zetor7745

Problem z bydlem (krowy mleczne)

Polecane posty

andrzej2110    535

U mnie moje majo dziś i jutro głodówkę bo zbyt wybredne są. Wodę mają non stop.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasso    0

Wg mnie to za duzo mu tej wody dajesz. 2 wiadra na dzien jak dostanie to wystarczy. Może sie opija za bardzo i nie chce jesc. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

U mnie poidła są non stop otwarte.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian18    3

Ale poidła a wiadro to całkiem ina sprawa. Poidła też mam cały czas otwarte a system wiaderkowy to max 4 wiadra na dzień.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Witam.

Mam taki mały problem z bykiem ponieważ stracił apetyt :D Jak do tej pory wszystko jadł a około od 1-2tygodni o wiele mniej je, tylko mu smak do wody pozostał(3xdzien po ok 2-3wiadra). Siano jako tako je, ale trawa czy buraki coś niezabardzo i mi to na tyl pod nogi wypierd...a mnie krew zalewa :) I jak radzicie co zrobic? Trochę głodówki? Wlałem mu dzisiaj drożdze, jeszcze na wieczór też dostanie, zobaczymy czy co pomoże..

Aha a razem z wodą dostaje śrute z ziemniakami.

Z góry dziekuję za jakiekolwiek porady :)

 

1. A w jakiej wadze + - jest ten byk? (400-600kg?)

2. Nie rozumiem tego zdania : "Aha a razem z wodą dostaje śrute z ziemniakami." W jaki sposób mu to podajesz? Mieszasz śrutę, ziemniaki z wodą?

3. Podaj dzienną dawkę pasz jaką sporządzasz.

4. Wystąpiła biegunka?

 

Wg mnie przyczyn może być kilka.(dla lepszego rozeznania musze poznać dawkę pokarmową):

Buraki - karmisz nimi cały rok bez przerwy, czy niedawno wyrwałeś i po raz pierwszy skarmiasz?. Bardzo łatwo bydło traci po nich apetyt, po prostu łatwo przedawkować.

Śruta - z czego : jęczmień, pszenżyto, pszenica ... itp? Stosując w żywieniu buraki należy ostrożnie ustalać dawkę paszy treściwej.

Ziemniaki - skrobia i inne cukry łatwo fermentują w żwaczu, w związku z tym karmienie zwierząt zbyt dużą ilością ziemniaków prowadzi do schorzenia układu pokarmowego.

 

Podsumowując

Dziwie się temu bykowi, że wypija tyle wody pomimo żywienia burakami, trawą.

Podejrzewam przedawkowanie którąś z pasz : burak, śruta, ziemniak.

Zalecam podawanie rano samego siana i jak masz słomy pszennej lub jęczmianki. Wieczorem siano i słoma + śruta i ziemniaki. Zrezygnuj z buraków i trawy na około 2 tygodnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojt    74

Byk ma 13mcy więc będzie w wadze 400-500kg. Tak dostaje zawsze z wodą ugotowane ziemniaki i ugotowaną śrutę, tego jest +/- pół wiadra i zalane wodą, a kolejne 1,2 wiadra czysta woda, a co do wody że za dużo dostaje to wlaśnie on od małego ma taki smak do picia, czasami już mu więcej jak 2.5 wiadra nie dam, bo się sam dziwie że dużo jak 3x za dzień tyle wody. Burakami karmie cały rok i też zawsze za nimi szalał, dostawał liście z buraków ale już mi się skończyły. Lekką biegunkę miał jakies 2-2.5 tygodnia temu ale to po 2 dniach mu przeszło, ale w sumie od tego czasy stracił apetyt.

To co dziennie dostaje(rano, południe, wieczór) to śruta ziemniaki z wodą, siano i trawa i buraki(rano wieczór). Śruta jest z owsa i pszenżyta, siano mam dobre bo praktycznie ani razu nie zmoknięte podczas suszenia, a co do trawy to też był wybredny gdy była mokra, nawet teraz jak była po rosie to po skoszeniu zostawiłem ją na jakiś czas żeby obeschła, bo tak przeważnie gdy mokra i chyba jak byk nie miał humoru :P to od razu wykopywał ją pod nogi.

Byk ogólnie teraz jest wesoły, przeżuwa jedzenie i tak poza tym to ma czasami straszne chęci na krówki(chyba każdy wie o co chodzi :P )

Jakieś trzy dni temu dałem mu 2 kostki drożdży(po 1 kostce naraz), a dzisiaj dostał 2 kostki naraz, jutro to samo i może jeszcze pojutrze.

Nie chce za dużo gadać ale tak jakby dzisiaj na wieczór już miał coś lepszy smak, zobaczymy jutro. Coś go przytkało..trzeba go jakoś rozruszać, narazie próbuje, gdyby się nie poprawiało to zadzwonie po weterynarza wtedy.

Spróbuje mu odstawić te buraki i trawę.

Życzę wytrwałości w czytaniu bo się trochę rozpisałem :(

 

Rozmawiałem z sąsiadem i stwierdziliśmy że byk najprawdopodobniej sie poprostu trochę przejadł, jeżeli nic więcej mu nie dolega. I mogę powiedzieć ze już zaczyna wkoncu normalnie jeść :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

Ja bym jeszcze sprawdził poziom białka w mleku

Jeśli krowa ma ponizej 3,2 nie jest wystarczająco odbudowana energetycznie wiec nie będzie chciała się zacielać. W moim gospodarstwie zacielam wtedy gdy ruja występuję około 80-ego dnia oraz białko przekracza 3,2 i ma tendencje zwyżkową. Bez takiej praktyki niektóre sztuki dopiero po 3 razie się zacielały


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wacek21    35

Witam,

 

Ostatnimi czasy krowa pierwszy raz ocielona sama się doi, wiązałem ja krótko myślałem ze się oduczy, ostatnio ja odwiązałem na noc i znowu sama się podoiła.

 

Jak mam jej tego oduczyć?


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

Są do kupienia takie nakładki na nos, dzięki którym krowa na pewno nie będzie się sama doiła


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ariss    25

Ja od kilku lat borykam się z problemem zacieleń latem wciąż są powtórki krycie na zastrzyki pasze ustawia Provimi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

U mnie pomocne okazały się bloki mineralne firmy Timac Agro, tanie to nie jest ale okazało się skuteczne, możesz też dodawać czysty beta karoten, lub kompleks witaminowy i zwiększonej zawartości tego składnika

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

Te bloki o których mówisz są bardzo dobre ale obecnie odeszłem od nich na rzecz dodatków witaminowych JOSERA

 

Dla mlecznych lactoplus exstra 103zł/20kg dla zasuszonych prophos 120zl pro special dla młodych zwierząt

 

Przez pierwsze 2 tygodnie jedzą jak opętane, mam zrobione wiaderka na stole paszowym wstawione w opony od samochodu, ale później jak się uspokoi to taniej wychodzi od bloków a daje to więcej witamin


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ariss    25

No ale krowy dostają białko osobno a z mieszanka paszową dostają nutraminkę tzn witaminy z nutreny i maja bloki te czerwone nie pamiętam z czym latam wychodzą na pastwisko to może jakieś zielsko ale pryskamy zima i wiosną pastwisko więc nie wiem zmiana weterynarza tez nie pomogła trzeba zmienić paszę??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

Paszę niekoniecznie, zmienił bym raczej witaminy, Nutramninkę robi dla Nutreny LNB, ale LNB posiada tez lepiej dobrane kompleksy niż ta nutramnika, może spróbuj Josere, drożej ale po niemiecku :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

Josera drozej wychodzi ale korzysci z jej stosowania sa naprawde wymierne

na zywieniu nie mozna oszczedzac


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macin87    71

Witam,

 

Ostatnimi czasy krowa pierwszy raz ocielona sama się doi, wiązałem ja krótko myślałem ze się oduczy, ostatnio ja odwiązałem na noc i znowu sama się podoiła.

 

Jak mam jej tego oduczyć?

Tak jak kolega niżej napisał, ale jest jedno ALE jeżeli masz poidło to to ona juz sie wody nie napije (u mnie było aż do tego stopnia że nos sobie rozraniła tak dusiła aby wody sie napić). Ja osobiście zrobiłem jej taki chomont (tj. u konia) aby łba nie mogła skręcać pochodziła w tym rok no i połamała ale juz się nie doi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macin87    71

Prepraszam Modów za to że nie użyłem opcji "edit" ale chciałem aby temat pojawił sie w "co nowego?"

 

Mam problem z krową a dokładnie naderwała strzyk (urwała zwieracz) i teraz mleko kapie na ściółkę (jak słyszy że dojarka chodzi to normalnie wiaderko podstawić i się samo napełnia). No i te mleko na ściółce powoduje to że łapie zapalenie w zdrowych ćwiartkach. Do sedna: CZY JEST SPOSÓB NA TO ŻEBY ZASUSZYĆ TĄ ĆWIARTEKE (ale tak na amen, żeby wcale mleka nie dawała)???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

Zapytaj się weterynarz o cobactan i po prostu zasusz te cwiartke


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macin87    71

Zasuszyć to był by nie problem tylko że jak mleko kapie to się nie da. A ten preparat to co to dokładnie? Czy jak wpuszczę w ćwiartkę to on zadziała od razu (bo jak nie to on poprostu wykapie i g... z tego będzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

W ćwiartkę wstrzykuje się rywanol, metoda zasłyszana od profesora weterynarii z UP w Lublinie i sprawdzona. Proporcji w 100 % nie pamiętam, ale chyba było to 3 tabletki na szklankę na ćwiartkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macin87    71

Co do tej metody z rywanolem to odpada. Sąsiad tak zrobił to szkoda gadać co krowa przechodziła :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

To coś źle zrobił, ja dwie ćwiartki tak zasuszyłem i wszystko było ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

Mam problem z krową po 2 cielaku ... porażenie poporodowe zapewne brak wapnia może czegoś więcej

krowa ocielona 22.11 ładnie się rozdoiła ponad 20 na raz potrafiła dać ... przyjmijmy średnio 35 na dzień po 20 dniach nagle problemy z wstaniem rano i takie trzęsienie się ... dostała drink z wapnem i niby ok

Potem wieczorem tez ciężko jej było wstać ale wstała dostała drinka na jedzenie(ruchamaxy ) i jeszcze wapnia oraz tubke na zapalenie w 1 ćwiartce

Dziś rano z trudem wielkim do dojenia wstała dala z 3 litry

Weterynarz przyjechał koll polodnia podał dożylnie kilka środków m.in glukozę i wieczorem krowa już nie wstaje ... Próbowaliśmy takim sprzętem ja podnieść przy pomocy tura ... ale ona nie ma najmniejszych chęci wstać ;/ ani apetytu nie ma nawet wody to tylko pol wiadra wypiła a cały dzień lezala ;/

Co zrobić ????

Co jej podać ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość Krowiara
      Przez Gość Krowiara
      13. czerwca się ocieliła i po tygodniu trochę osłabła. Dzień wcześniej zerwała łańcuch (chciała iść chrupać trawę), a później już nawet z obory nie chciała wyjść. Jest słaba i mało je, brak jej apetytu, że tak powiem. Ketoza to nie jest, bo to nie krowa mleczna, a mięsna simentalka. Dużo przeżuwa, je z wyciągniętą głową i trochę chudnie.
      Bardzo mi na niej zależy, ponieważ to moja ulubiona krówka i nigdy się tak nie zachowywała.
      Dodam też, że przed zapłodnieniem była trochę utuczona, bo jej przeznaczeniem była rzeźnia. Los się zmienił i kryliśmy ją pierwszy raz w wieku 2 lat.
    • Przez rolnik50028
      Witam mam dylemat co hodować byki mięsne czy krowy polskie czerwone zachowawcze mam 3h
    • Przez MaciejF
      Witam!
      Mam do Was pytanie - jak poradziliście sobie z błotem przy oborze? Przy samym wejściu zawsze jest meega grzązko. Jak utwardzaliście teren? Wiem że najlepszy jest beton bądź płyty drogowe, ale ja zastanawiam się nad położeniem kraty drogowo parkingowej z plastiku. Można je znaleźć na internecie. Trzeba oczywiście przygotować grunt i dobrze je położyć, potem zasypać gruzem. 
      Czy ktoś z Was zastosował tego typu materiał u siebie? Czy to zdało egzamin i czy było tańsze niż beton?
    • Przez Berciik2015
      Mam do zaoferowania 3 krowy wysoko cielne termin ocielenia  11.04. Krowy są wysoko mleczne 1 sztuka rasy hf ok 97,5% oraz 2 krzyżówki hf75%-sm25%.  Są to odpowiednio 1 pierwiastka,  2 po 2 ocieleniach i 3 po 3 ocieleniach.  Krowy dojone były dojarką[zasuszone 26 luty], dawają średnio  38 litrów dziennie. Są dużego kalibru. 22 marca dostały bolus kekstone. Zacielane były sztunie wysokiej klasy hf. Sztuki są bardzo  spokoje. Waga krów ok 670-750 kg. Cena 5500zl brutto  z możliwością negocjacji. Sprzedaję z powodu  ograniczenia  produkcji 
    • Przez kamil5421
      Sprzedam paszowóz Trioliet 12m3 . Opis w Linku https://www.olx.pl/oferta/paszowoz-trioliet-12m3-2-1200-nie-straumann-pekon-10m3-CID757-IDsQrjj.html
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj