zetor7745

Problem z bydlem (krowy mleczne)

Polecane posty

Dostała domięśniowo poz tym nic

 

Jaki lek przeciw gorączkowy polecasz?

Edytowano przez czadowywicek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolniczka45    0

Simental22 najlepiej wezwij wet niech zbada czy nie ma zapalenia macicy lub innego ogniska zapalnego,które spowodowało że wcześniej urodziła cielaka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

Znów kłopot- jałówka po wycieleniu jedenaście dni i dostała temperatury 41 ,ma obrzęk wymienia fizjologiczny ,który pojawił się już na tydzień (z różnym nasileniem) przed wycieleniem, przez ten okres stosowałem Alta-drem .Straciła apetyt , lekarz podał jej cobaktan rano ale temperatura nie spadła .Co można zrobić?

na gorączkę podaje się biovetalgin. przyczyn może być kilka ale najprawdopodobniej będzie to stan zapalny. Jeżeli straciła apetyt to przez ból i osłabienie, jeżeli daje sporo mleka sprawdź melko keto testem czy nie dostaje ketozy i nie jest odwodniona. Troche malo informacji. Wymię jest gorące czy zimne ? nei ma zapalenia ? Sprawdzał macicę ? to podstawa

Edytowano przez atomik

wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

zapalenie to chyba raczej nie bedzie bo skoro tyle przed wycieleniem juz obrzek był i teraz 11dni to gdyby to było zapalenie nie leczone to raczej mleka by nie dawała i juz wczesniej by ta gorączke złapała Przy takie temperaturze sa dwie opcje (oczywiscie jezeli jestes pewny ze to nie od wymienia) zapalenie oskrzeli bądz płuc lub zapalenie macicy Wydaje mi sie ze przy ketozie az tak duzej by nie złapała gorączki zazwyczaj jest podwyzszona o 1 stopien .A z tego co rozmawiałem przed wczoraj z wet to teraz gypa panuje ostro ludzie obory poutykali na mrozy teraz troche pusciło w oborach duza wilgoc i na efekty długo nie trzeba czekac

Jezeli to cos z układem oddechowym to my stosowalismy Combi Ject karencja na mleko niby 5 dni ale zawsze pomagał natychmiastowo .Jezeli zapalenie macicy to Ceftiomax- Zwalczanie bakteryjnego czynnika wywołującego ostre poporodowe zapalenie macicy występujące w ciągu 10 dni po porodzie takiego jak Escherichia coli, Arcanobacterium pyogenes i Fusobacterium necrophorum wrażliwe na chlorowodorek ceftiofuru.On jest bezkarencyjny takze stosowalismy i pomagał w 100%

A jezeli wymie to skoro dostała domiesniowo przydałoby sie jeszcze cos w strzyk podac

Edytowano przez komodo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Luke16   
Gość Luke16

Porzucić to ona mogła przez wysoką temperature spowodowaną przez jakiś stan zapalny (bez oględzin nic nie stwierdzi się - ale obstawiam że raczej stan zapalny wymienia tutaj jest... ale nie można innych rzeczy wykluczyć) ... Co do leku na gorączke to wszystko co jest na pyralginie.... Ketoza odpada, przemieszczenie trawieńca również ... Tak jak pisałem wyżej... Antybiotyk najlepiej na bazie amoksycyliny lub marbofloksacyny, lek sterydowy przeciwzapalny (utnie mleko) , lek przeciwgorączkowy plus ewenetulanie po 4 tubki dostrzykowo....

 

P.S. Komodo grypa panuje jak sam diabeł ... wina głównie rolnika bo tak jak pisałeś obory poutykane tak że jak się wchodzi to aż zapach połączony z ciepłem odrzuca ....

Edytowano przez Luke16

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
simental22    0

Dostaje soje wraz ze własną srutą i pełnoporcjówkę 18% i w jakich dawkach mam dawać żeby było jak najwięcej mleka i był dziś weterynarz bo jeszcze krowa się nie wyczyściła(łożysko nie odeszło)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziś weterynarz stwierdził zapalenie ćwiartki wymienia i ketozę ,gorączka dochodzi do 42 ,przemieszczenie trawieńca nie sprawdzał pytał tylko o kał( oddaje luźny).Podał coś na gorączkę i przeciwbólowy

Co radzicie podać na ketozę?

 

Jakie występują objawy zapalenia macicy-zauważalne ?

Edytowano przez czadowywicek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolniczka45    0

To po tych lekach gorączka nie spadła,bo jest bardzo wysoka.Jak ma lużny kał to raczej nie ma ketozy.Sprawdzaj czy ten kał nie jest raz luzny,a raz gęsty(to jest przy przemieszczeniu trawieńca).A z tyłka krowy nic się nie wydobywa,może nie wyszło całe łożysko,może popękała,sprawdzał lekarz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Luke16   
Gość Luke16

Trawieńca można wykluczyć to wina jakiegoś stanu zapalnego ... Bez oględzin nic nie można tutaj powiedzieć .... Kurcze nie wiem czy masz gdzieś lecznice jakąś ale jedź do niej kup antybiotyk na bazie amoksycyliny, lek na bazie deksametazonu (przeciwzapalny sterydowy), pyralgine już w podwójnej dawce (50ml na raz jak temp jest taka wysoka) albo zmień weta bo on coś kręci.... Osłuchał?? Włożył rękę w tyłek?? Sprawdził macicę?? Zmierzył temperaturę?? Zrobił test na ketozę?? Bo bez odpowiedniego zbadania nie bedzie nic wiadomo!!! A jak nie zaczniesz szybko działać to będziesz miał po krowie....

 

P.S. Biovetalgin przynajmniej u nas wogóle nie działa :P Dobry jest ale na ból głowy :P

Edytowano przez Luke16

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Teraz mierzyłem i spadła do 38,5 zaczęła jeść i przeżuwa .Wet. testu nie robił ,osłuchał ,zmierzył temp. macicy nie sprawdzał ale stwierdził że schudła chociaż jej przedtem nie widział ,kazał się jutro zgłosić to sprzeda coś na ketozę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Luke16   
Gość Luke16

A mam takowe pytanie ?? Wet wystawia u was karty leczenia co podał ile jest karencji itp??? Co do ketozy to trochę w to wątpie... A schudła bo nic nie jadła przez temp czyli stan zapalny... Jak będziesz jutro u niego to poproś o testoket koszt nikły bo ok. 4zł a będzie pewność co do obecności ciał ketonowych w organiźmie ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kokoman0    305

Nie pisałem nigdy w tym temacie w poszukiwaniu jakichś rad ale teraz mam bardzo patową sytuację. Chodzi o to, że krówka świeżo po wycieleniu (w dodatku jak na złość bardzo wydajna) zbiła sobie kolano na tyle mocno, że pojawił się pokaźnych rozmiarów obrzęk więc niezwłocznie zacząłem smarować jej tą nogę maścią kamforową i w tym czasie zbiła drugą nogę przy czym z pierwszej też jeszcze nie zeszła opuchlizna. W tej chwili ma bardzo opuchnięte obie nogi (przednie) i bardzo słabo je. Znacie może jakieś sposoby, maści lub inne "cuda wianki" na tego typu schorzenia? Jutro ma przyjechać lekarz rodzinny (czyt. weterynarz) ale każda pomoc, wskazówka na pewno się przyda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

ja napisałem że ketoza może być dodatkiem do stanu zapalnego z powodu produkcji mleka i utraty apetutu tak wywnioskowalem co napisał kolega. potrzebny jest dobry lekarz do postawienia diagnozy a nie leczenie w ciemno może takim może takim a mże takim lekiem gorączka 42 to już alarm i jest bardzo niebezpieczna.


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

ale skoro był weterynarz i podał cobactan to ja ogldał a skoro temp nie spadała to mogło znaczyc ze sie pomylił i trzeba szukac dalej Wogole takie pisanie tutaj to jak pod zdjeciami pytaja sie ile wazy Ocenic to mozna samemu jak sie widze i tak samo z choroba jak ktos opisze mało dokładnie to ciezko wywnioskowac co kolwiek bo kazda utrata apetytu nie oznacza ketozy a on w sumie nie był pewny czy ma zapalenie bo obrzek ,,fizjologiczny" a przy takiej gorączce to zapalenie musiało byc powazne i widoczne a jak nie to zbadac mleko na płytce .Ja mam zasade jak krowa nie je pierwsze co mierze temp jesli jest to pierwsze co sprawdzam to wymie jesli jest wporzadku to dzwonie do weterynarza niech oglada co z nia nie tak w srodku .Ketoze to zostawiam na sam kkoniec bo sa krowy zabezpieczane po wycieleniu i praktycznie sie nie zdarza

 

@kokoman0-maście nie masci jest ich wiele ale ojciec zawsze powtarza i to mozna powiedziec naturalny i za darmo sposob sikac na opuchnietą noge 100% gwarancji

Edytowano przez komodo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Luke16   
Gość Luke16

No właśnie czytam niektóre posty tutaj i co druga osoba trawieniec, ketoza trawieniec ketoza :D bo krowa nie je .... nie je dla tego bo ma wysoką temperature czyli gnębi ją jakiś stan zapalny ... Co do tej nogi to tak jak kolega komodo pisze można sikać można okładać wodą z octem, smarować maścią do wymion (BalDerm fajnie działa) :) No i przede wszystkim zmierzyć jej temperature ciała raczej nie powinno być ale od tego zawsze należy badanie rozpocząć :) ... Można jej też podać bezkarencyjny antybiotyk na bazie cefaleksyny lub Ceftiofuru (Ceftiocyl) Nie jedną krową się wyleczyło tym :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wezwałem innego lekarza stwierdził silne zapalenie macicy i potwierdził zapalenie ćwiartki .Zaaplikował leki domaciczne i przeciw gorączkowe ,czekam na efekty.

Swoją drogą niektórzy z was byliby wspaniałymi weterynarzami bo potraficie podjąć trafną diagnozę ze skąpych informacji-,gratulacje.

 

ketozy nie stwierdzil

 

Po zaleconym napojeniu siemieniem 2 wiadra krowa przez jakiś czas obkopywała brzuch , co może oznaczać?

Edytowano przez czadowywicek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

czadowywicek- krowa miała bóle ,skurcze jelit lub żołądków i dlatego obkopywała brzuch.A jaki stan krowy na dzień dzisiejszy?

Krowy po wycieleniu,nawet tym bezproblemowym,obserwujemy, bo np, moze pozostać część niewydalonego łożyska itp, a jak tego w porę nie zauważymy to robi się wtedy poważny problem.Przez okres ok. 21dni do wystąpienia pierwszej rui, krowa po porodzie się "oczyszcza". W tym okresie obserwujemy zabarwienie wydalin z dróg rodnych oraz oceniamy zapach.Jeżeli wyczuwamy nawet lekki smrodek to oznaka stanu zapalnego-wzywamy weta.Jeżeli wydaliny krwawe pomieszane z ropą lub nawet małymi strzępami jakby flaka/resztki łożyska/-wzywamy weta. Te obserwacje prowadzimy od samego poczatku i wtedy nic nie przegapimy. Rozchylamy też srom krowy i patrzymy czy nie ma tam grudek ropy,bo np śluż może być przejrzysty a na sromie pozostanie kłaczek ropy i taką krowę możemy sobie zacielać i zacielać.Pierwsza ruja powinna wystąpić między 18 a 21 no powiedzmy do 23 dnia po wycieleniu.W rui ogladamy bardzo dokładnie śluz .Śluz powinien być przeźroczysty ,przypomina wygladem kurze białko, Jeżeli jest przeżroczysty i widać w nim choćby kłaczek ropy -wzywamy weta, jeżeli jest żółty jak budyń waniliowy - wzywamy weta no i oczywiście jak mamy jakieś wątpliwosci.

 

a odnośnie zapalenia wymienia,szczególnie obrzęku to oprócz stosowania medykamentów masuje się wymię i zdaja np co 2-3 godz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dwojtek01    14

witam. @ kokoman0 na obrzęki jak i na zapalenia stawów bardzo dobre są liście kapusty . Bierze kolega liść kapusty odpowiednich rozmiarów kładzie na stół i traktuje go wałkiem tak , żeby puścił soki . Potem przykładamy do miejsca gdzie wystąpiło zapalenie i zawijamy bandażem . Po 24 godzinach zmieniamy na nowy . Stosujemy od 3 do 7 dni .Można stosować przy zapaleniu wymion .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na dzień dzisziejszy krowie stan zapalny wymienia przechodzi ,lekarz ma jeszcze raz zaaplikować środki domaciczne ,ogólnie wraca do zdrowia.

 

Czytając posty forumowiczów o problemach z krowami głównie biorące się z błędów żywieniowych i nieświadomości przyszedł mi do głowy taki pomysł ,żeby forumowicze hodowcy ci co mają opanowane te sprawy i potrafią doradzić ,pokusili się na stworzenie zasad mógłbym nazwać takie 10 przykazań hodowcy krów .Jestem przekonany ,że takie podstawy w pigułce były by bardzo pomocne dla tych ,którzy mają mela stada i nie mają takiego doświadczenia.

Mogło by to wyglądać np. w takiej formie,

 

1 - nie zatuczaj krów, jałówek przed przed wycieleniem

 

2 - na 3 dni przed wycieleniem podaj krowie ???

 

3- po wycieleniu napój krowę ciepłą wodą +?? a cielaka siarą

 

4-itd.

 

co o tym myślicie?

 

 

 

 

 

Nie ma nikogo kto by się odważył ? nie wieże

Edytowano przez czadowywicek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kondziu123    3

Witam wszystkich. Ostatnio w moim gospodarstwie panuje jakaś dziwna choroba , opisywałem ją tutaj : http://www.agrofoto.pl/forum/topic/49108-choroba-krow-proszeo-szybka-pomoc/

Jedna z krów położyła się i nie wstaje na tą chwilę wygląda całkiem nieźle , w miarę je ale nie ma siły w tylnych nogach praktycznie nic, w sobotę udało się ją zgonić ale podczas dojenia zwaliła się i dzisiaj nawet nie próbowaliśmy . Chodzi mi tutaj głównie o to co można zrobić by pomóc jej odzyskać siły żeby wstała, dodam że krowa nie jest zacielona, teraz nie daje prawie wcale mleka( w sumie to nie mleko tylko gęsty tłusty krem) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janek82    3

ta chora krowa ma zapalenie wymienia i to bardzo ostre i mozliwe ze zapalenie poszlo na stawy bardzo trudno jest to wyleczyc ja mialem takie 2 sztuki to musialem je sprzedac bo wet dal im jakies leki i powiedzial ze jak im nie pomoga to juz nic nie pomoze. powiedz jeszcze kiedy sie wycielila i kiedy ja zasuszyles przed wycieleniem??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

napisz czym żywisz krowy,wyniki badań na pewno ułatwią postawienie prawidłowej diagnozy i oby były jak najszybciej. Na podstawie tego co piszesz mnie przynajmniej się wydaje .że to zap. górnych dróg oddechowych- wyciek z nosa, przyspieszony oddech,sapanie,białka oczu przekrwione tzn widać dużo czerwonych żyłek na białej części galki ocznej, podwyższona temperatura i do tego wszystkiego jeszcze dołączyła się infekcja przewodu pokarmowego-krew w kale.W tej sytuacji podawanie antybiotyku jest konieczne i najlepiej dwóch na raz ale z różnych grup i to przez kilka dni codziennie,conajmniej przez 4dni oraz witamin domięśniowo.Tak zrobiłby mój wet w tej sytuacji,A w ogóle to najpierw osłuchałby płuca,potem żołądki i serce,zmierzył temperaturę,obejrzał oczy,poobserwował zachowanie, czy sztuka stoi czy woli leżeć, jak stoi czy łeb trzyma w dół czy normalnie. A co do tej krowy która leży i ma apetyt i jest w porządku to jestem głupia i nie wiem co powiedzieć.A czy dawał jej we wlewie dozylnym wapno ,glukozę lub zestaw witamin?Napisz koniecznie co im dajesz do żarcia, bo moze tu jest pies pogrzebany.Mam nadzieję że wietrzysz oborę,nie ma wniej zaduchu,nie czuć obornikiem i amoniakiem,nie ma przeciągu. Oby wam się udało jak najszybciej rozwikłac tę skomplikowaną sytuacje i wet wpadł na własciwy trop.TRZYMAM KCIUKI !!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość Krowiara
      Przez Gość Krowiara
      13. czerwca się ocieliła i po tygodniu trochę osłabła. Dzień wcześniej zerwała łańcuch (chciała iść chrupać trawę), a później już nawet z obory nie chciała wyjść. Jest słaba i mało je, brak jej apetytu, że tak powiem. Ketoza to nie jest, bo to nie krowa mleczna, a mięsna simentalka. Dużo przeżuwa, je z wyciągniętą głową i trochę chudnie.
      Bardzo mi na niej zależy, ponieważ to moja ulubiona krówka i nigdy się tak nie zachowywała.
      Dodam też, że przed zapłodnieniem była trochę utuczona, bo jej przeznaczeniem była rzeźnia. Los się zmienił i kryliśmy ją pierwszy raz w wieku 2 lat.
    • Przez rolnik50028
      Witam mam dylemat co hodować byki mięsne czy krowy polskie czerwone zachowawcze mam 3h
    • Przez MaciejF
      Witam!
      Mam do Was pytanie - jak poradziliście sobie z błotem przy oborze? Przy samym wejściu zawsze jest meega grzązko. Jak utwardzaliście teren? Wiem że najlepszy jest beton bądź płyty drogowe, ale ja zastanawiam się nad położeniem kraty drogowo parkingowej z plastiku. Można je znaleźć na internecie. Trzeba oczywiście przygotować grunt i dobrze je położyć, potem zasypać gruzem. 
      Czy ktoś z Was zastosował tego typu materiał u siebie? Czy to zdało egzamin i czy było tańsze niż beton?
    • Przez Berciik2015
      Mam do zaoferowania 3 krowy wysoko cielne termin ocielenia  11.04. Krowy są wysoko mleczne 1 sztuka rasy hf ok 97,5% oraz 2 krzyżówki hf75%-sm25%.  Są to odpowiednio 1 pierwiastka,  2 po 2 ocieleniach i 3 po 3 ocieleniach.  Krowy dojone były dojarką[zasuszone 26 luty], dawają średnio  38 litrów dziennie. Są dużego kalibru. 22 marca dostały bolus kekstone. Zacielane były sztunie wysokiej klasy hf. Sztuki są bardzo  spokoje. Waga krów ok 670-750 kg. Cena 5500zl brutto  z możliwością negocjacji. Sprzedaję z powodu  ograniczenia  produkcji 
    • Przez kamil5421
      Sprzedam paszowóz Trioliet 12m3 . Opis w Linku https://www.olx.pl/oferta/paszowoz-trioliet-12m3-2-1200-nie-straumann-pekon-10m3-CID757-IDsQrjj.html
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj