zetor7745

Problem z bydlem (krowy mleczne)

Polecane posty

greg1985    496

Mam problem z jałówkami po wycieleniu tzn przestają jeść kukurydze. Przed wycieleniem przyzwyczajam i do kukurydzy powoli i mają apetyt a później trochę jedzą a reszta zostaje. Dodam że robie im wlewki do pyska z gliceryny. Sianokiszonkę i treściwą ładnie jedzą . Czy możliwe że to ketoza lub są podkwaszone ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

Zapewne przykwaszone, no a w rezultacie uważaj bo to szybka droga do ketozy w okresie powycieleniowym.

mozesz podawac oxytocyne i powoli zmniejszac dawki aby przyzwyczila sie do oddawania mleka

Padłem ;) cieliczka 4-ro miesięczna i przyzwyczajanie do oddawania mleka? Mam wrażenie że szybko i bez uwagi to czytałeś...

Wracając do tematu, ja bym ją oddzielił od reszty, poczęstował większą dawką witamin i zobaczył czy poprawy nie będzie. To że jedzenia mają do oporu to nie zawsze znaczy że nie ma konkurencji, jest słabsza więc może zwyczajnie bać się podchodzić do jedzenia gdyż mogły ją odganiać a potem sama obecność silniejszej sztuki już ją zniechęca do prób.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tay29    184

tak to jest z pisaniem na telefonie;D nie w tym temacie napisane;D

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
larysto    2

Pierwiastka w drugim miesiącu po wycieleniu "z dnia na dzień" zaczęła gubić mleko, tzn. leje się z niej całą dobę. Do tej pory wszystko było ok, a teraz takie cyrki. O co może chodzić, zapewne niedobory ale jakie ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lelek7    1

witam, krowa urodziła bliźniaki (2 byczki) niestety wypadła jej macica, która troszkę krwawiła na początku, w dodatku była według weterynarza bardzo duża, jakoś udało się ją włożyć. było to w zeszły piątek. krowa była słaba miała zimne uszy i nie chciała jeść, niestety do dnia dzisiejszego bardzo mało je, skubnie troszkę siana i sianokiszonki, wodę pije, zje trochę śruty, ma bardzo mało mleka, nie ma podwyższonej temperatury. 

 

czy to jeszcze skutki tej macicy czy może coś jeszcze jej dolegać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Po wypadnięciu mogło dojść do przemieszczenia trawieńca, ewentualnie coś z jelitami. Być może wypadnięcie nie miało wpływu a krowa ma zwykły problem z trawieniem. Wet.musi ją opukać i osłuchać, bo przez neta nikt Ci jej nie wyleczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lelek7    1

wet był już kilka razy u niej, kazał czekać, dawał coś na wzmocnienie, ale nie widać u niej żadnej poprawy.

Dzięki za podpowiedź

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12166

larysto krowa ma zapewne niedobory energi i nie wytwarza hormonów i przesto ,,gubi" mleko podawaj jej np glicetyne przez jakiś czas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Był i podawał w ciemno? Nie badał jej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lelek7    1

nie badał, mówił że to przez wypadnięcie macicy, dlatego chciałem się poradzić bo to za długo trwa według mnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
larysto    2

larysto krowa ma zapewne niedobory energi i nie wytwarza hormonów i przesto ,,gubi" mleko podawaj jej np glicetyne przez jakiś czas

Przed porodem profilaktycznie dostała bolusa keexton. Dodatkowo dostaje 2x na dzień po 1kg mielonej kukurydzy jako bonus w uzupełnieniu energii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12166

jakie ma parametry mleka czy stado jest pod oceną .? kekston nie załatwia wszystkiego jak byśmy chcieli u mnie kekston poród i 20l mleka na udój i porażenie także sprubój podawać krowie glicetyne może pomódz a nie zaszkodzi .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilrudy    7

Witam. Mam taki przypadek.Krowa wycieliła sie w 9miesiącu była zasuszona na ok 6.5 tygodnia ok 20 dni przed ocielenie podawałem jej stopniowo wszystkie składniki dawki krów w laktacji + wit dla zasuszonych. Siary było dużo i wszystko jest z nia w porządku ale nie ma mleka dziś był próbny udój i wyszło jej 8l na cały dzień ale to była jedna z najlepszych zapalenia wymienia nie ma obrzęku też nie, pobiera pasze od samego porodu. Poradźcie co robić!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poziomka    20

Myślę, że bujnęła w mleko na początku i teraz bedzię stopniowo do tego dochodzić co dała na początku. Podobno tak czasami się zdarza tak słyszałem od weterynarza. U nas też był taki przypadek tylko, że krowa daję na rano  20l a na wieczór sporo mniej  ma takie wachania tylko ze względu na to,że weszła w ketozę i trzeba było działać szybko żeby mleka nie stracić. Teraz trochę chyba już odbija. Choć dziwne jest to że pobiera pasze bez problemu. Ja bym ją zbadał czy nie zaczeła jej się ketoza czy wszystko wewnątrz ma ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam mam taki problem z krową miesiąc temu złapała mi zapalenie wyleczyłam ja antybiotykiem bez karencji, w ten poniedziałek znowu miała i tez dostała ten antybiotyk niby przeszło a dzis rano okazało sie że ma e cole więc moje pytanie jest takie czy ta krowa będzie miała cały czas te zapalenia dodam że to cały czas w tej samej ćwiartce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

Trzeba jej dać antybiotyk od e coli domięśniowo najlepiej ze 3 dni powtarzać i można wspomóc antybiottykiem do wymienia. Mleko nie będzie szło do mleczarni ale skuteczność lepsza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilrudy    7

Hej @poziomka, krowa już w porządku (kwasice łapała)

Skarmiam rękaw młóta 25t przez 3 miechy i była końcówka a pH młóta było już poniżej 4. Musiała go dużo wsunąć bo jest przodująca w stadzie do stołu. Nie mam wozu i tu jest ból, ale na ten rok muszę kupić Za długo je skarmiam mam za małe stado.

Mam mało paszy to kupuje ale jak dalej to się zastanowie, pasza super ale skutki uboczne zasilają weta :)

 

Wesołych świąt i Smacznego jajka :D  Wszystkim!

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ma waśnie taki antybiotyk wet to jej dał od razu dożylnie i jeszcze ma na dwa dni dziś już ćwiartka normalna mam nadzieje że już nie będą jej nawracać te zapalenia a o co chodzi z tym zasuszaniem ćwiartki to już na zawsze by była zasuszona czy tylko na tą laktację

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Soltys85    83

Nieraz zasuszenie chorej ćwiartki to najlepsze rozwiązanie sam jeszcze tego nie robiłem ale niektórzy robią to często a z 3 ćwiartek da praktycznie to samo co z 4 bo zje tyle samo. Kolega doi już dłuższy czas jedno jak koze na dwa strzyki i nie narzeka na wydajnosc :D Raz miałem taki przypadek że juz miałem zasuszyc jedną ćwiartke ale sama straciła w niej mleko i poprostu jej nie doiłem. W Tym roku sie ocieliła ma dobre mleko we wszstkich ćwiartkach :blink:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

ma waśnie taki antybiotyk wet to jej dał od razu dożylnie i jeszcze ma na dwa dni dziś już ćwiartka normalna mam nadzieje że już nie będą jej nawracać te zapalenia a o co chodzi z tym zasuszaniem ćwiartki to już na zawsze by była zasuszona czy tylko na tą laktację

O zasuszaniu myśli się w ostateczności, chociaż fakt że w wydajności może nie być praktycznie różnicy. Zapalenia u mnie nie powracają zbyt szybko a zazwyczaj dopiero po kolejnym wycieleniu lecz tu żadnej prawidłowości nie ma, może kiedyś znowu pojawić się (nie koniecznie w tej samej ćwiartce) a może nie, także ciesz się chwilą ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik90_01    5

Witam. Mam taki przypadek.Krowa wycieliła sie w 9miesiącu była zasuszona na ok 6.5 tygodnia ok 20 dni przed ocielenie podawałem jej stopniowo wszystkie składniki dawki krów w laktacji + wit dla zasuszonych. Siary było dużo i wszystko jest z nia w porządku ale nie ma mleka dziś był próbny udój i wyszło jej 8l na cały dzień ale to była jedna z najlepszych zapalenia wymienia nie ma obrzęku też nie, pobiera pasze od samego porodu. Poradźcie co robić!

 

Te 8 l. co daje, to w jakim terminie od porodu? Bo to by była pomocna informacja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam mam tkie pytanie co do mojej krowy z tym zapaleniem dziś rano poszło mleko do mleczarni przez sito i znowu były jakieś małe serki na sicie czy to możliwe żeby się jeszcze coś oczyszczało po tym zapaleniu ćwiartka normalna czy to coś nowego złapała prosze o szybką odpowiedz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Czasem jest tak, że całkowite wyleczenie jlnastępuje ze 2-3 dni po okresie karencji. Niewykluczone też, że nie wyleczyła się do końca i zaraz znów spuchnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość Krowiara
      Przez Gość Krowiara
      13. czerwca się ocieliła i po tygodniu trochę osłabła. Dzień wcześniej zerwała łańcuch (chciała iść chrupać trawę), a później już nawet z obory nie chciała wyjść. Jest słaba i mało je, brak jej apetytu, że tak powiem. Ketoza to nie jest, bo to nie krowa mleczna, a mięsna simentalka. Dużo przeżuwa, je z wyciągniętą głową i trochę chudnie.
      Bardzo mi na niej zależy, ponieważ to moja ulubiona krówka i nigdy się tak nie zachowywała.
      Dodam też, że przed zapłodnieniem była trochę utuczona, bo jej przeznaczeniem była rzeźnia. Los się zmienił i kryliśmy ją pierwszy raz w wieku 2 lat.
    • Przez rolnik50028
      Witam mam dylemat co hodować byki mięsne czy krowy polskie czerwone zachowawcze mam 3h
    • Przez MaciejF
      Witam!
      Mam do Was pytanie - jak poradziliście sobie z błotem przy oborze? Przy samym wejściu zawsze jest meega grzązko. Jak utwardzaliście teren? Wiem że najlepszy jest beton bądź płyty drogowe, ale ja zastanawiam się nad położeniem kraty drogowo parkingowej z plastiku. Można je znaleźć na internecie. Trzeba oczywiście przygotować grunt i dobrze je położyć, potem zasypać gruzem. 
      Czy ktoś z Was zastosował tego typu materiał u siebie? Czy to zdało egzamin i czy było tańsze niż beton?
    • Przez Berciik2015
      Mam do zaoferowania 3 krowy wysoko cielne termin ocielenia  11.04. Krowy są wysoko mleczne 1 sztuka rasy hf ok 97,5% oraz 2 krzyżówki hf75%-sm25%.  Są to odpowiednio 1 pierwiastka,  2 po 2 ocieleniach i 3 po 3 ocieleniach.  Krowy dojone były dojarką[zasuszone 26 luty], dawają średnio  38 litrów dziennie. Są dużego kalibru. 22 marca dostały bolus kekstone. Zacielane były sztunie wysokiej klasy hf. Sztuki są bardzo  spokoje. Waga krów ok 670-750 kg. Cena 5500zl brutto  z możliwością negocjacji. Sprzedaję z powodu  ograniczenia  produkcji 
    • Przez kamil5421
      Sprzedam paszowóz Trioliet 12m3 . Opis w Linku https://www.olx.pl/oferta/paszowoz-trioliet-12m3-2-1200-nie-straumann-pekon-10m3-CID757-IDsQrjj.html
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj