zetor7745

Problem z bydlem (krowy mleczne)

Polecane posty

Konrad2112    3

Maxio a jak u Ciebie żywienie wygląda, bo te problemy to masz zupełne różne. Co dostają i w jakiej ilości? Jakie witaminy stosujesz? Żywienie ma ogromny wpływ na rozród.

 Dołączę się do Maxsia  i zapytam jakie  dodatki stosują Ci co nie mają specjalnych problemów z rozrodem?,  bo podstawowe pasze to kiszonka z kukurydzy i sianokiszonka . parametry mleka  białko 3,7  ,  mocznik 170    tł 4,2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

 

 

Sławek tak świeżo po wycieleniu ma z ostatniego doju za 23dni 29l mleka parametry T:4.92 B:2.82 dostaje 3.6tresciwej i 1.5kg energetycznej a powinna dosta na swoje litry niby 4.3t i 2.8e według harmonogramu żywieniowca

A mocznik badasz ? Już mi się tłuszcz nie podoba ....Krowa może mieć ketozę. Brak  energii ,jak kolega slawek74 pisał . 

Sama pasz może być za mało ,podaj   jej do pyska jakieś wlewki energetyczne ,np . glikol . 

 

Edytowano przez Meg5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mircia26    12

Witam ponownie!

Kolejne sztuki zaczynają to mieć.

Weterynarz stwierdził, że to ospa rzekoma.

Dostałam dwie maści na to.

Może Ktoś miał coś podobnego i sobie poradził?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jakie maści stosowałaś? Ja nie miałem, ale kojarzę, że maść Lodiderm działa na ospę i brodawczycę. Ospę pewnie jak u dzieci leczy się długo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12191

poziomka niskie białko nie było K na wynikach niskie białko to najprawdopodobniej mało energi czyli gliceryna tłuszcz chroniony. krowy po porodzie słabiej pobierają pasze więc trzeba im bardziej skoncentrowane podawać ja stosuje bolusy energetyczne i różne gliceryny czasem zapachowe aby tylko jakoś zachęcić .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poziomka    20

Nie było w wynikach podejrzenia ketozy. Mocznik 149. Z tego co wiem to tłuszcz chroniony jest drogi i daję się najwybitniejszym sztukom ew można dać glikol ale skoro krowa nie ma problemów z pobieraniem jakiejkolwiek paszy to po co to zastosować ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Bo po parametrach widać oznaki niedoboru energii i początki ketozy. Niskie białko i wysoki tłuszcz. Kup np Agroglikonę czy glicerynę, bo złapie ketozę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12191

poziomka drogo to jest jak krowa zachoruje i weterynarza trzeba wezwać . jak chodujesz hfa to pasza typu rzepak , soja czy qq i czasem tłuszcz chroniony jest niezastąpione w karmieniu bydła !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszekb    40

Każdy tnie wydatki jak może ale nie zawsze tędy droga . Co masz za żywieniowca że Ci takich podstawowych rzeczy nie mówi , ja bym jej dał z kilo premii korektora 40% śruta kuku 40% soja i 20% tłuszcz chroniony , poprawi mleko i wydatek się zwróci z nawiązką . Nie patrz że trzeba wydać pieniądz tylko ile możesz na wydatku zarobić .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Białko 2,82 ,przy moczniku 149 ewidentnie wskazuje na niedobór nie tylko energii ,ale i białka . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705

Sławek tak świeżo po wycieleniu ma z ostatniego doju za 23dni 29l mleka parametry T:4.92 B:2.82 dostaje 3.6tresciwej i 1.5kg energetycznej a powinna dosta na swoje litry niby 4.3t i 2.8e według harmonogramu żywieniowca

Daj tak jak żywieniowiec radzi, bo tak jak piszą, widać brak i energii i białka. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poziomka    20

 

slawek74 dajemy ziarno qq soję rzepak drożdze bufor krede witaminy. Żywieniowiec Krzysztof Duszczyk PFHBiPM. Kiedyś Kargo pisał że powyżej 40l dawanie tłuszczu się zwraca to tak napisałem.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hodowca    17

koledzy koleżanki juz nie bardzo wiem co robić. mój problem polega na tym ze mam wielkie trudności w tym roku z zacielaniem jalowek, każda inseminowana minimum 3-4 razy i niektóre nadal nie mogą złapać, od kwietnia do października chodzimy na pastwisko, żywiołem są kiszonka z kukurydzy sianokiszonka, dolfos bmp beta karoten, dodam też ze stoją w tym samym pomieszczeniu co krowy a krowy zacielaja się za pierwszym drugim razem, jalowki inseminowane są za każdym razem innym buhajem, ruje są bardzo widoczne regularne, problem ten dotyczy nie tylko jalowek Hf ale w tym roku mam również problem z zacielaniem mieszanek z montbeliardem i nrf. Juz przyjeżdżało trzech różnych inseminator ów i dalej to samo, co może być przyczyną tego? co mogę zrobić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
podjadacz    18

a można wiedzieć w jakim wieku są te jałówki ?

ja jak się krowami i bydłem zajmuję od 3 lat to w przypadku krów powtórki się zdarzały jedna krowa 4 lata inseminowana była 15 razy aż w końcu poszła na rzeź bo ile można.. inne krowy dwa czy tam nawet 3 razy się zdarzyło a nie które za pierwszym.. w tym roku większość została praktycznie za pierwszym razem może z 6 szt na 30 powtórzyło.. ale co do jałówek to jak mam to od 3 lat pod swoją opieką jedna w tym roku powtórzyła 3 razy za 4 została i to jedyny przypadek jaki mi się trafił.. wszystkie jałówki cielne od razu za pierwszą inseminacją.. ja jałówki inseminuję jak mają 13 miesięcy a wodzą mi już nawet jak mają 11 miesięcy...

ostatnio kazałem weterynarzowi kryć samymi buhajami z wyższej półki cena od 100zł w górę to jak na razie 10szt cielnych na 13 bo tamte 3 za wcześnie aby pobadać

 

spróbuj pokryć jałówki norweskimi po co szalejesz na peirwsze z jakimiś olbrzymami niech się na pierwsze spokojnie wycieli a zaś możesz sobie kombinować czy będziesz chciał.. powiem Ci aby że nasienie jakim kryjesz ma znaczenie i to duże bo to od krów głównei zależy czy zostaną cielne czy nie ale od byka też..


bla bla bla :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

Jedna sprawa to faktycznie jałówki insyminowane u mnie są dosłownie byle czym, aby wyszły małe cielęta.
Jednak nie szukał bym tu przyczyny, może są w zbyt dobrej formie (zapasione).
Przyczyn może być kilka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hodowca    17

podjadacz jalowki pierwszy raz inseminuje w wieku 14-15 msc zależy czy wyrosły, próbowałem nawet jedna za pierwszym razem hf za drugim Jersey za trzecim norwegiem i nie zalapala, w tym roku już wiele buhajow próbowałem i krowy łapią dobrze a jalowki nie wiem dlaczego tak, daremw jalowki zapasione nie są bo u każdej widoczne są 3-4 żebra;) każdy z trzech inseminator ów mówi ze dziwna sprawa, może powinienem zmienić witaminy? a jak wygląda zacielanie z podawaniem hormonów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

Faktycznie i ja jedną jałówkę insyminowałem z 5 razy ale załapała, druga znowu myślałem że cielna ze 3 miesiące a tu niespodzianka... Powtórka.
Także może to i jest taki. rok gdzie jakieś warunki środowiskowe nie sprzyjają płodności

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krowiarka    290

Faktycznie i ja jedną jałówkę insyminowałem z 5 razy ale załapała, druga znowu myślałem że cielna ze 3 miesiące a tu niespodzianka... Powtórka.

Także może to i jest taki. rok gdzie jakieś warunki środowiskowe nie sprzyjają płodności

Może wezwij lekarza z usg, czy jałówki regularnie powtarzają, czy widać krew po każdej rui? Z jakiej firmy nasieniem kryjesz? Czy jałówki jedzą minerały? U mnie 3/4 jałówek łapie seksem i za pierwszym razem, ale cóż mam lekarzy vet w domu.  :)

Witam, co polecacie na grzybicę u cielaków ?

Bovitrichovac z przepisu lekarza. I uważaj ta choroba może się przenieść na ludzi. Przy bardzo dużych zmianach są jeszcze preparaty do pryskania skóry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomaszzzz    4

Faktycznie i ja jedną jałówkę insyminowałem z 5 razy ale załapała, druga znowu myślałem że cielna ze 3 miesiące a tu niespodzianka... Powtórka.

Także może to i jest taki. rok gdzie jakieś warunki środowiskowe nie sprzyjają płodności

 

u tej drugiej moze byc cysta i nagle po 3 miesiacach zadzialal jeden jajnik dlatego mogla dostac ruje ale i tak z jednym jajnikiem nie zajdzie. usg obowiazkowe, pozniej inseminacja a w ostatecznosci skoczny kawaler z glebokim ruchem, jesli on nie da rady to pozostaje tylko hak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705

Jest jakiś konkretny powód wypchnięcia przez krowę macicy w pierwszych godzinach po ocieleniu? Czy to loteria? Bez różnicy czy to pierwiastka czy wieloródka, stanowiska też są okej, leżą całym ciałem na równym (zad nie zwisa do kanału). 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość Krowiara
      Przez Gość Krowiara
      13. czerwca się ocieliła i po tygodniu trochę osłabła. Dzień wcześniej zerwała łańcuch (chciała iść chrupać trawę), a później już nawet z obory nie chciała wyjść. Jest słaba i mało je, brak jej apetytu, że tak powiem. Ketoza to nie jest, bo to nie krowa mleczna, a mięsna simentalka. Dużo przeżuwa, je z wyciągniętą głową i trochę chudnie.
      Bardzo mi na niej zależy, ponieważ to moja ulubiona krówka i nigdy się tak nie zachowywała.
      Dodam też, że przed zapłodnieniem była trochę utuczona, bo jej przeznaczeniem była rzeźnia. Los się zmienił i kryliśmy ją pierwszy raz w wieku 2 lat.
    • Przez rolnik50028
      Witam mam dylemat co hodować byki mięsne czy krowy polskie czerwone zachowawcze mam 3h
    • Przez MaciejF
      Witam!
      Mam do Was pytanie - jak poradziliście sobie z błotem przy oborze? Przy samym wejściu zawsze jest meega grzązko. Jak utwardzaliście teren? Wiem że najlepszy jest beton bądź płyty drogowe, ale ja zastanawiam się nad położeniem kraty drogowo parkingowej z plastiku. Można je znaleźć na internecie. Trzeba oczywiście przygotować grunt i dobrze je położyć, potem zasypać gruzem. 
      Czy ktoś z Was zastosował tego typu materiał u siebie? Czy to zdało egzamin i czy było tańsze niż beton?
    • Przez Berciik2015
      Mam do zaoferowania 3 krowy wysoko cielne termin ocielenia  11.04. Krowy są wysoko mleczne 1 sztuka rasy hf ok 97,5% oraz 2 krzyżówki hf75%-sm25%.  Są to odpowiednio 1 pierwiastka,  2 po 2 ocieleniach i 3 po 3 ocieleniach.  Krowy dojone były dojarką[zasuszone 26 luty], dawają średnio  38 litrów dziennie. Są dużego kalibru. 22 marca dostały bolus kekstone. Zacielane były sztunie wysokiej klasy hf. Sztuki są bardzo  spokoje. Waga krów ok 670-750 kg. Cena 5500zl brutto  z możliwością negocjacji. Sprzedaję z powodu  ograniczenia  produkcji 
    • Przez kamil5421
      Sprzedam paszowóz Trioliet 12m3 . Opis w Linku https://www.olx.pl/oferta/paszowoz-trioliet-12m3-2-1200-nie-straumann-pekon-10m3-CID757-IDsQrjj.html
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj