zetor7745

Problem z bydlem (krowy mleczne)

Polecane posty

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Może świeżej wody, sprawdź poidła czy działają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

W jaki sposób piją ten mocz. Jedna drugiej na stanowisku, w trakcie oddawania czy to obora wolnostanowiskowa? Picie moczu to jak kiedyś czytałem jeden z objawów klinicznej ketozy, bo krowy wtedy mają spaczony smak. Tutaj jednak nic o tym nie piszesz, więc to nie to. Ostatnio te zauważyłem jak jedna drugiej podpijała w trakcie oddawania moczu. Mam też taką, która chodziła za inną i tylko czekała, żeby się napić. Musiałem zabrać ją do obory i w końcu odzwyczaiła się. Mam nadzieję. Krowy mają dostęp do lizawek?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
reebok    5

Dzięki panowie, obora wolnostanowiskowa. Ketozę ma jedna sztuka tylko. Lizawki są te zielonkawe zwykłe lisal M, wciągają je moment. Może kupić jakieś lepsze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

soli brakuje, i to nie zawsze jest powiazane ze w paszy jest za malo bo to osobnicze. U nas sa sztuki nie jakies szczegolnie wydajne zeby mialy niedobory poprostu zawsze bylo kilka ktore slabiej przyswajajasol z paszy zwlaszcza zjawisko nasila sie podczas cieplej pogody (wtedy daje sie wiecej soli w paszy).Ja jestem zwolennikiem teorii instynktu. Dla przykladu : jezeli krowa pije brudny plyn z boksu do wycielen (majac dostep do czystej wody) znaczy ze jest tam cos czego potrzebuje i nie bedzie z tego powodu chora, ale gdyby pila ta brudna wode bo nie ma czystej to bdzie chora. Tak jak na wiosne gdy krowy jedza ziemie to instynkt , zadna nie jest po tym chora jesli jednak uciekna pastwiska i nazra sie burakow z ziemia to gwarancja jest ze wiekszosc bedzie wzdeta. Tym sie kieruje. Podumowujac. Jezeli 1-2/100 sztuki pija mocz to nie jest to problem, ale jezeli robi to wiecej to trzeba sie przyjzec bo moze to byc cos powaznego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Kup czerwone lizawki, bo starczają na dłużej, mają więcej pierwiastków i zawierają selen. Niedobory selenu mają negatywne skutki w postaci kłopotów z odejściem łożyska i innych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam ostatnio u znajomego widziałem przy jednej krowie taką jakąs chorobe skóry .... takie pryszcze jakby jakis owad pogryzł albo jak niektorzy maja podczas dojrzewania ..... ciekawe z przodu pod mordą na przednich lopatkach a nawet z tyłu nad wymieniem ponoc krowa zdrowa tylko co to moze byc

proponowalabym zamieszczenie zdjec w podobnych przypadkach tak abysmy mogli powiekszyc swoja wiedze. Pozatym latwiej cos doradzic widzac niz zgadujac.

Edytowano przez pytkanieznana

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20

Może ktoś miał doczynienie z cryptosporidium wiecie może jak tego pasożyta się pozbyć z obory ? Badałem 2lata temu i mi to wyszło co roku mam ten sam problem szczegulnie w okresie zimowym dezynfekcja pomaga ale nidługo żaden lek nie pomaga a cielaki od 5dnia sr**ą dalej niż widzą udaje mi się utrzymać ich przy życiu ale po tym to cielak karzeł cielaki mniejsze wyrastają a co za tym idzie mniej mleka

Ten pasorzyt wyniszcza jelita żaden wet niewie co dać aby niebyło biegunki nic nie pomaga zna ktoś może coś na te paskuctwo ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na cryptosporydium nie ma leku jest prewencja. Jak my se dajemy rade :

1. cieleta musza miec sucho zawsze, a miseczki cielat myte po kazdym karmieniu w cieplej wodzie

2. mleko musi miec zawsze odpowiednia temperature (to i odpojenie siara to chyba najwazniejsze)

3. dodajemy zakwaszacz do mleka

4. na biegunki tylko diaproof extra ale nie wiem czy w polsce dostepny

tak wlasciwie to zastanawia mnie jedno od 5 dnia biegunki? jestes pewny ze to cryptosporydium, nie wiem czy dobrze pamieam ale atakuje on cieleta starsze. Skupilabym sie na odpojeniu siara i tu wazne temperatura mleka musi byc odpowiednia (ma byc gorace ale nie moze parzyc) Moze to nie ma znaczenia ale malym cieletom dajemy siare do oporu ile chca moga wypic.(piersza siare potem sztywno 2,5 l do 2 tygodni) W zeszlym roku nie bylo martwych cielat a wtm juz 4 na okolo 130 rocznie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20

Sekcję cielaka przeprowadził gieczwałd i wyszło te guwno te badania były robione 2lata temu ale są nawroty szczegulnie zimą takie same objawy cielak sra od 5dnia czasem krew się zdaża robiłem dezynfekcję amoniakiem spokuj był przez zimę chyba się nieda tego pozbyć na zawsze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Odrobaczanie krów z trakcie zasuszenia i cieląt bezpośrednio po porodzie nie przynosi efektów? Jest kilka różnych preparatów. Może któryś z nich zwalcza to. U siebie odrobaczam wszystko mimo, że nie mam problemów ze zdrowotnością stada z tego powodu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@Thomas2135 jak czesto odrobaczasz zwierzeta?? I jak to robisz?? Poprzez zastrzyk czy dodajesz leki do paszy?? I ile to mniej wiecej kosztuje?? :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafik256    22

Na cryptosporydium nie ma leku jest prewencja. Jak my se dajemy rade :

1. cieleta musza miec sucho zawsze, a miseczki cielat myte po kazdym karmieniu w cieplej wodzie

2. mleko musi miec zawsze odpowiednia temperature (to i odpojenie siara to chyba najwazniejsze)

3. dodajemy zakwaszacz do mleka

4. na biegunki tylko diaproof extra ale nie wiem czy w polsce dostepny

tak wlasciwie to zastanawia mnie jedno od 5 dnia biegunki? jestes pewny ze to cryptosporydium, nie wiem czy dobrze pamieam ale atakuje on cieleta starsze. Skupilabym sie na odpojeniu siara i tu wazne temperatura mleka musi byc odpowiednia (ma byc gorace ale nie moze parzyc) Moze to nie ma znaczenia ale malym cieletom dajemy siare do oporu ile chca moga wypic.(piersza siare potem sztywno 2,5 l do 2 tygodni) W zeszlym roku nie bylo martwych cielat a wtm juz 4 na okolo 130 rocznie

przy dużej ilości oocyst pierwotniaka w oborze wykrycie ich w kale cieląt w 5 dniu zycia jest częsta rzeczą. W końcu w takich warunkach dochodzi do zakazenia zaraz po urodzeniu. A czas jest potrzebny do namnożenia w enterocytach i wystąpienia objawów w postaci biegunki. Mało tego jeżeli oocyst jest bardzo dużo w kojcach cieląt moze dochodzić do nagłych upadków kilkutygodniowych zwierząt bez wystąpienia biegunki. Ewentualnie raz wypróżni się "na rzadko" a za kilka godzin zwierzę zdycha.

Co do leczenia: to nie jest "robak" tylko jednokomórkowy pierwotniak także żadne odrobaczanie nic nie da. Żeby ktoś też przypadkiem antybiotyków nie proponował...

Tylko to co napisał @pytkanieznana. Profilaktyka, dezynfekcja i ewentualne leczenie objawowe.

EDIT

@mammut1 jaką miałeś absorbancję (ABS) podaną na wyniku badania na obecność Crypto?? Było już powyżej 1,2??

Edytowano przez rafik256

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20

Dokładnie jak kolega pisał kiedy miałem duże nasilenie tego zarazka.w oborze to 3dni biegunki i cielaka niema normalnie schli w oczach dosłownie teraz widzę że mniej tego badziewia jest ale.znowu zaczyna się namnażać widać efekty co tydzień sypię wapnem po całej oborze i w klatkach u młodych cieląt zawsze coś te wapno odkazi .Najgorsze jest to że te cielaki niewyrastają potem tak jak normalnie odchowane krowy są mniejsze i się odbija na produkcji apropo szczepienia to właśnie pół stada verbazenem robiłem resztę za tydz dość drogo 200 zł.1l. Na 20szt dorosłych wystarcza

Ps poszukam wyniku z badania

Edytowano przez mammut1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@Thomas2135 jak czesto odrobaczasz zwierzeta?? I jak to robisz?? Poprzez zastrzyk czy dodajesz leki do paszy?? I ile to mniej wiecej kosztuje?? :rolleyes:

 

Krowy to niestety tylko raz do roku w trakcie zasuszenia, bo preparaty mają karencję na mleko. Preparat jest w formie białego płynu, jak mleko i podaje się go wlewem do pyska. Cielęta robię najczęściej 2 razy do roku po urodzeniu i mniej więcej w grudniu. Czytałem w pewnym artykule, że najlepiej byłoby odrobaczać 3 razy do roku. Cenę to podam Ci za kilka dni, bo muszę kupić, jednak nie jest bardzo wysoka. Wiem, że obecnie dość skuteczny jest vermitan 10% i chyba Valbazen10%. Systemax i Zanil podobno pogorszyły się, bo firmy je nieco rozcieńczyły i dawkowanie większe.

To odrobaczanie to min, przeciw motylicy, nicieniom, itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja kilka lat temu odstąpiłem od odrobaczania.

 

Mam sztuki ktore są w koncowej fazie laktacji jedzą bardzo dużo a pomimo to są bardzo chude ( BCS <3). <_< Jak myślisz odrobaczanie coś pomoże czy dalej szukać przyczyny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
subiektywny    38

co dać pierwiastce i krowie, które są tydzień po wycieleniu na lepszy apetyt a raczej żeby wogóle zaczeły jeść, podaje im wlewki energetyczne, wczoraj podałem preparat na lepsze trawienie neopropiowet ale poprawy nadal niema, wycielenie ok, łożysko odeszło, podwyższonej temp. nie mają a jeść jak za kare, co moze im pomóc?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
subiektywny    38

po prostu mają ketozę radzę dzwonić po weta im wcześniej tym lepiej

 

 

 

był u nich ok. 3 dni po wycieleniu, ciał ketonowych wtedy nie było, zalecił aby je wzmacniać energetycznie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zonaRolnika    1

Ja kilka lat temu odstąpiłem od odrobaczania.

 

Mam sztuki ktore są w koncowej fazie laktacji jedzą bardzo dużo a pomimo to są bardzo chude ( BCS <3). <_< Jak myślisz odrobaczanie coś pomoże czy dalej szukać przyczyny

 

 

Mimo ze nie do mnie to odpowiem bo akurat jestem na czasie :P używamy akurat tych dwóch płynów podanych wyżej :) Varbazen nie pamiętam nazwy dokładnie jest trochę tańszy za ten drugi płaciłam 190zl za litr. Daje się go średnio 40ml na sztukę, mimo ze na opakowaniu napisana jest karencja na mleko 72H to wet mówił żeby na to nie patrzeć. Aby tylko nie przesadzić z ilością. U nas antybiotyk nie wyszedł :)

 

A co do Twojego problemu, ja uważam ze odrobaczyć :)

Edytowano przez zonaRolnika

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Emilas21    1

ketoza jest chorobą, która nie obawia się od razu po wycieleniu tylko tydzień lub dwa tygodnie. Myślę, że nie masz na co czekać tylko wzywać weta bo inaczej będzie coraz gorzej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
subiektywny    38

ketoza jest chorobą, która nie obawia się od razu po wycieleniu tylko tydzień lub dwa tygodnie. Myślę, że nie masz na co czekać tylko wzywać weta bo inaczej będzie coraz gorzej.

 

to czym je lekarz wyleczy, rozumiem, ze na ketomix,... jest już za późno i muszą jakiegoś lepszego kopa dostac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
semos    77

mam problem z krową - weszło jej w wymię - trwa to od niedzieli, w jednej tylnej ćwiartce wyrosła jej taka gula - wielkości jajka kurzego - krowę to boli bo strasznie się okopuje jak ją doję i widać, że słabiej pobiera paszę - mleka nawet przed problemem było już mniej, bo krowa jest cielna na koniec marca.

 

Byłem u weta i jeden kazał smarować maścią Bal derm - notabene smaruje nią od kiedy zauważyłem zmianę na wymieniu, a drugi mówił żeby nic nie robić bo przejdzie samo po wycieleniu. Co możecie poradzić, boję się aby nie przerzuciło się jej na stawy.

Edytowano przez semos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20

Podobnie miałem tak jak jajko było puźniej pękło ropa się wylewała przez.2 miesiące ale.wkońcu sieę zagoiło ale.ćwiartka niedrożna jest

A co do verbazena to ja robię po 5sztuk 3dni przerwy i znowu 5 doję normalnie nic niewkazuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
syberol    5

subiektywny@ ale w ogóle wstają? jeśli ketoza to zamiast ketomixu podaj glicerynę paszową ma więcej energii niż ketomix, możesz podać nawet 500g/szt jak ostry przypadek


Syberol - artykuły do produkcji rolnej
09-303 Syberia, pow. żuromiński
www.syberol.pl
kontakt@syberol.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość Krowiara
      Przez Gość Krowiara
      13. czerwca się ocieliła i po tygodniu trochę osłabła. Dzień wcześniej zerwała łańcuch (chciała iść chrupać trawę), a później już nawet z obory nie chciała wyjść. Jest słaba i mało je, brak jej apetytu, że tak powiem. Ketoza to nie jest, bo to nie krowa mleczna, a mięsna simentalka. Dużo przeżuwa, je z wyciągniętą głową i trochę chudnie.
      Bardzo mi na niej zależy, ponieważ to moja ulubiona krówka i nigdy się tak nie zachowywała.
      Dodam też, że przed zapłodnieniem była trochę utuczona, bo jej przeznaczeniem była rzeźnia. Los się zmienił i kryliśmy ją pierwszy raz w wieku 2 lat.
    • Przez rolnik50028
      Witam mam dylemat co hodować byki mięsne czy krowy polskie czerwone zachowawcze mam 3h
    • Przez MaciejF
      Witam!
      Mam do Was pytanie - jak poradziliście sobie z błotem przy oborze? Przy samym wejściu zawsze jest meega grzązko. Jak utwardzaliście teren? Wiem że najlepszy jest beton bądź płyty drogowe, ale ja zastanawiam się nad położeniem kraty drogowo parkingowej z plastiku. Można je znaleźć na internecie. Trzeba oczywiście przygotować grunt i dobrze je położyć, potem zasypać gruzem. 
      Czy ktoś z Was zastosował tego typu materiał u siebie? Czy to zdało egzamin i czy było tańsze niż beton?
    • Przez Berciik2015
      Mam do zaoferowania 3 krowy wysoko cielne termin ocielenia  11.04. Krowy są wysoko mleczne 1 sztuka rasy hf ok 97,5% oraz 2 krzyżówki hf75%-sm25%.  Są to odpowiednio 1 pierwiastka,  2 po 2 ocieleniach i 3 po 3 ocieleniach.  Krowy dojone były dojarką[zasuszone 26 luty], dawają średnio  38 litrów dziennie. Są dużego kalibru. 22 marca dostały bolus kekstone. Zacielane były sztunie wysokiej klasy hf. Sztuki są bardzo  spokoje. Waga krów ok 670-750 kg. Cena 5500zl brutto  z możliwością negocjacji. Sprzedaję z powodu  ograniczenia  produkcji 
    • Przez kamil5421
      Sprzedam paszowóz Trioliet 12m3 . Opis w Linku https://www.olx.pl/oferta/paszowoz-trioliet-12m3-2-1200-nie-straumann-pekon-10m3-CID757-IDsQrjj.html
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj