zetor7745

Problem z bydlem (krowy mleczne)

Polecane posty

No faktycznie nie pomyślałem o tym . lekarz też nie podpowiedział ,Dam do badania . Co to za "zwierzę " ta Prototheca ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafik256    22

to glony nieposiadające chlorofilu. Tylko że z nimi jest ten problem że nie poddają się leczeniu. No bo herbicydu krowie nie podasz... Niestety taka sztuka tylko na parówki. Tylko zapytaj najpierw w laboratorium czy badają mleko pod tym kątem. Jeżeli stosują podłoża wybiórcze to nigdy tego nie znajdą. Warto też zbadać na obecność grzybów...

Edytowano przez rafik256

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

odnosnie zdajania to i masażu wymienia to robimy to ręcznie, to leczenie winno być conajmniej przez 5 dni . jak masz możliwość to zastosuj się do rady rafika

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piterr    0

Witam

Mam problem z krówkami., a dokładnie wczoraj rano zauważyłem u jednej sztuki biegunkę i brak apetytu (temp. w normie 38,6). Po czym zgłosiłem to do weta. Jak przyjechał to osłuchał ją pod kątem trawieńca i jest oki,lecz po sprawdzeniu bodajże cukru w krwi wyszło jej 26 a powinno być około 60 i stwierdził iż jest to ketoza.Podał jej dożylnie glukozę, wapno i jeszcze jakieś witaminy do tego oraz kazał wlać jej sodę i dziś rano drożdże.Dzisiaj zaczęła trochę pożerać, lecz zauważyłem u 2 kolejnych sztuk również rzadki kał i teraz nie wiem czy to też ketoza czy jakaś odmiana grypy. Dodam że ta pierwsza chora jest 3tyg. po wycieleniu i dostawała glikol na paszę. I stąd moje pytanie czy miał już ktoś taki przypadek a jak tak to czym to leczył..?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafik256    22

Nikt Ci nie powie czym to leczyć bo nikt nie będzie wróżył z chmur co moze być przyczyną. Biegunka może być objawem połowy znanych mi chorób. Musisz podać więcej szczegółów.

A krowom po wycieleniu nie podaje się glikolu na paszę bo jego pobieranie moze być znikome. Glikol trzeba podawać we wlewach bezpośrednio do przełyku. Stąd też może być ten problem z ketozą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KAROL4    5

Trochę czytałem wasze posty i wydaje mi się ,że problem może być w" zatrzymywaniu ciepła" tak jak starsi gospodarze preferują.Nie ma wiatru,ani mrozu-to nie duście bydła w oborach. Niechby nawet mróz był i to spory to warto przewietrzyc.W zaduchu i parówce najbardziej rozwijają się choroby.Jak coś sie zaczyna dziać ucinam białko i zwiększam dawkę drożdzy.Jakiś przedmówca twierdzil ,że ketoza jest z nadmiaru białka-jeżeli tak myśli nie wróżę mu sukcesów w hodowlii.

Cukier-- jak nie żarła juz jakis czas nic dziwnego ,że stanął na <30

Ze zdiagnozowaniem ketozy nie powinno być problemu, co innego" wiosenne rozchwianie "

(ciała ketonowe)- można w moczu sprawdzić obecność albo w mleku------chyba tak too się nazywa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam wstępny wynik antybiogramu .-paciorkowce i grzyby .Badanie wykonane pomimo trwającej karęcji po antybiotyku .Czym to cholerstwo leczyć albo do żyda z jałówką.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafik256    22

jak oddałeś do badania to może poczekaj aż będziesz miał antybiogram. Jakie to grzyby?? drożdżaki?? powiedzieli jakie to paciorkowce?? Kiedy dawałeś mleko do laboratorium?? Chodzi mi o datę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

oddane wczoraj rano, przez tel.tylko podano ale co wyszlo do tej pory,ale jakie odmiany tego nie wiem , lekarz mówił że pewne trzeba podać jodek potasu ciekawe, jakie koszty

Edytowano przez czadowywicek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor10045    13

Koledzy potrzebuje pomocy , mam problem z bydłem ogółnie wszystkie sztuki maja biegunke dość mocną, mleko spadlo w tej sytuacji no i nie chcą jeść, ogólnie to co roku to jest na wiosne, chyba to jakaś wirusowa choroba ale w tym roku jest to mocniejsze niż zawsze, co zrobic żeby to pszeszło? zawsze samo mijało teraz też tak pewnie bedzie ale chciał bym to jakoś skrucić, zmniejszyć straty, czy da sie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

możesz dostarczać paszy z większa ilością włókna, są jakieś preparaty na odbudowę flory bakteryjnej, ale ich koszt jest na tyle duży, że sie to nie opłaca, no chyba że są sztuki z bardzo silna biegunką

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dddpp    2

Jak wirusówka to sama po 3-4 dniach przejdzie tylko zmniejsz dawki pasz białkowych a zwiększ włókno w dawce by jeszcze chorób metabolicznych nie dostała

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor10045    13

Własnie zawsze wcześniej samo przechodziło ale było ż mniejszym nasileńiem ze tak powiem, pasza białkowa zmniejszona bo i tak nie chcą jeść nawet i mniejszej ilości niż zawsze jadły bez problemu, czyli czego najlepiej dać im wiecej?

a czy kreda pomoże w jakimś stopniu? gdzieś na forum czytałem wląsnie o tym i ktoś zalecał żeby zwiekszyć jej ilośc co wy na to?

Edytowano przez zetor10045

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamis2010    5

co zrobić jak na strzykach pojawiają się brodawki ??? tzn jeszcze nie wystają ale podczas dojenia są wyczuwalne takie ziarenka jakby początki.Pare dni temu wyczówałem jedno a teraz już kilka. Co z tym zrobić ??? jaka jest tego przyczyna ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

nic nie zrobisz na te brodawki, ojciec obrywa je czasem ale krowy kopią przy tym


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

sa takie ziarenka bodajrze siarczan miedzi i tym sie smaruje i to ma niby zasuszac ale u nas jak były takie małe to smarowałem mastiprwentem i znikały

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamis2010    5

a co zrobić jak krowa miała po ocieleniu ostre zapalenie wymienia i od tego czasu doi na trzy strzyki. Podobno przy zasuszeniu można jeszcze uratować tego strzyka ???? jak ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

zrobić antybiogram i dać odpowiedni antybiotyk, czasami mleko wróci, a czasami nie ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Viola    0

Mam pewien problem i związaną z nim zagwozdkę i sądząc po wypowiedziach moge liczyć na iście fachową pomoc tak więc kieruje je tutaj na forum. Posiadam krowę mleczną mającą problem z odwapnianiem. Przy ostatnim wycieleniu została ledwo odratowana. Dostaliśmy co prawda paszę witaminową od weterynarza ale sama cena sugerowała bardziej wykorzystanie dramaturgii sytuacji :) Chciałabym namiary na jakąś dobrą jakościowo i wydajną paszę/ witaminy na odwapnianie oraz witaminy dla cielnej krowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emtecc    22

Jeżeli się odwapnia trzeba jej tego wapna dać innej możliwości nie ma. Przed wycieleniem (ale to ostrożnie żeby nie zalać płuc) 0,5 litra we wlewie. Po wycieleniu w zależności czy chce wypić udojone mleko. Wysoko wydajną krowę po wycieleniu nie zdajamy do zera. 3x dziennie po 4 litry w zupełności wystarczy przez dwie doby. Jeżeli chce wypić to co udojone z odwapnieniem nie będzie problemu. Jeżeli nie dwa razy dziennie 0,5 l wapna we wlewie. czwartego, piątego dnia raz dziennie 0,5 l wapna. Po tygodniu i dwóch kontrola ketozy. W czasie pierwszego miesiąca bardzo dobrze do paszy podawać energię plus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mati10    9

Myślę, że siarę powinna wypić tylko bezpośredni po ocieleniu raczej lepiej jej nie dać więcej ciepłej wody niż 2-3 wiadra, bo może nie ruszyć siary.

Edytowano przez Mati10

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KUJPOM1988    0

Kolega ZETOR masz jeszcze problemy zbiegunka u krow to polecam wywar z kory debu (50 procent kory z starego drzewa i 50 z mlodego ) zagotowac i wlewac krowa do pyska . mojim krowa to pomoglo nie raz ;)

 

vOLA powioec mi jakie witaminy dajesz i czy czesto zdaza sie mniec w twojim stadzie zaleganie po porodowe?jezeli sa czesto to masz pewnie problemy z zatrzymaniem lozysk u krow . musisz pamietac ze od zasuszenia zaczyna sie laktacja i jak krowe przygotujesz w tym okresie tak bedzie dojila w laktacji . podstawa jest to zeby krowy nie byly zatuczone zarowno na poczotku zasuszenia jak i przed samym wycieleniem . jednym z metod regulacji wapnia u krow zasuszonych jest podawanie gorzkich soli wiem ze krowy tego nie nawidza ale skuteczne jest. ja mielem w zeszlym roku problemy z tym tez CO DRUGA KROWA PO PORODZIE NIE WSTAWALA ;( weterynaze tyle brali ze szkoda gadac od jakiegos czasu sieunormowalo ale zmiana zywienia radykalna nastala . zaczynajac od witamin przez pasze az od wrzesnia TMR . ja srednio na sztuke daje okolo 0,5 kg wiatamin ( 2 rodzaje ) gdzies po roku ocenie czy to co zrobilem pomoglo ale na razi idze w dobrym kierunku, pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

0,5 kg witamin ? żartujesz sobie czy co ? co to za witaminy ?


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor10045    13

Kolega ZETOR masz jeszcze problemy zbiegunka u krow to polecam wywar z kory debu (50 procent kory z starego drzewa i 50 z mlodego ) zagotowac i wlewac krowa do pyska . mojim krowa to pomoglo nie raz ;)

 

vOLA powioec mi jakie witaminy dajesz i czy czesto zdaza sie mniec w twojim stadzie zaleganie po porodowe?jezeli sa czesto to masz pewnie problemy z zatrzymaniem lozysk u krow . musisz pamietac ze od zasuszenia zaczyna sie laktacja i jak krowe przygotujesz w tym okresie tak bedzie dojila w laktacji . podstawa jest to zeby krowy nie byly zatuczone zarowno na poczotku zasuszenia jak i przed samym wycieleniem . jednym z metod regulacji wapnia u krow zasuszonych jest podawanie gorzkich soli wiem ze krowy tego nie nawidza ale skuteczne jest. ja mielem w zeszlym roku problemy z tym tez CO DRUGA KROWA PO PORODZIE NIE WSTAWALA ;( weterynaze tyle brali ze szkoda gadac od jakiegos czasu sieunormowalo ale zmiana zywienia radykalna nastala . zaczynajac od witamin przez pasze az od wrzesnia TMR . ja srednio na sztuke daje okolo 0,5 kg wiatamin ( 2 rodzaje ) gdzies po roku ocenie czy to co zrobilem pomoglo ale na razi idze w dobrym kierunku, pozdrawiam

Na szczeście powoli problem przechodzi, z tymi sztukami co było najgorzej meczyliśmy sie troszke i wlewalismy taki srodek z de heus albo to pomoglo albo po prostu samo przechodzi bo już jest lepiej i mleko wraca :) ale było nie ciekawie, jeśli chce ktoś nazwe to moge sprewdzić i napisac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość Krowiara
      Przez Gość Krowiara
      13. czerwca się ocieliła i po tygodniu trochę osłabła. Dzień wcześniej zerwała łańcuch (chciała iść chrupać trawę), a później już nawet z obory nie chciała wyjść. Jest słaba i mało je, brak jej apetytu, że tak powiem. Ketoza to nie jest, bo to nie krowa mleczna, a mięsna simentalka. Dużo przeżuwa, je z wyciągniętą głową i trochę chudnie.
      Bardzo mi na niej zależy, ponieważ to moja ulubiona krówka i nigdy się tak nie zachowywała.
      Dodam też, że przed zapłodnieniem była trochę utuczona, bo jej przeznaczeniem była rzeźnia. Los się zmienił i kryliśmy ją pierwszy raz w wieku 2 lat.
    • Przez rolnik50028
      Witam mam dylemat co hodować byki mięsne czy krowy polskie czerwone zachowawcze mam 3h
    • Przez MaciejF
      Witam!
      Mam do Was pytanie - jak poradziliście sobie z błotem przy oborze? Przy samym wejściu zawsze jest meega grzązko. Jak utwardzaliście teren? Wiem że najlepszy jest beton bądź płyty drogowe, ale ja zastanawiam się nad położeniem kraty drogowo parkingowej z plastiku. Można je znaleźć na internecie. Trzeba oczywiście przygotować grunt i dobrze je położyć, potem zasypać gruzem. 
      Czy ktoś z Was zastosował tego typu materiał u siebie? Czy to zdało egzamin i czy było tańsze niż beton?
    • Przez Berciik2015
      Mam do zaoferowania 3 krowy wysoko cielne termin ocielenia  11.04. Krowy są wysoko mleczne 1 sztuka rasy hf ok 97,5% oraz 2 krzyżówki hf75%-sm25%.  Są to odpowiednio 1 pierwiastka,  2 po 2 ocieleniach i 3 po 3 ocieleniach.  Krowy dojone były dojarką[zasuszone 26 luty], dawają średnio  38 litrów dziennie. Są dużego kalibru. 22 marca dostały bolus kekstone. Zacielane były sztunie wysokiej klasy hf. Sztuki są bardzo  spokoje. Waga krów ok 670-750 kg. Cena 5500zl brutto  z możliwością negocjacji. Sprzedaję z powodu  ograniczenia  produkcji 
    • Przez kamil5421
      Sprzedam paszowóz Trioliet 12m3 . Opis w Linku https://www.olx.pl/oferta/paszowoz-trioliet-12m3-2-1200-nie-straumann-pekon-10m3-CID757-IDsQrjj.html
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj