zetor7745

Problem z bydlem (krowy mleczne)

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gość   
Gość

Cesus jaka brodawczyca? To jest choroba skórna objawiająca się naroślami. Przy racicach jest zanokcica. Objawy to zaczerwienienie koronki racicy, gnicie szpary międzypalcowej. Na takie coś stosuje się Dermacorn zdaje się.
U Lukbold podejrzewam jakieś lekkie zwichnięcie czy skręcenie przywstawaniu. Gula w stawie skokowym czy piętowym? Pietowy to ten który wystaje do tyłu z widocznym ścięgnem. Jeśli to tam to moim krowom też się to zdarza, bo leżą na legowiskach betonowych bez mat. Dochodzi do jakiegoś stłuczenia przy wstawaniu i pojawia się obrzęk. Te antybiotyki jeśli dobrane prawidłowo powinny pomóc. W razie czego powinna dostać powtórkę na 4-5 dzień, gdy ten przestanie działać. Smarować w międzyczasie maścią Ichtiolokamphor. Jak nie masz to z apteki ichtiolowa i kamforowa na zmianę przy takich dużych obrzękach, gulach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

No masz racje... to pięta będzie... Czyli co... kaleka i tyle, że sobie zwichnęła? U mnie pierwszy przypadek ale myślisz warto w maty zainwestować? Jakoś mało kto u nas je stosuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

To jest właśnie zanokcica Cesus. Koronka jest zaczerwieniona i gnije, wyczuwalny jest smród. Na rany pomaga spryskiwanie niebieskim sprayem(oxytetracykilny chlorowodorek).
Lukbold ja nie mam mat i na razie nie myślę nad kupnem a krowy mają ruszt za sobą. Ściółki mają tyle co sobie z koryt wyrzucą pod nog i trocina. Trafiła Ci się bardziej wrażliwa sztuka, może się poślizgnęła, nie wiem. Na razie mam spokój a tobie pozostaje smarować i ścielić więcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

dzięki za rade. Niby po 3 dniach ma być widoczna poprawa po tym antybiotyku... ehh tyle mleka praktycznie w kanał bo nawet cieląt nie ma co by spoić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

Witam 

Ja mam problem z krową  jak tu niektórzy  a mianowicie   odwapnienie    zimny  nos  uszy.  Wczoraj  się  ocieliła  było  wszystko  ok   doiła się  fajnie    jadła spoko.  dzisiaj rano  już  brak  apetytu  przyjechał  wet  zbadał  i stwierdził  że  żwacz  nie pracuje  dostała  Kroplówkę  z Glukozą  i kofeiną o ok 12:00  i    ruchamaks  do pyska  wlany   o 14:00   potem było  ok  stała   o 16:30  jeszcze  stała jak opszątałem  resztę  inwentarza  apetytu nie miała  niestety   przyszedłem doić   o 18:20  i  krowa  wstać  nie chciała   przyjechał  wet  dał  Wapno  2 butelki  i   2 zastrzyki   bodajże  tez  wapno   o 21:30   poszedłem  doić  i nie chciała  wstać  kazał  wydoić   na leżąco   nie do  czysta  dostawić  po ok 250ml na ćwiartkę    2 strzyki  wydoiłem   spokojnie  do  małego  wiaderka   ale  dwa  kolejne  był  problem  bo były  przyduszone   jakoś  udało  się  wsadzić  rękę  pod  wymię  i  wydoić   trudno  określić  ile zostało  w wymieniu  mleka  jak ona  leży. Dodam że  po dojeniu   dałem jej siana  i zaczeła skubać

Moje  pytanie  brzmi  jak  wy  sobie  radzicie  z  dojem  leżącej  krowy   bo nie wiem  czy  rano  wstanie  czy  nie   i  będzie  trzeba  doić  na leżąco  macie jakieś  porady  ?????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

Ty weź ją postaw a nie kombinuj nad dojeniem leżącej krowy. Do rana jak nie wstanie to już potem możesz zapomnieć o niej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie mam tego problemu. Na Twoim miejscu próbowałbym ją podnosić inniech wzmacnia mięsnie, bo jak uleży się to po krowie. 3 osób potrzeba do przewrócenia krowy na drugi bok. Zyskasz dostęp do wymienia a noga na której leżała odpocznie. Załatw przyrząd do podnoszenia i stawiaj krowę na nogi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

Ja bym proponował dostarczać więcej wapnia domięśniowo/podskórnie czyli zastrzyki oczywiście. Małe dawki często pomagają w niewielkim stopniu i powraca do poprzedniego kiepskiego stanu a w takich przypadkach deficyt jest już duży. Również od czasu do czasu zdarzy się ciężejszy przypadek, ja stosuję jeśli dobrze pamiętam calfoset i według zaleceń można stosować nawet 80 ml no i takie dawki dają porządany efekt czyli widoczną poprawę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

Krowa  rano  jak  wszedłem  do  obory  stała   apetyt  wrucił  lecz nie dałem  pełnej  dawki  kuku  ani treściwej    dałem za to  dużo  siana   mleka było  całkiem sporo 

Pytanie  moje  brzmi  co  mogło  być  przyczyną  odwapnienia   gdzie  popełniłem  błąd ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Niektóre sztuk tak mają. Najczęściej łapie krowy w 2-3 i późniejszych laktacjach. Możesz dawać witaminy, ale dochodzi do zaburzenia równowagi mineralno-witaminowej. Magnez też dostała ta krowa? Są też przypadki zaburzenia równowagi wapniowo-magnezowej i efekt ten sam. Poczytaj w necie o zaleganiu i porażeniu poporodowym, może zobaczysz czy nie popełniłeś gdzieś błędu.
Wlewy wapniowe do pyska sobie odpuść. Wg badań poziom wapnia we krwii po wlewach tylko nieznacznie różnił się od tych, które go nie dostały

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

A ja mam problem z krowa 2 laktacja. Najpierw miała odgniota na lewej tyle nodze wyczyścilem to dostała antybiotyk cały czas była gorączka brak apetytu no ale udało mi się z tą noga wywalczyć ale teraz ma przednia nogę sztywna opuchnięte kolano i brak apetytu. Gorączka podwyższona. Ktoś miał taki przypadek? Lub ktoś wie co jej jest? Dodam że nogi nie może zginąć i nie chce się kłaśc. Jakbym jej nie położył to stoi cały dzień...
Ostatnio czytałem o tezyczce magnezowej czy to może być coś w tym kierunku??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlak2507    253

Kolego u każdego zdarzają się odwapnienia trzeba dawać paszę dla krów zasuszonych specjalną, a ja dla najbardziej wrażliwych i wydajnych daję 2 dni przed ocieleniem Anionic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

Wapno  z magnezem   dostawała  pasze  dla krów  zasuszonych  dawka ułożona  przez  żywieniowca  z SANO

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Dostawala zasuszeniowe z dolfosu 3 tyg przed ocieleniem. Dodam że teraz jest 2 miesiące po wycieleniu dzieje się tak z 2 tyg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszekb    40

W okresie zasuszenia nie podawać kredy ani preparatów wapniowych tylko te ze zwiększona dawka fosforu odpowiednie witaminy na okres zasuszenia są bardzo ważne ja daje suprofos z Josery . Mam taka co mi się odwapniła na wiosnę ale to staruszka 8 laktacja ma sieę cielić w kwietniu i kupiłem jej bolusy wapniowe podam krótko przed wycieleniem i zaraz po zobaczę czy będą efekty .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRIMO    8046

A czy ten zywienowiec z SANO uwzględnił kredę pastewna w dawce ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Ktos może pomóż z ta krowa czy nie bardzo? Nie daje żaden kredy w okresie zasuszeniowym. Podać jej wapno z magnezem może pomoże... oczywiście wet musiałby przyjechać ale nie mam już innego pomysłu.
Wcześniej na ta nogę z tyłu dostawala antybiotyki dwie serie po 3 zastrzyki głównie na beztlenowca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Na apetyt musisz robić jek wlewy typu Rumenactive, Uniruminal itp, żeby podtrzymać mikroflorę w żwaczu. Brak apetytu spowodowany jest pewnie tą podwyższoną temperaturą. Ciekawe czy podał antybiotyki z odpowiedniej grupy i zna się na leczeniu.
To normalne stłuczenie, ale widocznie wdał się stan zapalny skoro jest gorączka. Wapno jej zbytnio nie pomoże. Nie możesz zabrać tej krowy do jakiegoś kojca z głęboką ściółką? Pewnie boi się położyć o postoi jeszcze 1-2 doby zanim polegnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hodowca    17

ukaszProcho miałem podobnie z krowa w lipcu tylko ze moja kładla się tak jakbym na bok jakby padła i z tej pozycji nie mogła wstać, ciagle miala goaraczke nawet ponad 40 stopni niestety okazało się ze z wymienia poszło na całe ciało i musiałem wypracować, badales jej mleko czy nie ma dodatkowo zapalenia? skoro jest gorączka to musi być jakiś stan zapalny z Twojego opisu wynika ze sprawą krąży wokół tej nogi, czy masz możliwość konsultacji z innym weterynarzem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

Ja Kredy  w okresie zasuszenia nie dawałem

Dziś  wet  kazał dać     Calfoset    50ml  domięśniowo   i jutro  powtórka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

ukaszProcho miałem podobnie z krowa w lipcu tylko ze moja kładla się tak jakbym na bok jakby padła i z tej pozycji nie mogła wstać, ciagle miala goaraczke nawet ponad 40 stopni niestety okazało się ze z wymienia poszło na całe ciało i musiałem wypracować, badales jej mleko czy nie ma dodatkowo zapalenia? skoro jest gorączka to musi być jakiś stan zapalny z Twojego opisu wynika ze sprawą krąży wokół tej nogi, czy masz możliwość konsultacji z innym weterynarzem?

Właśnie jest tak jak mówisz. Dzięki za pomoc wet był i to samo stwierdził a ona zapalenia wymienia nie ma ale musi mieć z ta noga. Wet ja leczy i juz trzeci raz na ta nogę dał inny antybiotyk bo tamte tylko zbily gracze i tyle. Oby wyszła z tego. Antybiotyk dostała Tiamfenikol przez 3 dni.

Dodam że krowa stoi na 10 cm obornika bo jej zostawiłem także nie leży na betonie. Na wieczór odezwę się do was co z ta krowa i jak z gorączka bo w południe wet był. Dodatkowo dał jej glukozę na wzmocnienie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość Krowiara
      Przez Gość Krowiara
      13. czerwca się ocieliła i po tygodniu trochę osłabła. Dzień wcześniej zerwała łańcuch (chciała iść chrupać trawę), a później już nawet z obory nie chciała wyjść. Jest słaba i mało je, brak jej apetytu, że tak powiem. Ketoza to nie jest, bo to nie krowa mleczna, a mięsna simentalka. Dużo przeżuwa, je z wyciągniętą głową i trochę chudnie.
      Bardzo mi na niej zależy, ponieważ to moja ulubiona krówka i nigdy się tak nie zachowywała.
      Dodam też, że przed zapłodnieniem była trochę utuczona, bo jej przeznaczeniem była rzeźnia. Los się zmienił i kryliśmy ją pierwszy raz w wieku 2 lat.
    • Przez rolnik50028
      Witam mam dylemat co hodować byki mięsne czy krowy polskie czerwone zachowawcze mam 3h
    • Przez MaciejF
      Witam!
      Mam do Was pytanie - jak poradziliście sobie z błotem przy oborze? Przy samym wejściu zawsze jest meega grzązko. Jak utwardzaliście teren? Wiem że najlepszy jest beton bądź płyty drogowe, ale ja zastanawiam się nad położeniem kraty drogowo parkingowej z plastiku. Można je znaleźć na internecie. Trzeba oczywiście przygotować grunt i dobrze je położyć, potem zasypać gruzem. 
      Czy ktoś z Was zastosował tego typu materiał u siebie? Czy to zdało egzamin i czy było tańsze niż beton?
    • Przez Berciik2015
      Mam do zaoferowania 3 krowy wysoko cielne termin ocielenia  11.04. Krowy są wysoko mleczne 1 sztuka rasy hf ok 97,5% oraz 2 krzyżówki hf75%-sm25%.  Są to odpowiednio 1 pierwiastka,  2 po 2 ocieleniach i 3 po 3 ocieleniach.  Krowy dojone były dojarką[zasuszone 26 luty], dawają średnio  38 litrów dziennie. Są dużego kalibru. 22 marca dostały bolus kekstone. Zacielane były sztunie wysokiej klasy hf. Sztuki są bardzo  spokoje. Waga krów ok 670-750 kg. Cena 5500zl brutto  z możliwością negocjacji. Sprzedaję z powodu  ograniczenia  produkcji 
    • Przez kamil5421
      Sprzedam paszowóz Trioliet 12m3 . Opis w Linku https://www.olx.pl/oferta/paszowoz-trioliet-12m3-2-1200-nie-straumann-pekon-10m3-CID757-IDsQrjj.html
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj