zetor7745

Problem z bydlem (krowy mleczne)

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
pedro2    7164

Ok dobrze mówisz kolego jest jeszcze wiele innych czynników które powodują wzrost komórek somatycznych ale mi nie o to chodzi... pytanie było czy to możliwe że od drożdży


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
subiektywny    38

Witam wszystkich i proszę o pomoc, co mogę dac jałowce na kwasicę?, przedwczoraj urwała się i najadła mokrych wysłodek, po parunastu godzinach dostała typowych objawów kwasicy, biegunka, ślinienie się, przestała jeść, miała problemy nawet ze wstawaniem, ochwat. Wczoraj rano dałem jej do pyska 300 g energi a po południu gliceryny, jeść dalej nic nie jadła ale wieczorem zaczęła sie wiercic i w rezultacie ok. godz. 23 ocieliła, poród był w miarę lekki, dziś rano dałem jej dalej wlewke z energią ale poprawy z pobieraniem paszy niema, co robić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Daj jej drożdże i najlepiej algi morskie (albo choć kwaśny węglan sodu 200-300 g). Algi są dość skuteczne w odkwaszaniu krów . Jak nie je ,to musisz jej to rozrobić z letnią wodą i wlać do pyska . Nie ma na co czekać ,ponieważ przez to że się wycieliła i nie je może się jeszcze co innego przyplątać ,jak przemieszczenie trawieńca czy ketoza .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Przeżuwa ta krowa coś czy nic? Słychać pracę żołądka czy jest cicho? Na ruszenie motoryki żwacza po takim zakwaszeniu możesz podać specjalne tuby(strzykawy) do pyska. Jest to mieszanka drożdży i innych produktów ziołowych. Podajesz to kilka dni aż krowa zacznie jeść i przeżuwać. ie pamiętam Nazywało to się Provent gel i wiem, że provitim ma to w ofercie, ale strona internetowa nie działa w tej chwili. Możesz dorzucić jej także Propiosan lub inny preparsat zawierający propionian sodu i drożdże. Z tą gliceryną i energię nie wiem w jakiej postaci musisz uważać. Dwie szklanki gliceryny na krowę i zaspokajasz jej dobowe zapotrzebowanie na energię, więc brak apetytu nie powinien dziwić. Podawaj jej lepiej 99,9 % glikol propylenowy w ilości 250ml, bo dział lepiej niż gliceryna. Ketomixy i mieszanki sobie odpuść.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

był taki czas że kupywałam neopropiowet jak cos nie tak sie działo. Teraz robię takie tigery - kw.węglan sodu + drożdże + gliceryna 150ml w wodzie. Czasami wsypuję w to witaminy jak krowa nie je śruty, i po jakims czasie oddaje jej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer_89    20

witam. mam taki problem z krowka , ocieliła się szczęśliwie ale nie chce wogole nic jesc już dzień przed cieleniem była podejzana 3 dni już nic nie je tylko kroplowka i leki lekarz weterynarii mowi ze to wirus a potem dodał ze zapalenie oskrzeli, a ja podejrzewam ze to cos z zoladkiem albo z watroba , krowa ma biegunke i miała 47 stopni goraczki po lekach trochę spadla , dzisiaj lekarz kazal ja wyprowadzić na lake ale nic prawie nie skubla ale co dziwne bardzo i ciekawe jadla ziemie z kretowiny! co to może być pomóżcie może ktoś miał podobny przypadek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Dziwny trochę przypadek. Objawy wskazuję na ketozę, ale biegunka wszystko wyklucza. Przy gorączce i ketozie kał wyglądem przypomina koński(jest suchy). Nie miałem tego przypadku, ale wskazuje to na przemieszczenie trawieńca, które miało miejsce jeszcze przed porodem. Czy opis ze strony pokrywa się z twoimi obserwacjami? http://www.apra.pl/archiwum/hoduj_bydlo/archiwum/hzg_030522.htm

Może też być tak, że po przemieszczeniu przyplątała się ketoza, bo krowa ma spaczone postrzeganie pożywienia jeśli jadła ziemię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer_89    20

no i mniej więcej się to zgadza , co można teraz zobic z ta krowa? da się to wyleczyć ???

 

powiem jeszcze ze ona niemal sikala ( zadka kupa) i jak lekarz spuscil jej trochę te gazy to nawet poczula się lepiej ale na niedlugo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jeżeli to przemieszczenie trawieńca ,to takie coś się operuje z powodzeniem .U mnie nie było takiego przypadku w gosp. ,ale mój weterynarz takie operacie wykonuje bardzo często i z pozytywnym zakończeniem . Kiedyś się zaśmiała do mnie ,że tym wysokowydajnym HF ,to się każdej powinno przyszyć i byłby spokój .

A przez to że krowa nie pobiera paszy bo i jak ,zaczyna się szereg innych chorób ,jak właśnie wspomniane zapalenie oskrzeli ,ketoza itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Wg mnie to zapalenie płuc czy oskrzeli. miałem podobne przypadki. Obowiązkowo kroplówki i leki na zapalenie płuc bo krowa musi być bardzo osłabiona

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer_89    20

dostawala kroplówki i leki nic nie pomoglo chyba będzie po krowie kur..., wiecie może czy biora takie krowy leczone na lisy bo cos slyszalem o tym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

u nas biorą wszystko zaklady miesne. Leczone chore zdrowe z poderżnietym gardłem wszytsko jak leci. Tylko rolnik dostaje mniej bo weterynarze nadzorujący skupy uważają ze ryzykują wiecej niz przed aferą. Alelepszy rydz niż nic. skąd kolego jestes dokładniej.

 

Jednak mam nadzieje że nie wszystko stracone i krowa przezyje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer_89    20

lodzkie a po ile by ta krowka poszla tak mniej wiecej

 

i jeszcze cos dziwnego była trochę dojona i dala zimne mleko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
u nas biorą wszystko zaklady miesne.

Jak zakłady mięsne mogą brać do uboju krowę leczoną np. antybiotykami ? Jak lekarz stwierdził zapalenie płuc ,to zapewne dał antybiotyk. Tym samym jest karencja na mleko jaki i na tkankę mięsną . Takie bydło można sprzedać jako wybrakowane ,pourazowe . Mi w tamtym roku jedna sztuka tak odjechała ,przy wadze około 500-550 dostałam za nią 1000 zł .

Kolego farmer_89 ,co to za weterynarz ,że nie postawił konkretnej diagnozy ? Przy osłuchaniu stetoskopem krowy i stwierdzeniu zapalenia oskrzeli chyba nie powinien mieć problemy ze stwierdzeniem czy czasem trawieniec też się nie przemieścił ? To się operuje i jak dobra sztuka ,to trzeba działać ,chyb że Pan weterynarz takich zabiegów nie robi.

Edytowano przez Meg5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer_89    20

to wlasnie moim zdaniem weterynarz zalatwil krowe bo był u niej 3 razy i za każdym razem mowil co innego za pierwszym wirus jakiś potem zapalenie oskrzeli a na końcu niby zoladek lub cos tam z flakiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No tak ,dobry weterynarz ,to podstawa w każdym gospodarstwie . 3 razy był i nic sensownego nie ustalił ,to już świadczy w czym on ma profesję . Szkoda że tylko na jednym weterynarzu poprzestałeś i to jeszcze nie do końca kompetentnym jak widać .

Edytowano przez Meg5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Używając słowa "flaki" popisał się wiedzą. Nie wiem czy w takiej sytuacji nie jest jeszcze za późno na wezwanie innego kompetentnego lekarza jak radzi @Meg5. Powinien opukać brzuch i będzie wiadomo. Metod operacyjnych na sprowadzenie trawieńca jest kilka. Pamiętam tylko, jak w zeszłym roku krowa niemal nie jadła przez 3 tyg. wet stwierdził po 2 tyg, że z przemieszczenia trawieńca szybciej wychodzą, więc powrót do zdrowia raczej nie będzie szybki. Na przyszłość znajdź innego lekarza, bo to, że zapłacisz może drożej za leczenie, ale skuteczne i tak będzie drobiazgiem przy stracie krowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jak zakłady mięsne mogą brać do uboju krowę leczoną np. antybiotykami ? Jak lekarz stwierdził zapalenie płuc ,to zapewne dał antybiotyk. Tym samym jest karencja na mleko jaki i na tkankę mięsną . Takie bydło można sprzedać jako wybrakowane ,pourazowe . Mi w tamtym roku jedna sztuka tak odjechała ,przy wadze około 500-550 dostałam za nią 1000 zł .

Kolego farmer_89 ,co to za weterynarz ,że nie postawił konkretnej diagnozy ? Przy osłuchaniu stetoskopem krowy i stwierdzeniu zapalenia oskrzeli chyba nie powinien mieć problemy ze stwierdzeniem czy czasem trawieniec też się nie przemieścił ? To się operuje i jak dobra sztuka ,to trzeba działać ,chyb że Pan weterynarz takich zabiegów nie robi.

 

Tak kolego nie zmyślam. Idzie wszystko zupełnie wszystko. Zapewne poszła jako pełonwartościowa, napewno nikt jej nie wrzucił. Ostatnio za jałówkę na ocieleniu dostałem 300 zł, a wczesniej dostawaliśmy w granicach 1000 zł. Miałem sytuację, że krowa po oceleniu zaczeła się dusić dostała drgawek wyciągneła głowe do przodu nawet weterynarz nie wiedział co się dzieje. To było przerażające. Zadzwonilismy do skupu i powiedzielismy co sie dzieje, że krowa za kilka chwil padnie, to kazali nam podciąć gardło i czekac az przyjadą. Nastepnego dnia przyjechali i ją zgarneli. Wyobraz sobie jak mogła wyglądać martwa krowa w srodku lipca.

 

Taki jest autentyczny stan rzeczy. Na tym handlarze najwiecej się zarabiają. Była afera zamkneli jednego ktory i tak wyszedł za kaucją podobno 60 000 zł. Dla niego tyle to jak dla mnie 6 zł. A żeby nie byc gołosłownym mogę dać ci nr do jednego czy drugiego zakładu to przekonasz się że idzie wszystko. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Popraw się, bo Meg5 nie jest kolegą. :P Nie wiem gdzie, ale też słyszałem, że najbardziej to handlarz jeśli miał dobre dojście dorabiał się na takich pourazowych. Dał ci 100-300zł a zgarnął 1000 zł jak piszecie. Rzeźnia i tak wyszła na swoim, gdy taka sztuka zdrowa kosztowała w granicach 1500-2000zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Kolego a8185 ,aż trudno w to uwierzyć ,ale już nie będę podważać Twojej wersji . Prawda jest tak ,że nawet do głowy mi nie przyszło by chorą ,leczoną krowę próbować sprzedać do pobliskiego zakładu mięsnego . Jak już zaszła u mnie taka konieczność ,to w gazetach pełno jest ogłoszeń ''skup bydła pourazowego itp'' i tam dzwoniłam . Przyjeżdżali ,zabierali ,ale faktycznie gdzie ta sztuka trafiała tego nie wiem . :unsure:

Może to zbieg okoliczności ,ale w obecnej chwili policja u mnie prowadzi śledztwo ,przeciw jakiemuś handlarzowi bydłem . Musiałam na policji pokazać wpisy w swojej książce bydła i faktycznie potwierdzić, że sprzedałam jedną sztukę temu panu . Dodam że była to właśnie sztuka pourazowa .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jaaro2010    0

dziś w nocy krowka padla niestety:(

a u was jak to jest weterynarze badaja tylko stetoskopem czy robia tez USG?

 

Przydało by jej sekcje zrobić i byc mądrzejszym na przyszłośc. Czy to wątroba, trawieniec, czy płuca, Czy cos innego. A krew badaliscie u niej??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
a u was jak to jest weterynarze badaja tylko stetoskopem czy robia tez USG?

U mnie bada stetoskopem ,ale i opukuje krowę . W ten sposób bada czy ma czyste płuca i czy trawieniec się nie przemieścił . Bada też mocz na obecność ciał ketonowych i glukozę z krwi . To takie pierwsze podstawowe badania ,które zawsze wykonuje mój weterynarz .Ogólnie nieoceniony fachowiec i cieszę się że go ma . ;)

Edytowano przez Meg5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość Krowiara
      Przez Gość Krowiara
      13. czerwca się ocieliła i po tygodniu trochę osłabła. Dzień wcześniej zerwała łańcuch (chciała iść chrupać trawę), a później już nawet z obory nie chciała wyjść. Jest słaba i mało je, brak jej apetytu, że tak powiem. Ketoza to nie jest, bo to nie krowa mleczna, a mięsna simentalka. Dużo przeżuwa, je z wyciągniętą głową i trochę chudnie.
      Bardzo mi na niej zależy, ponieważ to moja ulubiona krówka i nigdy się tak nie zachowywała.
      Dodam też, że przed zapłodnieniem była trochę utuczona, bo jej przeznaczeniem była rzeźnia. Los się zmienił i kryliśmy ją pierwszy raz w wieku 2 lat.
    • Przez rolnik50028
      Witam mam dylemat co hodować byki mięsne czy krowy polskie czerwone zachowawcze mam 3h
    • Przez MaciejF
      Witam!
      Mam do Was pytanie - jak poradziliście sobie z błotem przy oborze? Przy samym wejściu zawsze jest meega grzązko. Jak utwardzaliście teren? Wiem że najlepszy jest beton bądź płyty drogowe, ale ja zastanawiam się nad położeniem kraty drogowo parkingowej z plastiku. Można je znaleźć na internecie. Trzeba oczywiście przygotować grunt i dobrze je położyć, potem zasypać gruzem. 
      Czy ktoś z Was zastosował tego typu materiał u siebie? Czy to zdało egzamin i czy było tańsze niż beton?
    • Przez Berciik2015
      Mam do zaoferowania 3 krowy wysoko cielne termin ocielenia  11.04. Krowy są wysoko mleczne 1 sztuka rasy hf ok 97,5% oraz 2 krzyżówki hf75%-sm25%.  Są to odpowiednio 1 pierwiastka,  2 po 2 ocieleniach i 3 po 3 ocieleniach.  Krowy dojone były dojarką[zasuszone 26 luty], dawają średnio  38 litrów dziennie. Są dużego kalibru. 22 marca dostały bolus kekstone. Zacielane były sztunie wysokiej klasy hf. Sztuki są bardzo  spokoje. Waga krów ok 670-750 kg. Cena 5500zl brutto  z możliwością negocjacji. Sprzedaję z powodu  ograniczenia  produkcji 
    • Przez kamil5421
      Sprzedam paszowóz Trioliet 12m3 . Opis w Linku https://www.olx.pl/oferta/paszowoz-trioliet-12m3-2-1200-nie-straumann-pekon-10m3-CID757-IDsQrjj.html
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj