zetor7745

Problem z bydlem (krowy mleczne)

Polecane posty

kamilrudy    7

Witam mam problem z  poziomem fosforu po porodzie u krów. Dostają witaminy fosforowe przed porodem wg. zaleceń lekarza (profos josery) ale za bardzo to nie pomaga bo niektóre i tak chorują na niedobór. Może macie inne pomysły. Ktoś ma jakieś propozycje? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrul    0

Witam!

Chiałam się was podpytać jakie macie zdanie na temat szczepionek. Chodzi mi o startvac mastibiovac i inmodulen. Jakie macie doświadczenie odnośnie takich szczepionek? Czy jest sens szczepić krowy które już chorują czy tylko np jałówki / zdrowe krowy?Na antybiotykogramie najczęściej wychodzi mi paciorkowiec. Ostatnio pojawił się podkliniczny gronkowiec. Weterynarz zalecił inmodulen a krowie w zasuszeniu startvac. Startvac ma bakterie gronkowca i e coli a inmodulen tylko e coli czy jest sens podawać go krowie u której wykryto gronkowca? Szersze działanie ma mastibiovac. Jakie macie doświadczenie w leczeniu gronkowca? Nie wiem skąd te cholerstwo się bierze ale atakuje mi najlepsze krowy. Ostatnio jałówka po wycieleniu dostała od razu zapalenia i wyszło że gronkowiec. Czy jest możliwe że matka przekazuje cielakowi gronkowca? Jak w takim razie sprawdzić czy cielak jest zdrowy by wiedzieć czy zostawić go do odchowu? Jakieś badania krwi? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Myślę, że Rafik256 Ci odpowie i to dosadnie jak to przeczyta. Jak się domyślam te wymienione szczepionki to gotowce opracowane przykładowo za granicą na innym szczepie tej samej bakterii. Powinieneś wysłać jeszcze raz mleko do zbadania do laboratorium, żeby odseparowali z nich patogeny i na nich stworzyli szczepionkę dla Twojego stada. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrul    0

akurat u nas z szczepionkami jest ciężko

mieszkam na podlasiu i tu o dobrą opiekę wetyrynaryjną jest ciężko


badania robi u nas weterynarz w laboratorium gronkowca np nie wykrywało


weterynarz mówił że szczepionki o których mówisz też nie przynoszą takich efektów jak się myśli i wciska mi inmodulen który wydaje mi się najsłabszy z tych wszystkich szczepionek ale on ma chyba największą marże na nim...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Na podlasiu o opiekę trudno. Niedawno było o laboratorium w Białymstoku. Zawsze możesz zawieźć do Gietrzwałdu koło Olsztyna do Rafika. Znajomi mieli duży kłopot z komórkami, gronkowiec wykazało. Jeden wet też naciągnął ich na gotowe szczepionki i nic nie pomogło. Dopiero zrobienie auroszczepionek rozwiązało problem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    513

Krowa mi się rano wycieliła, ma cieliczkę która ma 6 strzyków, tzn. dwa dodatkowe z przodu. Co zrobić wyciąć czy podwiązać ?  bo chciałbym ją zostawić na krowę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrul    0

No właśnie nie ma za bardzo w pobliżu żeby ktoś zajmował się takimi szczepieniami. Jaki w ogóle jest koszt takiej szczepionki? Szczepi się tylko zdrowe osobniki czy te co mają zapalenia czy np gronkowca też? Jak ktoś jest dobrym weterynarzem to u nas majątek by zbił . Ostatnio był gościu z firmy top gen go tu wysłali ale żona mu zachorowała i wyjechał bo z opieką lekarską u nas też ciężko... Większość to tylko inseminatorzy a nie weterynarze...

Edytowano przez andrul

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

Krowa mi się rano wycieliła, ma cieliczkę która ma 6 strzyków, tzn. dwa dodatkowe z przodu. Co zrobić wyciąć czy podwiązać? bo chciałbym ją zostawić na krowę.

nic jej nie rób jak będzie do zacielenia to ocenisz jak to wygląda. Przeważnie te dodatkowe w niczym nie przeszkadzają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

W którym miejscu dokładnie te strzyki? Możesz opisać lub wrzucić fotkę? Ja mam taką MO co ma przystrzyk między przednim a tylnym i w niczym to nie przeszkadza. Jak rośnie przu samym strzyku to może być kłopot z dojeniem. Co do szczepień to robi się całe stado i powtarza co pół roku. Koszt to jak sam zamawiasz ok35 zł a jak wet to 25. Przeczytaj najlepiej temat komórki somatyczne i wszystko będziesz wiedział. Na ten temat już wszystko zostało napisane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    513

Właśnie dziwnie to wygląda, są z przodu, przed tymi właściwymi. I to na dodatek w jednym rzędzie, z lewej strony 4 strzyki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie jest przypadkiem po MO czy SM? U tej mojej ten jeden cycek wielkości 2 cm i jest ok. 2-3 za przednim. Nie przeszkadza w dojeniu. Ktoś kiedyś pisał w tym temacie o usuwaniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafik256    22

No właśnie nie ma za bardzo w pobliżu żeby ktoś zajmował się takimi szczepieniami. Jaki w ogóle jest koszt takiej szczepionki? Szczepi się tylko zdrowe osobniki czy te co mają zapalenia czy np gronkowca też? Jak ktoś jest dobrym weterynarzem to u nas majątek by zbił . Ostatnio był gościu z firmy top gen go tu wysłali ale żona mu zachorowała i wyjechał bo z opieką lekarską u nas też ciężko... Większość to tylko inseminatorzy a nie weterynarze...

 

Badałeś już kiedyś mleko pod kątem obecności bakterii patogennych?? Masz problem z zapaleniami czy wysoką somayką, a moze jedno i drugie?? Jak przebiegają zapalenia?? Dają się łatwo leczyć czy raczej szybko nawracają np. zaraz po zejściu okresu karencji??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrul    0

badania jakie robiłem to antybiotykogramy w których też jest zaznaczone czy jest to np paciorkowiec gronkowiec i czy jest bardzo liczny pojedynczy i tyle z zapaleniami jest różnie. U niektórych krów czasem zanim zrobie antybiotykogram już przejdzie a u innych zaraz po wyleczeniu problem wraca tyle że nieco słabiej

 

słyszałem też że lecząc krowę która ma zapalenie w jednym strzyku można podać 1 dawkę w 4 tak dla lepszej skuteczności ale czy aby w ten sposób nie wybijam niepotrzebnie również tych dobroczynnych bakterii w strzyku?


rafik256 ty robisz te autoszczepionki? jaki jest koszt i skuteczność takich szczepionek? czy jest sens szczepić chore krowy czy to sprawdza się tylko u zdrowych sztuk?

Edytowano przez andrul

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nikolas29    450

czy ktos zna metode płukanki u krow z zapaleniem macicy woda+kalia...a dokładniej litr wody przegotowanej i odrobina kali rozpuszczonej..tym robia płukanki...skuteczne to??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Czy warto Ci się bawić w jakieś eksperymenty ?Płukanka zrobiona przez weterynarza  kosztuje 80-100 zł .  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

20 zł to chyba tylko za robociznę. Gdzie sam lek i dojazd. Płukanek jest sporo do wyboru, płyny, pianki, pasty a przy okazji wet sprawdzi, czy z jajnikami wszystko w porządku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mati10    9

Potrzebna jest woda i nabiera taki płyn granatowy, miesza i wstrzykuje w macicę chyba. 1 góra 1,5 takiej dużej strzykawki, a resztę się wylewa i mówi, że to przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne itp. Bierze 20 zł, ale robi to przy okazji jak jest, więc dojazd dolicza do całości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

czy ktos zna metode płukanki u krow z zapaleniem macicy woda+kalia...a dokładniej litr wody przegotowanej i odrobina kali rozpuszczonej..tym robia płukanki...skuteczne to??

 

czy chodzi Ci o kalik znaczy Nadmangamianpotasu?

bo stosuje sie jeszcze

wagotyl

biolugol

trimerazyn i inne o specjalnych antybiotykach nie wspomnę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nikolas29    450

rostudent niie to raczej stary sposob jakis z ta kalią..emerytowany insyminator mi o tym mówił

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Panowie w czym trzymacie słomki z nasieniem buhaja... Bo pojemniki na ciekły azot trochę kosztują.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

w kontenerze na nasienie. czyli pojemniku na ciekly azot inaczej się nie da

 

jak stary spisob to Nadmangamianpotasu rany nawet tym sie przemywa.

Edytowano przez rolstudent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

A gdzie można w miarę za dobre pieniądze zakupić pojemnik z ciekłym azotem. W SHiZU pytałem to tylko dzierżawią, a co swoje to swoje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

alta ma dobra oferte sam chyba od nich kupie 2200 netto jak dobrze pamiętam za duży kontener. i oni przez muesiac go sprawdzaja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość Krowiara
      Przez Gość Krowiara
      13. czerwca się ocieliła i po tygodniu trochę osłabła. Dzień wcześniej zerwała łańcuch (chciała iść chrupać trawę), a później już nawet z obory nie chciała wyjść. Jest słaba i mało je, brak jej apetytu, że tak powiem. Ketoza to nie jest, bo to nie krowa mleczna, a mięsna simentalka. Dużo przeżuwa, je z wyciągniętą głową i trochę chudnie.
      Bardzo mi na niej zależy, ponieważ to moja ulubiona krówka i nigdy się tak nie zachowywała.
      Dodam też, że przed zapłodnieniem była trochę utuczona, bo jej przeznaczeniem była rzeźnia. Los się zmienił i kryliśmy ją pierwszy raz w wieku 2 lat.
    • Przez rolnik50028
      Witam mam dylemat co hodować byki mięsne czy krowy polskie czerwone zachowawcze mam 3h
    • Przez MaciejF
      Witam!
      Mam do Was pytanie - jak poradziliście sobie z błotem przy oborze? Przy samym wejściu zawsze jest meega grzązko. Jak utwardzaliście teren? Wiem że najlepszy jest beton bądź płyty drogowe, ale ja zastanawiam się nad położeniem kraty drogowo parkingowej z plastiku. Można je znaleźć na internecie. Trzeba oczywiście przygotować grunt i dobrze je położyć, potem zasypać gruzem. 
      Czy ktoś z Was zastosował tego typu materiał u siebie? Czy to zdało egzamin i czy było tańsze niż beton?
    • Przez Berciik2015
      Mam do zaoferowania 3 krowy wysoko cielne termin ocielenia  11.04. Krowy są wysoko mleczne 1 sztuka rasy hf ok 97,5% oraz 2 krzyżówki hf75%-sm25%.  Są to odpowiednio 1 pierwiastka,  2 po 2 ocieleniach i 3 po 3 ocieleniach.  Krowy dojone były dojarką[zasuszone 26 luty], dawają średnio  38 litrów dziennie. Są dużego kalibru. 22 marca dostały bolus kekstone. Zacielane były sztunie wysokiej klasy hf. Sztuki są bardzo  spokoje. Waga krów ok 670-750 kg. Cena 5500zl brutto  z możliwością negocjacji. Sprzedaję z powodu  ograniczenia  produkcji 
    • Przez kamil5421
      Sprzedam paszowóz Trioliet 12m3 . Opis w Linku https://www.olx.pl/oferta/paszowoz-trioliet-12m3-2-1200-nie-straumann-pekon-10m3-CID757-IDsQrjj.html
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj