zetor7745

Problem z bydlem (krowy mleczne)

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gość   
Gość

Co byście doradzili podać krowie, która za jakieś 3-4 tygodnie ma się wycielić. Ma strasznie rzadki kał (prawie jak woda) dość ciemny. Podejrzewam, że to kwasica. W tamtym roku również był z nią problem tylko zlekceważony i po wycieleniu weterynarz był co kilka dni w oborze a mleka prawie w ogóle. Do tej pory kał miała normalny. Paszę również pobiera normalnie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

Co dostaje 

???

Krowa zasuszona powinna mieć gęsty kał. Czyli duży udział włókna w dawce pokarmowej 

Edytowano przez leszek1000

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

a jak to możliwe, że zasuszona krowa miałaby kwasice? chyba śruty jej ni podajesz pełnymi wiadrami??

Edytowano przez lukbold

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Napisałem że podejrzewam kwasice, a nie , że jestem pewny, że to kwasica.  Dostaje sianokiszonkę i kiszonkę z kukurydzy. Plus treściwa 1-2 kg. Może ją przestawić na uwięź i dać tylko samą sianokiszonkę? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aster453    26

Lepiej bym jej odstawił sianokiszonkę na rzecz słomy lub siana treściwa ? Nie za dużo dajesz więc chyb nie to chyba że jakiś wirus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Robercik1   
Gość Robercik1
7 minut temu, aster453 napisał:

Lepiej bym jej odstawił sianokiszonkę na rzecz słomy lub siana treściwa ? Nie za dużo dajesz więc chyb nie to chyba że jakiś wirus

to wirus  u mnie srają   i kaszlą  jedne bardziej inne mniej............... kur........można dostać...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12161
U mnie sraczka się już skończyła ale przez tydzień 70% robiło na rzadko cielęta niektóre kasłały i piszedł antybiotyk . Jak tej krowie nic nie zmieniane z paszą to też może być wirus pewnie jest słabsza i ją jako jedną z pierwszych bierze .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Możliwe, że i wirus bo cała młodzież przechodziła przez przez kasłanie i lekkie biegunki. Co do tej sztuki to jestem przewrażliwiony bo w tamtym roku był z nią cyrk. W weterynarza kasy władowane a mleka przez dwa miechy prawie wcale nie było. 

@slawek74 Jaki antybiotyk podawałeś? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość łorawiok   
Gość łorawiok

Podejrzewałbym raczej BVD . Miałem ostatnio podobny przypadek u jednej , która zaraziła się gdy byłem z nią u byka . Kał wodnisty , ciemny , może pojawić się w nim krew . Potem zaczęły sr** inne krowy , ale u nich objawy były już lżejsze . Żeby potwierdzić moją tezę czekałem czy te które były w tym czasie u byka zostaną zacielone . I nie zostały . Teraz przeczekałem dwie ruje żeby wirus wyginął całkowicie i przy następnej rui pójdę z nimi gdzie indziej . Antybiotyk działa tylko na bakterie , nie wirusy , więc nic tu nie pomoże . Trzeba przeczekać . Krowa musi dużo pić żeby się nie odwodniła . Nie żałuj słomy do ścielenia . Możesz podać jej wapno . Weta nie sprowadzaj , chyba że będzie bardzo żle . Cielak już jest duży , powinien przetrzymać .  

Edytowano przez łorawiok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Wątpię w BVD bo nie było by skąd to przywlec. Krowy i jałówki są inseminowane i zacielają się normalnie. Jedne za pierwszym razem inne za drugim.  Chociaż dla pewności można przebadać 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość łorawiok   
Gość łorawiok

Ale zacieliły się w tym czasie gdy krowa była już zarażona ? . U ciebie jeszcze dochodzi kaszel , czyli prawdopodobieństwo BVD jest duże , i to że z innymi sztukami miałeś podobnie . Najciężej przechodzi ta która została zarażona bezpośrednio , lub jeszcze tego nie przeszła , najczęściej po porodzie , kiedy organizm jest osłabiony . Wirusa mógł przynieś wet , handlarz , czy sąsiad który ma bydło .  Możesz tez mieć w stadzie sztukę trwale zarażoną . Biegunka nie zawsze pojawia się zaraz po zarażeniu . Moja  przez kilka dni miała ślinotok i chodziła jakby była lekko podpita . 

Edytowano przez łorawiok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Kasłały bo miały zapalenie krtani. Był weterynarz i tak stwierdził.  Młodzieży dawałem szotapen i problem minął.  Nawet po tej kuracji niektóre jałówki były inseminowane i jak na razie nie mają kolejnych rui więc chyba załapały. Sprawdzi się za jakiś miesiąc. Może na krowy się też to przeniosło bo pokasłują niektóre. U mnie nie ma żadnych innych objawów tylko rzadki kał. Paszę pobierają normalnie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość łorawiok   
Gość łorawiok

Moja też miała apetyt . O tej porze , przy zimnej wodzie , takie pokaszlywanie to normalka  , ale przy zapaleniu krtani nie powinno być biegunki. Przy BVD sam kał jest najbardziej charakterystycznym objawem , innych albo nie ma , albo bardzo ciężko zauważyć . Kał jest bardzo cuchnący . Jeśli to BVD, to po kilku 7-9 dniach od pierwszych objawów kał będzie robił się coraz gęstszy . Daj znać jak się coś wyjaśni .

Edytowano przez łorawiok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A jak była ta sztuka chora w poprzednim wycieleniu to co lekarz stwierdził? 

Oprócz BVD może i być paratuberkuloza, czego nie życzę. 

Ja bym dala krew czy kał do badania(zawsze warto wiedziec co ma się w stadzie), a w miedzyczasie mozesz ją wstawić na siano, dawać drożdże z siemieniem lub węgiel jeśli to zwykła pokarmówka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxler    315

Krowa, dwa miesiące do wycielenia(aktualnie będę ją zasuszac) pokazał się z pochwy biały jogurtowy śluz. Dziś włożyłem reke do pochwy, to faktycznie jest ten śluz tylko że nie śmierdzi a szyjka macicy zamknięta. Po włożeniu ręki do prostnicy czuc że jest płód i się rusza. Krowa normalnie się zachowuje, apetyt ok. Mieliście coś podobnego? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7199

Ja miałem w tym roku. Od poprzedniego wycielenia biały śluz, ruja czy nie ruja pojawiał się często, czekałem z inseminacja wet przyjechał kazał próbować zacielic i za pierwszym razem złapała.

Całą ciążę pojawiał się dosyć często, wycielenie bez problemu, cielak ok. We wrześniu sprzedalem z mlekiem 


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalcium    1367

U mnie też nieraz przed wycieleniem zdarza się taki pod biały Ale hmm to nie taki w sumie mglisty bardziej niż czysto biały 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRIMO    8046
1 godzinę temu, maxler napisał:

Krowa, dwa miesiące do wycielenia(aktualnie będę ją zasuszac) pokazał się z pochwy biały jogurtowy śluz. Dziś włożyłem reke do pochwy, to faktycznie jest ten śluz tylko że nie śmierdzi a szyjka macicy zamknięta. Po włożeniu ręki do prostnicy czuc że jest płód i się rusza. Krowa normalnie się zachowuje, apetyt ok. Mieliście coś podobnego? 

Spokojnie bez paniki. 

Ten mętny gęsty śluz to normalka poprostu co jakiś czas się pokazuje. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxler    315

U mnie to nie normalka bo nigdy wcześniej czegoś takiego nie było. Zdarza się śluz przezroczysty ale nie biały, tak jakby jakiś stan zapalny. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michatek    4

też zdarzają się białe śluzy przed wycieleniem ale wszystko ok z cielakiem i  krową

na biegunkę siano, słoma żadna osypka czy qq ja czasem też suche wysłodki daję i żeby się nie odwodniła, jak mało piję to można letniej wody dać jak bardzo mało w żyłę na wzmocnienie bo się osłabi, korę lub inne są saszetki na biegunkę rozrobić i wlać do pyska pomaga wiem bo stosowałem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bieniek_88    69

Mam taki problem, krowy dostały takiej sraki, że głowa mała. Vet był stwierdził, że jakiś wirus dał bentawet i pojechał. Powoli ta sytuacja przechodzi tylko mam problem z jedną sztuka a mianowicie jak dostała w poniedziałek sraczki to przestała jeść. Temperatura 36.3?! Przyjechał wet dał kroplowki 3 wapno i glukoze zastrzyk na ustabilizowanie temperatury ciała i pojechał. Za dwie godziny krowa zaczęła jeść i do końca dnia spokój. Mówię sobie będzie ok.  Na drugi dzień powtórka z rozrywki w tym rzecz, że po wizycie weta krowa nie jadła. Coś tam próbuje grzebać w paszy ale nie je. Wczoraj jak był wet to nie dała sobie dac dożylnie leków tylko zostawił wlewy wzmacniające na niedobór wapnia fosforu itp. I zastrzyki na wzrost temperatury. Dzisiaj znowu taka sytuacja rano mierze temperaturę 36.5, dostała zastrzyk i wlew za dwie godziny temperatura 38.3. Tylko taki problem że nie je dzisiaj trochę tresciwej może pobrała a w objętościówkach tylko grzebie pyskiem. Krowa pierwiastka mieszanka hfxsmxmo, termin wycielenia początek marca dawała 16 litrów na dzień przed sraniem. Aktualnie zero, nic. Mówiłem wetowi żeby dać coś, żeby ruszyć żołądek, on jednak mówi że lepiej nie bo to dłużej będzie srake przechodzić. Ktoś coś doradzi lub miał podobna sytuację? Zmienić weta? 

Edytowano przez bieniek_88

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tak zmień weta. Krowa traci temperaturę, bo nie przeżuwa. Wlewy w takiej sytuacji są obowiązmowe. Żwacz już pewnie stoi? Osłuchiwałeś lewy bok, słychać szelest, przeżucanie treści? Ja w takich sytuacjach daję rumen active+propiosan+ruchamax+jakiś energetyk(glikol). Wlewy 2 razy dziennie i musi ruszyć. Nie podnoś tylko łba ponad linię kregosłupa, żeby płuc nie zalać. Po 2-3 wlewach powinna być poprawa. Jeśli ma sraczkę to coś z korą dębu, wierzby dorzucić w oddzielnym wlewie. Rumen active tylko zbyt długo stosowany może powodować luźny kał, ale to jakbyś dawał z tydzień maksymalne dawki. Póki co lecz jak pisałem.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bieniek_88    69

Thomas2135 zaraz jadę kupić te specyfiki i jakbyś jeszcze powiedział, jak to dawkujesz, wszystko w jednym wlewie? Byłbym wdzięczny. 

Edytowano przez bieniek_88

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość Krowiara
      Przez Gość Krowiara
      13. czerwca się ocieliła i po tygodniu trochę osłabła. Dzień wcześniej zerwała łańcuch (chciała iść chrupać trawę), a później już nawet z obory nie chciała wyjść. Jest słaba i mało je, brak jej apetytu, że tak powiem. Ketoza to nie jest, bo to nie krowa mleczna, a mięsna simentalka. Dużo przeżuwa, je z wyciągniętą głową i trochę chudnie.
      Bardzo mi na niej zależy, ponieważ to moja ulubiona krówka i nigdy się tak nie zachowywała.
      Dodam też, że przed zapłodnieniem była trochę utuczona, bo jej przeznaczeniem była rzeźnia. Los się zmienił i kryliśmy ją pierwszy raz w wieku 2 lat.
    • Przez rolnik50028
      Witam mam dylemat co hodować byki mięsne czy krowy polskie czerwone zachowawcze mam 3h
    • Przez MaciejF
      Witam!
      Mam do Was pytanie - jak poradziliście sobie z błotem przy oborze? Przy samym wejściu zawsze jest meega grzązko. Jak utwardzaliście teren? Wiem że najlepszy jest beton bądź płyty drogowe, ale ja zastanawiam się nad położeniem kraty drogowo parkingowej z plastiku. Można je znaleźć na internecie. Trzeba oczywiście przygotować grunt i dobrze je położyć, potem zasypać gruzem. 
      Czy ktoś z Was zastosował tego typu materiał u siebie? Czy to zdało egzamin i czy było tańsze niż beton?
    • Przez Berciik2015
      Mam do zaoferowania 3 krowy wysoko cielne termin ocielenia  11.04. Krowy są wysoko mleczne 1 sztuka rasy hf ok 97,5% oraz 2 krzyżówki hf75%-sm25%.  Są to odpowiednio 1 pierwiastka,  2 po 2 ocieleniach i 3 po 3 ocieleniach.  Krowy dojone były dojarką[zasuszone 26 luty], dawają średnio  38 litrów dziennie. Są dużego kalibru. 22 marca dostały bolus kekstone. Zacielane były sztunie wysokiej klasy hf. Sztuki są bardzo  spokoje. Waga krów ok 670-750 kg. Cena 5500zl brutto  z możliwością negocjacji. Sprzedaję z powodu  ograniczenia  produkcji 
    • Przez kamil5421
      Sprzedam paszowóz Trioliet 12m3 . Opis w Linku https://www.olx.pl/oferta/paszowoz-trioliet-12m3-2-1200-nie-straumann-pekon-10m3-CID757-IDsQrjj.html
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj