zetor7745

Problem z bydlem (krowy mleczne)

Polecane posty

maroon    186

Witam,

Proszę o pomoc! Czy jeszcze da się coś zrobić???

Krowa ocieliła się i dzień po ocieleniu nie wstała na nogi. Przyjeżdżał dwukrotnie weterynarz i podawał jej wapno... ale niestety nie pomogło. Nie ma już żadnej nadziei, że krowa wstanie, więc dzwoniliśmy do ubojni, żeby ją sprzedać. Okazało się, że żadna ubojnia w okolicy nie kupi krowy, która nie wstaje na nogi! Chociaż weterynarz wystawił dokument, że mięso nadaje się do spożycia. Jedynym wyjściem jest teraz uśpienie krowy przez Powiatowego Weterynarza i przekazanie krowy do utylizacji jako padliny!!! Czy to jest jedyne wyjście???????

Nie jest to jedyne wyjście Jeśli krowa nie dostawała żadnych leków, albo okres karencji już minął a nie wstaje i nikt nie chce jej zabrać to weterynarz może zezwolić na ubój w gospodarstwie, a następnie mięso trzeba oddać do ubojni - z tym że należy to wcześniej uzgodnić - najpierw z ubojnią czy będą chcieli przyjąć to mięso, a potem dowiedzieć się jaki weterynarz może wydać to zezwolenie - czytałem o tym w ostatnim Top Agrar Ewentualnie spróbować dogadać się z ubojnią czy pomoże w wyrejestrowaniu i zatrzymać mięso na własny użytek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Emilas21    1

Ja bym podał chociaż 3-4 tetra delty do jednej ćwiartki jedna tubostrzykawka nic tutaj nie zdziała. Po tym powinno przejść

.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bercik92    2180

co moze być cielakowi jak ciezko i głośno oddycha?? (wyglada jak by mial zatkane drogi oddechowe i nic nie widac w nosie..)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

Bercik - u noworodka może byc zachłystowe zapalenie płuc,u starszego to zapalenie górnych dróg oddechowych. Potem pojawi się kaszel i wyciek z nosa /przeżroczysty śluż z czasem żółty i gęsty/, cielę często oblizuje nos,ma przyspieszony oddech, w póżniejszej fazie rozwoju choroby osowiałe, brak apetytu, zwieszony łeb.W obu przypadkach wzkazana natychmiastowa interwencja weta. Im szybciej tym lepiej dla cielaka.

Ptaszyna- ja się nie wymądrzam ja się dzielę swoją wiedzą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bercik92    2180
Napisano (edytowany)

Bercik - u noworodka może byc zachłystowe zapalenie płuc,u starszego to zapalenie górnych dróg oddechowych. Potem pojawi się kaszel i wyciek z nosa /przeżroczysty śluż z czasem żółty i gęsty/, cielę często oblizuje nos,ma przyspieszony oddech, w póżniejszej fazie rozwoju choroby osowiałe, brak apetytu, zwieszony łeb.W obu przypadkach wzkazana natychmiastowa interwencja weta. Im szybciej tym lepiej dla cielaka.

Ptaszyna- ja się nie wymądrzam ja się dzielę swoją wiedzą.

. Moze on miec ibr? A cielak ma miesiac ogolnie cielak jak oddycha to chrapocze jak by mial nozdrza zatkane wczesniej jak jadl to slychac bylo jak by dziasla sie o siebie ocieraly Edytowano przez Bercik92

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

Bercik- najlepiej jak wet go dokładnie obejrzy, osłucha i wtedy zobaczy czy to coś jest z oskrzelami czy coś innego. To zgrzytanie w trakcie jedzenia paszy stałej to normalne, aczkolwiek niewykluczone, że moga byc lekkie zaburzenia w trawieniu.Moja ocena może być błędna ,bo trudno coś na odległość radzić jak nie widzi się zwierzęcia. Wet rozwieje wątpliwości.Jeżeli cielę ma apetyt, jest wesołe, interesuje się otoczeniem, nie ma lużnych stolców, temperatura jest ponizej 39,5 C to wystarczy obserwować czy nie pojawi się któryś z objawów opisanych w porzednim poście.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bercik92    2180
Napisano (edytowany)

Wiecej nic u tego cielaka nie zauwazylem oprocz tego charczenia sporadycznego lzawienia z oczu i czasami wycieki z nosa...

Edytowano przez Bercik92

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel8868    0
Napisano (edytowany)

Witam, mam problem z krową. Wczoraj mi się ocieliła (cielak szedł tyłem) poród nie był ciężki tylko, że od razu po wycieleniu zaczęła szybko oddychać. Rano nadal szybko oddycha, nie je. Był wet. i podał kroplówkę i wapń, jego zdaniem to zmęczenie po porodzie i odwapnienie. Jeśli ktoś spotkał się z takim problemem to proszę o pomoc.

Edytowano przez pawel8868

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinek192    8

i nadal tak dyszy? A wstała?

 

i czy pije?

 

a no i kiedy był wet? Bo jeżeli rano czy przed chwilą no to na efekty trzeba trochę poczekać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel8868    0

wet, był rano( dzisiaj ), wody nie pije (rano tylko 2 łyki), nadal dyszy, nie je, wstaje trochę postoi i nadal się kładzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

To samo odrazu pomyślałam czy wet badał ją w srodku.Może coś mimo wszystko się naderwało .

 

Zmierz jej temperaturę i mimo wszystko wołaj innego weta, bo mówiąc szczerze wcale mi sie to nie podoba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinek192    8

może faktycznie innego weta..chyba że ten jest naprawdę kompetentny to zwracam honor dla niego bo ja tylko rolnikiem jestem . . . I obojętnie jak ale musi dostać cos do picia. . -Jeżeli nie sama to wlewy i to najlepiej z jakimś dodatkiem energetycznym (glikol czy gliceryna) . A ile i jakie dostała kroplówki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie wiem jak doświadczony jest ten wet. ale u mnie miałem podobny przypadek. Krowa także po porodzie szybko oddychała. Poród był jednak bardzo ciężki i doszło do pęknięcia szyjki i pochwy w kilku miejscach. Za późno wezwałem weta więc szycie odpadało bo zaczęło się goić. Podał serię antybiotyków, steryd z za kilka dni powtórka. Oddech się wyrównał. Wszystko dobrze się skończyło i krowa w czerwcu będzie znów się cielić. Krowę musisz koniecznie napoić, są przecież upały. Wołaj weta i zróbcie jej drenching do pyska. Z dodatków energetycznych najlepiej działa 99% glikol propylenowy, żadne inne mieszanki i wynalazki. Gliceryna wolniej działa i się wchłania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bercik92    2180

U 2 mojich krowek pojawilo sie zaczerwienienie oczu u jednej jedne oko u drugiej dwa glownie sa czerwone na tych "dolkach". Czym to jest spowodowane?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Emilas21    1

U mnie było podobnie tylko do tego dochodziła opuchlizna. Lekarz powiedział mi, że to muchy przenoszą bakterie i dlatego tak się dzieje. Najpierw pojawia się łzawy wyciek z oczu, i zaczerwienienie a później opuchlizna. Najlepiej działa na to mastidżet z tubostrzykawki wpuszczany do chorego oka w niewielkiej ilości 2-3 razy dziennie przez kilka dni aż stan się nie poprawi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bercik92    2180

U mnie było podobnie tylko do tego dochodziła opuchlizna. Lekarz powiedział mi, że to muchy przenoszą bakterie i dlatego tak się dzieje. Najpierw pojawia się łzawy wyciek z oczu, i zaczerwienienie a później opuchlizna. Najlepiej działa na to mastidżet z tubostrzykawki wpuszczany do chorego oka w niewielkiej ilości 2-3 razy dziennie przez kilka dni aż stan się nie poprawi.

 

 

być może to jest wina much ponieważ przy jednym oku czasami jest po kilka sztuk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Chciałbym się was doświadczeni hodowcy poradzić. Możecie napisać w jaki sposób wy prawidłowo zasuszacie wysokowydajne krowy. Co podajecie(jakie preparaty) i kiedy, aby na dobre "uciąć" produkcję mleka. Muszę przyznać, że u niektórych sztuk mam z tym kłopot. To, że należy zmienić żywienie to wiem, jednak to nie pomaga. Mam kilka krówek MO i np z jedną, kłopot. Zacząłęm ją doić coraż rzadziej 9tyg przed terminem porodu. Zabrałem śrutę, dostaje tylko w mniejszej ilości lekko podstarzałą sianokiszonkę, bo nie mam siana. Dostała 2 wlewki Lactostop w międzyczasie. Doiłem ją raz dziennie później raz na 3, 3 dni a ta jednak dalej ma jeszcze ze 3 litry mleka na udój. Gdy poprzednią w ten sposób zasuszałem, zasuszyła się w końcu, ale jednak niezdojona część mleka po podaniu antybiotyku ochronnie na zasuszenie coś popsuła, bo krowa wycieliła się z zapaleniem w jednej ćwiartce. W dniu porodu z ćwiartki wypłynęło sporo żółtych skrzepów. Chciałbym zatem uniknąć podobnej sytuacji. Czy po podaniu antybiotyku, gdy widzicie, że wymię jest lekko wypełnione mlekiem zdajacie to co pozostało?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konrad82    50

Jedna sztuka tym bardziej w 8 miesiącu to jeszcze nie problem stadny i nie należy się tym mocno martwić... Takie rzeczy się zdarzają. Tym bardziej że jest to pierwszy przypadek. Może po prostu uraz mechaniczny. Gdyby poroniły 2-3 sztuki w ciągu roku to juz warto szukać przyczyny. Nie jest to tylko BVD... jeszcze jest IBR, neospora, chlamydia, leptospira, listeria, mętwik, rzęsistek itd. itd. Oczywiście można to zawęzić ale do tego jest potrzeby bardziej szczegółowy wywiad.

Witam, gdzies czytałem żę szczepiłeś swoje krowy od komurek somatycznych..... Na czym to polega, i jakie to są koszta????


kupie silos na pasze!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Emilas21    1

Myślę, że szczepienie krów od komórek somatycznych jest wyrzuceniem pieniędzy w błoto. Kiedyś też postanowiłem zaszczepić kilka sztuk niedośc że są słabe efekty to tez jeszcze trzeba zapłacić a efekt długo się nie utrzymuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86
Napisano (edytowany)

jak ktoś nie ma problemu z komórkami tylko pojedyncze sztuki mają podwyższone to nie warto. Gorzej jak ktoś ma za duże komórki u wszystkich i do tego dostają takich zapalen że wydajność siada. Wtedy trzeba działać, u mnie szczepionki pomogły.

Edytowano przez damian40000

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konrad82    50
Napisano (edytowany)

Ile kosztuje taka szczepionka na jedna sztuke.?

 

Chciałbym się was doświadczeni hodowcy poradzić. Możecie napisać w jaki sposób wy prawidłowo zasuszacie wysokowydajne krowy. Co podajecie(jakie preparaty) i kiedy, aby na dobre "uciąć" produkcję mleka. Muszę przyznać, że u niektórych sztuk mam z tym kłopot. To, że należy zmienić żywienie to wiem, jednak to nie pomaga. Mam kilka krówek MO i np z jedną, kłopot. Zacząłęm ją doić coraż rzadziej 9tyg przed terminem porodu. Zabrałem śrutę, dostaje tylko w mniejszej ilości lekko podstarzałą sianokiszonkę, bo nie mam siana. Dostała 2 wlewki Lactostop w międzyczasie. Doiłem ją raz dziennie później raz na 3, 3 dni a ta jednak dalej ma jeszcze ze 3 litry mleka na udój. Gdy poprzednią w ten sposób zasuszałem, zasuszyła się w końcu, ale jednak niezdojona część mleka po podaniu antybiotyku ochronnie na zasuszenie coś popsuła, bo krowa wycieliła się z zapaleniem w jednej ćwiartce. W dniu porodu z ćwiartki wypłynęło sporo żółtych skrzepów. Chciałbym zatem uniknąć podobnej sytuacji. Czy po podaniu antybiotyku, gdy widzicie, że wymię jest lekko wypełnione mlekiem zdajacie to co pozostało?

No bo tak sie krowy nie zasusza.... Najgorsze co może być doić krowe raz na 3 dni. Moj wet mowił że bezpiecznie można zasuszyć krowe gdy daje już 13 l dziennie, oczywiscie antybiotykiem...

Ja robię to tak- daje siano gorszej jakości [gorszej nie znaczy jakies spleśniałe tylko ze starych łak] i słomę gdy mleko spadnie doje ją raz dziennie przez kilka dni 3-4... antybiotyk i tyle jak jest naprawdę problemowa to można wodę jeszcze ograniczyć... Zapalenie złapała dlatego że raz na 3 dni ją doiłeś... Pozdrawiam

Edytowano przez konrad82

kupie silos na pasze!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość Krowiara
      Przez Gość Krowiara
      13. czerwca się ocieliła i po tygodniu trochę osłabła. Dzień wcześniej zerwała łańcuch (chciała iść chrupać trawę), a później już nawet z obory nie chciała wyjść. Jest słaba i mało je, brak jej apetytu, że tak powiem. Ketoza to nie jest, bo to nie krowa mleczna, a mięsna simentalka. Dużo przeżuwa, je z wyciągniętą głową i trochę chudnie.
      Bardzo mi na niej zależy, ponieważ to moja ulubiona krówka i nigdy się tak nie zachowywała.
      Dodam też, że przed zapłodnieniem była trochę utuczona, bo jej przeznaczeniem była rzeźnia. Los się zmienił i kryliśmy ją pierwszy raz w wieku 2 lat.
    • Przez rolnik50028
      Witam mam dylemat co hodować byki mięsne czy krowy polskie czerwone zachowawcze mam 3h
    • Przez MaciejF
      Witam!
      Mam do Was pytanie - jak poradziliście sobie z błotem przy oborze? Przy samym wejściu zawsze jest meega grzązko. Jak utwardzaliście teren? Wiem że najlepszy jest beton bądź płyty drogowe, ale ja zastanawiam się nad położeniem kraty drogowo parkingowej z plastiku. Można je znaleźć na internecie. Trzeba oczywiście przygotować grunt i dobrze je położyć, potem zasypać gruzem. 
      Czy ktoś z Was zastosował tego typu materiał u siebie? Czy to zdało egzamin i czy było tańsze niż beton?
    • Przez Berciik2015
      Mam do zaoferowania 3 krowy wysoko cielne termin ocielenia  11.04. Krowy są wysoko mleczne 1 sztuka rasy hf ok 97,5% oraz 2 krzyżówki hf75%-sm25%.  Są to odpowiednio 1 pierwiastka,  2 po 2 ocieleniach i 3 po 3 ocieleniach.  Krowy dojone były dojarką[zasuszone 26 luty], dawają średnio  38 litrów dziennie. Są dużego kalibru. 22 marca dostały bolus kekstone. Zacielane były sztunie wysokiej klasy hf. Sztuki są bardzo  spokoje. Waga krów ok 670-750 kg. Cena 5500zl brutto  z możliwością negocjacji. Sprzedaję z powodu  ograniczenia  produkcji 
    • Przez kamil5421
      Sprzedam paszowóz Trioliet 12m3 . Opis w Linku https://www.olx.pl/oferta/paszowoz-trioliet-12m3-2-1200-nie-straumann-pekon-10m3-CID757-IDsQrjj.html
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj