zetor7745

Problem z bydlem (krowy mleczne)

Polecane posty

b0gdan    90

Powtórzyć jeszcze 2 razy preparaty wapniowo magnezowe dożylnie, krowa na miękka ściółkę, aby łatwiej mogła wstać i czekać, a jak nie pomoże to rzeźnia ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

no i podstawa w takim wypadku nie podawac zadnych pasz tresciwych bo to oslabi ja jeszcze bardziej.

 

Masz bład w trakcie zasuszenia. Musisz podawac lizawki lub witaminy z mała iloscia wapna aby krowa nauczyla sie pobierac go z siebie.

Zaraz po porodzie zastrzyk okolo 200ml wapna czystego za pomoca strzykawki domiesniowo

 

a potem juz lizawki lub witaminy z duza iloscia wapna. Moim zdaniem przesadziles z pasza tresciwa. Dales za duzo jednorazowo. Moim zdaniem maksymalna dawka jednorazowa to 3kg rano i wieczorem, jesli masz obore stanowiskowa, a jesli na stacji to juz inna bajka i tam mozna wiecej.


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

Tego dnia co pisałem posta nie wstała, nawet ją ciągnikiem turem i takim urządzeniem od weterynarza pomagaliśmy wstać i nic

Następnego dnia problemowo ale wstała do doju i dostała jeszcze wapna i

dziś również ale wstaje już normalnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
klejnus    0

Gratuluje że nie było upadku i ze krowa wraca do siebie ;)


Nie jestem rolnikiem i nigdy nie byłem dopiero sie uczę przepraszam za błędy:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zylaczek    0

Cieszy bardzo. Mam pytanie: czy zwróciłeś uwagę na temperaturę rogów i grzbietu? U mnie jak krowa się odwapniła to miała chłodne rogi i grzbiet. przyjechał doktorek trzy butle dożylnie, nie pamiętam nazw ale dwie to jakieś CALCIUM czyli wapno. Dwie -trzy godziny i krowa stoi. Potem jakiś czas dostawała wszystko oprócz śruty itp, ale jak najwięcej suchego siana. I jest OK

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SIEWCA    24

Mam w oborze "trochę" krów i powiem Wam, że tyle ile zwierząt tyle różnych niespodziewanych reakcji i zachowań krów po porodzie. Ostatnio trafiła mi się sztuka t.j. jałowica ocieliła się wszystko o'k po 2 tygodniach po podaniu 200ml glikolu bydlę zaczyna "telepać" tzn.ma drgawki , ciężki oddech i wydaje się że "odjeżdża". KLASYCZNE uczulenie na wysoką dawkę glikolu.

Po godzinie wszystko minęło i jest dobrze, ale glikolu podaję tylko 100 ml.


kto sieje ten zbiera....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DARKPANTER    18

Ja tez mam krowę która ma uczulenie a;e na antybiotyk penicylinę też mało nie zeszła.

Do Siewca

Jeśli twoja krowa ma uczulenie na glikol to możesz go zastąpić gliceryną, albo propinonianem sodu lub wapnia. Z moich osobistych obserwacji propionian daje lepsze efekty niż glikol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafffffff    9

Witam. Mam mały problem i liczę o porady :unsure: Otóż jałówka w 6 miesiącu ciąży mi poroniła tzn martwy płód wydala i nie wiem co robić z nią ? Wymię ma małe i cycuszki słabo rozwinięte ale mleko ręcznie jakoś tam leci, wiec nie wiem co mam robić czy ja doić? Czy dać spokój i nic nie robić i czekać do następnej rui i ja zapłodnić ?, ale czy te wymię nie dojone nie zmarnuje się ,jeśli nie będzie ruszane ? Takze panowie hodowcy pomóżcie i dodarcie!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor10045    13

U nas też 2 lata temu z 5 zakupionych jałówek poroniły 2. Po poronieniu zaczęliśmy je doić nie było za wiele mleka ale z czasem przybyło i potem nie było już najgorzej z ilością, zacznij ją doić powoli przybędzie mleka :unsure:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Zdój mleko aby opróżnić wymię, bo może wdać się zapalenie.

Potem regularnie zdajaj to co będzie, w pierwszą ruję nie zapładniaj, dopiero na drugą (chociaż z tym zacieleniem to bym się wstrzymał, aż poznam przyczynę poronienia. Niektóre sztuki same porzucają i najlepiej z takimi delikwentkami po poprawieniu kondycji - na spęd).

Porzutki mają to do siebie, że samicy nie odejdzie łożysko. Potrzebna więc będzie pomoc weterynarza. Nie czekać z usunięciem łożyska.

Ostrożnie z paszami treściwymi przez okres kilku dni.

(A co było przyczyną porzucenia?)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafffffff    9

hmm tak właśnie zrobiłem zdoiłem ją, weterynarz powiedział ze poprostu niektóre sztuki porzucają cielaki na podłożu genetycznym( nie zrozumiałem go ale cóż :unsure: )co do oczyszczenia to poczekam 3 dni może sama się oczyści, a jeśli nie to wezwę doktora. Na spęd to chyba się nie zdecyduje i potrzymam ja i znów zacielę, poniewaz w tamtym roku tez miałem poronienie ale krowy, zapłodniłem ponownie ja w 2 rui(nie poroniła ponownie) i teraz daje bardzo ładnie mleka. Przypadek jałówki która poroniła przytrafił mi się pierwszy raz, ale cóż będę ja doił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Wiesz, zza klawiatury ciężko mi cokolwiek poradzić, ale przyczyną poronienia mogło być:

- wada rozwojowa płodu,

- problemy zdrowotne narządów rodnych,

- deficyt mikroelementów,

- nawet uderzenie rogiem lub pyskiem zwierzęcia, które stoi obok tej jałowicy, w okolice brzucha bądź w nos,

- nieodpowiednia pasza (zapleśniała)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
klejnus    0

Torez dobrze rozumiem że jak krowa/jałówka dostanie np z reki w nos podczas ciąży to może poronić??


Nie jestem rolnikiem i nigdy nie byłem dopiero sie uczę przepraszam za błędy:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Dokładnie tak.

Krowa/jałówka narażona na duży stres (często bita) to także ryzyko poronienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SIEWCA    24

Koledzy, za poronienia najbardziej odpowiadają mykotoksyny zawarte w paszach. Badania wykazują szybki wzrost ilości i zjadliwości grzybów oraz pochodzących od nich toksyn. Nawet trawy pastwiskowe są co raz bardziej niebezpieczne nie mówiąc już o lucernie skarmianej jako zielonka. Pewnie niedługo mleczarnie będą zmuszone badać mleko na zawartość aflatoksyny i będzie problem.

Wyrywkowe badania wykazują czasami obecność mykotoksyn w mleku, a to świadczy o karmieniu niby zdrowymi paszami,kiszonkami sianem. Czasem mamy problemy z rozrodem i warto wtedy zerknąć na jakość pasz i zastosować środki oferowane przez firmy paszowe w celu zneutralizowania zgubnego wpływu toksyn


kto sieje ten zbiera....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor10045    13

Torez dobrze rozumiem że jak krowa/jałówka dostanie np z reki w nos podczas ciąży to może poronić??

 

Może nawet poronić z powodu stresu związanego z podróżą z gospodarstwa do innego gospodarstwa, to prawdopodobnie było przyczyno poronienia u naszych sztuk jechały kilkadziesiąt km.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piciaj    31

Mam pytanie koledzy, mam problem z jałówką, po ocieleniu jak i przed wymię wyglądało normalnie, miała tylko lekki płóz , po podłączeniu po ocieleniu z 3 ćwiartek normalna siara a z tylnej lewej może z 20 ml takiej wody przypominającej osocze, podaliśmy jej bezkarencyjna tubkę na zapalenie w ten strzyk raz dziennie i tak przez około tydzień, teraz to z tego strzyka lecą takie skrzepy jak kawałeczki białego sera tak z grubsza mówiąc, niewiem co z tym zrobić takie przypadek jeszcze nie miałem :lol: niewiem czy próbować wstrzykiwać po zdojeniu tego świństwa np płukać tą ćwiartkę woda destylowana i zdając i w końcu puści? Jestem bezradny


znalazłem to czego szukałem ..:)))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wacek21    35

Mam problem, krowa (polska czerwona) 4 miesiące przed ocieleniem ma po pół litra mleka do tego jeszcze ma strasznie dużo strzępów :lol: Co to możne być?


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Zapalenie wymienia??


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogusia    0

Witam :unsure:

 

Też miałam przypadek taki że krowa cztery miesiące przed ocieleniem dawała po 8 l mleka dziennie! Kilka dni temu się ocieliła i co się okazało? Urodziła dwa zdrowe byczki ;):P Widać robiła zapasy dla dzieci :P :P

 

A teraz z innej beczki, Krowa ma termin wycielenie na początek czerwca a dziś od rana wisi jej z tyłka flak a"la pęcherz z malutkim wypełnieniem płynem(krew?) na dole. Może ktoś wie co ro może być? Czy ona poroni? Nic jej nie dolega, apetyt w pełni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SIEWCA    24

@Bogusia, ta krowa właśnie poroniła...


kto sieje ten zbiera....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogusia    0

Tak......teraz już to wiemy...:unsure:

 

Ale jak na wiek ciąży to "to" co z niej wypadło miało bardzo mały rozmiar-było wielkości buta. Po pełnych pięciu miesiącach to raczej cielę byłoby większe prawda? Na wszelki wypadek jutro weterynarz przyjedzie ją sprawdzić bo ponoć jest możliwość ze ciąża była bliźniacza i jeden zarodek się nie rozwijał. Mieliście takie przypadki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adrianos    30

U nas tak było, podczas porodu krowa normalnie się wycieliła ale nie odkleiło się łożysko więc wezwaliśmy lekarza który oczyszczenie wyciągnął a wraz z nim takie "coś" zwanego płodem było to wielkości telefonu może pilota do telewizora


Sprzedam:
- zbiornik na mleko 2500 litrów
- beczkowóz 4000litrów Meprozet

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość Krowiara
      Przez Gość Krowiara
      13. czerwca się ocieliła i po tygodniu trochę osłabła. Dzień wcześniej zerwała łańcuch (chciała iść chrupać trawę), a później już nawet z obory nie chciała wyjść. Jest słaba i mało je, brak jej apetytu, że tak powiem. Ketoza to nie jest, bo to nie krowa mleczna, a mięsna simentalka. Dużo przeżuwa, je z wyciągniętą głową i trochę chudnie.
      Bardzo mi na niej zależy, ponieważ to moja ulubiona krówka i nigdy się tak nie zachowywała.
      Dodam też, że przed zapłodnieniem była trochę utuczona, bo jej przeznaczeniem była rzeźnia. Los się zmienił i kryliśmy ją pierwszy raz w wieku 2 lat.
    • Przez rolnik50028
      Witam mam dylemat co hodować byki mięsne czy krowy polskie czerwone zachowawcze mam 3h
    • Przez MaciejF
      Witam!
      Mam do Was pytanie - jak poradziliście sobie z błotem przy oborze? Przy samym wejściu zawsze jest meega grzązko. Jak utwardzaliście teren? Wiem że najlepszy jest beton bądź płyty drogowe, ale ja zastanawiam się nad położeniem kraty drogowo parkingowej z plastiku. Można je znaleźć na internecie. Trzeba oczywiście przygotować grunt i dobrze je położyć, potem zasypać gruzem. 
      Czy ktoś z Was zastosował tego typu materiał u siebie? Czy to zdało egzamin i czy było tańsze niż beton?
    • Przez Berciik2015
      Mam do zaoferowania 3 krowy wysoko cielne termin ocielenia  11.04. Krowy są wysoko mleczne 1 sztuka rasy hf ok 97,5% oraz 2 krzyżówki hf75%-sm25%.  Są to odpowiednio 1 pierwiastka,  2 po 2 ocieleniach i 3 po 3 ocieleniach.  Krowy dojone były dojarką[zasuszone 26 luty], dawają średnio  38 litrów dziennie. Są dużego kalibru. 22 marca dostały bolus kekstone. Zacielane były sztunie wysokiej klasy hf. Sztuki są bardzo  spokoje. Waga krów ok 670-750 kg. Cena 5500zl brutto  z możliwością negocjacji. Sprzedaję z powodu  ograniczenia  produkcji 
    • Przez kamil5421
      Sprzedam paszowóz Trioliet 12m3 . Opis w Linku https://www.olx.pl/oferta/paszowoz-trioliet-12m3-2-1200-nie-straumann-pekon-10m3-CID757-IDsQrjj.html
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj