widać, że autor tego zdania ma małe pojecie o ekonomi i dzisiejszej gospodarce... Bo mało tej kasy trafiło na dobry cel... Pozdrawiam

 

Ten komentarz chyba dosłownie taki sam czytałem na tym Hot Money czy jakoś tak <_<

Edytowano przez danielhaker

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sojka    0

bo cierpliwość jest cnotą mówcie co chcecie i ile chcecie ale czy to pomoże przy rozpatrywaniu wniosków ????? czas i jeszcze raz czas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vicia1223    11

waldekps2 w drugiej turze nie wszystkie wnioski maja 28 esu . druga tura jest bardziej rozdrobniona pod względem ESU . osobiście znam kilka osób które naprawdę kombinowało na te 4 ESU i teraz tylko językiem po brodzie i dalej Crazy Ursus C-330 Hard Pulling ;)


wschodni koniec mazowsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankes91    0

Mogli by dać tym co na mniejsze kwoty składali w drugim naborze to więcej osób by dostało :D .

Nie ma sensu się kłócić poczekamy do marca i będzie wiadomo.Ja już się nastawiłem że nie dostane i jestem spokojny,a jak dostane to fajnie nie to nie,.nie przeżywam jak niektórzy. B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
artur4    0

Masz 28 ESU to chyba z glodu nie umierasz. Ja mam 12 krow i 7 ESU to co mi sie juz nic nie nalezy? Najglosniej jak zwykle krzyczą najbogatsi bo im stale malo, a ci mali niech pieprzą biede. Co to za polityka zeby tylko najbogatszym dawac? Ci sobie dadzą rade i tak. Ja nigdy z unijnych programow nie korzystalem bo nie mialem gospodarstwa. Nie pisze tego zeby sie klucic. Caly ten system jest niesprawiedliwy. Najlepiej bylo całą pule z PROW pdzielic na wszystkich rolnikow i dac wszystkim po rowno czy ma 1 ha czy 100ha. Wtedy kazdy by dostal i by siedzial cicho i bez klutni. A tak na poważnie to pomoc powinna byc mniejsza ale za to dostepna dla wiekszej ilosci rolnikow. Z tej puli 2007-13 mozna by bylo skozystac tylko raz i powiedzmy do 100 tys. To i tak duza pomoc a skorzystala by cala wies a nie tylko nieliczni.

 

Waldkups2,

 

Twój tok rozumowania zakłada, że ktoś kto ma 28 ESU z chęcią zagłodziłby tego co ma mniej, a w szczególności tych z przedziału do 10. Zmartwię Cię - mam mniej ESU niż TY, i uważam że przegrana z Tobą na zasadach, które dotyczą drugiego naboru byłaby fair (no chyba, że załapałbyś sie na extra dla mleczaków).

 

Proszę napisz mi - dlaczego 7,5 ESU trzodziarza, wiśniarza, śliwiarza ma przegrać z Twoim KROWIM 7 ESU?

 

I pytanie do reszty forumowiczów, szczególnie tych bogatych w ESU - czy życzycie źle tym co mają od Was mniej, chcecie ich wyeliminować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
frafra30    0

naprawde nie ma idealnego rozwiązania poprostu mleczarze mają farta że dali im fory pozostali mają prawo sie wkórzyć ale równie dobrze mogło być odwrotnie wtedy ja bym sie wkórzał a odpowiedz mi artur kogo byś widział za sterami w ministerstwie rolnictwa ciekawy jestem B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ejczbio    82

Pany, może nie o polityce w tym temacie... już i tak jest wystarczający burdel, że czytać się odechciewa... załóżcie jakiś temat o polityce i tam piszcie...również chętnie poczytam....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
artur4    0

naprawde nie ma idealnego rozwiązania poprostu mleczarze mają farta że dali im fory pozostali mają prawo sie wkórzyć ale równie dobrze mogło być odwrotnie wtedy ja bym sie wkórzał a odpowiedz mi artur kogo byś widział za sterami w ministerstwie rolnictwa ciekawy jestem B)

 

 

Wiem, że nie ma idealnych rozwiązań (we wcześniejszych postach pisałem co mogłoby zbliżyć nas do doskonałości). Poza tym zawsze są jakieś kompromisy, ale powinny być one wynikiem jakichś logicznych negocjacji, ważenia argumentów "za" i "przeciw". Złoty środek jest tym do czego winniśmy dążyć. Niestety w przypadku tegorocznego MGR nie znajduję niczego co byłoby chociaż namiastką sprawiedliwości.

 

Co do następcy Sawickiego? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, bowiem amatorka, którą serwują nam politycy jest przede wszystkim wynikiem braku nacisku na rządzących w postaci inicjatyw oddolnych. Jeśli te są przemyślane i mają duże poparcie mogą odnieść sukces, który przełoży się na np. na lepsze bardziej przyjazne prawo, czyli w przypadku PROW - sensowniejszy i bardziej rozwojowy podział środków. Osobiście nie mam najmniejszego poczucia, że np. Izby Rolnicze czy ODR'y jakkolwiek zabiegają o interesy prawdziwych rolników. Tj. towarzystwo, które wzajemnie głaszcze się po rączkach.

 

Co do obecnie urzędującego ministra rolnictwa - wiem tyle: kiedy kogoś zatrudniam w swojej firmie i on powierzone obowiązki zaniedba, spitoli projekty to takiego typa zwalniam, i dlatego, że wiem jakim on jest nieudacznikiem więcej go nie zatrudniam, co więcej dzwonię do znajomych i przed takim typem ostrzegam. W przypadku Sawickiego, który przez podatników został zatrudniony na stanowisku ministerialnym i w mojej ocenie źle wykonuje swoje obowiązki powinien odejść i nawet zabronione powinno mu być objęcie stanowiska wójta, którym bodajże kiedyś był.

 

Pamiętaj - politycy liczą się tylko i wyłącznie z siłą, a o tej stanowi liczba (istotne są też argumenty). Spójrz ile jest osób na tym forum, setki a może i tysiące. Większość to młodzi, ambitni farmerzy, którzy chcą inwestować i się rozwijać. Warto byłoby wokół spraw istotnych dla prawdziwych rolników jakoś się organizować i realnie zacząć wpływać na to co dla nas i naszej przyszłości ma niezmiernie istotne znaczenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
frafra30    0

Z twojej wypowiedzi można wywnioskować że zostaje nam, sposób na Lepera gnojówka i płonące opony na droge a to noie jest takie proste bo zamiast tego co jest musi być jakaś alternatywa a tej po tym rządzie nie widać ani w PO ani w PSL i prawdopodobnie przyjdzie mam rzyć w tych realiach następne 4 lata patrząc na sądażę ale i patrząc wstecz to też nic dobrego od ministrów rolnictwa prawdziwy rolnik nie dostał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
artur4    0

frafra30

 

wnioski można wyciągać różne i różniste, ale twierdzenie, że proponuję lepperyzację to wniosek całkowicie chybiony. Lepper stosował siłę fizyczną, ja natomiast proponuję siłę argumentu, a ta np. polega na udziale w konsultacjach społecznych na etapie tworzenia prawa, wysyłania maili, listów do posłów z komisji rolnictwa, zmuszania do działania ODR'ów, Izb Rolniczych. Pisałem o tym dziś, kilkanaście postów wcześniej.

 

Załóżmy, że organizujemy się na fecebooku. Wymieniamy się opiniami na temat tego co nas wkurza, co warto byłoby zmienić. Z propozycji, które są zgłaszane konstruujemy coś na wzór wspólnego stanowiska i zaczyna się akcja. Jednolity tekst jest zamieszczany w internecie. Każdy ma do niego dostęp i jeśli uzna za stosowne wysyła pocztą, mailem do urzędów, posłów czyli osób, które mają realny wpływ na tworzone prawo z którym - czy nam się podoba czy nie - później musimy się zmagać. Załóżmy, że liczba osób która podpisałaby się pod określoną propozycją np. zmiany przepisów to np. 10 tys. rolników. Pisząc o sile to miałem na myśli te 10 tys., które na politykach naprawdę robi wrażenie. Poza tym zawsze masz programy typowo rolnicze. Media takimi inicjatywami zawsze się interesują, zatem masz kolejny istotny element nacisku. Nawet jeśli nas zleją ciepłym moczem za pierwszym razem, to zawsze masz argument, że Minister Rolnictwa nie słucha i ma w d... prawdziwych rolników. Kolejnym razem zastanowi się po1000kroć zanim pokaże nam fucka.

 

Podsumowując - okazji do wykazania się będzie bardzo wiele. Za chwilę Komisja Europejska przedstawi zarys Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014 - 2020 i uważam, że opinii prawdziwych rolników w tym temacie powinno być więcej niż więcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vincent123    0

To jest niesprawiedliwe, że ci, którzy mają 28 ESU dostaną dotacje. Sąsiad ma prawie 100 ESU i nie ma szans na dotacje! Gdzie tu jest wspieranie polskiego rolnika?? Wspiera się tylko drobnych rolników po 20-40 ESU. Albo mleczarze. Inny sąsiad nie ma krów ale ma byczki. Nie dostanie nic, bo jest za cienki (20 ESU). Za to jeszcze inny dostanie bo ma 8 jałówek i 8,5 ESU. Hahahaha - fajnie , co? Ja mam 11 ESU i też nie dostanę, bo krów nie ma :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Waldekps2    2

Waldkups2,

 

Twój tok rozumowania zakłada, że ktoś kto ma 28 ESU z chęcią zagłodziłby tego co ma mniej, a w szczególności tych z przedziału do 10. Zmartwię Cię - mam mniej ESU niż TY, i uważam że przegrana z Tobą na zasadach, które dotyczą drugiego naboru byłaby fair (no chyba, że załapałbyś sie na extra dla mleczaków).

 

Proszę napisz mi - dlaczego 7,5 ESU trzodziarza, wiśniarza, śliwiarza ma przegrać z Twoim KROWIM 7 ESU?

 

I pytanie do reszty forumowiczów, szczególnie tych bogatych w ESU - czy życzycie źle tym co mają od Was mniej, chcecie ich wyeliminować?

 

Drogi arturze4 ja nie napisałem ze moje ESU jest lepsze od ESU trzodziarza czy sadownika. Ja sie pytam dlaczego wspierac tylko tych z najwiekszym ESU? Ja uważam tak jak napisałem. Zmniejszyc wielkosc dotacii dostepnych na jedno gospodarstwo i nie bedzie problemu bo starczy dla wszystkich. Wogole system zwrotu poniesionych kosztow jest zly. Powinno byc tak ze np. do traktora 80KM uzyskujemy dofinansowanie powiedzmy 50tys. Chcesz miec Ursusa doluz troche, chcesz sie wozic Fendtem doluz wiecej. Chcesz utwardzic plac? Prosze bardzo. Doplacamy 30zl do metra kwadratowego. Chcesz miec wypasioną kostke doluz reszte z wlasnej kieszeni. Teraz to niektorzy "łuki triumfalne" zamiast bram buduja za kase z unii a ze system jest poprostu glupi dostają na to i nie starcza przez to dla wszystkich. Moim zdaniem najbardziej wspierac sie powinno tych z najmniejszym ESU ale tych co sie chca rozwijac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czareczek85    411

Dzisiaj mija 38 dzień od zakończenia pierwszego naboru a agencja ma 40 dni maksymalnie czyli muszą na pewno podać jutro listę z pierwszego bo nie wierze że zrobią to w sobotę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kicu
      Witam dziasiaj pojechałem orać 1 h pola i wszystko szlo dobrze do 2 ostatnich przejazdów gdy podniosłem pług zaczął opadać. Z trudem zaorałem pole i pojechałem po moja talerzówkę i podnosiłem ja a on tak jak plug opadała. Nie wiem co sie dzieje 4 miesiące temu cala pompa była wymieniana.
      Proszę o pomoc!!!
    • Przez karolr2
      Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha
    • Przez damianos95
      Witam  takie pytanie szukałem czytałem o młodym rolniku i modernizacji gospodarstw rolnych i nie wiem czy dobrze zrozumiałem te przepisy i po krotkiej rozmowie z niemiłą panią z odr a mianowicie czy można premie młodego rolnika traktować jako wkład własny do modernizacji gospodarstw
      Podam moj przykład
      Chciałbym ciagnik jego cena to około 145000 zł brutto
      pług 4 skiby około 10tys
      agregat uprawowo siewny 8tys
      gruber 10tys
      przyczepa 25tys
      co daje łącznie około 198tys złoty
      Zakładając ze złoże wnioski i dostane pozytywne rozpatrzenie z obu programów
      to dostajac premie młodego rolnika i programu modernizacje to znaczy ze wydajać 100tys z młodego rolnika a druga cześć te 98tys dostane z modernizacji gospodarstw czy to sie wyklucza albo wyglada inaczej ??
      No i jeszcze jedno jeśli przejde na wat i czy moge przejść korzystajać z trych programów ??
      To jak bede na vacie to moge odliczyc vat od tych maszyn czy nie moge bo sa one z kasy unijnej ??
      Jeśli możecie to powiedzcie mi jak to wyglada dokładnie
      pozdrawiam Damian
    • Przez FOX2
      Witam koledzy,
       
      Mój stół paszowy został już praktycznie doszczętnie "wylizany" przez krowy. Kamienie już bardzo mocno wystają z posadzki, co bardzo utrudnia utrzymanie stołu w czystości oraz wymaga znacznie więcej pracy podczas zamiatania. Stół ma wymiary 2,5mx35m. Krowy stoją po oby stronach stołu. 
      Za kilka dni zacznę zasuszać krowy i będę je przeprowadzał do innego budynku. To jest jedyna okazja, aby naprawić stół paszowy, bo chwilowo w budynku będzie sporo wolnych stanowisk. Będę miał około 1-1.5 miesiąca czasu na wylewki i wyschnięcie. Najprawdopodobniej podzielę całą operację na 4 etapy (po jednej "ćwiartce stołu" na jeden raz)
       
      W związku z powyższym, chciałbym się doradzić w jaki sposób naprawić taki stół.
      Plan jest taki aby wylać na wierzch jakieś 5cm wylewki z małym zbrojeniem. Tata myśli jeszcze o płytkach, ale wydaje mi się, że to nie jest dobry pomysł, bo płytki są za śliskie.
      Optowałbym za porządną, szybkoschnącą i odporną na ścieranie wylewką, po której będzie jeździła mała ładowarka.

      Czy może ktoś z Was ostatnio naprawiał albo zalewał stół paszowy i może mi podpowiedzieć jakie są najnowsze metody i materiały na stoły paszowe?
      Czy istnieję specjalne betony albo wylewki do stołów paszowych?
      Czy może istnieją jakieś ulepszacze do betonu aby ten był bardziej odporny na ścieranie?
      Czy istnieją jakieś mocne i szybkoschnące betony?
      Czy jest sens malować cały wierzch żywicą, farbą czy jakimś innym utwardzaczem?
       
      Chcę aby ta posadzka posłużyła co najmniej 20 lat, także muszę zastosować rozwiązanie, które jest najbardziej odporne na ścieranie.
       
      Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.
      Darek
       
       
       
    • Przez SuperRolnik1
      Witam,mam zamiar skorzystać z modernizacji gospodarstw rolnych z nowego PROW-u.Wybór padł na 2 marki: New Holland TD5.95 lub ZETOR Proxima 100 Power.Cena obu traktorów podobna.Dodam,że oba będą w bogatszym wyposażeniu oraz będą pracować z ładowaczem czołowym.Proszę o radę.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj