yacenty

PROW 2007-13 Modernizacja Gospodarstw Rolnych

Polecane posty

danield28    35

Wystarczy to przeczytać...

 

"Nie ma możliwości współfinansowania w ramach naboru wniosków dotyczących priorytetu „środki towarzyszące restrukturyzacji sektora mleczarskiego” operacji, które nie będą w bezsprzeczny sposób spełniały tego warunku. W szczególności nie ma możliwości finansowania operacji, w ramach których miałyby być realizowane zadania niezwiązane z restrukturyzacją sektora mleczarskiego. Nie jest dopuszczalne, aby tylko część operacji dotyczyła restrukturyzacji sektora mleczarskiego albo aby operacja jedynie częściowo dotyczyła restrukturyzacji sektora mleczarskiego."

 

 

Oczywiście nie ma tu napisane że nie można dostać ciągnika a dostanie się sprzęt zielonkarski ale nie wiadomo (więc po co też gdybać) jakie mają wytyczne urzędnicy ARiMR ale kierując się tym zacytowanym tekstem trudno będzie dostać pług, siewnik czy agregat... Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brykal    0

Z tego co tu wczesniej wyczytalem i chyba w regulaminie ARiMR tez, że jeśli MR chce korzystac z MGR to musi juz posiadac gosp. A laska z ODR powiedziala ze gdzies tam zaznaczy tylko ze gosp bedzie przepisywane na MR... Czy rzeczywiscie tak jest i to wystarczy zeby sie nie czepiali??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KamilW    3

Skoro chcesz zwiększyć produkcję potrzebujesz większą ilość paszy którą możesz uzyskać np. poprzez bardziej terminowe zabiegi agrotechniczne niż dotychczas, a do tego potrzebny większy sprzęt. Da się wyprodukować przy pomocy własnego sprzętu np. qq na zielonkę? Potrzebny jest pług, agregat, siewnik :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
audi80b4    1

robie właśnie wniosek na modernizacje i mam troche dzierżaw za które biore dopłate ale zby je wpisać na wniosek do modernizacji to trzba mieć jeszcze podpisane umowy dzierżawy 10 letniej ma może ktoś może wzór takiej umowy dzierżawy?

 

wystarczy agencji to ze biore dopłate i jest podpisana umowa 10 letnie czy trzeba jeszcze coś i czy umowa musi być potwierdzona przez gmine? z góry dzięki:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dc231    0

Nie wiem gdzie wy w tym dokumencie wyczytaliscie ze tylko maszyny zielonkarskie dojarki itd. przeciez tam sa takie same warunki jak w zwykłej mgr. np. " poprawy sytuacji w gospodarstwie w zakresie higieny i bezpieczeństwa produkcji," na ten cel kupuje sie wszytko co sie chce bo nawet zakup ciagnika czy pługa wpłynie na poprawe bezpieczenstwa produkcji mleka bo to jest cykl zamkniety orzesz siejesz zbierasz i to zjadaja krowy w wynikiem jest mleko.

"poprawy sytuacji w gospodarstwie w zakresie infrastruktury drogowe" z tego celu mozesz zrobic sobe droge czy plac manwerow. Nie wiem skad te rewelacje macie ale chyba sa wysssane z palca albo ktoscos powiedził drugi przekrecił wychodza takie informacje.

 

Dokładnie tak jak pisze mój przedmówca, można składać na wszystko tylko trzeba uzasadnić, że dana operacja będzie służyła rozwojowi produkcji mleka, nie można składać na takie rzeczy jak np paśniki dla świń. Ludzie którzy roznoszą plotki o tym że można składać tylko na obory chcą chyba pozbyć się konkurencji...

To nie są tylko plotki. W ARiMR mają już oficjalne pismo z Ministerstwa mówiące o zakeresie rzeczowym operacji dla mleczarzy.

Oto jego fragment (który zresztą jest na stronie):

Należy podkreślić, że w ramach priorytetu „środki towarzyszące restrukturyzacji sektora mleczarskiego”, jeżeli operacja polega na rozwoju produkcji mleka w gospodarstwie:

a) nie można współfinansować operacji (lub ich elementów), które nie dotyczą restrukturyzacji sektora mleczarskiego;

:D nie można współfinansować zakupu maszyn, które potencjalnie mogłyby służyć innej niż mleczarska produkcji prowadzonej przez wnioskodawcę - chyba, że wnioskodawca bezsprzecznie wykaże, że maszyny będą używane wyłącznie do prowadzonej przez niego produkcji w zakresie produkcji mleka;

c) nie można współfinansować zakupu maszyn, które potencjalnie mogłyby służyć innej niż mleczarska produkcji prowadzonej przez wnioskodawcę nawet w przypadku, gdy wnioskodawca będzie wykazywał, że maszyny będą używane wyłącznie do prowadzonej przez niego produkcji w zakresie produkcji mleka, jeżeli zakup maszyny wyłącznie na potrzeby produkcji mleczarskiej jest w przypadku danego gospodarstwa nieracjonalny i nieuzasadniony pod względem ekonomicznym.

 

 

Z tego co tu wczesniej wyczytalem i chyba w regulaminie ARiMR tez, że jeśli MR chce korzystac z MGR to musi juz posiadac gosp. A laska z ODR powiedziala ze gdzies tam zaznaczy tylko ze gosp bedzie przepisywane na MR... Czy rzeczywiscie tak jest i to wystarczy zeby sie nie czepiali??

W tym roku to chyba jakaś zaraza padła na mózgi wielu "państwowych" doradców. Na dzień złożenia wniosku musisz byc posiadaczem gospodarstwa. To podstawowy warunek.

 

 

robie właśnie wniosek na modernizacje i mam troche dzierżaw za które biore dopłate ale zby je wpisać na wniosek do modernizacji to trzba mieć jeszcze podpisane umowy dzierżawy 10 letniej ma może ktoś może wzór takiej umowy dzierżawy?

 

wystarczy agencji to ze biore dopłate i jest podpisana umowa 10 letnie czy trzeba jeszcze coś i czy umowa musi być potwierdzona przez gmine? z góry dzięki:)

Dzierżawy nie muszą by na 10 lat, tylko na 5 od podpisania umowy. Daje to ok. 6 lat.

W umowie trzeba napisac datę spisania umowy, kto dzierżawi, komu, jakie działki, o jakiej powierzchni, za ile i na ile czasu. Pod umową podpisy stron. To wszystko.

Edytowano przez dc231

Kompleksowe przygotowanie wniosków i prowadzenie spraw w ARiMR: woj. kujawsko - pomorskie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

No tak ale jeśli masz tylko produkcje mleka to jakiej innej działołności mogą służyć maszyny uprawowe jak uprawa pola ,siew i takie tam a póżniej zboże z tego pola zjedzą krowy i przerobią na mleko bo jest coś takiego jak pasza trreściwa a nie tylko obiętościowa zielonka, problem moim zdaniem robi się wtedy jeśli ktoś ma tej kwoty 100tyś 200 ha ziemi i ileś tam set tuczników. wtedy te nowe maszyny chcąc nie chcąc służyły by do produkcji tucnników. i jeśli tak to będzie brane pod uwage to będzie to po prostu tani smierdzący chwyt, uniemożliwiający takim dwu kierunkowym gospodarstwą możliwość wykorzystania dotacji bo oni pełni nadzieji złożą wniosek w pierwszym naboże i agencja będzie miała pretensje że maszyny nie będą służyły wyłącznie do produkcji mleczarskiej. ciekawe co bedzie z tym jak ktoś sprzedaję sobie trzy opasy w roku,,, to już będzie produkcja wołowiny a nie mleczarska.

Edytowano przez janusz20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

dokładnie tak moze byc problem jak ktos zajmuje sie nie tylko produkcja mleka ale takze sprzedaje zboza czy ma inna hodowle. Ale majac powiedzmy 40 ha i 20szt krów dojnych + młodziez to spokojnie mozna składac na maszyny typu ciagnk, pług, agregat, siewnikt itd. i to wcale nie mały bo powiedzmy na 30ha ornego to juz mozna ze 120km wyrwqac :D Tylko podczas liczenia esu trzeba pamietac zeby liczyc tylko ze zwierzat i bedzie oki. oczywiscie wszytko wyjdzie w praniu podczas rozpatrywania jak do tego podejda rozpatrujacy.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr2691    8

Jak obliczacie Nadwyżkę bezpośrednią dla Trzody w Cyklu Zamkniętym??

 

W Tabelach 9.1 i 9.2 w PRG wyskoczyło mi tylko stado podstawowe tj. Knur i Maciory...

 

a jak policzyć to w tym przypadku Nadwyżkę dla reszty, tj prosięta itd??

 

Nie mam brązowego pojęcia jak to zrobić, jest ktoś w stanie wytłumaczyć co i jak??

 

Pozdrawiam i Szczęśliwego Nowego 2011!! :P


Kupie siewnik Stanhay, najlepiej czterorzędowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor7245    1

tak jak tu piszecie Zostaną przyznane maszyny rolnicze takie jak ciągnik rozrzutnik itp aletrzeba prawidłowo usazadnic to ze bd słurzył rozwojowi Mleka :P I poprawie jakości :) pytałem o to i tak mi odpowiedzieli :D wszystko przysługuje tlyko musi byc uzasadnione ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszz110    5

@ dc231 to jak to jest z tymi dzierżawami z urzędu gminy

przykładowo

- wydzierżawiam pole teraz w styczniu od człowieka i żeby liczyła się ona do wniosku na MGR czyli podniesienia ESU to na ile lat musze podpisać tą umowe???? minimalny okres

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Minimalny okres to chyba 5 lat tak długo jak musisz trzymać sprzęt ale lepiej się zabezpieczyć i wziąć np na 6 lat z tego co wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr2691    8

dobra, ale to musi być 5 lat od tego czasu jak otrzymasz płatność ostateczną... więc data zakończenia etapu plus 3m-ce (tyle czasu ma ARiMR na rozpatrzenie wniosku o płatność i przelania kasy, jeśli wniosek będzie OK) i do tego jeszcze 5 lat...

 

nigdy nie wiadomo jak będzie ze wnioskiem, każdy ma swoje widzimisie i robi sobie etapy wg siebie, więc nie gadajcie że najlepiej na 6 lat, bo najlepiej mieć umowe na 10 lat a jeśli będziecie mieli za krótkie to przy wpisaniu pola w III.A z danej umowy, którą uważacie za DD a agencja uzna ją za DK, to poprosi was o poprawkę tego w ostatniej kolumnie III.A z DD na DK lub przedstawienie umowy na dłuższy okres, jeśli chcecie te pole utrzymać w PRG...

 

Chciałem też zaznaczyć że:

 

Ustalając wielkość ekonomiczną gospodarstwa (tj. ESU) uwzględnia się użytki rolne wchodzące w skład gospodarstwa w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy, przy czym w przypadku użytków rolnych będących przedmiotem posiadania zależnego uwzględnia się tylko te użytki rolne:

- których posiadanie wynika z umów zawartych na piśmie na okres nie krótszy niż do dnia zawarcia umowy przyznania pomocy, lub

- do których przyznano płatność w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 lub Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2004 – 2006, co najmniej w roku, w którym złożono wniosek o przyznanie pomocy, a jeżeli w danym roku nie przyznano jeszcze płatności, co najmniej w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku o przyznanie pomocy.

 

już tłumaczę:

-działki na które mamy umowe do dnia w którym będziemy mieli przyznaną (chyba ostatnią) płatność od ARiMR dla danej operacji, lub

-działki dla których została przyznana płatność bezpośrednią, dotacje w ramach PROW 2007-13 lub 2004-06 w roku składania wniosku (2011) lub co najmniej w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku o przyznanie pomocy (2010).

 

większość nas zalicza się pod 2 myślnik, bo nie mamy na wszystko umów Długoterminowych (DD w III.A).

 

pzdr ;)

 

 

PS. jak myślicie, biorąc ładowacz czołowy, wpisać w R-F osobno osprzęt do niego?? bo w takim przypadku, będzie można go kupić osobno, gdzieś gdzie będzie taniej... lub też lepsza oferta na ten sprzęt.

Edytowano przez piotr2691

Kupie siewnik Stanhay, najlepiej czterorzędowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dc231    0

@ dc231 to jak to jest z tymi dzierżawami z urzędu gminy

przykładowo

- wydzierżawiam pole teraz w styczniu od człowieka i żeby liczyła się ona do wniosku na MGR czyli podniesienia ESU to na ile lat musze podpisać tą umowe???? minimalny okres

Do ESU już Ci nic nie pomoże, bo liczy się w roku bazowym - czyli 2010. Jedynie podniesie Ci wielkośc gospodarstwa pod kątem wydajności maszyn. Wpisz je w tab. III.A wniosku i tab. 2.2 PRG od 2011 roku.

Do Piotr2691. Nie pisz głupot.

I jeszcze raz się upieram, że zgodnie z par. 21, ust. 3 nowelizacji rozporządzenia, umowy dzierżaw muszą obowiązywac 5 lat od przyznania pomocy, czyli podpisania umowy (do końca 2016 r., a jeśli ktoś się bardzo boi to w zupełności wystarczy do końca 2017 r.).

Jak ktoś nie wie jak przebiega weryfikacja, to niech nie pisze głupot, bo tylko powoduje mentlik informacyjny.

Edytowano przez dc231

Kompleksowe przygotowanie wniosków i prowadzenie spraw w ARiMR: woj. kujawsko - pomorskie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomasz21    1

Moze ktos mi odpowie mam 20 krow odchowuje wszystkie cielaki na opasy wszystko zebrane zboze zostaje przerobione na pasze mam zbiorniki na gnojowice i plyte. Czy przysluguja mi takie maszyny jak woz asenizacyjny, plug, talerzowka.Chodzi o nabor wnioskow na restrukturyzacje sektora mlecznego.Nasza agencja nie udziela jednoznacznej odpowiedzi.Moze ktos ma podobna sytuacje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dc231    0

Wszyscy mleczarze mają podobną sytuację. To już Twoja kwestia (ew. doradcy), czy przekonasz pracownika weryfikującego Twój wniosek, że maszyny te będą służyły jedynie produkcji mleczarskiej. Jest to możliwe, ale wszystko zależy od konstrukcji i logiki tabel w PRG.


Kompleksowe przygotowanie wniosków i prowadzenie spraw w ARiMR: woj. kujawsko - pomorskie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6897

A nam pisze wniosek znajoma z ODR i nic nie mówiła o tym znaczy że wie co robi. I nie mówcie że niedoinformowana czy coś w tym stylu bo robi najwięcej wniosków z tego ODR-u. Każdemu w okolicy pisała więc chyba można jej zaufać ;)

A powiedzcie, czy jeśli przerejestrowałby tato ciągnik na mnie to zostałby po nim ślad? Tzn. agencja i tak dopatrzyłaby się go? Wtedy byłaby większa szansa na ciągnik o mocy którą chcemy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

Do ESU już Ci nic nie pomoże, bo liczy się w roku bazowym - czyli 2010. Jedynie podniesie Ci wielkośc gospodarstwa pod kątem wydajności maszyn.

 

jak zatem rozumieć zapis z załącznika 2 do instrukcji wypełniania wniosku: Ustalając wielkość ekonomiczną gospodarstwa uwzględnia się użytki rolne wchodzące w skład gospodarstwa w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy zacytowanego przez piotr2691, proszę o precyzyjną i jednoznaczną interpretacją, gdyż wątek zaczyna generować wiele wątpliwości

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wacek21    35

A ja chcaiłbym zapytac skad agencja ma informacje na temat ciagnikow w gospodarstwie, jakby moj brat przejal gospodarstwo i nie zarejestrowałby ciagnikow n asiebie to znaczyloby, ze nie ma w posiadanie zadnego ciagnika ???


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomasz21    1

A ja chcaiłbym zapytac skad agencja ma informacje na temat ciagnikow w gospodarstwie, jakby moj brat przejal gospodarstwo i nie zarejestrowałby ciagnikow n asiebie to znaczyloby, ze nie ma w posiadanie zadnego ciagnika ???

A czy to pewna informacja ze sprawdzaja te ciagniki. Mi sie wydaje ze oni takich rzeczy nie sprawdzaja jezeli juz to kontrla na miejscu. takie dane sa w wydziale komuikacji a czy maja wglad?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr2691    8

jak zatem rozumieć zapis z załącznika 2 do instrukcji wypełniania wniosku: Ustalając wielkość ekonomiczną gospodarstwa uwzględnia się użytki rolne wchodzące w skład gospodarstwa w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy zacytowanego przez piotr2691, proszę o precyzyjną i jednoznaczną interpretacją, gdyż wątek zaczyna generować wiele wątpliwości

 

ten cytat który podałeś w swoim poście, to wg. mnie był do kolegi @lukaszz110, bo jak go rozumiem, chce wydzierżawić pole w styczniu, ale jeśli nie miał go w dopłatach, to w ESU mu to nic nie pomoże, a jeśli miał w dopłatach to wlicza te pole do ESU a w Styczniu przedłuża tylko umowę na ten grunt... :)

 

a co do tego pogrubionego tekstu u Ciebie w poście

 

Ustalając wielkość ekonomiczną gospodarstwa uwzględnia się użytki rolne wchodzące w skład gospodarstwa w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy

 

to później niżej jest wytłumaczenie jakie pola można wliczyć


Kupie siewnik Stanhay, najlepiej czterorzędowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

przepraszam byłem przekonany, iż cytujesz instrukcję; właśnie z tego fragmentu jasno wynika, że grunty na które zostały przyznane płatności bezpośrednie w 2010 roku oraz te, które wydzierżawiono na podstawie umowy zawartej np w styczniu 2011 (o okresie obowiązywania co najmniej do dnia podpisania umowy o przyznanie pomocy) można uwzględnić przy wyznaczaniu wielkości ekonomicznej gospodarstwa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wacek21    35

A czy to pewna informacja ze sprawdzaja te ciagniki. Mi sie wydaje ze oni takich rzeczy nie sprawdzaja jezeli juz to kontrla na miejscu. takie dane sa w wydziale komuikacji a czy maja wglad?

 

No nie wiem czy sprawdzaja, chce wiedziec jak to wyglada, bo moga sprawdzic. I skad agencja czerpie taki informacje.


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomasz21    1

Wszyscy mleczarze mają podobną sytuację. To już Twoja kwestia (ew. doradcy), czy przekonasz pracownika weryfikującego Twój wniosek, że maszyny te będą służyły jedynie produkcji mleczarskiej. Jest to możliwe, ale wszystko zależy od konstrukcji i logiki tabel w PRG.

mozesz powiedziec cos wiecej na temat tej tabelki jak to ujac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kicu
      Witam dziasiaj pojechałem orać 1 h pola i wszystko szlo dobrze do 2 ostatnich przejazdów gdy podniosłem pług zaczął opadać. Z trudem zaorałem pole i pojechałem po moja talerzówkę i podnosiłem ja a on tak jak plug opadała. Nie wiem co sie dzieje 4 miesiące temu cala pompa była wymieniana.
      Proszę o pomoc!!!
    • Przez karolr2
      Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha
    • Przez damianos95
      Witam  takie pytanie szukałem czytałem o młodym rolniku i modernizacji gospodarstw rolnych i nie wiem czy dobrze zrozumiałem te przepisy i po krotkiej rozmowie z niemiłą panią z odr a mianowicie czy można premie młodego rolnika traktować jako wkład własny do modernizacji gospodarstw
      Podam moj przykład
      Chciałbym ciagnik jego cena to około 145000 zł brutto
      pług 4 skiby około 10tys
      agregat uprawowo siewny 8tys
      gruber 10tys
      przyczepa 25tys
      co daje łącznie około 198tys złoty
      Zakładając ze złoże wnioski i dostane pozytywne rozpatrzenie z obu programów
      to dostajac premie młodego rolnika i programu modernizacje to znaczy ze wydajać 100tys z młodego rolnika a druga cześć te 98tys dostane z modernizacji gospodarstw czy to sie wyklucza albo wyglada inaczej ??
      No i jeszcze jedno jeśli przejde na wat i czy moge przejść korzystajać z trych programów ??
      To jak bede na vacie to moge odliczyc vat od tych maszyn czy nie moge bo sa one z kasy unijnej ??
      Jeśli możecie to powiedzcie mi jak to wyglada dokładnie
      pozdrawiam Damian
    • Przez FOX2
      Witam koledzy,
       
      Mój stół paszowy został już praktycznie doszczętnie "wylizany" przez krowy. Kamienie już bardzo mocno wystają z posadzki, co bardzo utrudnia utrzymanie stołu w czystości oraz wymaga znacznie więcej pracy podczas zamiatania. Stół ma wymiary 2,5mx35m. Krowy stoją po oby stronach stołu. 
      Za kilka dni zacznę zasuszać krowy i będę je przeprowadzał do innego budynku. To jest jedyna okazja, aby naprawić stół paszowy, bo chwilowo w budynku będzie sporo wolnych stanowisk. Będę miał około 1-1.5 miesiąca czasu na wylewki i wyschnięcie. Najprawdopodobniej podzielę całą operację na 4 etapy (po jednej "ćwiartce stołu" na jeden raz)
       
      W związku z powyższym, chciałbym się doradzić w jaki sposób naprawić taki stół.
      Plan jest taki aby wylać na wierzch jakieś 5cm wylewki z małym zbrojeniem. Tata myśli jeszcze o płytkach, ale wydaje mi się, że to nie jest dobry pomysł, bo płytki są za śliskie.
      Optowałbym za porządną, szybkoschnącą i odporną na ścieranie wylewką, po której będzie jeździła mała ładowarka.

      Czy może ktoś z Was ostatnio naprawiał albo zalewał stół paszowy i może mi podpowiedzieć jakie są najnowsze metody i materiały na stoły paszowe?
      Czy istnieję specjalne betony albo wylewki do stołów paszowych?
      Czy może istnieją jakieś ulepszacze do betonu aby ten był bardziej odporny na ścieranie?
      Czy istnieją jakieś mocne i szybkoschnące betony?
      Czy jest sens malować cały wierzch żywicą, farbą czy jakimś innym utwardzaczem?
       
      Chcę aby ta posadzka posłużyła co najmniej 20 lat, także muszę zastosować rozwiązanie, które jest najbardziej odporne na ścieranie.
       
      Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.
      Darek
       
       
       
    • Przez SuperRolnik1
      Witam,mam zamiar skorzystać z modernizacji gospodarstw rolnych z nowego PROW-u.Wybór padł na 2 marki: New Holland TD5.95 lub ZETOR Proxima 100 Power.Cena obu traktorów podobna.Dodam,że oba będą w bogatszym wyposażeniu oraz będą pracować z ładowaczem czołowym.Proszę o radę.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj