zetor7745

Problem z bydlem (krowy mleczne)

Polecane posty

damianzetor9540    2705

no to jednak nie to samo.przezowacze potrzebuja paszy wloknistej-celulozy bo ta bakterie celuliotyczne rozkladaja.a taka ilosc kiszony nawet roznej zmienia calkowicie ph i flore zwacza prowadzac do kwasicy,trzeba zachowac proporcje paczy tresciwej do objetosciowej.wiem ze jakos mozna obliczyc te dawki pokarmowe ale to trzeba pogrzebac w sieci :) ciekawi mnie czy uzywacie przy stosowaniu duzej ilosci kiszonek jakiegos buforu?

 

 

 

Pkt. 1.1 – cytowanie poprzedniego posta/komentarza.

 

Kiszona prowadzi do kwasicy? Hahahahaha, no nie mogę. :lol: 

Pani niech się poduczy, albo idzie być "mądra" gdzie indziej. :D 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1815

Kiszona prowadzi do kwasicy? Hahahahaha, no nie mogę. :lol:

Pani niech się poduczy, albo idzie być "mądra" gdzie indziej. :D

 

Koleżanka się pomyliła. Duża ilość treściwych czyli zboża może prowadzić do kwasicy.

Edytowano przez leszek1000

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Otóż  Panowie ,koleżanka napisał trochę  prawdy . Dzisiejsza technologia sporządzania kiszonki z kukurydzy polega na jej dużym rozdrobnieniu . Bardzo rozdrobiona kiszonka ,powoduje że krowa mniej przeżuwa ,a co za tym idzie wytwarza mniej śliny , w której jest naturalny bufor kwaśny węglan sodu ,co skutkuje już podkwaszeniem  .   Nie tylko pasze treściwe są odpowiedzialne za kwasicę  .  :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1783

Moim zdaniem powinno się robić mniej rozdrobniona a skręcić bardziej gniotownik żeby rozdrobnic ziarno

Rozdrobnienie ziarna to jest oczywista oczywistość więc nie wiem po co o tym wspominasz, nikt kto powaznie zajmuje sie hodowla krów nie skosi kukurydzy bez dobrego rozdrobnienia ziarna. A dlugosc sieczki zalezna od sm

Edytowano przez Mateusz1q

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MaciejEs    9

kukurydza musi byc dobrze pocięta, bo jak nie to połowa w korycie zostanie i gdzie tu ekonomia, już lepiej dokupić ten kwaśny węgla sodu, 50gr dziennie na sztukę to nie tak dużo, a jakie korzyści :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Zgadza się ,lecz mi bardziej chodziło o to ,że koledzy wyśmieli koleżankę ,choć tak naprawdę sami nie do końca wiedzą  :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

To prawda, kiszonki z traw są "miękkie" , wszystko kwaśne i rozdrobnione nie pobudza przeżuwania aczkolwiek większych problemów nie powoduje, a już na pewno nie tak gwałtownych jak skrobia. Trochę słomy i jest ok do tresciwych czesto wystarczy soda jak wspomniałaś.

 

Ale najważniejsze ze na forum nie brakuje specjalistów. Prawda jest taka, ze nikt naprawdę ogarnięty tutaj głosu nie zabiera, albo robi to naprawdę rzadko. A to dlatego ze tacy profesjonaliści bez wiedzy i doswiadczenia wiedzą lepiej i co gorsza plują na innych. Na 1/4 pytan dostałem merytoryczną odpowiedz. Także ten...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

50 gram kwaśnego wystarczy? Daje 150 gram i jak dam powyżej 6 kg na dwa odpasy paszy treściwej to już na drugi dzień mniej jedzą o mniej mleka od razu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRIMO    8046

Ja dzienną dawkę treściwych podzieliłem na trzy części 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Primo to ile kg średni dajesz na sztukę że tak się poświęcasz ?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

To powiem Ci Primo że też tyle u nas krowy dostają tylko że w dwóch dawkach .....

Dajesz krowom siano ...? Paszę której wielkie gospodarstwa mleczne już nie pamiętają ?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRIMO    8046

Siana już nie robię parę lat tylko sianokiszonki 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Błąd ,,,ale to tylko moja opinia ... ;)  :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Siano z rana dla krowy ,to jak piwo dla mężczyzny .....czyli dobry początek dnia .. ;):P

U mnie moje krówki tak zaczynają dzień i nie wiem co to jest kwasica ....

Edytowano przez Meg5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Popieram Meg. U nas też jak krowy dostają siano to nie ma problemów z kwasicą. Wcześniej gdy była tylko mokra sianokiszonka to co rusz jakaś się przykwaszała a dodam że nie stosujemy żadnych dodatków. Krowy dostają tylko sianokiszonkę i śrutę, no i oczywiście suchą sianokiszonkę bo ciężko dosuszyć trawę na łąkach torfowych żeby nie trzeba było jej owijać. Wydajności nie mamy wielkiej bo i część stada jest słaba genetycznie ale wydajność waha się granicach 5,5-6,5 tyś od sztuki. W tym roku siejemy kuku więc myślimy wydajność trochę podciągnąć. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Dziękuje ,ale u mnie wydajność trochę lepsza ....czemu się ''meczę '' z sianem ? Ponieważ wiem co dla krów jest lepsze .....moje stado dla mnie to nie tylko zysk ....to też stworzenie ....co czuje ....

Edytowano przez Meg5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1815

Dziękuje ,ale u mnie wydajność trochę lepsza ....czemu się ''meczę '' z sianem ? Ponieważ wiem co dla krów jest lepsze .....moje stado dla mnie to nie tylko zysk ....to też stworzenie ....co czuje ....

 

Też daję krowom siano do paszowozu i wieczorem. Bo sianokiszonka nie była apetyczna i krowy nie chciały jej jeść.Siano ma trochę białka i dzięki temu mam średnią wydajność 25l.Bez sianokiszonki najlepsze krowy dają ponad 40l. Także siano to super pasza.Na YouTube jest film jak gospodarz żywi krowy tylko sianem które jest odpowiednio suszone w suszarni.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRIMO    8046

Leszek z tym sianem i białkiem to mnie zagiołeś ;) Jeśli krowy nie chcą jeść sianokiszonki to coś zchrzaniłeś

Edytowano przez PRIMO

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Zgodzę się z kolegą Primo . Dobra sianokiszonka jest nawet lepiej jedzona przez krowy niż siano .  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1815

Leszek z tym sianem i białkiem to mnie zagrożenia ;) Jeśli krowy nie chcą jeść sianokiszonki to coś zchrzaniłeś

Nie wiadomo co. W terminie była zbierana ubijana cały czas.Byki,jałówki i cielaki jedzą,ale krowy nie.Badana była wszystko ok nawet dużo białka miała.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość Krowiara
      Przez Gość Krowiara
      13. czerwca się ocieliła i po tygodniu trochę osłabła. Dzień wcześniej zerwała łańcuch (chciała iść chrupać trawę), a później już nawet z obory nie chciała wyjść. Jest słaba i mało je, brak jej apetytu, że tak powiem. Ketoza to nie jest, bo to nie krowa mleczna, a mięsna simentalka. Dużo przeżuwa, je z wyciągniętą głową i trochę chudnie.
      Bardzo mi na niej zależy, ponieważ to moja ulubiona krówka i nigdy się tak nie zachowywała.
      Dodam też, że przed zapłodnieniem była trochę utuczona, bo jej przeznaczeniem była rzeźnia. Los się zmienił i kryliśmy ją pierwszy raz w wieku 2 lat.
    • Przez rolnik50028
      Witam mam dylemat co hodować byki mięsne czy krowy polskie czerwone zachowawcze mam 3h
    • Przez MaciejF
      Witam!
      Mam do Was pytanie - jak poradziliście sobie z błotem przy oborze? Przy samym wejściu zawsze jest meega grzązko. Jak utwardzaliście teren? Wiem że najlepszy jest beton bądź płyty drogowe, ale ja zastanawiam się nad położeniem kraty drogowo parkingowej z plastiku. Można je znaleźć na internecie. Trzeba oczywiście przygotować grunt i dobrze je położyć, potem zasypać gruzem. 
      Czy ktoś z Was zastosował tego typu materiał u siebie? Czy to zdało egzamin i czy było tańsze niż beton?
    • Przez Berciik2015
      Mam do zaoferowania 3 krowy wysoko cielne termin ocielenia  11.04. Krowy są wysoko mleczne 1 sztuka rasy hf ok 97,5% oraz 2 krzyżówki hf75%-sm25%.  Są to odpowiednio 1 pierwiastka,  2 po 2 ocieleniach i 3 po 3 ocieleniach.  Krowy dojone były dojarką[zasuszone 26 luty], dawają średnio  38 litrów dziennie. Są dużego kalibru. 22 marca dostały bolus kekstone. Zacielane były sztunie wysokiej klasy hf. Sztuki są bardzo  spokoje. Waga krów ok 670-750 kg. Cena 5500zl brutto  z możliwością negocjacji. Sprzedaję z powodu  ograniczenia  produkcji 
    • Przez kamil5421
      Sprzedam paszowóz Trioliet 12m3 . Opis w Linku https://www.olx.pl/oferta/paszowoz-trioliet-12m3-2-1200-nie-straumann-pekon-10m3-CID757-IDsQrjj.html
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj