zetor7745

Problem z bydlem (krowy mleczne)

Polecane posty

Ropsonok    25

A ja mam taki problem: wycieliła mi się jałówka, wszystko normalnie, ale od początku w jej mleku jest niby zapalenie, filtr wygląda masakrycznie. cały czas dostaje paszę przeciw somatycznym, zaszczepiona mastibiovaciem, dostała bolusa przeciw somatycznym, pani wet zbadała mleko i dała odpowiedni antybiotyk. Ale najdziwniejsze jest to że jak zbadam mleko w mleczarni (Mlekpol) to wynik ma 162, czyli całkiem dobrze. Co jej może być? Dawać to mleko do mleczarni?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Damian jakby mój wet zobaczył tak leżacą krową to dostalibyście opier..l. Jeśli już masz podnosić krowę to kup urządzenie, kleszcze do podnoszenia krów. Taki przepasanie na pachwinie jest tragiczne i nigdy nie pomoże krowie. Pas wciska się w brzuch, naciska na pachwinę i nie wyprostuje nóg. Druga sprawa to zabieraj taką sztukę na głęboką ściółkę, bo jak się rozkraczy zerwie mięsień to po krowie. Możesz też po bokach stanowiska przywiązać do rur drutem 2 drewniane drążki. 3 przybić, przywiązać z tyłu przy krawędzi stanowiska. Wiem, że po czasie, ale zapamiętakj na przyszłość jak sobie radzić z takimi przypadkami. Podanie wapna, magnezu i kroplówki bardzo wskazane.

Ropsonek u tej jałówki to są takie białe czy żółte kłaczkowate skrzepy? We wszystkich strzykach to jest czy jednym? Te cuda na somatykę tu niewiele pomogą. Miałem podobny przypadek u 2 krów. Możesz smarować maścią np Permammas N z Vetoquinolu, albo Helena Gel chyba z Overu. U jednej w 3 laktacji nadal to się powtarza i raz są skrzepy a innym razem czysto. Komórek to nie podnosi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Kurcze ,a nie jest to czasem gronowiec złocisty ? Miałam kiedyś z krową bardzo podobny problem .  Kolega ,jednak pisze ,że weterynarz zbadała mleko ,także już nie wiem . Przy gronkowcu złocistym ,ćwiartka nie jest spuchnięta ,tylko właśnie są skrzepy w mleku ,ale nie windują somatyki .

Edytowano przez Meg5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ropsonok    25

skrzepy są białe, w tylnych dojkach. Gronkowca nie ma bo wet ma to też badała. Przejdzie to? Szkoda mi jej bo naprawdę fajna krówka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jeżeli to nie gronkowiec złocisty ,trzeba mieć nadzieję ,że tak....też ratuje leczę do upadłego ,choć czasem  ,mija się to z celem ,ale mam właśnie tą  nadzieję . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Na tacce z płynem sprawdzałeś czy się ciągnie? Ja bym smarował i czekał na poprawę, bo mam kogo poić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silny84    14

Czasami u jałówek jest mleko tzw. "zastoinowe" i mija z czasem. Na gronkowca zbadaj z końca doju tej ćwiartki, gdyż gronkowiec ma to do siebie, że wszystkie komórki somatyczne siedzą u góry wymienia i wychodzą pod sam koniec doju. Jeśli badałeś mleko z początku doju to mogły wyjść nawet somatyczne do 100. W tym roku przerabiałem gronkowca i podczas wizyty w laboratorium mleka Pani mi doradziła jak zdajać ćwiartkę do badania. Co do tego zastoinowego, to smaruj maścią i powinno przejść. Mleko możesz próbować dawać i obserwować wyniki z mleczarni czy Ci somatyczne nie idą do góry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Maxio a jak u Ciebie żywienie wygląda, bo te problemy to masz zupełne różne. Co dostają i w jakiej ilości? Jakie witaminy stosujesz? Żywienie ma ogromny wpływ na rozród.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ropsonok    25

Czasami u jałówek jest mleko tzw. "zastoinowe" i mija z czasem. Na gronkowca zbadaj z końca doju tej ćwiartki, gdyż gronkowiec ma to do siebie, że wszystkie komórki somatyczne siedzą u góry wymienia i wychodzą pod sam koniec doju. Jeśli badałeś mleko z początku doju to mogły wyjść nawet somatyczne do 100. W tym roku przerabiałem gronkowca i podczas wizyty w laboratorium mleka Pani mi doradziła jak zdajać ćwiartkę do badania. Co do tego zastoinowego, to smaruj maścią i powinno przejść. Mleko możesz próbować dawać i obserwować wyniki z mleczarni czy Ci somatyczne nie idą do góry.

 

Ja jak badam mleko to doję konwią i nabieram z całości, także liczę że wynik jest średni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie sprawdzałeś w której ćwiartce są te skrzepy? Może tylko w jednej to wydoisz na 3.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mircia26    12

Witam!

Czy ktoś z Was miał coś takiego w stadzie? 

post-144002-0-22802800-1479747030_thumb.jpg

post-144002-0-41149700-1479747058_thumb.jpg

Zaczyna się to od wrzoda trochę napuchniętego. Później rozszerza do takich rozmiarów, naskórek schodzi i robi się taki opuchnęty strup.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ropsonok    25

Nie sprawdzałeś w której ćwiartce są te skrzepy? Może tylko w jednej to wydoisz na 3.

 

W tylnych dwóch jest, smaruję maścią i po antybiotykach jest już mniej tych skrzepów. Dzisiaj już poszło do mleczarni te mleko, także zobaczę co to będzie. A dojenie z 3 i 1 dojka mi się nie widzi, jeden dojek  słabo się trzyma i długo czasu schodzi bo to podwójne dojenie. Dziękuję wszystkim za pomoc 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poziomka    20

Mam pytanie krowa długo przed dojem puszcza mleko leci z niej ? czego jej brak co trzeba podać aby zapobiec wylewaniu się mleka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silny84    14

Ja jak badam mleko to doję konwią i nabieram z całości, także liczę że wynik jest średni.

I tu jest błąd. Skup się na tej cwiartce. Nadoj tylko z niej i pedz do mleczarni. W mlekpolu takie badania są bezpłatne wiec korzystaj z głową do dobrego dla Ciebie. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszekb    40

Jak chcesz zbadać posiew bakterii to pamiętaj że pojemniczek musi być sterylny , kup w aptece i przed pobraniem próbki mleka zdezynfekuj strzyk .Jak pobierzesz próbkę na odpi...l to Ci mogą wyjść niezłe jajca .Jak będziesz miał antybiogram to wal do lecznicy po antybiotyk . Dużo zależy od dokładności laboratorium ja leczyłem krowę na gronkowca a jak minęła karencja antybiotyku dałem jeszcze raz na posiew i wyszło że miała drożdzaki , laborant zasugerował się prędzej tym że podobnie rosną teraz rozszerzył badanie i wyszło co innego 


Witam!

Czy ktoś z Was miał coś takiego w stadzie? 

attachicon.gifObraz 064.jpg

attachicon.gifObraz 063.jpg

Zaczyna się to od wrzoda trochę napuchniętego. Później rozszerza do takich rozmiarów, naskórek schodzi i robi się taki opuchnęty strup.

Mircia u mnie krowa miała coś takiego 2 lata temu jak chodziła na pastwisku , śmieszne ale smarowałem gęsim smalcem i przeszło po 2 tygodniach , ale lepiej nie dój jej tym samym aparatem co inne albo dój na końcu i po doju dobrze zdezynfekuj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poziomka    20

Oczekuję na konkretną odpowiedz kiedyś ktoś tu miał podobny problem z tego co pamiętam ale nie wiem dokładnie czego tej sztuce braknie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszekb    40

Krowa ma słaby zwieracz strzyka daj witaminy z większą ilością cynku powinno pomóc .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12092

poziomka może to być brak energi jak krowa świerzo po wycieleniu . brak energi powoduje złą gospodarkę hormonami .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ropsonok    25

Ja jak badam mleko to doję konwią i nabieram z całości, także liczę że wynik jest średni.

 

I tu jest błąd. Skup się na tej cwiartce. Nadoj tylko z niej i pedz do mleczarni. W mlekpolu takie badania są bezpłatne wiec korzystaj z głową do dobrego dla Ciebie. ;)

Badałem z każdej ćwiartki, wyniki odebrałem wczoraj i wyniki wyszły od 42 do 280. Na razie będę doił do mleczarni i zobaczę jakie wyniki będą przychodzić. A pojemniczki do badania mleka zawsze wcześniej biorę z mleczarni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poziomka    20

Sławek tak świeżo po wycieleniu ma z ostatniego doju za 23dni 29l mleka parametry T:4.92 B:2.82 dostaje 3.6tresciwej i 1.5kg energetycznej a powinna dosta na swoje litry niby 4.3t i 2.8e według harmonogramu żywieniowca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość Krowiara
      Przez Gość Krowiara
      13. czerwca się ocieliła i po tygodniu trochę osłabła. Dzień wcześniej zerwała łańcuch (chciała iść chrupać trawę), a później już nawet z obory nie chciała wyjść. Jest słaba i mało je, brak jej apetytu, że tak powiem. Ketoza to nie jest, bo to nie krowa mleczna, a mięsna simentalka. Dużo przeżuwa, je z wyciągniętą głową i trochę chudnie.
      Bardzo mi na niej zależy, ponieważ to moja ulubiona krówka i nigdy się tak nie zachowywała.
      Dodam też, że przed zapłodnieniem była trochę utuczona, bo jej przeznaczeniem była rzeźnia. Los się zmienił i kryliśmy ją pierwszy raz w wieku 2 lat.
    • Przez rolnik50028
      Witam mam dylemat co hodować byki mięsne czy krowy polskie czerwone zachowawcze mam 3h
    • Przez MaciejF
      Witam!
      Mam do Was pytanie - jak poradziliście sobie z błotem przy oborze? Przy samym wejściu zawsze jest meega grzązko. Jak utwardzaliście teren? Wiem że najlepszy jest beton bądź płyty drogowe, ale ja zastanawiam się nad położeniem kraty drogowo parkingowej z plastiku. Można je znaleźć na internecie. Trzeba oczywiście przygotować grunt i dobrze je położyć, potem zasypać gruzem. 
      Czy ktoś z Was zastosował tego typu materiał u siebie? Czy to zdało egzamin i czy było tańsze niż beton?
    • Przez Berciik2015
      Mam do zaoferowania 3 krowy wysoko cielne termin ocielenia  11.04. Krowy są wysoko mleczne 1 sztuka rasy hf ok 97,5% oraz 2 krzyżówki hf75%-sm25%.  Są to odpowiednio 1 pierwiastka,  2 po 2 ocieleniach i 3 po 3 ocieleniach.  Krowy dojone były dojarką[zasuszone 26 luty], dawają średnio  38 litrów dziennie. Są dużego kalibru. 22 marca dostały bolus kekstone. Zacielane były sztunie wysokiej klasy hf. Sztuki są bardzo  spokoje. Waga krów ok 670-750 kg. Cena 5500zl brutto  z możliwością negocjacji. Sprzedaję z powodu  ograniczenia  produkcji 
    • Przez kamil5421
      Sprzedam paszowóz Trioliet 12m3 . Opis w Linku https://www.olx.pl/oferta/paszowoz-trioliet-12m3-2-1200-nie-straumann-pekon-10m3-CID757-IDsQrjj.html
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj