zetor7745

Problem z bydlem (krowy mleczne)

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
hodowca    17

MarcinCiesz miałem identyczny przypadek tylko krowa była po 4 cielaku jakieś pół roku po wycieleniu w południe wszedłem do obory wszystko spoko za pół godziny przychodzę a ona już wyciągnięta, u zwierząt jak u ludzi czasami nie wiadomo kiedy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek4321    0

Witam, czy ktoś miał taki problem że w większość urodzonych cielaczków to byczki ? Od dłuższego czasu niezależnie czy jest to inseminacja czy krycie naturalne w stadzie ok 70-80 % urodzonych cieląt to byczki. Nawet ostatnio po nasieniu seksownym urodził się byczek? czym to jest spowodowane ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

pech, a jezeli chodzi o nasienie seksowane to gigantyczny pech 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kajtek_1    13

Ja też tak mam 80% wycieleń to byczki. I tak już od 4 lat wet mówił że to wina genetyki krowy mają słaby jakiś tam gen. 6 miesięcy temu zacząłem stosować nasienie seksowane zobaczymy co to będzie insiminator ostrzegał ze nie daje to 100% pewności

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ike godzin po rui "stojącej" inseminujecie? Z kąd mieliście to seksowane nasienie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek4321    0

Różnie ale zazwyczaj jak najpóźniej ( ojciec sam inseminuje). Czy czas inseminacji może mieć wpływ na płeć ?  Nasienie pochodzi z  mchirz.  Pech można mieć przez jakiś czas ale powoli zaczyna brakować jałówek na remont stada..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Może mieć. Tak w skrócie to męskie plemniki z uwagi,że zawierają 1 chromosom mniej są szybsze i pierwsze docierają do komorki, która została uwolniona z pęcherzyka. Kryjąc na początku rui męskie szybciej obumrą, bo muszą poczekać na komórkę a żeńskie wolniejsze są bardziej wytrwałe. To takie duże uogólnienie. Poczytaj sobie o planowaniu płci dziecka. O bydle typowo nie ma, ale wszystk wygląda tak samo.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

Też mam zwłaszcza przez ostatnie pół roku same byczki co się raczej nie zdarzało do tej pory, innego roku znowu co sie urodziło to jałoszki cały czas. Teoretycznie jest zależność czasu krycia i płuci cielęcia, a tak w praktyce to i tak kiedy insyminator dojedzie a dokładne określenie optymalnego czasu insyminacji też wymaga sporo zachodu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Przy hf może i trzeba to dokładnie określić. U mnie jest tak. Jeśli widzę, że krowa zaczyna rano ryczeć i skakać na inne to inseminacja na 16-18. Jak widać z samego rana 4:00-5:00 godz, że już ma ruję i skacze na inne to inseminacja do 12 max. U mnie rodzą się przemiennie byczek jałówka, ale są sztuki co rodzą kolejny rok jałówki a jedną mam taką, że same byki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

A w praktyce to jak od dobrej krowy chcemy jałoszki to dochować się nie można w żaden sposób. Także teoria jest znana, a że w praktyce inaczej wychodzi to norma ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bibi    2

U nas problem jest odwrotny - po krowach mamy same jałówki :D Na ostatnich 6 urodzeń tylko jeden byczek. Myśleliśmy, że ostatni cielak będzie byczkiem, bo krowa przenosiła dwa tygodnie (ponoć jałówki rodzą się szybciej), ciele było ogromne, a kolejna samica się ocieliła ;) 

Chociaż mąż mówił, że pewnie wszyscy inni gospodarze byliby zadowoleni z jałówki, a on się nie cieszy :D 


Przepraszam za brak polskich znakow!

Nie ogarniam... :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poziomka    20

U nas kiedyś też spora część po wycieleniach to były byczki (tata zawsze wychodził z założenia,że im później kryję tym lepsza ruja) no może była i mocniejsza ale jak wspomiał Thomas2135 wtedy większą szanse mają komórki męski. Co do terminów wycieleń, nie sugerował bym się tym,że jeżeli krowa przechodziła termin wycielenia to będzie byczek bo to nie prawda. Często u nas czy u sąsiadów się tak zdarzało, że po takim okresie czasu były jałówki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Teraz to i mnie nadmiar jałówek nie do końca cieszy. Mo kończą 4 laktację, przy 28 krowach zostawiam 5-7 jałówek, bo wymieniam stare stado na MO. Za rok będę miał nadmiar jałówek a chętnych w okolicy na to bydło nie ma. Wolę mieć byczka i ze sprzedażą nie mam problemu. Myślałem nad inseminacją wszystkich krów seksowanym nasieniem, ale klienta pewnie trudno będzie znaleźć i odpuszczam. Ludzie nie znają się na bydle. Jak teraz pierwiastka MO u mnie daje 25-28 l na średnim sianie, kukurydzy i 7 kg treściwej. To chyba nie najgorszy wynik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

Spróbuj wypchnąć do nas na podlasie, chociaż tutaj wszyscy chyba w hf idą już od lat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poziomka    20

To bardzo dobry wynik według mnie. My mamy HF i średnia za pierwszy miesiąc doju z federacji to wyszła na poziomie 20l. Więcej będę mógł powiedzieć po roku. Więc myślę, że jeszcze nam trochę brakuję do Ciebie.My wybraliśmy drogę nasienia sexowanego,ażeby dorobić się szybciej większej ilości stada opartej o dobrą genetykę. Wiadomą rzeczą jest,że to nie stanie się od tak ale powoli sukcesywnie ta genetyka będzie się poprawiać. Myślę, że ten poziom który już mamy jest dobry z tego względu,że mamy krowy które dają dobrze mleko po 30l więc genetyka nie jest zła wystarczy ją trochę podszlifować i dopilnować bydła a w przyszłości to zaowocuję. U nas przy 6 kg treściwej krowy osiągają wyniki 30l a natomiast jałówki 25 i w górę przy treściwej wynoszącej około 4.5  5 kg

Edytowano przez poziomka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Zobaczymy na ile to żywienie wystarczy. Ich matki dawały w pierwszej max 20-25. Moje mają potencjał, ale przy corocznej suszy i kupowaniu bel trudno utrzymać wysoki poziom. Gdy już wymienię wszystkie na mo, czyli za ok 1,5 roku wejdę pod ocenę i trochę ułatwi to sprawę.
Sapiński mówił, że od 2014 roku mieli badać mocznik a jak widać nic się nie zmieniło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

Słuchaj obietnic sapińskiego... ha ha
Tak swoją drogą raz wspominałem w którymś temacie że mówił, że większa produkcja przełoży się na wyższe dochody rolników no i mleko niedawno obtanił o kilka groszy a teraz jeszcze -2 dla tych powyżej 40 tys litrów.
Także trzeba liczyć na siebie bo na obietnice nie ma co

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Badanie mocznika nie powinno ich dużo kosztować, bo i tak badania przerzucają na rolnika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poziomka    20

Tomas ale nie wiem czy zbiorowy mocznik coś da. Jak u jednej krowy będziesz miał dużo ponad normę u drugiej ok 100,150 i wynik wychoidzi już w miarę przyzwoity jeżeli większość ma ok mocznik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12166

mocznik nawet w grupach może mylić ze dwa lata temu miałem krowę co miała mocznik około 700 i taka może namiedzać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Jedna cieliczka ok 4 miesiecy słabo rośnie. Jest przymulona dużo lezy uszy ma zimne. Dls odmiany apetyt ma bardzo dobry, kał wporządku.  Odrobaczałem ją dwa razy. Co jej może być?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Stoi w klatce z innymi sztukami które rosną śliczne.  Żłoby cały czas są pełne wiec konkurencji o pokarm nie ma. Dostają kiszonke z kuku zmieszna z tresciwą (mieszanka zbożowa 66% sr rzepakowa 33%) i sianokiszonka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tay29    184

.

Edytowano przez tay29

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość Krowiara
      Przez Gość Krowiara
      13. czerwca się ocieliła i po tygodniu trochę osłabła. Dzień wcześniej zerwała łańcuch (chciała iść chrupać trawę), a później już nawet z obory nie chciała wyjść. Jest słaba i mało je, brak jej apetytu, że tak powiem. Ketoza to nie jest, bo to nie krowa mleczna, a mięsna simentalka. Dużo przeżuwa, je z wyciągniętą głową i trochę chudnie.
      Bardzo mi na niej zależy, ponieważ to moja ulubiona krówka i nigdy się tak nie zachowywała.
      Dodam też, że przed zapłodnieniem była trochę utuczona, bo jej przeznaczeniem była rzeźnia. Los się zmienił i kryliśmy ją pierwszy raz w wieku 2 lat.
    • Przez rolnik50028
      Witam mam dylemat co hodować byki mięsne czy krowy polskie czerwone zachowawcze mam 3h
    • Przez MaciejF
      Witam!
      Mam do Was pytanie - jak poradziliście sobie z błotem przy oborze? Przy samym wejściu zawsze jest meega grzązko. Jak utwardzaliście teren? Wiem że najlepszy jest beton bądź płyty drogowe, ale ja zastanawiam się nad położeniem kraty drogowo parkingowej z plastiku. Można je znaleźć na internecie. Trzeba oczywiście przygotować grunt i dobrze je położyć, potem zasypać gruzem. 
      Czy ktoś z Was zastosował tego typu materiał u siebie? Czy to zdało egzamin i czy było tańsze niż beton?
    • Przez Berciik2015
      Mam do zaoferowania 3 krowy wysoko cielne termin ocielenia  11.04. Krowy są wysoko mleczne 1 sztuka rasy hf ok 97,5% oraz 2 krzyżówki hf75%-sm25%.  Są to odpowiednio 1 pierwiastka,  2 po 2 ocieleniach i 3 po 3 ocieleniach.  Krowy dojone były dojarką[zasuszone 26 luty], dawają średnio  38 litrów dziennie. Są dużego kalibru. 22 marca dostały bolus kekstone. Zacielane były sztunie wysokiej klasy hf. Sztuki są bardzo  spokoje. Waga krów ok 670-750 kg. Cena 5500zl brutto  z możliwością negocjacji. Sprzedaję z powodu  ograniczenia  produkcji 
    • Przez kamil5421
      Sprzedam paszowóz Trioliet 12m3 . Opis w Linku https://www.olx.pl/oferta/paszowoz-trioliet-12m3-2-1200-nie-straumann-pekon-10m3-CID757-IDsQrjj.html
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj