zetor7745

Problem z bydlem (krowy mleczne)

Polecane posty

ZUCH1234    93

Mam do was takie pytanie , jakim produktem nalepiej i najtaniej dotarczyć krową energi ?

melasą , glikolem , tłuszczem chronionym ? obecnie daje energie forte z overa 300ml na sztuke ale to zamało bo w wynikach z oceny wyraznie to widac szczegulnie u tych co sie dopiero wycieliły

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macin87    71

Ja też mam pytanie czy ktoś z was spotkał się z taką chorobą wymienia: po wycieleniu krowa miała obrzmiałe wymię (nic dziwnego w tym) ale to się już ciągnie z 3 miesiąc. Wymię po miesiącu od wycielenia u spodu stwardniało jak kamień u góry miękkie, w kształcie gruszki, bez widocznych i wyczuwalnych ćwiartek od spodu. Co to za choroba? Czy to się da w ogóle wyleczyć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mati10    9

Może mleko dać do analizy? Możliwe, że po ocieleniu 1-2 tygodnie dostałą zapalenia i tak się ciągnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tak jak kolega wyżej pisze w okresie zasuszenia do ćwiartek wniknęły drobnoustroje i stąd stan zapalny. Jeśli zamiast mleka płynie cuchnąca ropa to po ćwiartce. Jeśli w miarę normalne mleko to jest do uratowania. 3 miesiące się to ciągnie a Ty dopiero szukasz porady?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

u mnie jedna krowa miała stwardniałe (lecz nie mocno twarde) wymię po wycieleniu przez około 1,5 miesiąca a z mlekiem było wszystko ok, somatyka poniżej 100, wszystko fajnie. trochę to mnie dziwiło bo to tylko u jednej sztuki się zdarzyło raz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

Mam do was takie pytanie , jakim produktem nalepiej i najtaniej dotarczyć krową energi ?

melasą , glikolem , tłuszczem chronionym ? obecnie daje energie forte z overa 300ml na sztuke ale to zamało bo w wynikach z oceny wyraznie to widac szczegulnie u tych co sie dopiero wycieliły

zwiekszoną ilością kiszonki z kukurydzy jak jest dobrej jakosci  wowczas mniej traw  i nie chudną

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macin87    71

Tak jak kolega wyżej pisze w okresie zasuszenia do ćwiartek wniknęły drobnoustroje i stąd stan zapalny. Jeśli zamiast mleka płynie cuchnąca ropa to po ćwiartce. Jeśli w miarę normalne mleko to jest do uratowania. 3 miesiące się to ciągnie a Ty dopiero szukasz porady

Krowa nie ma zapalenia. a czemu dopiero szukam porady bo do tej pory leczyłem ją kremami trochę zeszło  ale teraz wróciło i z gorszym skutkiem i  teraz to już mnie denerwuje przy dojeniu

Weterynarz mówił że można sterydami próbować ale nie daje gwarancji że pomoże

Edytowano przez macin87

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZUCH1234    93

grzegorz123 kiszonka z kuku jest dobrej jakosci wysoko kosiłem ziarno dobrze rozdrobnione odmiana RAGT geoxx .

mam też kiszone ziarno kukurydzy

jakies 2 mies temu dawałem wiecej kiszonki z kuku to mi sie pare sztuk zakwasiło , z poczatku przybywało mleka a potem wet nie czesto odwiedzał.

nie mam sanokiszonki z traw tylko z samej koniczyny w przyszłym roku bedzie mieszana trawy z koniczyna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

wszyscy myślą tylko o samej energii... czasami też trzeba uważać na hipokalcemie, przy większych wydajnościach sie trafia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

grzegorz123 kiszonka z kuku jest dobrej jakosci wysoko kosiłem ziarno dobrze rozdrobnione odmiana RAGT geoxx .

mam też kiszone ziarno kukurydzy

jakies 2 mies temu dawałem wiecej kiszonki z kuku to mi sie pare sztuk zakwasiło , z poczatku przybywało mleka a potem wet nie czesto odwiedzał.

nie mam sanokiszonki z traw tylko z samej koniczyny w przyszłym roku bedzie mieszana trawy z koniczyna

a włókno to gdzie ? w lesie. słomy im trzeba . i będzie git.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

Zastoinowe zapalenie wymienia- kilka razy dziennie masować i zdajać.Jeżeli wymię zimne to spróbować smarować maścią kamforową,jeżeli ciepłe to tu nie pamiętam,chyba maścią tranowa.W tej kwestii niech cos doradzą przyszli weterynarze z forum

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macin87    71

Maść kamforowa nic nie daje, ale dobrze by było jak byś sobie przypomniał  :) czy to tranowa

Edytowano przez macin87

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZUCH1234    93

słoma jest nawet 1,5 kg do wozu i z rana co drugi dzien sianko , a z tego wzgledu co drugi dzien bo rozdaje żarcie co drugi dzien , nie wiem czy to dobrze czy zle ale nic niepokojacego sie nie dzieje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mati10    9

Wskazane jest chociaż raz na dzień i podgarniać im co jakiś czas, wtedy więcej i częściej jedzą.

 

@marcin87 Jeśli jest zimne wymię smarujemy maścią rozgrzewającą, jeśli jest gorące to chłodzącą. Koszt takiej maści 20-30 zł, ale to na długo starczy, ale samą maścią to nic nie da. Musisz dać jej zastrzyki do wymiennie. Koszt jednego to 7-12 zł. Tylko lepiej nie dawać w ciemno. Najlepiej badanie mleka. Po 3 dniach lek. wet. Ci powie jakie bakterie ma dana krowa. I jeszcze jedna kwestia czy wszystkie ćwiartki są nabrzmiałe czy tylko jedna? Ucięła mleko względem poprzedniej laktacji?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. 

Założyłem nowy temat ale za bardzo nikt mi tam nie pomógł więc pomyślałem że tu wkleję moje pytania i może tu ktoś coś doradzi. Bo chyba tu większość ludzi zagląda.

Oto treść tematu:

 

 

Witajcie.

Założyłem ten temat ponieważ od pewnego czasu borykam się z tym problemem jakim jest Paciorkowiec. Według mnie jest to własnie Paciorkowiec Bezmleczności.

To może od początku.W tamtym roku w lutym zachorowały mi dwie sztuki krowa zasuszona i jałówka wysokocielna na grypę jakąś. Odizolowałem je i wyleczyłem. A część sztuk zaszczepiłem żeby także nie zachorowały. 

Po porodzie obydwie sztuki miały w jednej ćwiartce ostre zapalenie(jakby krew z ropa i z grudkami sera). Zwalczyłem to przy jednej sztuce MASTIJETEM a przy drugiej DELTĄ. I do tego domięśniowe antybiotyki.

Obrzęk zszedł ale w tych ćwiartkach mleka już nie było. Wszystko było okej a tu na początku wrzesnia 2014 jedna pierwiastka kupna dostała zapalenie w jednej ćwiartce tak odrazu (Twarda ćwiartka i ser a na drugi dzień to co wtedy)

Wziołem mleko do zbadania. Wyszedł Paciorkowiec (pełna wrazliwość na Amoksycylinę+kw. klawulanowy i na Tetraryklinę) No to leczę SYNULOXEM i do tego domięśniowy. Nic nie dało, Obrzęk zszedł a mleka w ćwiartce nie ma. 

Więc pomyślałem że może podczas zasuszenia załatwię go. Wiec kupiłem do kazdej z tych trzech sztuk inny rodzaj zastrzyków na zasuszenie który zawierał składniki na które jest wrażliwy ten Paciorkowiec (MASTISAN, NEMAST , CEPRAVIN) 

Z tydzień temu ocieliła mi się ta jedna sztuka co miała wbity MASTISAN. Nic nie dało, dwie ćwiartki zdrowe a dwie chore. Ta co była chora kiedyś to jakby troszeczke mleka normalnego leciało ale obrzęk jest. Ale ta jedna  cwiartka co kiedys była zdrowa teraz zachorowała i ma te same objawy zapalenia (krew, ropa i grudki sera) no i obrzęk. Można się domyślic gdzie ta krowa prawdopodobnie pojedzie

 

Niewiem co będzie z tamtymi sztukami ale na pewno dam znać smile.png Podkreślę że pierwszy raz z takim zapaleniem się spotykam ja i moi rodzice.

 

Mam do was kilka pytań.

Czy takie zapalenie mogłem przywieżć z jakąś kupioną jałówką wysokocielną czy to nie możliwe? (Bo kupywałem jałówki w 2013 roku)

I czy ktoś miał styczność z takim Paciorkowcem i jak z nim sobie poradził?

 

Czekam na jakieś porady.

Pozdrawiam Darek

Tu jest link do tego tematu   http://www.agrofoto.pl/forum/topic/77300-paciorkowiec-bezmleczno%C5%9Bci/?do=findComment&comment=1505882

 

 

  • 0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafik256    22

@darko6101990 uściślijmy rzecz najważniejszą w ustalaniu dalszego postępowania.

Jakieś laboratorium określiło Ci bakterię z którą masz problem?? To że jest to paciorkowiec bezmleczności to Twoje przypuszczenie czy określone przez badanie?? Jeżeli robiłeś badanie to miałeś napisane na wyniku konkretnie napisane że stwierdzono obecność Streptococcus agalactiae?? Konkrety bez przypuszczeń... bo to co opisujesz to nie do końca wygląda mi na agalactiae, a jeżeli już to zapalenie mieszane.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Witam :) mam poważny problem z krową. Zaczęło się od "chrapania", później ropa z uszu, brak apetytu, opuchlizna pod mostkiem. Od kilku dni krowa nie jadła kompletnie nic. BYła wysoko cielna. Dziś był weterynarz, podał leki i okazało się, że krowa praktycznie bezobjawowo zaczęła się cielić. Ledwo chodzi, jeść dalej nie je. Cielaczek wcześniak bardzo mało pił. Krowa jakimś cudem wypiła wiadro ciepłej wody, ale zaczyna jej coraz bardziej nachodzić opuchlizna pod mostkiem i szyja. Miał Ktoś coś podobnego? Od czego ta opuchlizna? W takim stanie wycieńczenia myślicie, że te wizyty lekarza pomogą, skoro krowa dalej nie je? Z góry wielkie dzięki za odpowiedzi!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

Może wezwaćinnego lekarza? Czy dobrze  osłuchał serce , płuca?Może to być jakieś zapalenie ropne ,że z uszu jest taki wysięk.Nie spotkałam się z takim przypadkiem.Takie opuchnięcie w okolicach mostka może być objawem obcego ciała-tzw,gwoździa lub zapaleniem osierdzia,ale to tylko takie moje rozmyślania. Może ktoś się odezwie kto miał taki przypadek.W każdym bądź razie rozważać szybką sprzedaż w razie czego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

U nas większość lekarzy "leczy" podobnie :/ wcale nie osłuchał... Podejrzewa, że krowa miała zapalenie płuc. Podał antybiotyk i jakieś witaminy... Wcześniej było tak że całe stado trochę chorowało, mniejszy apetyt, niektóre słabsze sztuki dłużej były osłabione, ale wyszły na prostą. ta nie należała do słabych. Najgorsze to to, że nie wiadomo co się dzieje i co jej właściwie jest. A do tego jeszcze wycielenie, czyli dodatkowa utrata sił... Dzięki za odpowiedź !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Kasiu te oslabienie to w stadzie to bylo byc moze BVD byc moze z brsv. spadek mleka biegunka brak apetutu. mozesz terzz zobsczyc powtórki u krów ineminowanych. a ta krowa ktora teraz choruje ma pewnie jakies komplikacje po tamtym oslabieniu. niestety na odległość ciężko jej pomudz. osobiscie pidsl bym jej antybiotyk typiu streptomycyna plus hydrokortyzon. i skontrolowal poziom wapna i fosforu w krwi. do pyska drożdże na zmianę z energia i ruchamax.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

Kurcze co za....Przeciez to podstawa osłuchać, zmierzyć temperaturę itp. Ci ludzie to na weterynarię nie idą z zamilowania tylko dla pieniędzy, co za betony,ze tak zwierzęciu pozwalają cierpieć.Wkurzyłam się na takie cos.Spróbuj jej włożyć do odbytu termometr lekarski itrzymaj z 5 min, tylko pilnuj żeby nie wypadł.Końcówkę termometru przed włożeniem polej wodą, albo popluj, chodzi o to żeby gładko bez oporów wszedł.Jeżeli ma ponad 40 stopni-jeszcze dokł. sprawdzę od ilu jstopni jest gorączka u doroslej sztuki,chyba ,ze sama poszukasz w necie-to trzeba tego konowała wołać i kazać mu ją słuchawkami osłuchać i przede wszystkim antybiotyk trzeba powtórzyć conejmniej przez 4dni pod rząd,chyba że dał taki długo działający.W każdym bądź razie może też dać dwa antyb. każdy z innej grupy chemicznej.Nawet gdyby temp. była wnormie w co wątpię to i tak antyb, trzeba podac.Trzymam kciuki .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Właśnie nie było biegunki w stadzie. Co do lekarza temperaturę sprawdził, mówił że ma, jak się nie mylę, 35 stopni. Jeżeli do jutra będzie się jakoś krowa trzymać, to wezwiemy ponownie lekarza. Dzięki za rady !!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Nie uwierzycie co się stało. Krowa wczoraj wieczorem wypiła wodę z cukrem, prawie nic nie jadła ale próbowała. Dziś wstała, lizała cielaka. Wezwaliśmy lekarza.Temperatura 37stopni. To chyba dobrze. 2 buteleczki kroplówki przyjęła, a przy trzeciej zaczęła stękać. Upadła, wyciągnęła nogi i na oczach lekarza zeszła. Lekarz od razu przy stękaniu wyjął igłę i jak upadła powiedział że już zdechnie. To przecież nienormalne że krowa już miała się lepiej i tak w minutę zeszła. nie mogę w to uwierzyć...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gostek1121    0
Napisano (edytowany)

Witam

Mam problem z krową, tydzień po wycieleniu położyła się i nie chciała wstać. Weterynaż stwierdził że jest odwapniona dał kroplówkę i pojechał. Potem wstała, al zauważyłem że tylna noga rusza się tak jakby była zwichnięta. Krowa przyjmuje paszę normalnie wstaje kilka razy dziennie ale widać że ją boli i noga jest napuchnięta. Co robić w tej sytuacji? Da się jakoś wyleczyć tę nogę? 

Edytowano przez gostek1121

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość Krowiara
      Przez Gość Krowiara
      13. czerwca się ocieliła i po tygodniu trochę osłabła. Dzień wcześniej zerwała łańcuch (chciała iść chrupać trawę), a później już nawet z obory nie chciała wyjść. Jest słaba i mało je, brak jej apetytu, że tak powiem. Ketoza to nie jest, bo to nie krowa mleczna, a mięsna simentalka. Dużo przeżuwa, je z wyciągniętą głową i trochę chudnie.
      Bardzo mi na niej zależy, ponieważ to moja ulubiona krówka i nigdy się tak nie zachowywała.
      Dodam też, że przed zapłodnieniem była trochę utuczona, bo jej przeznaczeniem była rzeźnia. Los się zmienił i kryliśmy ją pierwszy raz w wieku 2 lat.
    • Przez rolnik50028
      Witam mam dylemat co hodować byki mięsne czy krowy polskie czerwone zachowawcze mam 3h
    • Przez MaciejF
      Witam!
      Mam do Was pytanie - jak poradziliście sobie z błotem przy oborze? Przy samym wejściu zawsze jest meega grzązko. Jak utwardzaliście teren? Wiem że najlepszy jest beton bądź płyty drogowe, ale ja zastanawiam się nad położeniem kraty drogowo parkingowej z plastiku. Można je znaleźć na internecie. Trzeba oczywiście przygotować grunt i dobrze je położyć, potem zasypać gruzem. 
      Czy ktoś z Was zastosował tego typu materiał u siebie? Czy to zdało egzamin i czy było tańsze niż beton?
    • Przez Berciik2015
      Mam do zaoferowania 3 krowy wysoko cielne termin ocielenia  11.04. Krowy są wysoko mleczne 1 sztuka rasy hf ok 97,5% oraz 2 krzyżówki hf75%-sm25%.  Są to odpowiednio 1 pierwiastka,  2 po 2 ocieleniach i 3 po 3 ocieleniach.  Krowy dojone były dojarką[zasuszone 26 luty], dawają średnio  38 litrów dziennie. Są dużego kalibru. 22 marca dostały bolus kekstone. Zacielane były sztunie wysokiej klasy hf. Sztuki są bardzo  spokoje. Waga krów ok 670-750 kg. Cena 5500zl brutto  z możliwością negocjacji. Sprzedaję z powodu  ograniczenia  produkcji 
    • Przez kamil5421
      Sprzedam paszowóz Trioliet 12m3 . Opis w Linku https://www.olx.pl/oferta/paszowoz-trioliet-12m3-2-1200-nie-straumann-pekon-10m3-CID757-IDsQrjj.html
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj