zetor7745

Problem z bydlem (krowy mleczne)

Polecane posty

Ferdek07    75

tak też robię mocze, suszone to by bida mogłą być i to moczone tak je sciągają, a poza tym tylko siano i treściwe mają tylko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

przydała by sie siano-kiszonka, kiszonka z lucerny, koniczyny czerwonej (przy okazji płodozmian jak znalazł na nowe warunki dopłat ;) )i kiszonka z kukurydzy, oraz słoma na zakładkę, pasze treściwe koniecznie z dodatkiem soi, najlepiej koncentrat jakiejś dobrej firmy, optymalna była by pasza pełno porcjowa, ale pewnie to wszystko wiesz, tylko technologia ogranicza...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotruniu25    3164

A no spadają i szybko chyba nie wstaną bo kiedyś oglądałem Agrobiznes i mówili o tych spatkach o mleku ,zbożu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
quercus    7

Zboża stanieją mówili nawet o tym w TV bo obecnie mamy na świecie najmniejsze zapasy zboża i dlatego takie wysokie ceny.


,, Idę dalej żeby być jak najbliżej ..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thecook    0

Inaczej, były drogie po przez ostanie dwa lata była susza w europie i australii, (a w polsce nie bardzo), dołozyło się do tego wysokie zapotrzebowanie na biopaliwa i w związku z tym "zmalał" areał na konsumpcję. A w wyniku 2-letniego niedoboru zredukowały się zapasy, to efekt wtórny. Zapasy europa uzupełni ale na biopaliwa będzie szło więcej towaru tak więc ceny nie powinny drastycznie spaść.

Np pszenica: MATIF Paryz kontraktuje na 200EU na IX (680zł), a LIFFE Londyn na 150EU (513zł) na IX. Częsciej się sprawdza MATIF.

Myślę że drmatu nie będzie, byle rolnicy wytrzymali nerwowo i zaraz po żniwach nie sprzedawali wszystkiego co mają, ale nauczka była także powinno być nieźle.

A to że bedzie urodzaj mówią głównie podmioty skupujące, by obniżyć barierę psychologiczną ceny. Pożyjemy zobaczymy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu..

U nas jest często przypadek żw po porodzie żółądek nie pracuje.

Zazwyczj jest taki problem jak jest duży cielak.


Wolnostanowiskowa, głęboka ściółka, DelAval rybia ość 2*5 szt., 2 stacje paszowe, szczotka, 44m.x23m.... BAJKA!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
quercus    7
Inaczej, były drogie po przez ostanie dwa lata była susza w europie i australii,...

 

Czyli dobrze powiedziałem B)

 

Ale koniec już tego OT.


,, Idę dalej żeby być jak najbliżej ..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

jak problemy zbydlem to miałem przypadek krowa nie potrafiła włączyć się do stada chodziła za człowiekiem jak pies albo na pastwisku małpiego rozumu dostawała i rwała druty i uciekała więc stała cały rok jako jedyn ana oborze i po 4 rech latach najpier ze swoim cielakiem potem z adoptowanym (bo zostawiam cielaki na oborze) nauczyła sie paść i chodzić ze stadem B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thecook    0

Bardzo ciekawy zachowanie, tak jakby ją stado nie zaakceptowało. Dopiero "macierzyństwo" pozwoliło jej wrócić do stada. To sprytne zwierzaki. Ja mam takie dwie numerantki że na pastwisku wybierają sobie krowę która nieświadoma niczego podjada trawę blisko ogrodzenia i razem bach, skaczą na nią. Ona pada na ogrodzenie, zrywa je, a one kic za wygrodzenie i wolność....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

u mnie jest to samo jak nie ma młodych w stadzie nie włączam prądu na ogrodzenie i zadna nie wyjdzie, a jak są młode to pasą się właśnie przy drutach a wtedy starszyzna nagania młode które rozrywają druty.

U was w stadach też jest przywódczyni? łatwo to zauważyć jak przegania się bydło na dalsze łąki zawsze jedna starsza i silna sztuka idzie pierwsza, ale jak osłabnie lub jest stara zaczynają się walki w stadzie i jest nowa przywódczyni

ps. słyszałem o przypadku że silniejsze krowy obgryzały innym identyfikatory i z tymi identyfikatorami w zebach chodziły do automatu paszowego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

u mnie jest to samo jak nie ma młodych w stadzie nie włączam prądu na ogrodzenie i zadna nie wyjdzie, a jak są młode to pasą się właśnie przy drutach a wtedy starszyzna nagania młode które rozrywają druty.

U was w stadach też jest przywódczyni? łatwo to zauważyć jak przegania się bydło na dalsze łąki zawsze jedna starsza i silna sztuka idzie pierwsza, ale jak osłabnie lub jest stara zaczynają się walki w stadzie i jest nowa przywódczyni

ps. słyszałem o przypadku że silniejsze krowy obgryzały innym identyfikatory i z tymi identyfikatorami w zebach chodziły do automatu paszowego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kaczorek    5

Witam

Mam problem z krową. Ocieliła się, dała zdrowego cielaka, dobrze odpuściła(sądząc po wymieniu), a tu niemiłe zaskoczenie. Daje 2 litry mleka z jednego udoju, już 4. dzień. Nie wiem co mam z tym zrobić, czy czekać aż się wciągnie w produkowanie mleka, czy trzeba temu jakoś zaradzić?

 

Dodam jeszcze, że żre normalnie( tzn. nie wykazuje braku apetytu), nie ma objawów chorób. Było to jej drugie ocielenie, w pierwszej laktacji miała wydajność ok. 5500kg w 305 dni.

Za wszelką pomoc dzięki.


Ursus C-330, Ursus 3512 & NH TD5030 vs. 60ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gaw    1

Witam wszystkich.

Z tego co napisałeś widzę dwie możliwości. Zapalenie wymienia - nie zawsze musi być wymię spuchnięte, bolesne ... , jak wygląda mleko? Sprawdzałeś mleko na płynie do wykrywania mastitis? Płyn może jeszcze dać trochę zafałszowany wynik - w siarze jest z natury dużo komórek somatycznych, a teraz pewnie krowa ma może mieć takie "ni mleko ni siarę".

Druga rzecz to, że nie "odpuszcza" mleka przy doju - nie wydziela się oksytocyna i mleko zostaje w wymieniu. Sprawdź czy po podaniu oksytocyny krowa da mleko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

Mam taka samą sztukę jak @kaczorek. Po pierwszym wycieleniu doiła ładnie(około15l/udój). A teraz po 2 wycieleniu(2 tygodnie już minęły) daje około 6l/ udój. Je normalnie, komórek tez nie ma podwyższonych...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gaw    1

To teraz pytanie, czy po doju zostaje mleko w wymieniu? Jeśli zostaje, to może pomóc oksytocyna. Jeśli nie zostaje - krowa daje mało mleka bo go nie produkuje, trzeba szukać dlaczego. Coś temu zwierzowi musi być, tyle że wirtualnie będzie trudno znaleźć przyczynę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

Mleko nie zostaje.

weterynarz oglądał mówił że nic nie widzi.

Je tak samo żwawo jak inne, metalu nie ma....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Miki7211    8

Może brakuje jej po tym drugim wycieleniu jakiś witamin. Bo ciężko wierzyć w to ze już się "wydoiła" ostatecznie jeśli jest dopiero po drugim ocieleniu.


Moje Filmiki

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gaw    1

Wobec tego musisz pojutrze z nią pogadać. ;-)

A poważnie, chyba pozostaje ją obserwować, może się pokażą jakieś inne objawy, jest też szansa, że z czasem zacznie dawać więcej mleka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

Może ten typ tak już ma... Dostaje dodatki witaminowo mineralne.

W zeszłym roku kupiłem jedną przed ocieleniem. Po ocieleniu(2 laktacja) dawała może ze 3l/udój. Zacieliliśmy ją bo miejsce w oborze było i została. Po ocieleniu miała pójść na spęd. Ale ku naszemu zdziwieniu w 3 laktacji daje około 14l/udój :) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubi    0

Napisz ile czasu była zasuszona i ile trwała poprzednia laktacja, co dostawała do jedzenia w czasie zasuszenia (dawka była dzielona na tzw. wypoczynek i przygotowanie do laktacji??), i w jakich ilościach;co podawałeś przed samym wycieleniem i po porodzie, dodatki mineralno witaminowe tzn jakie, jaki skład??i w jakich ilościach :) i jakie papu dostaje teraz...

 

Im więcej napiszesz tym większa szansa ze komuś uda się odgadnąć przyczynę :) Może masz jakieś wyniki analizy mleka; oceniał ktoś jej kondycję??


można biec.
można stać.
samo przyjdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

Nie no takie rzeczy to tylko w erze ;) . Kontroli nie prowadzimy.

Zasuszona była 1 miesiąc przed planowanym terminem wycielenia.(Myślę ze tu był najpoważniejszy błąd. Bo nie dało sie jej zasuszyć wcześniej)

Nie bardzo chce mi sie liczyć dokładnie dni ale zacielona była po 2 miesiącach od ocielenia.

W czasie zasuszenia dostawała trochę liści z buraków i siano z I pokosu.

2 tygodnie przed ocieleniem była wprowadzona kuku i sianokiszonka. 1.5 tygodnia przed wycieleniem weszła śruta i protamilk w dawce 1/2 tego co po wycieleniu, stopniowo rosnąc do właściwej

Teraz w dwóch odpasach dostają kuku i do woli sianokiszonki(wychodzi tak pół na pół) do kuku dostaje 3kg śrutu(50% pszenica 25%żyto i 25% jęczmień) i 2,5-3kg protamilka. Mieszanki witaminowej dostaje 100gr(z Josery)

 

Na ocenianiu kondycji sie nie znam. Ale nie była ani zatuczona ani zbyt chuda.

 

Najprawdopodobniej za krótko zasuszona była. Bo inne krowy przy takim samym schemacie potrafią dać do 17-18l/udój w szczycie laktacji.

Co do zasuszenia jej to było tak że wszystko wskazywało że zasuszy sama. Ale jakoś nie chciała. A na zastrzyk było już za późno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piootr    4

@kat Z Josery dajesz Lactoplus z Keragenem ???

 

Troszke nie bardzo te liście w zasuszeniu dawać krowie

 

Napewno lepiej gdyby zasuszona była z 6 tyg , u nas tak wcześnie po wycieleniu nie zacielmy krów bo potem jest problem z zasuszeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubi    0

To ja napiszę co wg mnie jest źle (co mogło aczkolwiek nie musiało wpłynąć na słabą wydajność):

-piootr dobrze napisał, stanowczo za krótki okres zasuszeniowy (choć w USA prowadzą badania jak skrócenie okresu zasuszenia wpływa na wydajność-wyniki dość zaskakujace ;) ), poza tym zrezygnuj z naturalnego zasuszania

-liście!!!weź je lepiej puść na pole będzie więcej pożytku, no chyba ze masz byki

-nie podoba mi się ta sianokiszonka 'do woli'

 

Poza tym:

-skąd wiesz że nie ma podwyższonej somatyki??(na płytce nie da się wszystkiego zobaczyć, a wyniki z mleczarni mogą być mylące, bo inne krowy mogły zredukować wysoką lks)

-załatw sobie tą kontrole użytkowości, jakbyś miał wyniki to można byłoby się pokusić o bardziej wnikliwą analizę(mocznik, stosunek tłuszczu do białka)

- dostała jakieś wlewki przeciw ketozie, hipokalcemii, drożdże??

- zainwestuj w gniotownik zamiast śrutownika ;)

 

Bez wyników naprawdę ciężko dojść co może być nie tak...


można biec.
można stać.
samo przyjdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość Krowiara
      Przez Gość Krowiara
      13. czerwca się ocieliła i po tygodniu trochę osłabła. Dzień wcześniej zerwała łańcuch (chciała iść chrupać trawę), a później już nawet z obory nie chciała wyjść. Jest słaba i mało je, brak jej apetytu, że tak powiem. Ketoza to nie jest, bo to nie krowa mleczna, a mięsna simentalka. Dużo przeżuwa, je z wyciągniętą głową i trochę chudnie.
      Bardzo mi na niej zależy, ponieważ to moja ulubiona krówka i nigdy się tak nie zachowywała.
      Dodam też, że przed zapłodnieniem była trochę utuczona, bo jej przeznaczeniem była rzeźnia. Los się zmienił i kryliśmy ją pierwszy raz w wieku 2 lat.
    • Przez rolnik50028
      Witam mam dylemat co hodować byki mięsne czy krowy polskie czerwone zachowawcze mam 3h
    • Przez MaciejF
      Witam!
      Mam do Was pytanie - jak poradziliście sobie z błotem przy oborze? Przy samym wejściu zawsze jest meega grzązko. Jak utwardzaliście teren? Wiem że najlepszy jest beton bądź płyty drogowe, ale ja zastanawiam się nad położeniem kraty drogowo parkingowej z plastiku. Można je znaleźć na internecie. Trzeba oczywiście przygotować grunt i dobrze je położyć, potem zasypać gruzem. 
      Czy ktoś z Was zastosował tego typu materiał u siebie? Czy to zdało egzamin i czy było tańsze niż beton?
    • Przez Berciik2015
      Mam do zaoferowania 3 krowy wysoko cielne termin ocielenia  11.04. Krowy są wysoko mleczne 1 sztuka rasy hf ok 97,5% oraz 2 krzyżówki hf75%-sm25%.  Są to odpowiednio 1 pierwiastka,  2 po 2 ocieleniach i 3 po 3 ocieleniach.  Krowy dojone były dojarką[zasuszone 26 luty], dawają średnio  38 litrów dziennie. Są dużego kalibru. 22 marca dostały bolus kekstone. Zacielane były sztunie wysokiej klasy hf. Sztuki są bardzo  spokoje. Waga krów ok 670-750 kg. Cena 5500zl brutto  z możliwością negocjacji. Sprzedaję z powodu  ograniczenia  produkcji 
    • Przez kamil5421
      Sprzedam paszowóz Trioliet 12m3 . Opis w Linku https://www.olx.pl/oferta/paszowoz-trioliet-12m3-2-1200-nie-straumann-pekon-10m3-CID757-IDsQrjj.html
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj