zetor7745

Problem z bydlem (krowy mleczne)

Polecane posty

Tomaszek21    32

Panowie mam problem z krową która pierwszy raz ocielila się ze dwa miesiące temu straciła apetyt kaszel ma nie taki częsty ale kaszel jest i na początku jak był ten kaszel to podczas kaszlu w małych ilościach leciała jej taką żółtą wodą jakby. Wet mówi że to wątroba mieliście kiedyś taki przypadek?

 


interesuje się rolnictwem i wszystkim tym co jest w jakikolwiek sposób z rolnictwem związane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

a skąd był ten żółty wyciek, z jakiej części ciała?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomaszek21    32

Z pyska ale to na początku teraz go nie ma pozostał tylko brak apetytu ale musiało to być powiązane

 


interesuje się rolnictwem i wszystkim tym co jest w jakikolwiek sposób z rolnictwem związane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

Jest jakiś sposób, żeby zasuszyć pojedyncza ćwiartkę u pierwiastki na początku laktacji? Powód niedrożny strzyk- dren tylko pogorszył sprawę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RdK    0

@ Pawel20 - Z tego co się orientuję, na początku opuszcza sie się dojenia strzyku aż do całkowitego zaprzestania dojenia go na przestrzeni około 7 dni. Nie napisałeś czy strzyk jest w 100% niedrożny?? Jeśli tak jest, nie sądze żebyś musiał robic cokolwiek.. Poprostu omijaj w czasie dojenia. Osobiscie zastosowałbym ORBESEAL na końcu procesu, lub coś o podobnym działaniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

Bądz co bądz to mleko zdajmy jakoś, ale tylko mija karencja jakiego kolwiek antybiotyku i nie da rady nic zdoić, jest to bardzo uciążliwe i czasochłonne, dlatego planowana jest ta droga na skróty z wyłaczeniem tego strzyku. A co z jej zywieniem - nadal ma dostawać mleko pędne białko?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Emilas21    1

zasuszenie jednej z 4 ćwiartek powoduje spadek mleczności zaledwie o 5-10% krowa powinna dostawać jeść tak samo jak wcześniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

Jeżeli krowa jest żywiona optymalnie, to spadek będzie o 25%.

Aby zasuszyć tą ćwiartkę na amen to znów kłania się metoda z rywanolem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Emilas21    1

Nie zgodzę się, że spadek będzie o 25% jeżeli zasuszamy ćwiartkę to z trzech pozostałych krowa daje więcej niż dawała do tej pory. ( nawet wet powiedział mi, że spadek będzie w granicach 10% max)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

W obecnej laktacji będzie to ok 25%, w następnych produkcję przejmują pozostałe 3 i spadek nie jest już tak drastyczny. Powód, odbudowa i ewentualna rozbudowa tkanki gruczołowej następuje w okresie zasuszenia kiedy nie ma produkcji.

Edytowano przez agromatik

"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
siwaasia    0

Witam ,mam problem w moim stadzie.Może ktoś mi coś doradzi.zaczęło się około 2 tygodni temu.Krowa która miała 10 dni do wycielenia dostała mocnej biegunki,straciła apetyt,przeżuwanie i w ogóle wyglądała jakby miała zdechnąć.Przyjechał wet dostała zastrzyki,jakiś proszek do pyska,biegunka ustąpiła przeżuwanie wróciło,trzy dni temu wycieliła się bez problemu,urodziła zdrową jałówkę.mleka ma jednak niewiele,ledwie dla cielaka wystarcza i cały czas nie ma dobrego apetytu.niby je ale jakoś bez przekonania,głownie siano,jak się ją wypuści na trawę to też skubie,ale treściwych prawie w ogóle nie rusza i jest raczej osowiała.W międzyczasie następna która ma termin za niecałe dwa tygodnie to samo.u tej leki pomogły w miarę szybko i widać że jej przechodzi choć też dalej nie mam takiego apetytu jak miała i jest trochę osowiała.I jeszcze jedna wycielona 5 miesięcy temu,to samo,leki pomogły na biegunkę bardzo szybko,ta ma apetyt,zachowuje się normalnie,wyjada wszystko,ale za to chwieje się na tylnych nogach tak ze potrafi się przewrócić.od razu wstaje ale jednak coś nie tak.Mleko ucięła o połowę.Reszta krów ok.z objawów to jeszcze wszystkie chore mają temperaturę ciała ok 37 i zimne uszy (gdzieś tutaj wyczytałam że to problem z niedoborami)

Może macie jakieś sugestie co to może być i w jakim kierunku dalej działać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Standardowe pytanie. Co dostają do jedzenia te krowy i w jakiej ilości przed porodem i po porodzie? Ostatnio mój wet. coś wspominał, że krążą po stadach jakieś wirusówki objawiające się właśnie mocną biegunką. U niektórych kładzie całe stado, ale w jakim sensie dokładnie nie dopytałem. Pewnie wszystkie chorują. Może też to być objaw BVD.Podwyższona temperatura może świadczyć o jakimś zakażeniu, ale taka niska może być powodowana właśnie osłanionym przezuwaniem i biegunką.

Krowom po porodzie na poprawę apetytu i poprawienie przeżuwania i stabilizacji układu pokarmowego powinnaś podawać przykładowo Rumen-Aktive z Provitimu, lub Uniruminal czy BOVI-APETIZER z Jfarm . Dobrze jest też wrzucić im do dawki żywe kultury drożdży paszowych lub podawać Propiosan, lub coś innego zawierającego propionian sodu. Nie zaszkodzi tym chwiejącym się podać jakiś preparat energetyczny.

Może ktoś coś doradzi, bo nic więcej mi do głowy nie przychodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
siwaasia    0

Do jedzenia dostają w zależności od wydajności od 1 do 4 kg gotowej paszy treściwej i siano do woli.zima dostawały jeszcze marchew.zasuszone mają siano i słomę do woli i dostają po odrobinie owsa,aby się nie wściekały że inne dostają.Na trzy tygodnie przed wycieleniem zaczynam dawać mieszankę treściwą zwieszając po trochu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
siwaasia    0

Dzisiaj rano dostały wapno i wit A+D3 w zastrzykach i po godzinie temperatura wróciła do normy( 38,3-38,7)krowy zrobiły się weselsze,od razu zabrały się za jedzenie.Chętnie wyszły na padok,a ta która chwiała się na nogach chodzi dużo lepiej.Czy to oznacza tak duży niedobór wapna i witamin czy wapno tylko je wzmacnia i daje im chwilowego kopa?Jeśli to niedobory to co mogę im podać takiego mocnego żeby szybko uzupełnić ewentualne niedobory.Wet raczej leczy na chybił trafił bo sam nie wie co im może być.

 

Czy jest możliwość aby ogólnie wszystkim czegoś brakowało i po prostu słabsze sztuki tak to osłabiło że złapały jakaś biegunkę.Teraz po biegunkach ani śladu,tylko totalne osłabienie.

 

A może warto było by zrobić badanie na to czego im brakuje.Czy ktoś takowe robił?

Edytowano przez siwaasia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jak u Ciebie wygląda żywienie mineralno-witaminowe? Dostają coś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
siwaasia    0

dostawały podstawowego dolfosa zimą ,ale z przerwami.Z drugiej strony to jerseyki,nie mają jakiejś super wydajności,a dostają gotową paszę która już zawiera jakaś ilość witamin i minerałów

Edytowano przez siwaasia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

Gotowe pasze nie zawierają wystarczającej ilości witamin i minerałów nawet dla mało wydajnych krów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
okenzi    0

Krew w moczu od około dnia, od niedawna gorączka i dreszcze. Co mogą sugerować takie objawy? Coś z nerkami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

Czy ja żle doczytałam,że tylko dostają siano i treściwe? Odnośnie dodatków wit-mineral , to niestety ale muszą czy to krowy czy cielaki czy opasy cały czas osobno dostawać jakieś produkty wit -miner. Dodatki te w gotowych paszch mogą nie wystarczać , mogą być różnie przyswajalne przez sztuki w tej samej grupie wiekowej.W związku z powyższym należy kupić wór paszy mineralnej i dodatkowo dosypywać do treściwej i l i z a w k i,nalepiej czerwone. Zawieś jedną kostkę pomiędzy 2 krowami a zobaczysz co się będzie działo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
siwaasia    0

Lizawki czerwone maja cały czas.Poza tym dostają siano do woli i treściwe oraz marchew zimą ,a od wiosny do jesieni całe dni na pastwisku i dwa razy dziennie treściwe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
siwaasia    0

Po tym jak dostały rano wapno i witaminy w zastrzykach widać ze im już dużo lepiej,temperatura w normie,apetyt lepszy.Najgorzej jeszcze ta co miała problem z chodzeniem,ale i takk lepiej.Wszystko wskazuje na to że to chyba z niedoborów.już kupiłam dzisiaj im preparat mineralno-witaminowy wiec to już będą dostawać.

 

a czy im coś podać tak na szybko,głownie chodzi o Wapn i fosfor czy wystarczy jak zacznę im podawać regularnie te witaminy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Zobaczysz jak rozwinie się sytuacja, bo to może tylko chwilowa poprawa. Na początek stosuj pełną dawkę startową zalecaną przez producenta, żeby nadgonić niedobory. Jeśli sytuacja zacznie się powtarzać zapytaj lepiej innego weterynarza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

może być z przebiałkowania, a może być wirus, a wtedy zacznie za parę dni laksować cała obora... tak aktualnie u mnie :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
siwaasia    0

U mnie sytuacja wydaje się opanowana,zachorowała jeszcze jedna a reszta na razie ok.Najgorzej przechorowała pierwsza,która dostała antybiotyk dopiero po 2 dniach ,bo nie chcieliśmy walić w ciemno i chyba u niej najbardziej się rozwinęło,Na szczęście w chorobie ocieliła się i wszystko ok,trochę jeszcze osłabiona ,ale apetyt wraca i coraz żywsza jest.Teraz wiemy ze na to świństwo na 100% działa antybiotyk,ostatnia którą wzięło rano tak że leciała z niej woda i nie miała nawet 37stopni od razu dostała antybiotyk i po kilku godzinach po biegunce ani śladu ,a krowa zdrowa jakby nigdy nic.Czy to oznacza ze było to zakażenie bakteryjne (tak sugeruje wet),bo antybiotyk na wirusy nie działa,a tu ewidentnie pomaga?Do tego myślę że doszły jednak jakieś niedobory witaminowe i osłabienie wiosenne mogło doprowadzić że coś załapały.Już dostają porządną porcje preparatu witaminowego i wychodzą na pastwisko i mam nadzieje ze już będzie ok.Tak czy tak zastanawiam się czy za około miesiąc nie zrobić badań na BVD (choć wet raczej sądzi ze to bakteria) i je zaszczepić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość Krowiara
      Przez Gość Krowiara
      13. czerwca się ocieliła i po tygodniu trochę osłabła. Dzień wcześniej zerwała łańcuch (chciała iść chrupać trawę), a później już nawet z obory nie chciała wyjść. Jest słaba i mało je, brak jej apetytu, że tak powiem. Ketoza to nie jest, bo to nie krowa mleczna, a mięsna simentalka. Dużo przeżuwa, je z wyciągniętą głową i trochę chudnie.
      Bardzo mi na niej zależy, ponieważ to moja ulubiona krówka i nigdy się tak nie zachowywała.
      Dodam też, że przed zapłodnieniem była trochę utuczona, bo jej przeznaczeniem była rzeźnia. Los się zmienił i kryliśmy ją pierwszy raz w wieku 2 lat.
    • Przez rolnik50028
      Witam mam dylemat co hodować byki mięsne czy krowy polskie czerwone zachowawcze mam 3h
    • Przez MaciejF
      Witam!
      Mam do Was pytanie - jak poradziliście sobie z błotem przy oborze? Przy samym wejściu zawsze jest meega grzązko. Jak utwardzaliście teren? Wiem że najlepszy jest beton bądź płyty drogowe, ale ja zastanawiam się nad położeniem kraty drogowo parkingowej z plastiku. Można je znaleźć na internecie. Trzeba oczywiście przygotować grunt i dobrze je położyć, potem zasypać gruzem. 
      Czy ktoś z Was zastosował tego typu materiał u siebie? Czy to zdało egzamin i czy było tańsze niż beton?
    • Przez Berciik2015
      Mam do zaoferowania 3 krowy wysoko cielne termin ocielenia  11.04. Krowy są wysoko mleczne 1 sztuka rasy hf ok 97,5% oraz 2 krzyżówki hf75%-sm25%.  Są to odpowiednio 1 pierwiastka,  2 po 2 ocieleniach i 3 po 3 ocieleniach.  Krowy dojone były dojarką[zasuszone 26 luty], dawają średnio  38 litrów dziennie. Są dużego kalibru. 22 marca dostały bolus kekstone. Zacielane były sztunie wysokiej klasy hf. Sztuki są bardzo  spokoje. Waga krów ok 670-750 kg. Cena 5500zl brutto  z możliwością negocjacji. Sprzedaję z powodu  ograniczenia  produkcji 
    • Przez kamil5421
      Sprzedam paszowóz Trioliet 12m3 . Opis w Linku https://www.olx.pl/oferta/paszowoz-trioliet-12m3-2-1200-nie-straumann-pekon-10m3-CID757-IDsQrjj.html
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj