zetor7745

Problem z bydlem (krowy mleczne)

Polecane posty

leszek1000    1816

Cześć. Mam problem z krowa, dostała zapalenia w jednej ćwiartce z 55 litrów zjechała mi do 35 pobiera mniej paszy dół glodowy zapadniety, zauważyłem tez ze napewno mniej przeżuwa dostaje ok 8 kg paszy tresciwej w 3 odpasach kiszonka z kukurydzy siano sloma wyslodki buraczane prasowane; ) mam wrażenie ze jest zakwaszona. niestety nie mam obory pod oceną i mam tylko zbiorcze parametry mleka 4.44 tłuszcz 3.30 białko, jak mogę jej pomóc? dostała antybiotyk do ćwiartki jest poprawa, tylko jak odbudować to mleko, krowa 3 msc po wycieleniu

Zobacz czy nie ma gorączki. Sprawdź mleko z tej ćwiartki czy zapalenia już nie ma. Zejdź z treściwej jak jest zakwaszona to taką ilością treściwej jeszcze bardziej jej szkodzisz.Po zapaleniu tak jest,że krowa daje mniej mleka.Trochę musisz poczekać,ale już nie wróci do takiej wydajności.Kup preparat na kwasicie i podaj jej do pyska.Smaruj maścią chorą ćwiartkę to zmniejszy jej ból.Jak przez kilka dni nie będzie poprawy to zadzwoń do weterynarza.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hodowca    17

cześć przez nawał prac wiosennych i opóźnienia zaniedbalem trochę krowy i jalowki na wycieleniu a mianowicie zatuczyly się i teraz ratuje się w okresach ok9lowycieleniowycj gliceryna bo słabo pobierają pasze po wycieleniu i jedna dostała porażenia, w jaki sposób odchudzacie swoje sztuki jaka dietę stosujecie? czy wystarczyłoby im pastwisko i np siano lub sloma w oborze ? żeby trochę zeszły z masy szczególnie juz te które będą następne do wycielenia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

cześć przez nawał prac wiosennych i opóźnienia zaniedbalem trochę krowy i jalowki na wycieleniu a mianowicie zatuczyly się i teraz ratuje się w okresach ok9lowycieleniowycj gliceryna bo słabo pobierają pasze po wycieleniu i jedna dostała porażenia, w jaki sposób odchudzacie swoje sztuki jaka dietę stosujecie? czy wystarczyłoby im pastwisko i np siano lub sloma w oborze ? żeby trochę zeszły z masy szczególnie juz te które będą następne do wycielenia?

 

W okresie zasuszenia mało co można zrobić.Są gotowe pasze na zmniejszenie występowania gorączki mlecznej. Od razu po wycieleniu dzwoń po weterynarza i niech da wapno dożylnie.Jak krowa będzie wstawać to buteleczki wapniowo-fosforowe. Drink po wycieleniu.Krowa w okresie zasuszenia nie zejdzie i z masą tyle ile byś chciał.

 

Mam duży problem w oborze. ciągle powstają zapalenia.Mam 4 sztuki na antybiotyku.Dojarka i pulsatory były sprawdzone przez fachowca.Gumy wymienne.Używam chusteczek dezynfekujących potem na sucho.Diping po doju jest.Rano przed dojem sprzątam legowiska i ściele sucho słomą.Paszowóz robiony codziennie.Koryta są czyszczone. Dostają premixy z tourw lidermix active selen.Zgnitą kukurydze odrzucam. Nie wiem co może powodować tyle zapaleń.Dzisiaj jadę zawieść próbkę do badania.Może mikotoksyny.Kto miał taki problem proszę o poradę.Nie wiem co robię źle. Różne krowy chorują z wydajność 40l i takie co 16l dają.Nie daję im sianokiszonki bo niechciały jeść.Za 3 tygodnie otworze tegoroczną.Dostają kiszonkę z kukurydzy,wysłodki,gorczyce z jęczmienia,słomę,siano z pierwszego pokosu dobrej jakości.Treściwa kukurydza200kg ,jęczmień250kg ,pszenica 100kg,śruta rzepakowa 300kg,śruta sojowa 50kg,premix 30kg,kreda pastewna 30kg,8kg buforu z drożdzy.Ręce opadają co mogę jeszcze zrobić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hodowca    17

Leszek1000 a czy do obory u Cb mają dostęp inne zwierzęta psy koty itp? w tamtym roku miałem ten sam problem antybiotyki dobierane na podstawie badań mleka nie wiele pomagały okazało się ze to była jakaś mucha która roznosila wirus.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

Leszek1000 a czy do obory u Cb mają dostęp inne zwierzęta psy koty itp? w tamtym roku miałem ten sam problem antybiotyki dobierane na podstawie badań mleka nie wiele pomagały okazało się ze to była jakaś mucha która roznosila wirus.

 

koty.Muchy też są,ale nie za wiele i jaskółki.A jak sprawdzić jaki to wirus.Właśnie brat jechał mleko do badania dać.To co mam robić ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hodowca    17

najpierw spróbuj właśnie po badaniu bo może nie trafiasz z antybiotykiem, u mnie nic się nie dało zrobić miesiąc się meczyl em i poprostu minęło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

najpierw spróbuj właśnie po badaniu bo może nie trafiasz z antybiotykiem, u mnie nic się nie dało zrobić miesiąc się meczyl em i poprostu minęło.

Co to za wirus.Jaka bakteria była w mleku?. Dzisiaj popryskam na muchy. Co mogę zrobić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xeon    4

Witam,

Mam problem z krową (jest w 2 laktacji 2 miesiące po wycieleniu). W laktację weszła bez żadnych problemów...

 3 tyg temu wzdęła się dość mocno z lewej strony. Gazy zostały upuszczone sondą oraz podany antybiotyk. Drugiego i trzeciego dnia także dostałą lekarstwo. Ciągle była wzdęta z lewej strony, ale dużo mniej. Po ok tygodniu od zachorowania wzdęcie widać po obu stronach z tym, że z prawej tylko trochę, a z lewej mocniej (ale też nie ma tragedii). Taki stan trwa już ponad tydzień.
Krowa pobiera paszę w ilościach na przetrwanie. Kał jest dość rzadki (ale nie jest to biegunka) i dobrze strawiony. Wstaje normalnie. Mleko spadło z 38 litrów na 4.

Wet badał ją i wg. niego wątroba szwankuje. Badał też żwacz i przemieszczenia nie zauważył. Wyrok - rzeźnia.

 

Spotkaliście się z czymś takim? Co mogę jeszcze zrobić? Czy to faktycznie może być wątroba? Może jednak coś ze żwaczem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Może trawieniec się przekręcil? Bo u mnie jak się przekrecil to krowa tez była wzdęta i nic nie jadła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Leszek sprawdźcie też czy to nie grzyb.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

Leszek sprawdźcie też czy to nie grzyb.

 

Może.Tylko słoma kupiona sucha z pod wiaty.Nowe antybiotyki domięśniowe w moim powiecie nigdy nie stosowane.Działają średnio ,a koszt na jedną szt to 250zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

To nie musi być ze słomy. Znajomy mówił, że robili różne badania, stosowali antybiotyki i nic nie pomagało aż z kolejnych wyszło, że jest grzyb w mleku. Wtedy tylko szczepionki pomogły. Antybiotyki na grzyba chyba średnio działają a niektóre nawet pogarszają stan.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

To nie musi być ze słomy. Znajomy mówił, że robili różne badania, stosowali antybiotyki i nic nie pomagało aż z kolejnych wyszło, że jest grzyb w mleku. Wtedy tylko szczepionki pomogły. Antybiotyki na grzyba chyba średnio działają a niektóre nawet pogarszają stan.

To muszę sprawdzić.dzięki za opowiedz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol2121    73

Witam mam pytanie, otóż krowa została zacielona 14 maja i po tygodniu zauważyłem na ogonie i na ziemi śluz z krwią co to może oznaczać że cielna czy wręcz przeciwnie ?

 

Z góry dzięki za odpowiedz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie trafiłeś we właściwą ruję. Wtedy była jakaś fala pęcherzykowa. Odlicz 3 dni od zobaczenia krwii i dolicz ok 19-21 dni. Wtedy będzie właściwa ruja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol2121    73

Ok i celna na pewno nie jest ?  i czas liczyć 3 dni po zobaczeniu krwi a nie od tego zacielenia.?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7209

Odjąć, 3 dni po rui jest krew, więc ok 18 była ruja wiec od 18 3 tyg


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hodowca    17

dzisiaj przepedzalem krowy z pastwiska do obory i jedna normalnie szła i strzyknelo jej w nodze wydaje mi się ze u dołu nad racica, odrazu zaczęła utykac przyszła do obory i juz słabo przynosiła ciężar na ta nogę, trochę zjadła wydoilem i się położyła, to dałem jej odpocząć, później przyszedłem to sama wstala ale dalej widać ze ja bardzo boli, noga nie jest nigdzie supchnieta dokładnie sprawdziłem, oblozylem jej lodem nad racica, kiedy ja dotykam tam to zabiera nogę, co o tym sądzicie co mogła zrobić? jakby bylo zlamane torach ej by była opuchlizna no nie? dwa tygodnie temu jalowka zlamala nogę w biodrze to było widać opuchlizne no i nie wstala, ta wstaje dobrze tylko ze ja boli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

dzisiaj przepedzalem krowy z pastwiska do obory i jedna normalnie szła i strzyknelo jej w nodze wydaje mi się ze u dołu nad racica, odrazu zaczęła utykac przyszła do obory i juz słabo przynosiła ciężar na ta nogę, trochę zjadła wydoilem i się położyła, to dałem jej odpocząć, później przyszedłem to sama wstala ale dalej widać ze ja bardzo boli, noga nie jest nigdzie supchnieta dokładnie sprawdziłem, oblozylem jej lodem nad racica, kiedy ja dotykam tam to zabiera nogę, co o tym sądzicie co mogła zrobić? jakby bylo zlamane torach ej by była opuchlizna no nie? dwa tygodnie temu jalowka zlamala nogę w biodrze to było widać opuchlizne no i nie wstala, ta wstaje dobrze tylko ze ja boli.

 

Rok temu krowa nadepnęła na kamień.Kulała chyba tydzień i jej przeszło.Ledwo chodziła,ale później było ok.

 

Edytowano przez leszek1000

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesio1612    102

dzisiaj przepedzalem krowy z pastwiska do obory i jedna normalnie szła i strzyknelo jej w nodze wydaje mi się ze u dołu nad racica, odrazu zaczęła utykac przyszła do obory i juz słabo przynosiła ciężar na ta nogę, trochę zjadła wydoilem i się położyła, to dałem jej odpocząć, później przyszedłem to sama wstala ale dalej widać ze ja bardzo boli, noga nie jest nigdzie supchnieta dokładnie sprawdziłem, oblozylem jej lodem nad racica, kiedy ja dotykam tam to zabiera nogę, co o tym sądzicie co mogła zrobić? jakby bylo zlamane torach ej by była opuchlizna no nie? dwa tygodnie temu jalowka zlamala nogę w biodrze to było widać opuchlizne no i nie wstala, ta wstaje dobrze tylko ze ja boli.

 Ja na wszystkie problemy z nogami typu opuchnięcia, naciągnięcia czy każde inne problemy daję profilaktycznie cefitosan czy cefitocyl 3-4 dni pod rząd i u większości przechodzi, chyba że to wina braku korekcji racicy lub jakieś poważniejsze urazy typu złamania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hodowca    17

dzisiaj rano ja zgonilem do dojenia jak normalnie daje 20-22 na udoj teraz to dzisiaj może było 5 litrów postoi minute dwie i odrazu się kładzie nigdzie nie ma żadnej opuchlizny jak dotykam ja nad racica ale z tyłu nogi to odrazu zabiera chyba tam ja boli wet kazał mi smarować maścią chłodząca no i czekać. apetyt ma, gorączki nie ma. ręce opadają to już trzecia w przeciągu dwóch tygodni dwie poprzednie nie wstawały.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

dzisiaj rano ja zgonilem do dojenia jak normalnie daje 20-22 na udoj teraz to dzisiaj może było 5 litrów postoi minute dwie i odrazu się kładzie nigdzie nie ma żadnej opuchlizny jak dotykam ja nad racica ale z tyłu nogi to odrazu zabiera chyba tam ja boli wet kazał mi smarować maścią chłodząca no i czekać. apetyt ma, gorączki nie ma. ręce opadają to już trzecia w przeciągu dwóch tygodni dwie poprzednie nie wstawały.

To coś jest nie tak.Kiedy robiłeś korekcje racic.Korekcja przed wypuszczeniem na łąkę jest ważna bo krowa ma styczność z innym podłożem.Może masz kwasice w stadzie,albo braki wapnia,fosforu lub selenu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość Krowiara
      Przez Gość Krowiara
      13. czerwca się ocieliła i po tygodniu trochę osłabła. Dzień wcześniej zerwała łańcuch (chciała iść chrupać trawę), a później już nawet z obory nie chciała wyjść. Jest słaba i mało je, brak jej apetytu, że tak powiem. Ketoza to nie jest, bo to nie krowa mleczna, a mięsna simentalka. Dużo przeżuwa, je z wyciągniętą głową i trochę chudnie.
      Bardzo mi na niej zależy, ponieważ to moja ulubiona krówka i nigdy się tak nie zachowywała.
      Dodam też, że przed zapłodnieniem była trochę utuczona, bo jej przeznaczeniem była rzeźnia. Los się zmienił i kryliśmy ją pierwszy raz w wieku 2 lat.
    • Przez rolnik50028
      Witam mam dylemat co hodować byki mięsne czy krowy polskie czerwone zachowawcze mam 3h
    • Przez MaciejF
      Witam!
      Mam do Was pytanie - jak poradziliście sobie z błotem przy oborze? Przy samym wejściu zawsze jest meega grzązko. Jak utwardzaliście teren? Wiem że najlepszy jest beton bądź płyty drogowe, ale ja zastanawiam się nad położeniem kraty drogowo parkingowej z plastiku. Można je znaleźć na internecie. Trzeba oczywiście przygotować grunt i dobrze je położyć, potem zasypać gruzem. 
      Czy ktoś z Was zastosował tego typu materiał u siebie? Czy to zdało egzamin i czy było tańsze niż beton?
    • Przez Berciik2015
      Mam do zaoferowania 3 krowy wysoko cielne termin ocielenia  11.04. Krowy są wysoko mleczne 1 sztuka rasy hf ok 97,5% oraz 2 krzyżówki hf75%-sm25%.  Są to odpowiednio 1 pierwiastka,  2 po 2 ocieleniach i 3 po 3 ocieleniach.  Krowy dojone były dojarką[zasuszone 26 luty], dawają średnio  38 litrów dziennie. Są dużego kalibru. 22 marca dostały bolus kekstone. Zacielane były sztunie wysokiej klasy hf. Sztuki są bardzo  spokoje. Waga krów ok 670-750 kg. Cena 5500zl brutto  z możliwością negocjacji. Sprzedaję z powodu  ograniczenia  produkcji 
    • Przez kamil5421
      Sprzedam paszowóz Trioliet 12m3 . Opis w Linku https://www.olx.pl/oferta/paszowoz-trioliet-12m3-2-1200-nie-straumann-pekon-10m3-CID757-IDsQrjj.html
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj