zetor7745

Problem z bydlem (krowy mleczne)

Polecane posty

aakiki    1

lipa jest bo lezy w środku obory i nie ma jak się do niej dostać, nie mamy nawet czym podnieść, myślicie ze warto dać jej jeszcze czas? czy ze wzgędu na ryzyko skretu kiszek lepiej uciekać jak najszybciej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luuuuk    2

witam,

mam taki problem. wprowadziłem jednym z lepszych krów poekstrakcyjna soje, około poł kg dziennie. po tyg krowa która dawala 16-17l na udój teraz daje ledwo 12l. jaka moze byc przyczyna? ten dodatek soi? dodam ze dostaja 20kg kiszonki z kukurydzy okolo 5-6kg 18% paszy białkowej i sianokiszona do woli.

 

witam,

mam taki problem. wprowadziłem jednym z lepszych krów poekstrakcyjna soje, około poł kg dziennie. po tyg krowa która dawala 16-17l na udój teraz daje ledwo 12l. jaka moze byc przyczyna? ten dodatek soi? dodam ze dostaja 20kg kiszonki z kukurydzy okolo 5-6kg 18% paszy białkowej i sianokiszona do woli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pablo16    93

@aakiki My mieliśmy podobny przypadek z tym że krowa była młodsza. Jeden wet bez żadnego badania zrobił jej wlewy i nic. Dopiero weterynarze z Kortowa z Olsztyna jak przyjechali to zaczeli badać cały układ ruchu. Z tego co pamiętam to jedną z tylnich nóg kręcili jak chcieli a krowa jej nie zabierała ani nic zero reakcji i powiedzieli że jedyne co to podnosić krowę i masować jej nogi więc porzyczyliśmy wyciągarkę i kleszcze takie na biodra i robiliśmy to co kazali niestety noga tylko coraz bardziej puchła i zero poprawy więc jak tylko wyszedł okres karencji wyjechała ze stada. Jedyna rada jaką mogę Ci dać sprawdź jak reaguje na ruchy kończyn czy zabiera nogi jak jej wyginasz w różne strony czy też nie.


Ursus C385A główny koń roboczy
Ursus C360 pomocnik C385A
Ursus C330M pomocnik pomocnika

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luuuuk    2

jaki masz mocznik? Wszystkie tracą mleko czy tylko jedna?

wlasnie brak danych na temat mocznika, gdyby byl za duzy to nie dawac? dodatkowo jest problem z zacieleniem powtarza rozno co 21 dni, moze byc wlasnie za duzo mocznika i zatruwa sie amoniakiem?

 

wlasnie brak danych na temat mocznika, gdyby byl za duzy to nie dawac? dodatkowo jest problem z zacieleniem powtarza rozno co 21 dni, moze byc wlasnie za duzo mocznika i zatruwa sie amoniakiem?

zauwazylem ze kilka traci. tez pierwiastka dawała na udoj 12-13 a teraz ledwo 8l .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

aaakiki- nie ma się co zastanawiać tylko krowę sprzedać, bo inaczej bacutil bedziesz wzywał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aakiki    1

dzieki, jutro przyjedzie samochód, żal bydlęcia, żal kilku tysięcy w plecy i mleka, już dziady zaniżyli cenę za to ze za mało mleka...

co do wyginania nogi to dzis zginaliśmy normalnie i rzeczywiście nie reagowala... cóż, już trzecia sztuka w ciągu ostatnich lat

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

witam,

mam taki problem. wprowadziłem jednym z lepszych krów poekstrakcyjna soje, około poł kg dziennie. po tyg krowa która dawala 16-17l na udój teraz daje ledwo 12l. jaka moze byc przyczyna? ten dodatek soi? dodam ze dostaja 20kg kiszonki z kukurydzy okolo 5-6kg 18% paszy białkowej i sianokiszona do woli.

 

witam,

mam taki problem. wprowadziłem jednym z lepszych krów poekstrakcyjna soje, około poł kg dziennie. po tyg krowa która dawala 16-17l na udój teraz daje ledwo 12l. jaka moze byc przyczyna? ten dodatek soi? dodam ze dostaja 20kg kiszonki z kukurydzy okolo 5-6kg 18% paszy białkowej i sianokiszona do woli.

 

Jaki kał mają te krowy? S***ą dalej niż widzą? Ile białka jest w tej poekstrakcyjnej śrucie? Co to jest ta pasza białkowa w ilości 5-6kg? To zwykła mieszanka pełnoporcjowa? Być może to tego białka jakie im dostarczasz ze śrutą i sianokiszonką jest niewystarczająca ilość energii. Żeby białko zostało wykorzystane potrzebne jest "paliwo" czyli energia. Jak tam z ilością ziarna w kukurydzy? Powtarzanie i nieterminowe ruje to właśnie wynik błędnego żywienia. Wszystko zaczyna się od koryta i tu szukaj przyczyny. Kilka stron wcześniej ja i 7891Firefox pisaliśmy o szkodliwości nadmiaru mocznika w mleku. Poczytaj.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mora    15

dzieki, jutro przyjedzie samochód, żal bydlęcia, żal kilku tysięcy w plecy i mleka, już dziady zaniżyli cenę za to ze za mało mleka...

co do wyginania nogi to dzis zginaliśmy normalnie i rzeczywiście nie reagowala... cóż, już trzecia sztuka w ciągu ostatnich lat

pozdrawiam

 

Łatwo sprawdzić czy to np. kręgosłup:bierzesz igłę i delikatnie kłujesz krowę w kończynę od palców wyżej i patrzysz czy reaguje obronnie. Jeżeli nie ma czucia to wyjeżdżaj z nią :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luuuuk    2

 

Jaki kał mają te krowy? S***ą dalej niż widzą? Ile białka jest w tej poekstrakcyjnej śrucie? Co to jest ta pasza białkowa w ilości 5-6kg? To zwykła mieszanka pełnoporcjowa? Być może to tego białka jakie im dostarczasz ze śrutą i sianokiszonką jest niewystarczająca ilość energii. Żeby białko zostało wykorzystane potrzebne jest "paliwo" czyli energia. Jak tam z ilością ziarna w kukurydzy? Powtarzanie i nieterminowe ruje to właśnie wynik błędnego żywienia. Wszystko zaczyna się od koryta i tu szukaj przyczyny. Kilka stron wcześniej ja i 7981Firefox pisaliśmy o szkodliwości nadmiaru mocznika w mleku. Poczytaj.

tylko u jednej sztuki jest luzny kał nie "woda" ale luzny. to dawac wiecej kukurydzy? 5-6 kg paszy pełnoporcjowej 18 % zawartosci bialka. a ruja co 20-21 dni jest terminowa raczej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawlo547    5

Powiedzcie mi czy krowa mogła załapac za pierwszym razem zapłodnienie zapolowała mi sie 13 kwietnia poszłem z nia i powtorzyła 7 czerwca ale mi sie nie podoba poniewaz nie ma juz mleka prawie wogole jakies 2l weterynarz sprawdzał i na 100% jest cielna.Czy mogło by sie tak stac czy raczej nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aakiki    1

mora - krowa pojechała, bez sprawdzania, balismy sie czekac zeby nie padła bo to dodatkowy problem...

ale wasze rady wykorzystam w przyszłości.

PS. właśnie wyczekujemy porodu u krowy podobnej kondycji, zapobiegawczo dostala wapno i siemię lniane na żołądek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Wszystko jest możliwe. Jeśli krowa nie jest jakąś szlachetną HF a NCB to szybko spadnie z mleka. Weterynarz sprawdzał krowę i co nie był w stanie określić który to miesiąc ciąży?

@Luuuuk ciężko mi cokolwiek Ci doradzić. Taka ilość białka w dawce nie powinna szkodzić krowom. Kał jest luźny tylko u jednej, więc nadmiar białka odpada raczej. Jakiej firmy dajesz tę śrutę i jak długo? Jest to może jakaś najtańsza białkowa na wątpliwych komponentach? Jak wygląda u Ciebie w tej chwili tłuszcz i białko w mleku?

Jesteś pewny, że w tym czasie, gdy wprowadzałeś śrutę poekstrakcyjną nic nie zmieniło się w żywieniu, jakieś inne bele, z innej łąki? Dobrze byłoby jakbyś oddał próbkę mleka, do zbadania zaw. mocznika i wszystko byłoby jasne. Nie masz w pobliżu jakiegoś laboratorium w lecznicy czy mleczarni?

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawlo547    5

kolego Thomas2135 wiesz co mi się nie podoba ponieważ sprawdzał mi wcześniej inna krowe była 4 miesiace cilna i nie powiedział ze jest cielna na 100% i przyjechał za dwa miesiace i wtedy dopiero stwierdził ze jest cielna i mi sie wydaje ze sta bedzie tak samo bo przyjechał po 4 miesiacach od drugiego insyminacji a jezeli była cielna od pierwszego zainsyminowania to dlatego powiedział ze jest na 100% cielna to wtedy by była 6 miesiacy cielna a nie 4 miesiace.

Edytowano przez Pawlo547

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Pier**** nie weterynarz. Mój potrafi ocenić cielność już po ok 10 tyg od inseminacji. 100% pewności nie daje, bo to badanie ręczne nie USG. Przy ciąży trwającej 4 miesiące płód jest wielkości sporego kota, więc jak można nie mieć pewności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
reebok    5

tylko u jednej sztuki jest luzny kał nie "woda" ale luzny. to dawac wiecej kukurydzy? 5-6 kg paszy pełnoporcjowej 18 % zawartosci bialka. a ruja co 20-21 dni jest terminowa raczej.

Krowy, które obcięły mleko ile miesięcy po wycieleniu są? Pasze pełnoporcjową dzielisz na mniejsze porcje 2x3kg / dobę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

Pier**** nie weterynarz. Mój potrafi ocenić cielność już po ok 10 tyg od inseminacji. 100% pewności nie daje, bo to badanie ręczne nie USG. Przy ciąży trwającej 4 miesiące płód jest wielkości sporego kota, więc jak można nie mieć pewności.

płód na wielkość kota w 6 miesiącu. Najlepszy czas na badanie to 2- 3 miesiąc. Wtedy porównuje się rogi macicy i jak jeden jest dużo większy to jest cielna na 100%. Potem macica wędruje niżej i nie u każdej sztuki przy badaniu ręką można mieć całkowitą pewność. Edytowano przez damian40000

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luuuuk    2

Krowy, które obcięły mleko ile miesięcy po wycieleniu są? Pasze pełnoporcjową dzielisz na mniejsze porcje 2x3kg / dobę?

od 3 do 4 miesiecy. a tdawana pasza jest max 3kg w jednej porcji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1975franki    0

Witam mam problem z jalowica wysoko cielna juz po terminie kilka dni.Z tydzien temu dostala biegonki i przestala jesc ,byl weterynarz i dawal kroplowke i jeszcze zastrzyki,ale nie wiem jakie ,jeszcze dawalem jej wywar z kory z debu ,wlewalem denaturat .Troche gesciej sra ,ale slabo je boje sie ,ze moze dostac ketozy.Co dawac zeby miala lepszy apetyt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

jak juz tydzien po to wywołuj poród bo bedzie ciężki teraz cielak ma duze przyrosty. A weterynarz sprawdzał co sie dzieje z cieleciem czy wogóle zyje czy może macica sie skreciła albo cos w tym stylu. Wcale nie musi byc to schorzenie metaboliczne :huh:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pablo16    93

Witam mam mały problem. Mam w oborze trzy jałówki jedna to w połowie czerwona szwedzka z terminem wycielenia na 28.01.2014 druga to taki tam ogólny mieszaniec z nie wiadomo czym z terminem na 20.02.2014 i trzecia też w połowie czerwona szwedzka z terminem na 03.03.2013. Wszystkie żywione są tak samo tj sianokiszonka i siano i do tego wieczorem trochę śruty zbożowej dostają i witaminy. I mam zagwozdkę bo te 2 pierwsze gnoją normalnie a ta trzecia ma bardzo zbity kał aż takie trochę bobki bym powiedział.


Ursus C385A główny koń roboczy
Ursus C360 pomocnik C385A
Ursus C330M pomocnik pomocnika

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość Krowiara
      Przez Gość Krowiara
      13. czerwca się ocieliła i po tygodniu trochę osłabła. Dzień wcześniej zerwała łańcuch (chciała iść chrupać trawę), a później już nawet z obory nie chciała wyjść. Jest słaba i mało je, brak jej apetytu, że tak powiem. Ketoza to nie jest, bo to nie krowa mleczna, a mięsna simentalka. Dużo przeżuwa, je z wyciągniętą głową i trochę chudnie.
      Bardzo mi na niej zależy, ponieważ to moja ulubiona krówka i nigdy się tak nie zachowywała.
      Dodam też, że przed zapłodnieniem była trochę utuczona, bo jej przeznaczeniem była rzeźnia. Los się zmienił i kryliśmy ją pierwszy raz w wieku 2 lat.
    • Przez rolnik50028
      Witam mam dylemat co hodować byki mięsne czy krowy polskie czerwone zachowawcze mam 3h
    • Przez MaciejF
      Witam!
      Mam do Was pytanie - jak poradziliście sobie z błotem przy oborze? Przy samym wejściu zawsze jest meega grzązko. Jak utwardzaliście teren? Wiem że najlepszy jest beton bądź płyty drogowe, ale ja zastanawiam się nad położeniem kraty drogowo parkingowej z plastiku. Można je znaleźć na internecie. Trzeba oczywiście przygotować grunt i dobrze je położyć, potem zasypać gruzem. 
      Czy ktoś z Was zastosował tego typu materiał u siebie? Czy to zdało egzamin i czy było tańsze niż beton?
    • Przez Berciik2015
      Mam do zaoferowania 3 krowy wysoko cielne termin ocielenia  11.04. Krowy są wysoko mleczne 1 sztuka rasy hf ok 97,5% oraz 2 krzyżówki hf75%-sm25%.  Są to odpowiednio 1 pierwiastka,  2 po 2 ocieleniach i 3 po 3 ocieleniach.  Krowy dojone były dojarką[zasuszone 26 luty], dawają średnio  38 litrów dziennie. Są dużego kalibru. 22 marca dostały bolus kekstone. Zacielane były sztunie wysokiej klasy hf. Sztuki są bardzo  spokoje. Waga krów ok 670-750 kg. Cena 5500zl brutto  z możliwością negocjacji. Sprzedaję z powodu  ograniczenia  produkcji 
    • Przez kamil5421
      Sprzedam paszowóz Trioliet 12m3 . Opis w Linku https://www.olx.pl/oferta/paszowoz-trioliet-12m3-2-1200-nie-straumann-pekon-10m3-CID757-IDsQrjj.html
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj