zetor7745

Problem z bydlem (krowy mleczne)

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

No ja zmieniłem witaminy reszta żywienia i inne czynności zostały takie same. Umie ktoś konkretnie odpowiedzieć co dokładnie za to odpowiada lub jakąś zależność czegoś do czegoś tak żeby w przyszłości tego uniknąć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

witam.
Mam problem z jałówką któa 3 m-ce jest cielna. Teraz zaczeła mocno sapać i jak coś zje to zaraz się kładzie i non stop tak. Czym to może być wywołane?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

Konrad- może za mało magnezu?

Chiquita- tu trzeba mieć wiedzę i narzędzia pracy weta, żeby stwierdzić co jej dolega. Trzeba osłuchać, pougniatać itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychuuuuu    46

Wczoraj ok 16 wycielila sie jalowka. Jeden strzyk ma nie drozny probowalem wbic kaniule ale nie dalo rady. Z pozostalych 3 strzykow udoilem 1 litr siary przez 4 godziny i tak dawalem cielakowi po 200 mil. Dalem 5 cm oksytocyny. Dzis rano udoilem 300ml mleka ale cielak nawet tego nie chce wypic, nie ma odruchu ssania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oktawia1988    13

Mam do Was pytanie, co dla 9 letniej krowy na ,,uruchomienie,, jajnikow,  ? bo nie chciała się zacielac i dopiero ostatnio wet zauwazyl ze ma nieaktywne jajniki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Warto Ci ją reaniomować? Terapia hormonami. Podaje się jednego dnia hormon, kolejny za 7 dni i 9 dni od pierwszego. Po 18-24 h od podania ostatniego występuje ruja. Tak było u moich, gdy wet stwierdził, że się przyblokowały.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oktawia1988    13

właśnie nie wiem, czy warto, troche mi jej szkoda, bo to najlepsza moja mlecznica, no ale spróbuje,  jak po hormonach się nie uda, to czarno to widze :ph34r: 

Thomas2135 , a Twoje po tych hormonach się zacielaly ?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Po takiej akcji jak pisalem były zacielone, ale czy zostały to okaże się za kilka tyg., gdy się je sprawdzi. Rui na razie nie pokazywały.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Witam poroniła mi jałówka w 6 miesiącu cielności  pierwszy raz takie cos miałem u jałówki i teraz pytanie czy zapłodnić ją jeszcze raz ? Wiadomo wemiono już się kształtowało i nie wiem jaki to bedzie miało wpływ na jej mlecznośc w póżniejszym okresie proszę o doradzenie co znią zrobić ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bibi    2

Panowie mój sąsiad ma pytanie takiego typu.Kupił krowe cielną dokładnie nie wie ile moze miesiac moze dwa, i teraz jakoś będzie się cielic.Ale  ma dziwny objaw ze kopie się tak jak by  po brzuchu ,tak jak by chciała cielaka przekręcic,na dodatek  trabi i trabi.Miał moze ktos podobny przypadek?

 

Może ma bóle? U nas jedna krowa zaczyna tak się zachowywać miesiąc przed, kopie czasami, już drugą ciążę tak robi i po prostu ma bóle - tak wet powiedział, a cielaki rodzą się zdrowe i krowa nie ma żadnych problemów. 

 

witam mam taki problem krowa jest 1 miesiąc po ocieleniu pojawiły się dziś grudki( sery) w mleku ale co jest dziwne wymię jest normalne miękkie mleko leci normalnie nie jest opuchnięte ani twarde posmarowałam jej wymię żelem na wymiona co z tym robić

U nas też się robi tak czasami przy jednej krowie, myśleliśmy, że to zapalenie a jednak nie :/ Tylko u nas dosyć szybko znika, po 1 - 2 dniach i już wraca do normy. 

 

Dziś rano mama poszła do obory pare minut po 4.00 i zobaczyła że cielak (jałoszka) w wieku 4 miesięcy leży na boku jakby sparaliżowana i wygięta do tyłu zadzwoniliśmy po weta to podał magnez lek przeciw drgawkowy i coś jeszcze, podał to dożylnie. Cielaka nawet jak próbowaliśmy podnieś żeby położył się na mostku to głowy nie mógł wyprostować jak trochę wet tą głowę przytrzymał to przez chwilę trzymała w innej pozycji ale po chwili było to samo. Po podaniu leków jakby lepiej się jej zrobiło ale trzeba czekać. Mieliście coś takiego?

 

Co z cielakiem? Wiesz co, u nas kiedyś się tak zrobiło z królikiem młodym :P Podaliśmy mu witaminy, wrócił do formy, a po jakimś tygodniu padł :/ Wet do dzisiaj nie wie, co mu było, wszystkie inne króliki były zdrowe. 

 

Witam. Potrzebuje pomocy. Mam problem u krów mlecznych z zarastającymi strzykami. W ciągu ostatnich dwóch tygodni u trzech krów wystąpił ten problem. Jedna z nich powinna iść już na zasuszenie a dwie pozostałe w ciągu miesiąca będą zasuszone. U każdej sztuki zarasta po jednym strzyku. Z jedną sztuką już sobie prawie poradziłem druga jest teraz na antybiotyku a u trzeciej problem wystąpił dziś rano. Ktoś z was miał taki problem? Najbardziej interesuje mnie profilaktyka a nie leczenie. Dodam, że ostatnio zmieniłem witaminy oraz zwiększyłem dawkę. Czy przyczyna może być przedawkowanie któregoś składnika? O higienę dbam stosuje chusteczki nawilżone jednorazowe oraz dipping.

 

A jakie witaminy zmieniłeś na jakie? Musisz porównać składy, jeżeli tylko się to zmieniło i od tego momentu występuje problem, to musi być przyczyna. Jak sprawdzasz skład to sobie porównuj oczywiście ilość mg w porcji/całości. Może też być to sprawa genetyki, ale wtedy krowy by musiały być spokrewnione. Ja bym stawiała na witaminy raczej. 

 

witam.

Mam problem z jałówką któa 3 m-ce jest cielna. Teraz zaczeła mocno sapać i jak coś zje to zaraz się kładzie i non stop tak. Czym to może być wywołane?

 

Może to być wywołane po prostu rosnącym cielakiem. Ciąża nie jest łatwa dla krowy, tak jak nie jest łatwa dla człowieka. Słyszałeś kiedyś jak ciężarne kobiety narzekają na ból pleców i puchnięcie nóg? Krowy nie mogą narzekać, bo nie potrafią mówić, ale też im to dokucza :) U nas jedna krowa przez większość ciąży sapie, jakby miała się cielić :) Jak się kładzie po jedzeniu to może ma coś z trawieniem? Cielak jak rośnie to uciska też pewnie na żołądki.

 

Mam do Was pytanie, co dla 9 letniej krowy na ,,uruchomienie,, jajnikow,  ? bo nie chciała się zacielac i dopiero ostatnio wet zauwazyl ze ma nieaktywne jajniki.

 

My mamy dwie siostry  z takim problemem (ale młodsze). Jednej daliśmy witaminę ADE strzykawką i po kilku dniach miała już rujkę i się nie zacieliła, ale potem już normalnie miała ruję i zacieliła się. Drugiej to nie pomogło i robiliśmy zastrzyki hormonalne, zacieliła się bez problemów za pierwszą inseminacją :) 

 

Witam poroniła mi jałówka w 6 miesiącu cielności  pierwszy raz takie cos miałem u jałówki i teraz pytanie czy zapłodnić ją jeszcze raz ? Wiadomo wemiono już się kształtowało i nie wiem jaki to bedzie miało wpływ na jej mlecznośc w póżniejszym okresie proszę o doradzenie co znią zrobić ?

 

Daj jej czas na regenerację, nie macaj wymienia to ono się cofnie, a potem już normalnie można ją zacielać. Mój wujek miał tak z dwiema jałówkami jedna w 6, druga w 7 i to są jego najlepsze krowy mleczne teraz. 


Przepraszam za brak polskich znakow!

Nie ogarniam... :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
peny259    11

Witam. mam taki problem a może tylko pytanie. 9 lutego ocielila mi się krowa, wczoraj zauważyłem ze wyleciał jej śluz przezroczysty ale taki z krwią jakby. Martwić się czy to normalne bo jeszcze się "doczyszcza"? Pierwszy raz takie coś zauważyłem a uczę się dopiero bo gospodarstwo spadło na mnie niespodziewanie. Z góry dzięki za pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Normaly objaw. Daj jej czas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
peny259    11

Ok dzięki. A jeszcze jedno. inna ocielila się 27 grudnia zeszłego roku i do tej pory nie miała rui daje jej marchewkę bo tak mi pani wet kiedyś poleciła nie za długo nie ma tej rui?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Trzeba zajrzeć do krowy, bo może mieć torbiel. Sama witamina A i karoteny z marchewki to mało. D3 i E są również ważne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
peny259    11

dzięki sprawdzę to. a te witaminy z jakiegoś pokarmu mogę dostarczyć czy tylko jako witaminę. Dodam jeszcze ze krowa jest zawsze bardzo spokojna i ostatnio miała dość cicha ruje ale udało. mi się ją zauważyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Zapomniałem jeszcze jedno. Mocznik poniżej 100 także powoduje ciche ruje lub ich brak. Deficyt energetyczny po porodzie też będzie sprawiał, że ruja będzie się opóźniać. Warto zbadać mkcznik, tłuszcz i białko w mleku. Witaminy trzeba dorzucić, jakieś typowe dla krów w laktacji. Niektóre zawierają wyższe dawki wymienionych wyżej witamin.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinCiesz    0

Witam
Przychodzę wczoraj rano do obory a tu krówka hf 3 letnia leży martwa... Szok dzień wcześniej było wszystko ok jadła normalnie, mleka dużo i była raczej dobrej kondycji, miesiąc temu się 2 raz wycieliła. A i normalnie sobie leżała, nogi pod sobą. Co to mogło być? serce?

teraz nie wiem bo mam 2 cieliczki od niej czy nadają się na krowy czy nie... a tak to najlepsza krowa w oborze...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bibi    2

Może warto zrobić sekcje? Tylko nie wiem jak, pewnie do powiatowego weterynarza trzeba zadzwonić. Może być wiele przyczyn, ale warto wykluczyć choroby i genetyczne problemy.


Przepraszam za brak polskich znakow!

Nie ogarniam... :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

No właśnie kto wie czy nie genetyka, mieliśmy kiedyś krowę która wydała na świat około 10 cieląt, wszystkie do dwóch-trzech dni zdychały, miały w brzuchu duże pęcherze wypełnione płynem. Jeśli nie było absolutnie żadnych objawów przed upadkiem to trzeba brać pod uwagę genetykę, lecz ja bym szukał czegoś innego, ciężko cokolwiek doradzić. Takie gwałtowne upadki mogą być sercowe ale musiała by być jakaś przyczyna w mojej opinii

Edytowano przez daremw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Maiłem podobne problemy ale po zastosowaniu wskazówek jakei znalazłem na forum tj witaminy i lizawki z minerałami wszystko powróciło i ruję są i to regularne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość Krowiara
      Przez Gość Krowiara
      13. czerwca się ocieliła i po tygodniu trochę osłabła. Dzień wcześniej zerwała łańcuch (chciała iść chrupać trawę), a później już nawet z obory nie chciała wyjść. Jest słaba i mało je, brak jej apetytu, że tak powiem. Ketoza to nie jest, bo to nie krowa mleczna, a mięsna simentalka. Dużo przeżuwa, je z wyciągniętą głową i trochę chudnie.
      Bardzo mi na niej zależy, ponieważ to moja ulubiona krówka i nigdy się tak nie zachowywała.
      Dodam też, że przed zapłodnieniem była trochę utuczona, bo jej przeznaczeniem była rzeźnia. Los się zmienił i kryliśmy ją pierwszy raz w wieku 2 lat.
    • Przez rolnik50028
      Witam mam dylemat co hodować byki mięsne czy krowy polskie czerwone zachowawcze mam 3h
    • Przez MaciejF
      Witam!
      Mam do Was pytanie - jak poradziliście sobie z błotem przy oborze? Przy samym wejściu zawsze jest meega grzązko. Jak utwardzaliście teren? Wiem że najlepszy jest beton bądź płyty drogowe, ale ja zastanawiam się nad położeniem kraty drogowo parkingowej z plastiku. Można je znaleźć na internecie. Trzeba oczywiście przygotować grunt i dobrze je położyć, potem zasypać gruzem. 
      Czy ktoś z Was zastosował tego typu materiał u siebie? Czy to zdało egzamin i czy było tańsze niż beton?
    • Przez Berciik2015
      Mam do zaoferowania 3 krowy wysoko cielne termin ocielenia  11.04. Krowy są wysoko mleczne 1 sztuka rasy hf ok 97,5% oraz 2 krzyżówki hf75%-sm25%.  Są to odpowiednio 1 pierwiastka,  2 po 2 ocieleniach i 3 po 3 ocieleniach.  Krowy dojone były dojarką[zasuszone 26 luty], dawają średnio  38 litrów dziennie. Są dużego kalibru. 22 marca dostały bolus kekstone. Zacielane były sztunie wysokiej klasy hf. Sztuki są bardzo  spokoje. Waga krów ok 670-750 kg. Cena 5500zl brutto  z możliwością negocjacji. Sprzedaję z powodu  ograniczenia  produkcji 
    • Przez kamil5421
      Sprzedam paszowóz Trioliet 12m3 . Opis w Linku https://www.olx.pl/oferta/paszowoz-trioliet-12m3-2-1200-nie-straumann-pekon-10m3-CID757-IDsQrjj.html
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj