zetor7745

Problem z bydlem (krowy mleczne)

Polecane posty

komodo    277

powiem tak ja bym nie czekał jak to sie rozwinie zdoic i dac antybiotyk zobaczyc co bedzie nastepnego dnia jak nic to znowu zdoic i dac nastepny u mnie w tamtym roku dwie sztukitak było ze z trzy tyg przed wycieleniem zaczeła tylna cwiartka puchnac ale nic nie robilismy pozniej przednia ten sam bok i u tej jednej zdoiłem wszystko i dałem masti jet nastepnego dnia zdoiłem dałem tetre i no i krowa doi do dzis dzien wycielona na poczatku maja daje około 33l i dopiero ma za soba pierwsze krycie a tej drugiej czekalismy do ocielenia i po miesiacu juz jej w oborze nie było co dostała lek to dobrze było wychodziła karencja ze dwa dni dobrze i na nowo i tak na zmiane cwiartki bo i sensu nie było trzymac mimo ze dawała 40 l bo nic do basenu nie szło a dostawała i tetre i masti jet i cobactan i synergal no nic nie pomogło a tamta po wycieleniu dostała jeszcze po 3 synergale w te dwie cwiartki i było ok a w tym roku mielismy przypadek z jałowka ze miała termin na 16 stycznia a w pazdzierniku zaczeły jej tylne cwiartki puchnac i wet kazał dwa dni zdajac to i dac na zasuszenie bo był jeszcze czas no i ocieliła sie i jest wporzadku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

ok ale tam będzie co doić ? czy mam wydoić tylko te 2 chore ćwiartki tak ?

Edytowano przez atomik

wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

tylko te dwie chore cwiartki prawdopodobnie za wiele tam nie bedzie jakas substancja plynna u nas to juz były takie smarki ale pomogło bo jałowka to taka w sumie sama woda była takze po zdojeniu z cwiartek nic nie zostały tylko fałdki takie jak powinny byc u jałowki bo tych zdrowych nie ma sensu ruszac jesli wymie jest ok i coraz czesciej rolnicy mowia ze cos takiego sie dzieje u nas teraz kazda jest juz obserwowana dokładnie wymie zeby wrazie co szybko reagowac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Limousine00    0

Witam! Mam taki problem a mianowicie krowa mi się wycieliła tydzień temu. Ma jakiś dolew hf (do 50%), ale służy nam za mamke. Ma około 15 lat :P Podczas udoju zobaczyłem, że ma jakby wodniste mleko. Co jest tego przyczyną ? . Proszę o pomoc. :)

Edytowano przez Limousine00

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

pytałem wet co może być z ta krową co często leży i podczas dojenia sie kładzie i dał mi pasek do zbadania Ph moczu i wyszedł kolor ciemnoniebieski czyli ok 7-8 Ph, i stwierdził, że ma zablokowany jakich hormon i nie wyłapuje wapnia z paszy czyli ma mało wapna, co mogę jej podawać aby sie jej poprawiło, krowa mam ponad 2 lata

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wetstudent    0

marcin2057 a jesteś pewny że zmierzyłeś pH moczu?? bo widzisz prawidłowy mocz u krów ma pH 7-8 i na tej podstawie już napewno nie można stwierdzić o niedoborze hormonu (pewnie lekarzowi chodziło tu o parathormon) po pierwsze należało by zbadać poziom wapnia w surowicy!!! szczególnie wapnia zjonizowanego... i od wyniku tego badania uzależnic dalsze postępowanie...wtedy całość by miała ręce i nogi.. bo może to być milion innych chorób...

jak ty sie chcesz pobawić, to:

dowal jej kredy pastewnej do dawki.... przez kilka dni może bd efekty..

niech lekarz poda wit d3... pod skóre

a może pamiętasz czy była poprawa jak lekarz do niej przyjeżdżał i dawał jej wapno do żyły???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

lekarz był i zostawil mi pasek do badania pH i kazał złapać mocz i włozyć pasek na ok 20-30 sekund i jeżeli na 5polu pasek zrobi sie ciemnoniebieski to znaczy, że pH 7-8 i właśnie coś mowil o tym hormonie parathormon, krowy w dawce od miesiąca mają krede pastewną. Wet jeszcze nigdy wcześniej nie był u tej krowy i nie dawał wapnia do żyły. Kazał mi kupić granulki :

BETAMIX-prep.miner-witamin.dla bydła (nr 482)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wetstudent    0

a czy lekarz robił coś jeszcze?? podał coś krowie?? sam fakt że zostawił ci pasek i kazał mocz łapać jest co najmniej dziwny... jak dla mnie to musi przyjechać do cb lekarz i ZBADAĆ KROWĘ!!!! a nie przyjechać popatrzeć i wcisnąć worek paszy... a jeżeli nie masz możliwości wezwania specjalisty od bydła, to zaproponuj (wymuś) na tamtym niech koło południa poda krowie wapno np tak 200 ml calcivet, albo tetanusan plus do tego 100 ml pod skóre i wit d3 pod skóre...tylko broń boże antiparen!!!!! jak z tym przyjedzie to wygon go z obory... jak koło południa to poda, i wieczorem krowe wydoisz normalnie to bd wiedział że to niedobór wapnia... i wtedy dopiero bd kombinował z dodatkami paszowymi... bo tak na oko to się nie da krów leczyć.. może być zupełnie inna choroba a objawy jak przy niedoborze wapnia...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

oprócz tego, że zostawił pasek to nic innego nie robił i byłem dziś u niego i dał mi do wlewania Calcium Plus przez 2 dni po 0,5l i do paszy po 50g/ dzień jaką sól gorzką i ma przyjechać w czwartek i dać pod skórę a dlaczego ma nie dawać antiparen, krowa jest zacielona od 3 miesięcy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wetstudent    0

...Mam na myśli, nie dawać go w Twoim przypadku.... bo antiparen to taki jak ja to mowie chamski wapń, działa od razu, jak podasz go inaczej niż do żyły, wysunie sie igła to powstanie ogromny ropień... stosuje sie go wyłącznie w bardzo ostrych porażeniach poporodowych jak krowa już prawie śpi..:D...a pozatym krowa która jak przypuszcza lekarz ma problemy z hormonami takiego strzała może nie przeżyć... ten wapń o którym pisałem żeby zacząc działać musi rozłożyć sie w wątrobie tzn bd działał powoli i długo..czyli jest bezpieczniejszy

a co do postpowania lekarza to... bez komentarza, zapytam tylko czy jesteś pewny ze to aby na pewno lekarz a nie żywieniowiec??? i tak z ciekawości ile kosztuje u niego taka usługa polegająca na dostarczeniu hodowcy pasku do badania moczu?? na Twoim miejscu zmieniłbym lekarza...

a swoją drogą to jak w czwartek przyjedzie to może od razu zapalenie wymienia bd leczył bo przy leżącej krowie to raczej nieuniknione...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

na pewno to jest lekarz i to już z doświadczeniem, a za usługę nie brał nic, tylko za tą sól i ten płyn a krowa cały czas nie leży, bo wstaje do pasz treściwych, objętościowych i do dojenia wiec chyba nie powinna mieć zapalenia wymienia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wetstudent    0

marcin2057 pytałeś o rade, wiec przedstawiłem Ci jak w przybliżeniu powinno przebiegać postępowanie z krową u której podejrzewasz odwapnienie.... a co Ty z tym zrobisz i czy odpowiada Ci taka krowa to zależy już od Ciebie... jeżeli trzymasz krowe dla hobby to spoko, ale mi się wydaje że dla pieniedzy, a pieniądze to mleko, a przypomne że podkliniczna choroba u bydła, czyli taka która jest a nie bardzo daje objawy również powoduje straty mleka...a krowa która raz wstaje raz sie kładzie i jest taka o.. napewno do takich należy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

dokładnie tak jak piszesz, że krowa jest trzymana dla pieniędzy a nie dla hobby lecz chcę ją wyleczyć bo to jest młoda krowa więc szkoda jej na hamburgery

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gazela77    10

Czy macie może jakieś sposoby na brodawki czy też kurzajki na strzykach u krów? Bo u mnie 1 sztuka to ma tak oblepione że zastanawiam się co z nią dalej robić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wetstudent    0
gazela77 ja proponuje w 1 kolejności wezwanie weta...tylko po to niech wykluczy...że to nie pryszczyca...ale nie masz sie co martwić bo na 99% sie uśmiechnie i powie nie nie, to ospa/ospa rzekoma/brodawczakowatośc..... a wtedy podstawa to higiena, wytępienie szczurów.. a dodatkowo dipping podojowy z jakimś preparatem jodowym, krowy powinny to przechorować samodzielnie, a jesli to brodawczakowatość to można wyciąc te narośla i z nich zrobić szczepionke...która skróci chorobe o 2 mies tym które chorują, ale może wywołać chorobę u zdrowych...tak że to i tak do konsultacji z lekarzem..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

Prawostronne przemieszczenie trawieńca-sztuka już tylko na hamburgery?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wetstudent    0

od kiedy?? jaki stan krowy?? jeśli wcześnie rozpoznane i jest lekarz specjalista to operować!!! przez laparotomie w prawym dole przylędźwiowym... jeżeli sie nie podejmuje a rozpoznanie jest pewne (z prawej strony mogą dzwonić puste jelita, macica, jelito ślepe) to jak najszybciej z krową uciekać.. przy ostrych stanach 3 dni nie przeżyje..

 

w celu upewnienia sie namawiam do wykonania punkcji w centrum pola wypukowego, pobrania treści i jeśli ph na papierku wskaźnikowym bd poniżej 3 to mamy 100% rozpoznanie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

Pani weterynarz przeprowadzała już kilka takich operacji w okolicy, ale u tej krowy niestety się tego nie podejmuje. Zaleciła jedynie spróbować wyterepać ją i przewieźć po najgorszych dołach i że wtedy być może trawieniec wróci na swoje miejsce, w poniedziałek znowu przyjedzie ją zbadać i wtedy ostateczna decyzja.

Krowa o dziwo jest w dość dobrym stanie, bez problemu się podnosi choć od 4 dni właściwie nic nie jje poza niewielka ilością siana i okopowych, mleka jeszcze tez bardzo nie ucięła. Zaraz po porodzie miała problemy z odwapnieniem a później z wątrobą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wetstudent    0

niewielu lekarzy operuje prawą stronę...prawostronne raczej sam sie nie cofnie.. tym bardziej jak mówisz że były z nią wcześniej problemy...dzwon, niech ją zabieraja to przynajmniej troche kasy uratujesz jak dobrze wygląda... oby tylko do poniedziałku przeżyła..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ursus11    57

Pani weterynarz przeprowadzała już kilka takich operacji w okolicy, ale u tej krowy niestety się tego nie podejmuje. Zaleciła jedynie spróbować wyterepać ją i przewieźć po najgorszych dołach i że wtedy być może trawieniec wróci na swoje miejsce, w poniedziałek znowu przyjedzie ją zbadać i wtedy ostateczna decyzja.

Krowa o dziwo jest w dość dobrym stanie, bez problemu się podnosi choć od 4 dni właściwie nic nie jje poza niewielka ilością siana i okopowych, mleka jeszcze tez bardzo nie ucięła. Zaraz po porodzie miała problemy z odwapnieniem a później z wątrobą.

Pani weterynarz z MMZ?? U kolegi też była taka sytuacje lecz podjeła się tego zabiegu. Też woziliśmy ją po wertepach ale nic to nie dało musiał odbyć sie zabieg. Aż dziwne że nie chce się podjąć tego zabiegu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

operacja trawieńca moim zdaniem jest kompletnie nie ekonomiczna dla rolnika, lekarz skasuje 500-1000, istnieje duże prawdopodobieństwo ze krowa nie pozostanie w stadzie dłużej niż kilka miesięcy, moim zdaniem prędzej się podniesie odwapnioną krowę niż po naprawie trawieńca, lepiej ją po zdiagnozowaniu jako zdrową krowę opas sprzedać... to jest jedyny taki przypadek u krów który tak czarno widzę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
simental22    0

Witam dzisiaj ocieliła mi sie krowa i problem jest w tym że termin wycielenia ma na 9 marca (po inseminacji), i dopiero zaczęła wymię odpuszczać a tu już sie ocieliła , cielak też był jakiś niedorobiony miał powykręcane nogi i mam pytanie czy krowa jeszcze nabierze wymię i będzie dawać mleko, a może coś z krową jest nie tak proszę o pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

Zrzuciła cielaka znaczy się? Pasze białkowe na rozdojenie musisz jej dać,super wydajna ta laktacja nie będzie, ale nie ma innego wyjścia jak tylko ją rozdoić i ponownie zacielic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Znów kłopot- jałówka po wycieleniu jedenaście dni i dostała temperatury 41 ,ma obrzęk wymienia fizjologiczny ,który pojawił się już na tydzień (z różnym nasileniem) przed wycieleniem, przez ten okres stosowałem Alta-drem .Straciła apetyt , lekarz podał jej cobaktan rano ale temperatura nie spadła .Co można zrobić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Luke16   
Gość Luke16

Jałówka dostała ten cobactan w tubkach czy domięśniowo? Czy wet podał antybiotyk domięśniowy jeżeli ten cobactan był w tubkach?? Czy dostała lek przeciwgorączkowy i przeciwzapalny sterydowy??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość Krowiara
      Przez Gość Krowiara
      13. czerwca się ocieliła i po tygodniu trochę osłabła. Dzień wcześniej zerwała łańcuch (chciała iść chrupać trawę), a później już nawet z obory nie chciała wyjść. Jest słaba i mało je, brak jej apetytu, że tak powiem. Ketoza to nie jest, bo to nie krowa mleczna, a mięsna simentalka. Dużo przeżuwa, je z wyciągniętą głową i trochę chudnie.
      Bardzo mi na niej zależy, ponieważ to moja ulubiona krówka i nigdy się tak nie zachowywała.
      Dodam też, że przed zapłodnieniem była trochę utuczona, bo jej przeznaczeniem była rzeźnia. Los się zmienił i kryliśmy ją pierwszy raz w wieku 2 lat.
    • Przez rolnik50028
      Witam mam dylemat co hodować byki mięsne czy krowy polskie czerwone zachowawcze mam 3h
    • Przez MaciejF
      Witam!
      Mam do Was pytanie - jak poradziliście sobie z błotem przy oborze? Przy samym wejściu zawsze jest meega grzązko. Jak utwardzaliście teren? Wiem że najlepszy jest beton bądź płyty drogowe, ale ja zastanawiam się nad położeniem kraty drogowo parkingowej z plastiku. Można je znaleźć na internecie. Trzeba oczywiście przygotować grunt i dobrze je położyć, potem zasypać gruzem. 
      Czy ktoś z Was zastosował tego typu materiał u siebie? Czy to zdało egzamin i czy było tańsze niż beton?
    • Przez Berciik2015
      Mam do zaoferowania 3 krowy wysoko cielne termin ocielenia  11.04. Krowy są wysoko mleczne 1 sztuka rasy hf ok 97,5% oraz 2 krzyżówki hf75%-sm25%.  Są to odpowiednio 1 pierwiastka,  2 po 2 ocieleniach i 3 po 3 ocieleniach.  Krowy dojone były dojarką[zasuszone 26 luty], dawają średnio  38 litrów dziennie. Są dużego kalibru. 22 marca dostały bolus kekstone. Zacielane były sztunie wysokiej klasy hf. Sztuki są bardzo  spokoje. Waga krów ok 670-750 kg. Cena 5500zl brutto  z możliwością negocjacji. Sprzedaję z powodu  ograniczenia  produkcji 
    • Przez kamil5421
      Sprzedam paszowóz Trioliet 12m3 . Opis w Linku https://www.olx.pl/oferta/paszowoz-trioliet-12m3-2-1200-nie-straumann-pekon-10m3-CID757-IDsQrjj.html
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj