zetor7745

Problem z bydlem (krowy mleczne)

Polecane posty

maxler    315

A co dajesz i jakie parametry mleka? Odrobaczane były?

Wszystkie parametry w normie wiec to nie wina żywienia. No właśnie z odrobaczaniem od jakiegoś czasu trochę zaniedbalem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol2121    73

Witam , mam taki o to problem z krową że nie zostaje cielna została zacielona prawie 7 tyg temu, dzisiaj zrobiłem USG i nie jest cielna ani po 21 ani po 42 dniach nie było oznak rui,weterynarz stwierdził że macica i jajniki w porządku zalecił płukankę za tydzień czy to dobre i skuteczne rozwiązanie ? I jak to jest potem z rują kiedy ma wystąpić ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krowiarka    290

Coś nie bardzo wierzę w płukanki, chyba że faktycznie coś tam zobaczył. Bardziej bym stawiała na złe zbilansowanie dawki i zatrzymanie cyklu o ile to dobry Vet i dobrze się poznał.  ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol2121    73

Wydaje się jakby zaczynała się ruja zaczyna się przeginać iść  do ludzi, do innego bydła polecacie ją zacielić w takim przypadku co pisałem wyżej i w poprzedniach postach zacielić sztucznie czy może do byka ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam krowę rasy RW. Po 3 wycieleniu zachorowała na zapalenie wymienia. Po pierwszym dniu po wycieleniu wszystko było ok. Na drugi przy dojeniu figała tak jak by ją nogi bolały. Gdy zagoniłem ją na pastwisko zaczęła się chwiać tak jak by miała upaść ale niby późnie szła normalnie. Bojałem się że upadnie na łące. I nic z niej nie będzie bo naprawdę duża krowa mleka sporo dawała. Na trzeci dzień została w oborze i zadzwoniłem po wet i stwierdził że zaraz upadnie ale to nie ketoza tylko zapalenie wymienia oraz biegunka. No i zgodnie z zapowiedziami weterynarza krowa po 3 godz. upadła. na czwarty dzień cały czas leżała i nie chciała wstać. Przed wycieleniem stojała około 2 tyg na oborze wtedy dostawała dwa razy dziennie śrut z owsa jęczmienia pszenicy żyta i pszenżyta oraz pasze treściwą z firmy dosche. Jeden raz dziennie sianokiszonke a najlepiej jadła właśnie sianokiszonke.Na piąty dzień wstała ale jeszcze była ospała. no i na szósty dzień poszła i było no dobrze ''powiedzmy,, ale właśnie była tak jak by ospała nie miała kontaktu z innymi krowami ona ostatnia chodziła w stadzie. No i do dzisiaj tak jest . Na aktualny stan mleka to 15litrów dziennie 8l rano 7l wieczór. Aktualnie dostaje 2razy dziennie śrut no i na łące skubie trawe. Poród był bardzo łatwy. Zacielona była buhajem TORSTEN P rasy LM i miała czerwonego byka cielak jak narazie zdrowy 3l mleka 2 razy dzienie dostaje. Krowa wycieliła się 18.07.2017r. Poprzednia data wycielenia to 16.01.2016r. Zacielona była 27.09.2016r. a więc długo nie miała rui. Co myślicie o tym jakiś lek czy zmiany w żywieniu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7212

Do zapalenia weta wzywać? I co nie dostała antybiotyku? Bo nic nie wspominasz... nie ma żartów jak dobrze złapie to chodzić nie może, trzeba od razu leczyć. Daj mleko do badania dla weta i będzie wiadomo jaki antybiotyk


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Robben    0

Witam Koledzy!Mam problem z przedwczesnymi porodami u Krów oraz Jałówek.Otóż ostatnimi czasy bardzo często większość Krów i Jałówek cieli się 2 tygodnie,3 bądż nawet w najbardziej drastycznych przypadkach miesiąc przed terminem.Co ciekawe nie są to poronienia ponieważ cielaki rodzą się żywe i dobrze rozwinięte.Wiadomo są mniejsze przy tak wczesnych porodach.Moje pytanie jest następujące:Co może być przyczyną tak wczesnych porodów?Czy Krowom i Jałówką w ich żywieniu może brakować jakiegoś składnika pokarmowego-witaminy która wpływa na długość trwania ciąży?Jeżeli tak to czego brakuje i co trzeba uzupełnić aby wycielenia nie były tak bardzo przedwczesne?Bardzo proszę o porady w tej sprawie.To dla mnie bardzo ważne bo jest to w tej chwili problem.Bardzo dziękuję za potencjalne odpowiedzi.Pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Robben    0

W okresie zasuszenia tak jak przez całą laktację Krowy stoją na swoich stanowiskach i nie są przeprowadzane do innego budynku.Posiadam oborę uwięziową

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A może np kryjesz dwa razy bo wykazują ryje niby a została za 1 razem ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz_podl    0

Witam. Od około tygodnia czasu mam problem z krową. Otóż mało je, straciła apetyt i prawie w ogóle nie produkuje mleka. Jest ona miesiąc po ocieleniu . Wzywałem do niej 2 razy weterynarza który dał jej kilka zastrzyków, zrobił test na ketozę i wlał bezpośrednio do przełyku jakiś sypkie lekarstwo rozrobione z wodą, jednak krówce się nie polepszyło . Nie chce jeść trawy, siano je raczej tylko gdy je posolę, zjada gotowane ziemniaki z ospą oraz len . Jest także bardzo apatyczna i osłabiona oraz nie zauważyłem aby przeżuwała pokarm. Najbardziej jednak obawiam się tego czy ona nie zjadła jakiegoś metalowego śmiecia który jej zaszkodził. Dziś użyłem wykrywacza metali aby odnaleźć ewentualny metal w jej ciele i niestety wykrywacz daje sygnał co znaczy że krowa ma w sobie jakiś metal, według wykrywacza rozpoczynający się jeszcze w przełyku ( mniej więcej pomiędzy głową a barkami) a kończy w brzuchu. Czy wiecie może co w takiej sytuacji? Czy ten metal można wyjąć operacyjnie, ewentualnie czy weterynarz może sięgnąć do jej przełyku celem wyjęcia tego metalu ( może drutu) Bardzo proszę jeżeli ktoś z Was miał podobny przykład o pomoc gdyż bardzo mi zależy aby tą krówkę uratować, nawet w przypadku wysokich kosztów leczenia. Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Wrzuca się do żołądka magnes do którego przyczepia się metal. Z żywieniem to zastanów się czy żywisz krowę czy świnię. Odstaw te kartofle. Zacznij wlewać do pyska preparaty poprawiajające trawienie jak rumen-activez ruchamax. Do tego drożdże czy propionian sodu, np Propiosan. Dp tej mieszanki szklanka glikolu dziennie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kromlek    3

Witam Koledzy!Mam problem z przedwczesnymi porodami u Krów oraz Jałówek.Otóż ostatnimi czasy bardzo często większość Krów i Jałówek cieli się 2 tygodnie,3 bądż nawet w najbardziej drastycznych przypadkach miesiąc przed terminem.Co ciekawe nie są to poronienia ponieważ cielaki rodzą się żywe i dobrze rozwinięte.Wiadomo są mniejsze przy tak wczesnych porodach.Moje pytanie jest następujące:Co może być przyczyną tak wczesnych porodów?Czy Krowom i Jałówką w ich żywieniu może brakować jakiegoś składnika pokarmowego-witaminy która wpływa na długość trwania ciąży?Jeżeli tak to czego brakuje i co trzeba uzupełnić aby wycielenia nie były tak bardzo przedwczesne?Bardzo proszę o porady w tej sprawie.To dla mnie bardzo ważne bo jest to w tej chwili problem.Bardzo dziękuję za potencjalne odpowiedzi.Pozdrawiam!

 

zadzwoń do weta i niech wyśle próbkę mleka od danej krowy bądź ze zbiornika i niech w laboratorium zrobią badanie PCR na gorączke Q

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol2121    73

Witam, po 2 tygodniach od zacielenia krowie wyszedł taki wodnisty/lejący śluz myślę że tak gdzieś z 50ml to bardziej oznaka przemawiająca za cielnością czy wręcz przeciwnie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Raczej to drugie. Między jednym zacieleniem a ewentualną kolejną rują nie powinna śluzować. Śluz pojawia się 12-24 h przed rują, ale nie tydzień.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7212

Mam problem jalowka ocielila się miesiąc przed terminem dostawala tyle co nic 5kg qq, tresciwej zero. Była troszkę zatuczona wcześniej, mleka coś tam ma, ale wymienia nie zebrała... co z nią teraz robić sprzedawać póki ładnie wygląda (zmieści się jeszcze jako jalowka 23 mies) czy coś z niej będzie?

cielak 20kg ale wszystko ok biega sam ssał nie wiem czy pomylona czy była jakaś przyczyna

Edytowano przez pedro2

..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlak2507    255

Doić doić doić rozdoi się u mnie 3 msc przed sie wycieliła a raczej zrzuciła i dawała dość sporo mleka po tym jak nadszedł określony czas porodu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Powinna się rozdoić. W tum roku dwie mi wyrzuciły przed terminem. Jedna kilka dni temu i jak podejrzewam inna krowa ją pier....ła rogami. Inna w marcu, ale przyczyny nie pamiętam. Przy porzutkach jest problem z odklejemiem łożyska.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7212

Ok, ale co jej teraz dac jakieś witaminy w zastrzyku, surowice, gliceryne wlewać? Łożysko w ostatniej chwili wyciągnąłem jej z pyska, stała już na głębokiej ściółce i miała luz


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja nic poza paszami nie dawałem. Trzeba czekać. U moich trzeba było odklejać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7212

Nie mam pojęcia co mogło być, ale termin na pewno dobrze policzony i zapisany bo świadectwo jest, tyle ze to była powtórka i tak myślę czy mogła załapać za pierwszym a potem cielna pokazać ruje... miałem tak z krową szalała w 6mies ciąży


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość Krowiara
      Przez Gość Krowiara
      13. czerwca się ocieliła i po tygodniu trochę osłabła. Dzień wcześniej zerwała łańcuch (chciała iść chrupać trawę), a później już nawet z obory nie chciała wyjść. Jest słaba i mało je, brak jej apetytu, że tak powiem. Ketoza to nie jest, bo to nie krowa mleczna, a mięsna simentalka. Dużo przeżuwa, je z wyciągniętą głową i trochę chudnie.
      Bardzo mi na niej zależy, ponieważ to moja ulubiona krówka i nigdy się tak nie zachowywała.
      Dodam też, że przed zapłodnieniem była trochę utuczona, bo jej przeznaczeniem była rzeźnia. Los się zmienił i kryliśmy ją pierwszy raz w wieku 2 lat.
    • Przez rolnik50028
      Witam mam dylemat co hodować byki mięsne czy krowy polskie czerwone zachowawcze mam 3h
    • Przez MaciejF
      Witam!
      Mam do Was pytanie - jak poradziliście sobie z błotem przy oborze? Przy samym wejściu zawsze jest meega grzązko. Jak utwardzaliście teren? Wiem że najlepszy jest beton bądź płyty drogowe, ale ja zastanawiam się nad położeniem kraty drogowo parkingowej z plastiku. Można je znaleźć na internecie. Trzeba oczywiście przygotować grunt i dobrze je położyć, potem zasypać gruzem. 
      Czy ktoś z Was zastosował tego typu materiał u siebie? Czy to zdało egzamin i czy było tańsze niż beton?
    • Przez Berciik2015
      Mam do zaoferowania 3 krowy wysoko cielne termin ocielenia  11.04. Krowy są wysoko mleczne 1 sztuka rasy hf ok 97,5% oraz 2 krzyżówki hf75%-sm25%.  Są to odpowiednio 1 pierwiastka,  2 po 2 ocieleniach i 3 po 3 ocieleniach.  Krowy dojone były dojarką[zasuszone 26 luty], dawają średnio  38 litrów dziennie. Są dużego kalibru. 22 marca dostały bolus kekstone. Zacielane były sztunie wysokiej klasy hf. Sztuki są bardzo  spokoje. Waga krów ok 670-750 kg. Cena 5500zl brutto  z możliwością negocjacji. Sprzedaję z powodu  ograniczenia  produkcji 
    • Przez kamil5421
      Sprzedam paszowóz Trioliet 12m3 . Opis w Linku https://www.olx.pl/oferta/paszowoz-trioliet-12m3-2-1200-nie-straumann-pekon-10m3-CID757-IDsQrjj.html
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj