zetor7745

Problem z bydlem (krowy mleczne)

Polecane posty

GBartek    215

Fakt, daje wiaderko 10l na 2 sztuki na raz. Rozdzielic dawke na rano i wieczor? Osoboscie robie w ten sposob, ze daje qq, po godzinie czy dwoch ide podgarnac to, czego nie zjadly i wtedy na to sypie srute. Po za tym. Przy terazniejszych temperaturach należy ogrzac taczke qq w chlewie? Czy mozna dawac prosto z pryzmy?

 

Edit

Po udoju daje 2 taczki qq prosto z pryzmy. Po godzinie, dwoch ide podgarniam, sypie srute(10l wiaderko na 2 sztuki, sklad sruty to 34%zyto,33% pszenzyto, 33% jeczmien + plastikowa miarka sruty rzepakowej) po tym daje 1 kostke siana na 2 krowy, a nastepnie sianokiszonka. Od czasu do czasu daje slome z zyta lub pszenzyta. Woda do woli, czerwone lizawki. 

Moje podejrzenia padaja na zwiekszona dawke jeczmienia, bo wczesniej to nie wystepowalo, ale chce sie poradzic. 

Edytowano przez GBartek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GBartek    215
Ok, rozumiem. A co z kukurydza? Nalezy ja ogrzac w chlewie? Czy mozna dawac prosto z pryzmy podczas mrozow? Kiedy po kwasicy mozna zacząć dawac od nowa kukurydze i sianokiszonke? Bo narazie dostaja same siano oraz otreby pszenne "na przetarcie". Moze dodawac krede pastewna do paszy lub drozdze przemyslowe? Lun jakies inne porady macie dlq mnie? Moze zrezygnowac z czegoś i zastapic czyms innym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie śrutujesz za drobno? Może mąka się robi ze zboża?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GBartek    215

U mnie "od wiekow" jest srutownik i narazie nie ma finansy na nic innego. 

Gospodarze sam od 3 lat i mam 1wszy raz taka sytuacje. 

A co z qq? Ogrzewac czy prosto z pryzmy dawac? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12184
GBartek nikt ci nie każe zmieniać srutownika tylko możesz zmienić sita na takie z większym oczkiem (5-6mm) i będzie ok staraj się pasze podawać w kilku odpasach i stosować bufory .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12184
Ja stosuje tlenek magnezu ,sodę,kredę i drożdże z bioinwe ale jest jeszcze wiele innych też dobrych .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZUCH1234    93

Ja bym najpierw rozdał sianokiszonkę przysypać kukurydza na to osypka koniecznie kup gotowy bufor i drożdże pamiętaj żywe nie piwne i zmieszaj to z osobą na noc sianko . Zrobisz jak będziesz chciał ale lepiej iść na południe podglądnąć niż co trochę latać i coś podawać. Pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

Możesz też poszukać produktów w którym są algi które działają o wiele dłużej niż kwaśny węglan, gdzie kupić tlenek magnezu ?

Edytowano przez leszek1000

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

cóż mu te bufory ciśniecie jak nawet nikt tu o wydajność nie pyta? jeszcze wyjdzie że tego mleka 15litr i żadnej śruty do tego niepotrzeba. Parametry mleka? bo znów wyjdzie że mocznik nie istnieje a miarką rzepaku na wiadro śruty to jeszcze nikt krowy nie nakarmił

Edytowano przez lukbold
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

Ja tylko w treściwej mam kredę i drożdże które są w premiksie i tyle. 40l bez kwasicy,ale mam paszowóz 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GBartek    215
Moje krowki raczej sa chowane dosc ekstentywnie. Posiadam 6 krow. Teraz 2 beda do zasuszenia. W grudniu na odbior mialem srednio 160l (wychodzi wiec ok. 6,5l od sztuki na udoj) Ostatnie wyniki Mocznik 100 Tluszcz 4,6 Bialko 3,3 Takie dostałem z mleczarni. Rozmawialem ze znajomym i mowil, ze on kiszonke z qq ok 14 laduje na taczke,a dopiero rano rozdaje krowom. Ja natomiast ladowalem prosto z pryzmy dla krow. Mialo to wplyw na wystapienie kwasicy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

Weź te zboże lepiej sprzedaj bo  na te kilka litrów to zbędne tym bardziej, że qq i sianokiszonka niby w dużych ilościach (o ile to ma jakąś wartość bo nikt nie wie jak to wygląda). Posyp te qq rzepakiem 1-1.5kg  i prędzej coś z tego będzie

A ze zmarzniętej qq to dostanie sraki. https://www.agrofakt.pl/kwasica-u-krow-przyczyny-objawy-postepowanie/ pierwszy lepszy artykuł o kwasicy

Edytowano przez lukbold

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nikolas29    450
Napisano (edytowany)

mam problem z jednym strzykiem u krowy..krowa jest już do zasuszania///////// a jeden cycek był uszkodzony//////wdepniecie pewnie jedna drugiej]]]]]]]]]]]]] mleko leci tylko przez slomke od weta..mecze się już 4 tyg.cycek jakiś gruby w srodku.opuchniety..mleko dojac nie idzie tylko,,drenikiem,,chciałbym ja zasuszyć ale boje się ze po wycieleniu nie będzie się doic z tego cycka,,{{może się zarosnie}}czy taki opuchnięty kanał w srodku cycka otechnie do czasu porodu??????????miał ktoś taki przypadek??? wet kazał wstrzykiwać rywanol i wypalic ja na zawsze ale mi jej szkoda bo dobra i zgrabne wymie ma...> może ktoś miał taki przypadek,,niech napisze

Edytowano przez nikolas29

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

U mnie był przypadek że z dnia na dzień z jednego strzyka przestało lecieć mleko. Wet stwierdził że w środku zarosło lub tkanka  blokowała przepływ mleka. Miesiąc się męczyłem z kanulką i zasuszyłem antybiotykami. Po porodzie był niekiedy problem,ale teraz mleko normalnie leci. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tedek2    65

Co może być przyczyny postawy w której łopatki u krowy rozeszly sie na boki ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxler    315
Dnia 8.02.2018 o 17:34, tedek2 napisał:

Co może być przyczyny postawy w której łopatki u krowy rozeszly sie na boki ?

Stoi w oborze uwiezowej? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190

Takie pytanko, czy temperatura u krowy 38.1 jest odpowiednią czy jednak za niska? Druga sprawa jaka jest optymalna temp. ciała krowy? Bo mam problem z jedną krową i weterynarz stwierdził że ma zapalenie nerek z tego względu że ma za niską temperaturę ciała nie przekracza jej przez dłuższy czas 38.1 - 38.3C. Jakoś jestem sceptycznie nastawiony na tą diagnozę dlatego dopytuję o tą temperaturę ciała. 


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość Krowiara
      Przez Gość Krowiara
      13. czerwca się ocieliła i po tygodniu trochę osłabła. Dzień wcześniej zerwała łańcuch (chciała iść chrupać trawę), a później już nawet z obory nie chciała wyjść. Jest słaba i mało je, brak jej apetytu, że tak powiem. Ketoza to nie jest, bo to nie krowa mleczna, a mięsna simentalka. Dużo przeżuwa, je z wyciągniętą głową i trochę chudnie.
      Bardzo mi na niej zależy, ponieważ to moja ulubiona krówka i nigdy się tak nie zachowywała.
      Dodam też, że przed zapłodnieniem była trochę utuczona, bo jej przeznaczeniem była rzeźnia. Los się zmienił i kryliśmy ją pierwszy raz w wieku 2 lat.
    • Przez rolnik50028
      Witam mam dylemat co hodować byki mięsne czy krowy polskie czerwone zachowawcze mam 3h
    • Przez MaciejF
      Witam!
      Mam do Was pytanie - jak poradziliście sobie z błotem przy oborze? Przy samym wejściu zawsze jest meega grzązko. Jak utwardzaliście teren? Wiem że najlepszy jest beton bądź płyty drogowe, ale ja zastanawiam się nad położeniem kraty drogowo parkingowej z plastiku. Można je znaleźć na internecie. Trzeba oczywiście przygotować grunt i dobrze je położyć, potem zasypać gruzem. 
      Czy ktoś z Was zastosował tego typu materiał u siebie? Czy to zdało egzamin i czy było tańsze niż beton?
    • Przez Berciik2015
      Mam do zaoferowania 3 krowy wysoko cielne termin ocielenia  11.04. Krowy są wysoko mleczne 1 sztuka rasy hf ok 97,5% oraz 2 krzyżówki hf75%-sm25%.  Są to odpowiednio 1 pierwiastka,  2 po 2 ocieleniach i 3 po 3 ocieleniach.  Krowy dojone były dojarką[zasuszone 26 luty], dawają średnio  38 litrów dziennie. Są dużego kalibru. 22 marca dostały bolus kekstone. Zacielane były sztunie wysokiej klasy hf. Sztuki są bardzo  spokoje. Waga krów ok 670-750 kg. Cena 5500zl brutto  z możliwością negocjacji. Sprzedaję z powodu  ograniczenia  produkcji 
    • Przez kamil5421
      Sprzedam paszowóz Trioliet 12m3 . Opis w Linku https://www.olx.pl/oferta/paszowoz-trioliet-12m3-2-1200-nie-straumann-pekon-10m3-CID757-IDsQrjj.html
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj