zetor7745

Problem z bydlem (krowy mleczne)

Polecane posty

Gość   
Gość
Tak dokładnie żywię hF, chociaż trochę w uproszczony sposób to napisałem,

Bardzo uproszczony i dlatego tak napisałam .

tylko czy ja pisałem o okresie laktacji? mówiłem o zasuszeniu.

A czy Ty kolego wiesz ,że okres laktacji zaczyna się u krowy już od zasuszenia ? Prawidłowe żywienie krów właśnie w okresie zasuszenia ,ma wpływ na późniejszą laktację .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk3802    200

Witam mam małe pytanie, chyba wydaje mi się że to jest zły temat w razie czego proszę o przeniesienie, Czy jałówka która ma w paszporcie LM, była po krowie czarno białej nadaje się na krowę? Chodzi mi o mleczność.


Jeśli nie zgadzasz się z postem bądź komentarzem powyżej, wciśnij F13

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wisienka    0

Witam,

wiem że ten temat nie bardzo pasuje do mojego problemu, ale jest jemu najbliższy.

Mam problem z odbiorcą mleka firmą Polmlek Raciąż. Czy jest jeszcze ktoś kto oddaje mleko właśnie tam ?

Edytowano przez wisienka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

Bardzo uproszczony i dlatego tak napisałam .

 

A czy Ty kolego wiesz ,że okres laktacji zaczyna się u krowy już od zasuszenia ? Prawidłowe żywienie krów właśnie w okresie zasuszenia ,ma wpływ na późniejszą laktację .

nadmiar wartościowych pasz będzie jednak prowadził do otłuszczenia, część krów u mnie już po 6-8 laktacji ma za sobą i nie przeszkadza im wcale moje żywienie w tym nie przeszkadza żeby dawać do 40 litrów mleka, a i na choroby metaboliczne nie narzekam. pisałem swego czasu nawet pracę inżynierską (4 lata temu) na ten temat więc trochę wiedzy teoretycznej jak i praktycznej mam, także mnie uczyć nie musisz.

skoro już chcesz się wdawać w dyskusję na temat chorób metabolicznych powinnaś doskonale wiedzieć że żywienie powyżej jak i poniżej pewnej normy będzie powodowało kolejne choroby u bardziej wymagających krów, dobrej jakości siano (koszone w odpowiedniej fazie i zebrane w odpowiednich warunkach) może też zastąpić kiepskiej jakości inne pasze także temat rzeka.

 

Witam mam małe pytanie, chyba wydaje mi się że to jest zły temat w razie czego proszę o przeniesienie, Czy jałówka która ma w paszporcie LM, była po krowie czarno białej nadaje się na krowę? Chodzi mi o mleczność.

w paszporcie to możesz sobie wszystko napisać :) a czy będzie się nadawać to przekonasz się dopiero jak druga laktacja przyjdzie he he

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
Czy jałówka która ma w paszporcie LM, była po krowie czarno białej nadaje się na krowę? Chodzi mi o mleczność.

Zależy jakiej wydajności oczekujesz o danej sztuki ? Na pewno nie będzie to wydajność 30 -40 l ,tym bardziej, że jałówka skoro ma wpisane w paszport LM ,to widocznie ma więcej cech z rasy LM (choćby ubarwienie ) aniżeli z HO . Jeżeli zadowala Cię wydajność na poziomie 20 l ,to możesz zaryzykować .

nadmiar wartościowych pasz będzie jednak prowadził do otłuszczenia, część krów u mnie już po 6-8 laktacji ma za sobą i nie przeszkadza im wcale moje żywienie w tym nie przeszkadza żeby dawać do 40 litrów mleka, a i na choroby metaboliczne nie narzekam. pisałem swego czasu nawet pracę inżynierską (4 lata temu) na ten temat więc trochę wiedzy teoretycznej jak i praktycznej mam, także mnie uczyć nie musisz.

Nie mam zamiaru inżyniera uczyć ,ponieważ inżynier wie lepiej . Tylko trochę kolego wstyd ,że nawet wykształcony jesteś w tym kierunku , a udzielasz innym ogólnikowych odpowiedzi ,które bardziej świadczą o Twoje niewiedzy .

w paszporcie to możesz sobie wszystko napisać :)

Chyba Ty piszesz co chcesz ?

a czy będzie się nadawać to przekonasz się dopiero jak druga laktacja przyjdzie he he

Tak pisze osoba co ma teorię i praktykę z bydłem mlecznym ? Otóż ,już w pierwszej laktacji jałówka potrafi dać 35 l mleka dziennie ,gdzie niejedna krowa nie da tyle w 2 czy 3 laktacji .

Wyhodowanie sobie dobrej krowy ,trwa 2-3 lata i nie opłaca się odchowywać jałoszki z wątpliwy potencjałem .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

niewiedza to chyba po twojej stronie jest, sama jakoś nic konkretnego i wartościowego nie napisałaś, jedynie jakieś wywody w stylu: ja najmądrzejsza.

częsty dość przypadkiem jest to że krowa w drugiej laktacji dopiero pokazuje na co ją stać i u mnie nie jest to nic nadzwyczajnego, zresztą u znajomych też, także trochę te czepianie się jest niezasadne, miałem przypadek że w pierwszej laktacji 20 l dawała a w drugiej 40 a są przypadki że jest to "względnie" stałe.

co do paszportów... zaprzeczysz że można sobie wpisać co chcesz? no chyba że wymądrzanie się jest twoim jedyny doświadczeniem a praktyki w gospodarskich papierkach nie masz... bo o tym świadczą te słowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

jeśli kolega pisze w paszportach co chce, to mam nadzieję, że wszystko co opuszcza jego gospodarstwo udaje się do rzeźni. Ja w paszportach i dokumentach piszę prawdę, bo zajmuję się chowem i hodowlą bydła, a nie pisaniem bzdur w paszportach...

Edytowano przez b0gdan

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
binek    374

Papier papierem, życie życiem. Jakiś czas temu sprzedałem stałemu odbiorcy byczka MM matka HF kryta SM (mleczny) tak się stało że byczek oprócz bardziej krępej budowy nic nie odziedziczył po ojcu, kolorystyka całkowicie HF. Niedawno spotkałem się z facetem i żalił się że musiał sprzedać po cenie HF-a bo nikt nie chciał go kupić jako mieszańca, mimo ze w paszporcie jak byk pisało MM. Papier jest cierpliwy wszystko przyjmie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Pośrednik w handlu bydłem nie patrzy w paszport ,tylko jak sztuka wygląda ,jak jest umięśniona itp. Widocznie byczek miał więcej cech z HF .

niewiedza to chyba po twojej stronie jest, sama jakoś nic konkretnego i wartościowego nie napisałaś, jedynie jakieś wywody w stylu: ja najmądrzejsza.

Widzisz ,dla Ciebie to czarna magia . Hodowcy co choć trochę mają pojęcia o żywieniu wysokowydajnych krów mlecznych ,zrozumieją co chce powiedzieć

Koledze ,który zadał pytanie ,dlaczego jego krowy nie mają apetytu po wycieleniu i w czym popełnia błąd ,napisałam ze swojego doświadczenia co wiem ,ponieważ podobnie żywimy krowy . Też w moim stadzie tak było ,ale właśnie glikol ,nie gliceryna poprawiły sytuację .

 

częsty dość przypadkiem jest to że krowa w drugiej laktacji dopiero pokazuje na co ją stać i u mnie nie jest to nic nadzwyczajnego, zresztą u znajomych też, także trochę te czepianie się jest niezasadne, miałem przypadek że w pierwszej laktacji 20 l dawała a w drugiej 40 a są przypadki że jest to "względnie" stałe.

 

 

Ty za to ,jak na inżyniera przystało ,zabłysnąłeś ,aż po oczach dało ,dlatego napisałam post pod Twoją ''wiedzą '' .

Jeżeli uważasz ,jak producent mleka ,że watro odchowywać jałoszkę (krzyżówkę HO i LM ) na krowę mleczną ,to nie ma już nic do dodania . :wacko: Mnie osobiście taka wydajność nie zadowala . Strata czasu .

 

 

co do paszportów... zaprzeczysz że można sobie wpisać co chcesz? no chyba że wymądrzanie się jest twoim jedyny doświadczeniem a praktyki w gospodarskich papierkach nie masz... bo o tym świadczą te słowa.

Nie, nie zaprzeczam ,że można wpisać co się chce . Wiem też ,że są rolnicy i cała reszta ...

Moim doświadczeniem nie jest tylko wymądrzanie ,ponieważ nie zabieram głosu w temacie o którym nic nie wiem . Do Twojej wiadomości dodam jeszcze tyle ,że całą dokumentacją ,w tym paszporty i w ogóle sprawy ARiMR zajmuje się właśnie ja i dlatego takie pisanie inżyniera mnie zastanawia . :ph34r:

Edytowano przez Meg5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
binek    374

Otóż nie, gołym okiem było widać że byczek ma cechy mieszańca(krępa budowa) dodatkowo potwierdzone w paszporcie tylko umaszczenie HF Więc jak to ? z jednej strony pisać prawdę bo to co napisane w paszporcie to świętość, z drugiej strony jak przychodzi co do czego to paszport mało ważny tylko kogoś "widzi mi się" Na dzień dzisiejszy w paszporcie byle pasowały numery reszta to fikcja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
Otóż nie, gołym okiem było widać że byczek ma cechy mieszańca(krępa budowa) dodatkowo potwierdzone w paszporcie tylko umaszczenie HF

Umaszczenie HO chyba , a nie HF ?

Oczywiście ,że w paszporcie pisać prawdę. Jeszcze raz podkreślam ,widocznie ten byk nie miał postury byka mięsnego ,nie był

tak umięśniony itp. Był''podrasowany '',ale brakowała mu do rasy mięsnej .

Edytowano przez Meg5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
binek    374

HO to kod literowy rasy bydła wykorzystywany przez ARiMR i nic więcej. Natomiast HF skrót od pełnej nazwy bydła Holsztyno-Fryzyjska. Co to znaczy ''podrasowany''? jeżeli masz krowę 100%HF i kryjesz bykiem100% simental to masz mieszańca 50%hf/50%sm który po połowie ma cechy ojca i matki, a nie podrasowanego 75%hf i 25%sm. To że brakowało mu do czystej rasy mięsnej jest logiczne wtedy i cena byłaby inna, natomiast facet dostał cenę jak za zwykłego HF-a tyko przez to że umaszczenie pociągnął za matką.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

to nie o umaszczenie chodzi tylko o budowę. W tamtym tygodniu sprzedałem mieszanca hf/mo czarno białego 880kg ładnej budowy i dostałem taka sama cenę jak gość który miał mieszanca lm całego czerwonego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

meg nie wiem w jakim świecie żyjesz... jedni piszą co chcą w paszportach a inni co popadnie aby papierek był także nie wiem co tu za wyrzuty mi robisz. inżynier to nie musi być tylko stan wiedzy teoretycznej ale początek zdobywania wiedzy praktycznej podpartej teorią.

no i powiedz mi gdzie napisałem że warto odchować tego mieszańca? bo już widzę że tworzysz własny fikcyjny obraz tego co napisałem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
meg nie wiem w jakim świecie żyjesz...

W tym samym co Ty . :)

Czy jałówka która ma w paszporcie LM, była po krowie czarno białej nadaje się na krowę? Chodzi mi o mleczność.
w paszporcie to możesz sobie wszystko napisać :) a czy będzie się nadawać to przekonasz się dopiero jak druga laktacja przyjdzie he he

Przeczytaj na spokojnie swoją odpowiedz na post kolegi i pomyśl jaki ona zawiera sens ? Jest za tym by odchowywać tą jałówkę ,czy nie ?

PS : CapsLock Ci się popsuł ,że zdania zaczynasz z malej litery ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

chyba sam lepiej wiem jaki sens nadałem swojej wypowiedzi, jeśli tak ją interpretujesz to już twój problem. piszę z małej litery bo mi się tak podoba i wygodniej z komórki w ten sposób pisać w trakcie pracy, widzę że zaczyna brakować argumentów jeśli już zaczynasz odwracać uwagę od tematu pisząc o wielkości liter :)

ps: może nie wiesz ale dużą literę można napisać również za pomocą shift

Edytowano przez daremw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Masz rację ,dyskusja odbiegła od tematu i zamiast ''problem z bydłem ,jest problem ze zrozumieniem ,ale siebie nawzajem .

Pracuj i nie odrywaj się ,by pisać tu pod moimi postami . Już kończę .....Pisz co chcesz i jak chcesz . :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

ja to dopiero mam byka w papierach, a mam oborę pod oceną PFHBiPM i taki byk... krowa czysta simentalerka ma w karcie HO (a w paszporcie prawidłowo SM), siwa limuzyna ma w paszporcie LM a w karcie z federacji SM!! reszta to HO, i teraz cieliczka od simentalerki również z białym łbem ma kartę 100% HO. Nie mam pojęcia jak ten facet wypełniał dokumenty że takie karty mi poprzychodziły. I teraz nie wiem jak to sprostować. pozdr

 

a o błędach w imionach krów już nie wspomnę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mati10    9

Czy jest możliwość ,,zmiękczenia" doju krowy, która się twardo doi?

P.S. Komentarze typu: sprzedać zachowajcie dla siebie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

jeśli przez twardo doi rozumiesz że powoli przepuszcza, ale jak przepości, to już jest ok, to pomoże oksytocyna. Jeśli zaś ma bardzo wąskie kanały strzykowe, to sprzedać :P Jeśli jest to pierwiastka, to nawet w takim przypadku może się rozdoić w ciągu kilku tygodni.

Edytowano przez b0gdan

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
makowiaczek    27

Jakie mogą być przyczyny obrzęków stawów skokowych u krów, bo zaczyna mnie to przerażać, bo już w ciągu miesiąca wywiozłem 3 sztuki I juższykuje się 4, a nigdy nie miałem z tym większych problemów. wygląda to tak u krowy ok.1-2 miesiące po ocieleniu zaczynają po woli puchnąć stawy skokowe, później coraz dłużej leżą I mają problem ze wstaaniem az wkońcuprawie nie mogą wstać i wyjeżdżają. Przyczyną nie jest legowisko,ani urazy mechaniczne, może jakiś wirus lub bakteria? Czy badanie krwi na wirusy pomoże ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

skąd pewność że to nie legowisko, wypuszczaj krowy trochę na podwórko to im trochę lżej będzie i może trochę ustąpi.

powiedz czy jeszcze jakieś objawy wystąpiły typu poronienia, zapalenia wymion, infekcje, ciężko tak jednoznacznie określić.

może też być niedobór jakiegoś składnika pokarmowego ale trzeba by było to już zbadać, badanie na wirusy też zdecydowanie nie zaszkodzi jeśli masz takie podejrzenie bo wirus może się rozprzestrzeniać, ale trochę więcej opowiedz o objawach bo może się okazać że to banalna sprawa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
makowiaczek    27

legowiska od lat te same krowy też, poronienia miałem 3 jak nigdy, zapalen też od groma z jednej na drugą przechodzi niektórym nawet pojawiasię różaniec krzywiczy I tak mi się j*bie od czerwca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
makowiaczek    27

jedną jak mi się położyła to wet. właśnie podejrzewał po objawach mykoplazmę I mówił ,że to zarażliwe I chce wziąść krew na wszystkie wirusy .

Ajak leczyć to np. mykoplazmę jak to zaraźlwe to już pewnie całe stado ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość Krowiara
      Przez Gość Krowiara
      13. czerwca się ocieliła i po tygodniu trochę osłabła. Dzień wcześniej zerwała łańcuch (chciała iść chrupać trawę), a później już nawet z obory nie chciała wyjść. Jest słaba i mało je, brak jej apetytu, że tak powiem. Ketoza to nie jest, bo to nie krowa mleczna, a mięsna simentalka. Dużo przeżuwa, je z wyciągniętą głową i trochę chudnie.
      Bardzo mi na niej zależy, ponieważ to moja ulubiona krówka i nigdy się tak nie zachowywała.
      Dodam też, że przed zapłodnieniem była trochę utuczona, bo jej przeznaczeniem była rzeźnia. Los się zmienił i kryliśmy ją pierwszy raz w wieku 2 lat.
    • Przez rolnik50028
      Witam mam dylemat co hodować byki mięsne czy krowy polskie czerwone zachowawcze mam 3h
    • Przez MaciejF
      Witam!
      Mam do Was pytanie - jak poradziliście sobie z błotem przy oborze? Przy samym wejściu zawsze jest meega grzązko. Jak utwardzaliście teren? Wiem że najlepszy jest beton bądź płyty drogowe, ale ja zastanawiam się nad położeniem kraty drogowo parkingowej z plastiku. Można je znaleźć na internecie. Trzeba oczywiście przygotować grunt i dobrze je położyć, potem zasypać gruzem. 
      Czy ktoś z Was zastosował tego typu materiał u siebie? Czy to zdało egzamin i czy było tańsze niż beton?
    • Przez Berciik2015
      Mam do zaoferowania 3 krowy wysoko cielne termin ocielenia  11.04. Krowy są wysoko mleczne 1 sztuka rasy hf ok 97,5% oraz 2 krzyżówki hf75%-sm25%.  Są to odpowiednio 1 pierwiastka,  2 po 2 ocieleniach i 3 po 3 ocieleniach.  Krowy dojone były dojarką[zasuszone 26 luty], dawają średnio  38 litrów dziennie. Są dużego kalibru. 22 marca dostały bolus kekstone. Zacielane były sztunie wysokiej klasy hf. Sztuki są bardzo  spokoje. Waga krów ok 670-750 kg. Cena 5500zl brutto  z możliwością negocjacji. Sprzedaję z powodu  ograniczenia  produkcji 
    • Przez kamil5421
      Sprzedam paszowóz Trioliet 12m3 . Opis w Linku https://www.olx.pl/oferta/paszowoz-trioliet-12m3-2-1200-nie-straumann-pekon-10m3-CID757-IDsQrjj.html
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj