zetor7745

Problem z bydlem (krowy mleczne)

Polecane posty

maxler    315

No niestety ja przez Mastijet Forte nie dawno musiałem zapłacić karę w mleczarni ehh teraz za każdym razem gdy go stosuje to nigdy nie wychodzi karencja po 5 dniach. U mnie w okolicy wielu rolników przez Mastijet musieli zabulic kary.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz6340    34

Właśnie przed chwilą zadzwoniła pani laborantka i powiedziała że mleko jest dobre (krowa leczona mastijetem), ale ja chyba bede unikał mastijeta już,  jedynie w ostateczności go wezme.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

jak dajecie mleko do mleczarni do badania na antybiotyk to 1/4 próbki od tej krowy a resztę ze zbiornika i pomieszać. Kiedyś dałem na zasuszenie a po 2tygodniach poroniła. Poczekałem 5 dni i dałem zbadać był antybiotyk następne 5 nadal antybiotyk następne i dalej antybiotyk wkońcu kierowca mi powiedział że źle próbkę biorę na drugi dzień dałem tak jak mówił i było dobrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12048

damian ja daję 1/10 i potrafi wykazać . pedro mogły być zmiany w okresie zasuszenia lub lekka gorączka ale jak somaty w normie to się doi do zbiornika .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chuck00    207

Nigdy nie oddaję mleka po leczeniu krowy w ciemno. Zawsze próbka do mleczarni do zbadania. Wole dać kilka razy i zapłacić 12zł/próbka niż płacić za całą komorę (lub dwie) w aucie. Czasem okres karencji się wydłuża czasem nie. Poza tym nie stosuję już (lub bardzo sporadycznie) gotowych leków na mastitis - wet miesza glukozę z danym antybiotykiem (ma kilka wariantów) i podaję to dowymieniowo. Leku jest znacznie więcej niż w takiej tubce i kuracja jest często tańsza niż gotowe produkty. U mnie to się sprawdza, o ile zachodzi potrzeba stosowania.


Pieniądz podzielił nas, a i tak wszystko zabierze czas...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chuck00    207

Kiedyś było 20zł/próba - 15min i wynik jest.


Pieniądz podzielił nas, a i tak wszystko zabierze czas...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

W Mlekovicie próba chyba 22 zł na antybiotyki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxler    315

U Nas kosztuje 15 zł. Kupiłem swój inkubator i teraz tylko kupuje odczynniki po 4.5zł sztuka ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszekb    40

W Mlekovicie próba chyba 22 zł na antybiotyki.

Ja płacę 10 zł za somaty 12 zł za próbkę 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7138

Wczoraj szwagra wuj był i coś się dzieje w stadzie ibr/bvd. Od kilku lat jak nie cielak to krowa to jalowka padnie, poronienia, biegunki u cieląt leczenie nie pomaga. Co dziwne 40% wycielen to bliźniaki. Somatyka szaleje czasem 50% mleka musi puszczać przez wirowke.Zaczęło się jak dostał od teścia w posagu 10krów
Jego wet wyjątkowo nie ogarnięty człowiek nie wie co z tym robić, jak zbadać i leczyć. Mój wet nie chce sie tym zająć bo nie jego teren. Czy jakiś zootechnik coś tutaj pomoże?
Co gorsza wymieniają się z sąsiadami bykami, jeden do drugiego prowadza krowy. Część cielakow sprzedaje,
I najważniejsze czy może przenieść to dziadostwo wchodząc do mnie do obory?


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krowiarka    290

Pedro niestety można każdy wet i inseminator może przenieść nawet na nogach, ale to nie znaczy, że zaraz się przeniesie. Niech szwagier zrobi krowom badania najlepiej wysłać próbki do Jędryczki i zacznie leczenie, szczepionki, bo będzie bez krów. Zdecydowanie odradzam też inseminację bykiem jakimkolwiek. Znam gospodarstwa z bvd i innymi chorobami, gdzie nie mogli dochować się cielaków, a po kompleksowym leczeniu jest dużo lepiej. I tak najgorsza jest paratuberkuloza. Jak to dziadostwo jest w stadzie to trzeba natychmiast eliminować ze stada wszelkie pozytywne sztuki i uwaga-ich potomstwo też, bo to się dziedziczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxler    315

Wczoraj szwagra wuj był i coś się dzieje w stadzie ibr/bvd. Od kilku lat jak nie cielak to krowa to jalowka padnie, poronienia, biegunki u cieląt leczenie nie pomaga. Co dziwne 40% wycielen to bliźniaki. Somatyka szaleje czasem 50% mleka musi puszczać przez wirowke.Zaczęło się jak dostał od teścia w posagu 10krów

Jego wet wyjątkowo nie ogarnięty człowiek nie wie co z tym robić, jak zbadać i leczyć. Mój wet nie chce sie tym zająć bo nie jego teren. Czy jakiś zootechnik coś tutaj pomoże?

Co gorsza wymieniają się z sąsiadami bykami, jeden do drugiego prowadza krowy. Część cielakow sprzedaje,

I najważniejsze czy może przenieść to dziadostwo wchodząc do mnie do obory?

Od 20 lat prowadzimy gospodarstwo mleczne i nigdy w życiu żadnej sztuki nie kupiliśmy z zewnątrz, wszystkie są z naszej hodowli. Zaczęły dziać się cyrki z krowami.Cały czas biegunki, spadki mleka, somatyka skakala jak szalona, problemy z zacieleniami. Wet wziął krew na badania, wysłał do laboratorium i wyszło że jest U nas w stadzie BVD i BRS. Teraz już od dwóch lat szczepimy i wszystko sie uspokoiło.Żeby usunąć te dziadostwo trzeba było by badać wszystkie sztuki osobno(a to są bardzo duże koszty) i po znalezieniu nosiciela pozbyć się ze stada. My nie badalismy wszystkich, tylko od tej pory co szczepimy badamy młode sztuki które sie rodzą i jesli okaże się że jest nosicielem to jest po prostu sprzedawana a wiadomo że matka tej sztuki tez jest nosicielem. Po kilku latach w rotacji stada usunie sie ta chorobę, ale zawsze może wrócić z powrotem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariez    16

Matka takiego cielaka nie musi wcale być nosicielem bvd.wystarczy że będąc w ciąży ma kontakt z nosicielem wtedy cielak zostaje zarażony.także w takich przypadkach lepiej zbadać też krowę niż od razu się jej pozbywać bo może nie być takiej potrzeby.moim zdaniem trzeba pozbyć się nosicieli ze stada.potem szczepienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7138

Ok tylko kto mu to zrobi skoro wet się nie chce tym zająć. Zootechnik pomoże coś?
Więc na wszelki wypadek do obory zakaz wstępu.
On sam tego nie ogarnie bo nawet zastrzykow krowie nie daje, sąsiada woła. Ten wet jak dla mnie to nadaje się na dywanik do powiatowego, poważna choroba od kilku lat w stadzie i jeszcze sami sobie ją rozprzestrzeniają


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ninja    12

cytat: dzisiaj ocieliła mi się jałówka, przy porodzie pomagał lekarz, cielak był trochę źle ułożony z porodem wszystko okej termin miała na 14.01
ale już wczoraj ją doiłem bo w dwóch cyckach miała mocne zapalenie, za pierwszym razem dała ze 3-4 litry a potem to już tylko 1-2 litry, jest to mleczna jałówka dostała już po 4 zastrzyki w oba cycki dodatkowo smaruje balsamem pieprzowym NJP 
wymię nie jest jakieś mega twarde opuchniete też nie 
doradzi ktoś mi co tu zrobić, rano dawać kolejne zastrzyki?

wczoraj był weterynarz dał leki może będzie dobrze

mam drugą jalowke wcielenie 03.02 sprawdziłem ja i też już ma zapalenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRIMO    8046

Pobierz próbki od tej drugiej jałówki i daj do zbadania i niech zrobi badania rozszerzone a nie podstawowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radekz200    6574

też mam taki problem że krowom na godzinę przed udojem leci samo mleko na ziemie a nie są jakieś mega wydajne bo około 20l na udój a jak się położy to jest pod nią kałuża mleka :) macie jakieś sposoby na to? zasklepianie strzyków pomoże?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12048

radek tej krowie ewidentnie brakuje energi i hormony źle działają i przez to puszcza mleko . skąd wiesz że jest mało wydajna czy badałeś geny ? spróbuj przez jakiś czas dorzucić jej energi w jakiejś kolwiek formie powinno poskutkować a przy okazji wydajność wzrośnie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12048

kolego a skąd wiesz że ona nie może dać 25 litrów na udój ? jestem w 100% pewny że to brak energi czasami nie wiemy co mamy w oborze o tym co wcześniej pisałem uczą na kursach inseminacji brak energi to zła gospodarka hormonami . niektórzy myślą że na kursach to uczą tylko grzebania w du .. a tam jest prawie połowa o żywieniu bo bez prawidłowego zywienia nie ma inseminacji .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość Krowiara
      Przez Gość Krowiara
      13. czerwca się ocieliła i po tygodniu trochę osłabła. Dzień wcześniej zerwała łańcuch (chciała iść chrupać trawę), a później już nawet z obory nie chciała wyjść. Jest słaba i mało je, brak jej apetytu, że tak powiem. Ketoza to nie jest, bo to nie krowa mleczna, a mięsna simentalka. Dużo przeżuwa, je z wyciągniętą głową i trochę chudnie.
      Bardzo mi na niej zależy, ponieważ to moja ulubiona krówka i nigdy się tak nie zachowywała.
      Dodam też, że przed zapłodnieniem była trochę utuczona, bo jej przeznaczeniem była rzeźnia. Los się zmienił i kryliśmy ją pierwszy raz w wieku 2 lat.
    • Przez rolnik50028
      Witam mam dylemat co hodować byki mięsne czy krowy polskie czerwone zachowawcze mam 3h
    • Przez MaciejF
      Witam!
      Mam do Was pytanie - jak poradziliście sobie z błotem przy oborze? Przy samym wejściu zawsze jest meega grzązko. Jak utwardzaliście teren? Wiem że najlepszy jest beton bądź płyty drogowe, ale ja zastanawiam się nad położeniem kraty drogowo parkingowej z plastiku. Można je znaleźć na internecie. Trzeba oczywiście przygotować grunt i dobrze je położyć, potem zasypać gruzem. 
      Czy ktoś z Was zastosował tego typu materiał u siebie? Czy to zdało egzamin i czy było tańsze niż beton?
    • Przez Berciik2015
      Mam do zaoferowania 3 krowy wysoko cielne termin ocielenia  11.04. Krowy są wysoko mleczne 1 sztuka rasy hf ok 97,5% oraz 2 krzyżówki hf75%-sm25%.  Są to odpowiednio 1 pierwiastka,  2 po 2 ocieleniach i 3 po 3 ocieleniach.  Krowy dojone były dojarką[zasuszone 26 luty], dawają średnio  38 litrów dziennie. Są dużego kalibru. 22 marca dostały bolus kekstone. Zacielane były sztunie wysokiej klasy hf. Sztuki są bardzo  spokoje. Waga krów ok 670-750 kg. Cena 5500zl brutto  z możliwością negocjacji. Sprzedaję z powodu  ograniczenia  produkcji 
    • Przez kamil5421
      Sprzedam paszowóz Trioliet 12m3 . Opis w Linku https://www.olx.pl/oferta/paszowoz-trioliet-12m3-2-1200-nie-straumann-pekon-10m3-CID757-IDsQrjj.html
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj