zetor7745

Problem z bydlem (krowy mleczne)

Polecane posty

rafi101    0

Witam.możesz dać antybiotyk na zapalenie ale musisz to zdoić i tak ze trzy razy powtórzyc,a na koniec daj na zasuszenie antybiotyk.5 l to nie dużo,mozna zasuszać i nie ruszać.

pozdrowienia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

edit:

Witam czy krowa ktora daje 5l co trzeci uduj mozna juz zasuszac a do ocielenia zostalo 5 tygodni i stoi caly czas na slomie i niedawno dostala zapalenia.CZy antybiotyk FATROXIMIN bedzie dobry cz jakis inny i jeszcze jedno czy mozna dawac antybioyk od zapalenia razem z antybiotykiem do zasuszania

Najpierw powinieneś wyleczyć zapalenie dopiero potem podać antybiotyk na zasuszenie . Krowę można zasuszyć antybiotykiem jak jest wszystko dobrze nawet gdy dziennie daje 5 l mleka , a nawet i więcej . 5 tygodni to jest minimum ,musisz się zmobilizować ,ponieważ potem odzwierciedli się to w wydajności w nast. laktacji .

witam, ma takie pytanie, w niedzielę wycieliła mi się krowa miała obrzek wymienia także dałem jej zastrzyk na ten opuch (nie pamiętam nazwy) , opuch trochę się zmniejszył, wczoraj dałem mleko do zbadania w labolatorium - wyszło wporządku ale zauważyłem, że w jednej ćwiartce ma mleko zabarwione na czerwono, czy mogę je oddać do mleczarni?

Zgodzę się z kolegą JPH2 . Kolego Subiektywny nawet nie powinno być takiego pytania tu na forum -_- Czy mleko które kolorystycznie przypomina jogurt truskawkowy ,nadaje się do spożycia dla ludzi ? Chyba że sprzedajesz mleko do innych celów jak spożywcze dla ludzi . U mnie też był taki przypadek ,że wymię bardzo opuchło po wycieleniu i też z jednej ćwiartki mleko było podbarwione krwią i nie było na pewno stłuczenia . Parę razy wcierałam w to wymię żel dla krów po wycieleniu i obrzęk stopniowo schodził . Zapalenia nie było .

Edytowano przez Meg5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tak jak pisze Meg możesz podać wcześniej antybiotyk, np MastiJet Fort a dopiero jak minie karencja można podać już na zasuszenie Cepravin. To obecnie najsilniejszy antybiotyk z karencją 55 dni od podania. Czasem utrzymuje się dłużej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Emilas21    1

dokładnie jak pisze kolega może się otrzymywać dłużej. U mnie był przypadek że Cepravin utrzymywał się 3 tyg po wycieleniu masakra.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konrad82    50

No to ładnie ja zasuszam ceprawinem i nigdy nie badałem póżniej. A na jaki okres zasuszłeś???


kupie silos na pasze!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Krowę, która ma dość dobrą wydajność powinno się zasuszać na 8 tygodni i wtedy Cepravin z 55 dniową karencją jest jak najbardziej ok . Natomiast w przypadku krótszego okresu zasuszenia można podać np. Mastisan PN DC i on m a 45 dni karencji . Jednak w przypadku przebytych zapaleń ,polecam i zalecam Cepravin ,mimo że w przypadku kolegi rari101 będzie się to wiązać z wylewaniem mleka po ocieleniu dłużej jak 5 dni .

Utrzymywanie się antybiotyku powyżej karencji jest spowodowane niewydolnością wątroby u krowy .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1975franki    0

Jesli chodzi o zapalenie to nie jest spuchniete ale wylatuja grudki i jeszcze jedno pytanie jak zasuszacie krowy czy dojcie krowy co 2 uduj czy co 3 uduj u mnie na poczatku dojlem co drugi a potem co trzeci i lapnelo zapalenie jadla slome i slabe siano przez 3 tygodnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WioletaBotz    0

witam przedwczoraj ocieliła się pierwiastka to był bardzo ciężki poród ciele nie przeżyło nie wyczyściła się do końca i ogólnie nie podoba i się smutna jest za wiele nie je mało pije lekarz nie chce jeszcze jej tam grzebać może ktoś coś doradzi dzięki z góry pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Emilas21    1

ciężka sprawa można jakiś przeciwzapalny podac i antybiotyk bo macica mogła uledz uszkodzeniu to jedyne co mogę doradzić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Męczy ją właśnie pozostałość łożyska. Niewykluczone, że jałówka jest porozrywana w środku. Przy bardzo ciężkich porodach nie trudno o to. Wezwij innego lekarza, który oczyści macicę, poda piankę czy Aniclox oraz poda jakieś antybiotyki. Na ewentualne szycie jest już dużo za późno. Miałem już taki przypadek. Po kilku seriach zastrzyków i kilku stówach z kieszeni krowa doszła do siebie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

WioletaBotz- nie zastanawiaj się tylko wołaj innego weta, bo podejście tego twojego do sprawy jest karygodne i świadczy o tym ,że facet nie zna się na rzeczy. Ciekawe czy po wycieleniu sprawdził ją w środku przy usuwaniu łożyska.Jeżeli nie i jest podejrzenie że nie szczyściła się do końca to jego psim obowiązkiem jest usunięcie resztek łożyska, podanie do macicy antybiot i jeżeli stan ogólny krowy niepokoi to i antyb. domięśniowo.Czasami zdarza się,że nie da się całkowicie odkleić łożyska i jakieś resztki zostają ale wet i tak podaje do wnętrza antyb i domięśniowo.Z czasem się zczyści i potem robi się płukanki/wet/ Zmierz krowie temp.na pewno będzie podwyższona

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dfk110    1

zmierz temperaturę jeśli za wysoka to stan zapalny (popękana pochwa, lub pozostałości łożyska zalegają) jeśli za niska to gorzej przemieszczenie trawieńca morze być miałem tak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
myciu    24

mam takie pytanie.Sasuszyłem krowe jakiś miesiąc temu a teraz tyl wymienia zaczyna sie robic troche twardy.Wiecie moze co to moze byc?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20

Czy uwas wet usuwa łożysko jeżeli jałówka zrzuci cielaka po 6, 7 miesiącu? bo umnie wyjmie trochę a resztę zostawia i podaje leki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tak usuwa ,ale tak ja w przypadku Twojej jałówki odjął tylko część łożyska . Nie da się wszystkiego odjąć ponieważ w tych miesiącach ciąży nie jest w pełni wykształcone . Jak weterynarz podał leki ,to samo się oczyści z czasem . U mnie krowa z drugim cielakiem miesiąc dochodziła do siebie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20

Zastanawiałem się jak jest u was bo już z 3 miesiące i niema objawów ruji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

3 miesiące to już trzeba interweniować .Weterynarz niech zrobi przegląd (usg) dróg rodnych ,ewentualnie płukankę jak coś wykryje i hormony na'' rozbujanie'' jej .

U mojej krowy ,ruja bez ''wspomagaczy ''pojawiła się około 2 miesięcy .

Edytowano przez Meg5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nikolas29    450

a jesli juz piszecie o rujach to u mnie nie ma ich wcale..sa 3 krowy juz ok 4,,5 miesiecy po wycieleniu i nie ma ruji..kupowalem im betakaroten i lekarz był 3 razy chormony dawał i nic..rece opadły bo to juz z głupiał człowiek,,,chyba nie wiem jak sie krowa goni...a całe zycie z krowami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nikolas nie tylko u Ciebie tak jest . U mnie w sadzie też są problemowe sztuki i z tego co wiem u znajomych również .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nikolas29    450

ja juz robie karmnik i ogrodze pastuchem i puszczam na okolnik moze wtedy sie cos zauwazy jakies rujie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Emilas21    1

Proponuje zastosować wkładkę domaciczną CIDR razem z hormonami wtedy na pewno będą miały ruje :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nikolas29    450

a wet bedzie wiedzial o co chodzi jak mu to powiem????????jaki koszt takiej wkładki?

Edytowano przez nikolas29

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Na pewno będzie wiedział .Koszt to około 70 zł .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marzencia    6

proszę o poradę, krowa dzień po wycieleniu urwała sobie całkowicie końcówkę dojka, był wet, zrobił opatrunek z czegoś niebieskiego (spray z antybiotykiem, nie wiem co to było bo szybko schował i nic więcej nie powiedział) i z aluminium w sprayu. wsadziliśmy kaniulę i tak zostawili. i teraz moje pytanie, czy ten strzyk wgl się zagoi i mleko będzie trzymane czy cały czas się będzie lało? czy lepiej od razu zasuszyć antybiotykiem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość Krowiara
      Przez Gość Krowiara
      13. czerwca się ocieliła i po tygodniu trochę osłabła. Dzień wcześniej zerwała łańcuch (chciała iść chrupać trawę), a później już nawet z obory nie chciała wyjść. Jest słaba i mało je, brak jej apetytu, że tak powiem. Ketoza to nie jest, bo to nie krowa mleczna, a mięsna simentalka. Dużo przeżuwa, je z wyciągniętą głową i trochę chudnie.
      Bardzo mi na niej zależy, ponieważ to moja ulubiona krówka i nigdy się tak nie zachowywała.
      Dodam też, że przed zapłodnieniem była trochę utuczona, bo jej przeznaczeniem była rzeźnia. Los się zmienił i kryliśmy ją pierwszy raz w wieku 2 lat.
    • Przez rolnik50028
      Witam mam dylemat co hodować byki mięsne czy krowy polskie czerwone zachowawcze mam 3h
    • Przez MaciejF
      Witam!
      Mam do Was pytanie - jak poradziliście sobie z błotem przy oborze? Przy samym wejściu zawsze jest meega grzązko. Jak utwardzaliście teren? Wiem że najlepszy jest beton bądź płyty drogowe, ale ja zastanawiam się nad położeniem kraty drogowo parkingowej z plastiku. Można je znaleźć na internecie. Trzeba oczywiście przygotować grunt i dobrze je położyć, potem zasypać gruzem. 
      Czy ktoś z Was zastosował tego typu materiał u siebie? Czy to zdało egzamin i czy było tańsze niż beton?
    • Przez Berciik2015
      Mam do zaoferowania 3 krowy wysoko cielne termin ocielenia  11.04. Krowy są wysoko mleczne 1 sztuka rasy hf ok 97,5% oraz 2 krzyżówki hf75%-sm25%.  Są to odpowiednio 1 pierwiastka,  2 po 2 ocieleniach i 3 po 3 ocieleniach.  Krowy dojone były dojarką[zasuszone 26 luty], dawają średnio  38 litrów dziennie. Są dużego kalibru. 22 marca dostały bolus kekstone. Zacielane były sztunie wysokiej klasy hf. Sztuki są bardzo  spokoje. Waga krów ok 670-750 kg. Cena 5500zl brutto  z możliwością negocjacji. Sprzedaję z powodu  ograniczenia  produkcji 
    • Przez kamil5421
      Sprzedam paszowóz Trioliet 12m3 . Opis w Linku https://www.olx.pl/oferta/paszowoz-trioliet-12m3-2-1200-nie-straumann-pekon-10m3-CID757-IDsQrjj.html
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj