zetor7745

Problem z bydlem (krowy mleczne)

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
damian40000    86

apropo kolczatki czy u was krowy które mają to założone mogą pić z poidła? Założyłem jałowce i dwa dni nie piła tylko beczała musiałem to zdjąć i sprowadzić ja do obory.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

Ja mam następujące problemy a mianowicie najlepsza krowa miała się cielić 28 października a tu wczoraj jak wróciła z łąki dostała bóle i oznaki na cielenie i niestety porzuciła wiec jaka to mogła być przyczyna ?

Mam jałówkę młodą, która po ocieleniu nie chce jeść, a tym samym mało daje mleka, nie jest chuda tylko ma głęboki dół głodowy co to może być za przyczyna ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ariss    25

ja mam problem z 2 sztukami nie chcą jeść śrutu i dodatków paszowych a przed jedzeniem się ślinią bardzo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafik256    22

Ja mam następujące problemy a mianowicie najlepsza krowa miała się cielić 28 października a tu wczoraj jak wróciła z łąki dostała bóle i oznaki na cielenie i niestety porzuciła wiec jaka to mogła być przyczyna ?

Mam jałówkę młodą, która po ocieleniu nie chce jeść, a tym samym mało daje mleka, nie jest chuda tylko ma głęboki dół głodowy co to może być za przyczyna ?

 

Przyczyn może byc mnóstwo:

BVD, IBR, neospora, leptospiroza, chlamydia no i ostatnio coraz częściej spotykane rzęsistek oraz mętwik.

 

Ja bym zaczął od przebadania płodu bo może to była jakaś infekcja np. streptokokoza. W takim wypadku nie ma za bardzo się czym martwić. Szkoda cielaka ale może sytuacja się nie powtórzy. Jeżeli będzie czysto to juz trochę gorzej.

Czy twoje stado jest wolne od BVD i IBR?? Wypadałoby sie zorientować. Jeżeli masz ten syf to może być problem ale to już dłuższa historia i indywidualna sprawa. Później neospora itd.

 

@atomik takich głupot jak tutaj wypisujesz już dawno nie czytałem.

Twoja złota rada czyli cobactan na wszystko powaliła mnie na kolana. Żelazo na gronkowca?? o tym to trzeba publikację naukową napisać.

 

PS. Rozumiem ze chcesz pomóc ale zastanów się czy to co piszesz ma sens. Ktos posłucha twoich "rad" i będzie miał poważny problem.

 

@ariss dajesz do paszy jakiś regulator pH - bufor?? Najprawdopodobniej ci się zakwasiły i stąd ta piana. Dawaj im po 250 - 300 g kwaśnego węglanu sodu. Ogólnie to możesz to podawać wszystkim swoim krowom bo pewnie większość ma za niskie pH żwacza tylko nie tak bardzo jak te dwie. Najlepiej jest to podawać ze śrutą, bo to ona powoduje największe zakwaszenie żwacza.

Edytowano przez rafik256

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

tego to nie wiem czy moje stado jest wolne od BVD i IBR a jak to można sprawdzić a co może byc przyczyna problemów z pierwiastką tak jak wcześniej pisałem :jałówkę młodą, która po ocieleniu nie chce jeść, a tym samym mało daje mleka, nie jest chuda tylko ma głęboki dół głodowy co to może być za przyczyna ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ariss    25

rafik256 kwaśny węglan sodu mam wymieszany z paszą, przyjeżdżają śrutują zboże i dorzucamy mocznik, kwaśny węglan sodu, no i pasza z prowimi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tytusT1    0

tego to nie wiem czy moje stado jest wolne od BVD i IBR a jak to można sprawdzić a co może byc przyczyna problemów z pierwiastką tak jak wcześniej pisałem :jałówkę młodą, która po ocieleniu nie chce jeść, a tym samym mało daje mleka, nie jest chuda tylko ma głęboki dół głodowy co to może być za przyczyna ?

 

czesta przyczyna braku apetytu jest otluszczenie watroby duzo sie o tym teraz pisze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JOANNA698    0

cześć, mam taki problem że kupiłam sianokiszonkę i podejżewam że jest z kwaśnych łąk, krowy nie chcą jej zbytnio jeść,a o wydajności po tych balotach to nawet nie wspomnę, może ktoś mi poradzi czy można coś dodać do tmr-u żeby chętniej jadły, albo czy cokolwiek można jeszcze by było zrobić z taką sianokiszonką, bo szczerze mówiąc jestem lekko podłamana, mam 100 takich balotów utopiona kasa a efekt żaden.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prezes644    0

koledzy pomocy~! w tym tygodniu 3 sztuki z mojej obory pourywały sobie końcówki strzyków... jak to leczyć jak zdajać je i jaka moze być tego przyczyna? odrazu wykluczam toze mają ciasno stanowisko ma 120cm szerokości każde.. pomocy... bo krówki te strasznie kopią podczas doju...:(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

może ma ktoś jeszcze jakies rady?

ja na małym kawałku równego pola 0.7ha 3b 4a klasa zasiałem rok temu trawę poplonową futtertrio, na jesień to jest normalny termin 3 pokosu traw na łące zebrałem tej trawy 8 bel pól na pól z chwastnicą, wiosną 1 pokos 10 bel ładnej trawy z pojedynczymi rumianami , 2 pokos 3 bele - była susza , 3 pokos 30 lipca 5 bel - trochę padało , 4 już ładnie odrósł ... jeśli chodzi o smakowitość to jest bardzo dobra, cena chyba 8 zl / kg netto sieje się 40 kg na ha wzdłuż i w poprzek pola ... teoretycznie co 4-5 tygodni się kosi tą trawę.

Edytowano przez grzegorz132

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1313    0

koledzy pomocy~! w tym tygodniu 3 sztuki z mojej obory pourywały sobie końcówki strzyków... jak to leczyć jak zdajać je i jaka moze być tego przyczyna? odrazu wykluczam toze mają ciasno stanowisko ma 120cm szerokości każde.. pomocy... bo krówki te strasznie kopią podczas doju...:(

kolego dopóki to sie nie zagoi to będą kopały. Musisz odkażać ranę i czekać, dobrym sposobem jest włożenie do szczyku podczas doju takiej specjalnej plastikowej igły (nie pamiętam jak to sie fachowo nazywa) aby ułatwić duj.

Jeśli chodzi o rozwiązanie problemu to musisz podać więcej danych: jaki to jest typ obory (uwięziowa czy wolna). Prawdopodobnie jeśli w oborze nigdy ci sie to nie zdarzało i nic nie zmieniałeś w oborze czyli: nie przestawiałeś krów, nie robiłeś korekcji w ostatnim czasie, czyli ogólnie mówiąc nie wprowadziłeś stresu w oborze krówką to po prostu nieszczęśliwy przypadek.

Edytowano przez milanreal1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kaskader    0

koledzy pomocy~! w tym tygodniu 3 sztuki z mojej obory pourywały sobie końcówki strzyków... jak to leczyć jak zdajać je i jaka moze być tego przyczyna? odrazu wykluczam toze mają ciasno stanowisko ma 120cm szerokości każde.. pomocy... bo krówki te strasznie kopią podczas doju...:(

 

 

niewiem jakie maja podłoze? nieślizgaja sie?, a co do kopania to współczuje, u mnie zerwała połowe strzyku około godz 17 a wycieliła sie po -23, stosowałem chyba jakies aluminium w spreju, szybko zasklepia rane a ( kaniulka ) w strzyku byla ok,2 tygodni,

 

mam inne pytanie

czy stosował ktos jakies domowe sposoby walki z zapaleniami wymienia???? chodzi mi o stosowanie sodki?????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

u mnie jeśli wymię spuchnie stosuje olej jadalny nacieram wymię i przechodzi, a ja mam taki problem, że krowie spuchło jedno kolano przednie lecz nie kuleje co mogę z tym zrobić, a u drugiej krowy w jednym strzyku ją gluty ,,kliki'' co zrobić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prezes644    0

michal1313 nic nie zmieniłam krówki są w oborze uwieńziowej i nic nie zmienialem. tak co do tej idły zgodze się ale bardzo trudno to włożyć w strzyk bo krowa nie dopuszcza..

 

co do spuchniętego kolana zobacz czy jest miękkie jeśli tak to prawdopodobnie tylko odgniot wiec nic nie rób z tym...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

zgadza się kolano jest miękkie wie c pozostawię bez interwencji

Edytowano przez marcin2057

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janek82    3

Witam mam takie pytanie jakie moga byc przyczyny tzw. cichych ruji u krow i co z tym zrobic?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SuperSam    0

Witam, Panowie mam takie pytanie czy mieliście kiedyś u krowy "kulawke" kulawka ? Mianowicie co to jest ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rumcajs9    6

witam mam problem zatkała mi się krowa nie je i nie odaje kału podałem siarczan sodu rano i w południe ale nic jej nie ruszyło czy mogę samemu wykonać lewatywę ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1313    0

Ja mam następujące problemy a mianowicie najlepsza krowa miała się cielić 28 października a tu wczoraj jak wróciła z łąki dostała bóle i oznaki na cielenie i niestety porzuciła wiec jaka to mogła być przyczyna ?

Mam jałówkę młodą, która po ocieleniu nie chce jeść, a tym samym mało daje mleka, nie jest chuda tylko ma głęboki dół głodowy co to może być za przyczyna ?

Przyczyny porzucenia może być bardzo dużo i trudno to określić. Jeśli chodzi o brak apetytu to problemem jest to że nie jest chuda moim zdaniem może mieć ketozę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TomekT25    1

Witam. Potrzebuję szybko porady. A mianowicie, po 14 mama poszła na pastwisko przepolowac krowy i zauważyła że obok jednej krowy leży taki mały woreczek( coś jakby wodnica, tylko jakby mniejszy) a po tym woreczkiem jest mokro. Więc mama przyprowadziła ja do obory. W oborze jakby się "nadymała" do cielenia, ale nic nie widac. Dodam że krowa ma termin na 7 grudnia(czyli dwa miesiące). Co robic? Z góry dzięki za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość Krowiara
      Przez Gość Krowiara
      13. czerwca się ocieliła i po tygodniu trochę osłabła. Dzień wcześniej zerwała łańcuch (chciała iść chrupać trawę), a później już nawet z obory nie chciała wyjść. Jest słaba i mało je, brak jej apetytu, że tak powiem. Ketoza to nie jest, bo to nie krowa mleczna, a mięsna simentalka. Dużo przeżuwa, je z wyciągniętą głową i trochę chudnie.
      Bardzo mi na niej zależy, ponieważ to moja ulubiona krówka i nigdy się tak nie zachowywała.
      Dodam też, że przed zapłodnieniem była trochę utuczona, bo jej przeznaczeniem była rzeźnia. Los się zmienił i kryliśmy ją pierwszy raz w wieku 2 lat.
    • Przez rolnik50028
      Witam mam dylemat co hodować byki mięsne czy krowy polskie czerwone zachowawcze mam 3h
    • Przez MaciejF
      Witam!
      Mam do Was pytanie - jak poradziliście sobie z błotem przy oborze? Przy samym wejściu zawsze jest meega grzązko. Jak utwardzaliście teren? Wiem że najlepszy jest beton bądź płyty drogowe, ale ja zastanawiam się nad położeniem kraty drogowo parkingowej z plastiku. Można je znaleźć na internecie. Trzeba oczywiście przygotować grunt i dobrze je położyć, potem zasypać gruzem. 
      Czy ktoś z Was zastosował tego typu materiał u siebie? Czy to zdało egzamin i czy było tańsze niż beton?
    • Przez Berciik2015
      Mam do zaoferowania 3 krowy wysoko cielne termin ocielenia  11.04. Krowy są wysoko mleczne 1 sztuka rasy hf ok 97,5% oraz 2 krzyżówki hf75%-sm25%.  Są to odpowiednio 1 pierwiastka,  2 po 2 ocieleniach i 3 po 3 ocieleniach.  Krowy dojone były dojarką[zasuszone 26 luty], dawają średnio  38 litrów dziennie. Są dużego kalibru. 22 marca dostały bolus kekstone. Zacielane były sztunie wysokiej klasy hf. Sztuki są bardzo  spokoje. Waga krów ok 670-750 kg. Cena 5500zl brutto  z możliwością negocjacji. Sprzedaję z powodu  ograniczenia  produkcji 
    • Przez kamil5421
      Sprzedam paszowóz Trioliet 12m3 . Opis w Linku https://www.olx.pl/oferta/paszowoz-trioliet-12m3-2-1200-nie-straumann-pekon-10m3-CID757-IDsQrjj.html
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj