zetor7745

Problem z bydlem (krowy mleczne)

Polecane posty

ZUCH1234    93

puki co mama utate apetytu mniej przeżuwają no i ta smierdząca biegunka . Dziś przyszły mi wyniki z oceny

tł 5,18

bi 3.45

stosunek tł/bi

1,5 mocznik 203 ale co niektóre szt maja pow 300 zadna nie ma poniżej 100

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Emilas21    1

za duży stosunek tł/bi najlepiej jak jest tak 1,1-1,2. J na twoim miejscu zwiększył w dawce kukurydzę, a zmniejszył udział młóta tak o połowę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

a ta kukurydza w dawce to kiszonka? bo tak trochę nie jasno określiłeś i waham się jak to obliczyć

 

od jakiegoś czasu pojedyńcze sztuki maja biegunke krowy jałowki i byki kał jest rzadki ale nie wodnisty ciemny aż czarny . Krowy dostaja TMR

-22 kg sianokiszonki z lucerny

- 6 kg młuta kiszonego

- 4 kg ospy z jeczmienia

- 4 kg słony z pszenżyta

- 18 kg kukurydzy

do tego soda , tlenek magnezu , drożdże josera , 150ml energia forte i 200gr witamin lacto plus

 

Edytowano przez 7891Firefox

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZUCH1234    93

Tak kiszonka ale juz w przyszłym tyg bede miał srute z qq i ok15 pazdziernika bede też miał juz wysłodki kiszone . zapomniałem dodać ze dodaje krową jeszcze 0,5 kg śrutowanego grochu . Jak byś mógł to ułóż mi z tym zestawem dawkę , jak byc co wszystkiego mam pod dostatkiem . sianokiszonka jest w balotach z samej koniczyny i z samej lucerny . sianka mam jak na lekarstwo daje tylko krówka w okresie zasuszenia i cielętom

Edytowano przez ZUCH1234

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Pierwsze co przychodzi mi na myśl to nadmiar białka w paszy i znikoma ilość włókna w dawce nie licząc lucerny, która też jest paszą białkową, no i ten groch. Krowa musi coś przeżuwać i najlepszym wyjściem byłoby siano ewentualnie sianokiszonka w ilości ok 15-20 kg dziennie. Moim zdaniem może to być kwasica. Sodą i drożdżami nie zbuforujesz takich ilości. Soda działa szybko, ale krótko i pH ciągle skacze. Zmniejszona częstotliwość przeżuwania i biegunka potwierdzać mogą moją teorię. Poza tym dawanie kukurydzy do woli jest lekko to ujmując lekkomyślne. Dużą ilość kukurydzy musisz równoważyć sianem, sianokiszonką w podobnej ilości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZUCH1234    93

no ale przecież z lucerny czy koniczyny jest sianokiszonka . na ten rok z sianem nie poszaleje chyba ze gdzies kupie . powiem tak mam dwie obory w jednej trzymam krowy i cielaki a w drugiej przerobionej ze stodoly trzymam luzaki osobno jałówki i byki i one dostaja do woli . jałowki takie juz pod kozik co chodza z bykiem dostają niedojady od krów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No tak niby z nazwy jest to sianokiszonka, jednak różni się od trawy, przede wszystkim zawartością białka. Mają niby włókno ze słomy, ale jak z jego strawnością? Z doświadczenia wiem, że biegunka niejednokrotnie jest od nadmiaru białka. Czytałeś w ogóle wcześniej o objawach kwasicy i zasadowicy czy po prostu zadałeś tu pytanie? Które symptomy twojego stada najbardziej odpowiadają wymienionym chorobom.

Cofam moje słowa w poprzednim poście. Mogę być pewnym, że to zasadowica jak wspomniał kolega kilka postów wyżej. http://mlecznaferma....adowica-zwacza/

Poczytaj dokładnie i potwierdzisz nasze przypuszczenia. Rozwalasz te krowy dużymi ilościami łatwostrawnego białka, przy niewystarczającej ilości włókna. Takim żywieniem szybko zabijesz krowom wątroby od nadmiaru mocznika we krwi. Powinieneś mimo wszystko podawać krowom lepszy bufor, który będzie buforował zawartość żwacza, ustabilizuje mocznik i nie doprowadzi do innych schorzeń. Szukaj takiego opartego na wyciągu z alg morskich, zawierającego też kwaśny węglan sodu(soda) oraz wodorowęglan sodu. Nie mylić obu związków. Szukaj w dobrych firmach zajmujących się produkcją dodatków paszowych a odpuść sobie produkty firm paszowych(wipasz, deheus, itp)

Ekspertem w żywieniu nie jestem, i ktoś mnie poprawi, ale doświadczenie zdobyte na swoim stadzie posiadam. Dziwię się, że mimo paszowozu i jak się domyślam średniej wielkości gospodarstwa nie zaprosisz do siebie dobrego doradcy żywieniowego. bo dawka wygląda jakby układał ją laik.

Tak na przyszłość 7891Firefox jest dziewczyną, więc czytaj uważniej informacje profilowe.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

Też stwierdzam, ze to co podaje do jedzenia swojej rogaciźnie kolega ZUCH to można porównać do kubła na różne odpadki- byle pełno jak najszybciej i jak najróżniej.Obłęd! Jak pokazuje się biegunka i to nie tylko u jednej sztuki to włącza się w głowie alarm,że coś nie tak z żywieniem i aby ją opanować eliminuje się z tego całego menu część pasz.Thomas ma rację , za dużo białka w tej twojej dawce z sufitu ułożonej.po co tyle tych dodatków paszowych.Tak z ciekawości pi razy oko przeliczyłam , że to co dajesz krowom dostarcza ok 1750g białka strawnego/szt W każdym bądź razie siano trzeba wprowadzic, i urozmaicić skład paszy treściwej-mieszanki zbożowej.A tak na marginesie uczono mnie ,że krowa może zjeść max 50 kg paszy dziennie,czy coś się zmieniło w tej materii, pytam, bo teraz są zupelnie inne /genetycznie/krowy niż kiedyś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

JPH2 tak to mniej więcej jest te 50 kg. to o czym piszesz ma swoją nazwę: ZPP-zdolność pobrania paszy, i wskazuje na ilość danej paszy jaka może być pobrana przez zwierzę o ustalonej masie ciała, wieku, wielkości produkcji i fazie laktacji. Zazwyczaj wyraża się to w kg suchej masy (lub JW-jednostki wypełnieniowe, ale to trudniejsze). Generalnie przyjmuje się że sztuka jest w stanie pobrać paszę w ilości 2,5-3% masy swojego ciała w kg s.m.

Thomas2135 thanx B)

 

ten groch mi tylko skomplikował wszystko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZUCH1234    93

ok wiem ze robię dużo zlego z tymi krowami . bardzo bym prosił o ułozenie idealnej dawki co dołożyć a co wykluczyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luuuuk    2

witam, przy spr cielnosci wet wyczuł guz i go zgniotł? mieliscie taki przypadek? czy to pomoze? długo czekac z hormonami czy niech sama pobydłuje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

luuuuk- wet. zlikwidował w ten sposób ciałko żółte ,teraz nie przegap ruji, codziennie ją obserwuj, hormonów nie potrzeba, chyba że wet zdecyduje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

ok wiem ze robię dużo zlego z tymi krowami . bardzo bym prosił o ułozenie idealnej dawki co dołożyć a co wykluczyć

przepraszam że tak długo nie odpisywałam, dwa dni woziłam QQ bo dopiero kiszonkę robimy. Siadłam dzisiaj na spokojnie i zrobiłam w Exelu dawkę.

 

Dawka jest przygotowana dla krowy o masie ciała 600kg, w środkowym okresie laktacji dającej średnio 25l mleka na dobę o średniej zawartości tłuszczu 4,5%:

kiszonka z kukurydzy - 28,8kg

kisz. z koniczyny -,9,5kg

kisz. z lucerny - 9kg

wysłodki kiszone - 5,9kg

młóto kiszone - 2,9kg

śruta jęczmień - 1,7kg

śruta kukurydza - 2,9kg

śruta groch - 0,5kg

drożdże - 0,1kg

 

nie brałam pod uwagę takiego dodatku jak witaminy i lakto-coś tam, gdyż bilansowanie makroelementów i witamin to już wyższa półka i w ekselu tego nie zbilansuję, potrzebny mi program którego narazie nie posiadam :(

a dodatek w postaci tego lakto... możesz dawać sztukom które dają kilka litrów wiecej niż 25l/dobę.

jeśli chodzi o bufory, to dobrze jest je dawać, dobrze byłoby abyś się zdecydował na jeden z nich, nie ma sensu dawać i to i tamto bo tylko koszty naganiasz sobie.

Pozdrawiam.

 

ps. jeżeli czegoś nie masz wogóle lub w dostatecznej ilości lub masz jakąś inną paszę to pisz, nie ma sensu kombinować, trzeba korzystać z tego co się ma w gospodarstwie.

Edytowano przez 7891Firefox

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

tak sobie pomyslałam i napiszę dla uprzedzenia - dla opasów dawka będzie wyglądać inaczej, a dla jałowic inaczej, więc nie radzę jej stosować dla wszystkich grup wiekowych i technologicznych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fineasz007    17

Witam,

Pozwolę sobie również zadać pytanie odnośnie żywienia. W przypadku stada, które ma sporą rozbieżność wydajności, w granicach od 20l do 40l dziennie, jak należy ustalić dawkę żywieniową? Indywidualnie dla każdej krowy?

 

Pozdrawiam

Fineasz007

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZUCH1234    93

Firefox dzięki za info to lacto coś to sa witaminy z firmy josera . a ty z jakiej firmy stosujesz witaminki i dodatki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Drakkainen    0

Hodowcy! Nie zapominajcie o włóknie! To też jest bardzo ważne!

@ZUCH, czy zauważyłeś, że twoje krowy jedzą słomę, którą mają "pod nogami"? Jeśli tak, to dorzuć troszkę słomy(twardej, najlepiej pszenżytniej) lub dobrej jakości siana do dawki pokarmowej. Jeśli masz wóz paszowy to nie będzie problemu, gorzej jak musisz zadawać wszystko ręczni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

fineasz007- przy układaniu dawki żywieniowej do zapotrzebowania bytowego dodajesz zapotrzebowanie na produkcje, czyli układasz dawkę dla sztuk o wydajnosci np,20l a dla tych pow. 20l dodajesz tyle sm, jo i białka ile potrzeba na produkcję mleka pow tych 20l. Przy obliczaniu zapotrzebowania bierze sie pod uwagę wagę krowy.Krowa o wadze550kg zapotrz.bytowe-6,8-11kg sm.5,1-5,3 jo,290-275g białka og. strawnego a np krowa o wadze700kg odpowiednio-8,1-14/ 6,1-6,2,/ 350-370.Przy wydajnosci mleka 20l/dz i wadze 500kg zapotrzebowanie produkcyjne to15 kg sm i 1 jo a przy wadze700kg i tej samej wydajnosci to juz 20 sm i 0,81 kg jo.Dla obliczenia zapotrzebowania na prod. 1l mleka przy zawartosci tłuszczu np. 3,5% potrzeba 0,46 jo i 53-55g białka og strawnego ,2,5gCa, 2gP,0,6 Mg,2gNaCl i 3mg karotenu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

Witam,

Pozwolę sobie również zadać pytanie odnośnie żywienia. W przypadku stada, które ma sporą rozbieżność wydajności, w granicach od 20l do 40l dziennie, jak należy ustalić dawkę żywieniową? Indywidualnie dla każdej krowy?

 

Pozdrawiam

Fineasz007

 

to zależy ile jest tych krów w stadzie. Nie ma sensu układać dla każdej indywidualnie, bo przy dozowaniu paszy dla każdej mucki byloby duzo zabawy i prawdę mówiąc zajmowałoby to mnóstwo czasu. Chyba że to stado kilka szt.

Obecnie żywienie średnich i dużych stad krów opiera się na dwóch systemach: PMR i TMR.

PMR zalecany jest dla stad średnich (do ok. 40szt) gdyż takie stado jest dość ciężko jeszcze podzielić na grupy technologiczne a wydajność jest dość zróżnicowana tak jak piszesz. Polega to na tym że podawana do woli dawka z wozu ustalana jest na poziomie średniej wydajności stada czyli musi pokrywać te minimum, np. na pokrycie potrzeb prod. 20l mleka/dobę, lub 15l/dobę, zależy jakie są krowy. Krowom które produkują więcej mleka podaje się zbilansowaną mieszankę treściwą wg nadwyżki mleka jaką dadzą, np. mućka dała 35l/dobę. Pobiera paszę z wozu ad libitum ustaloną na 20l. Zostaje po odjęciu 15l na które musimy dostarczyć treściwej. 1kg treściwej pokrywa prod. 3l mleka, czyli mućka musi pobrać 5kg mieszanki w dwóch odpasach(jednorazowo max 3kg mieszanki treściwej). I teraz jeżeli mamy oborę uwięziową to pasza treściwa podawana jest "z ręki", natomiast przy wolnostanowiskowych przeważnie robią to za nas stacje paszowe. Choc coraz częściej i w uwięziowych nad głowami krów jest zamontowana ruchoma stacja paszowa, która też ułatwia sprawę. Trzeba też pamiętać aby dawać trochę więcej treściwej na odbudowanie rezerw zaraz po ocieleniu do szczytu laktacji.

 

W TMR-rze nalezy dążyć do ujednolicenia wydajności mlecznej, aby nie było krów o różnych wydajnościach, gdyż inaczej żywienie TMR-em może nam przynieść więcej szkód niż korzyści.

Pozdr.

 

Firefox dzięki za info to lacto coś to sa witaminy z firmy josera . a ty z jakiej firmy stosujesz witaminki i dodatki

 

niza ma co ;), mam konia na punkcie dawek paszowych hehehhe

Ja dziś zrobiłam zakup - drożdże z Josery dla krów w laktacji. Zapłaciłam 120zł, i nie wiem czy nie przepłaciłam. Do tej pory stosowałam z Diamonda. Zobaczę jaki efekt po Joserze bedzie. A witaminy z Dolfosu, ale zawart. wit.A mnie nie satysfakcjonuje bo ma tylko 700tys j.m. i 85zł/20kg. Kiedyś miałam dostęp z Bergophora, dobre były. Szukam jakichś dobrych, o dużej zawart. wit A i E. Pozdr

 

A jeśli chodzi o włókno w dawce to dam taką radę, jak stwierdzić naocznie czy w dawce jest odpowiednia ilość tego składnika:

wchodzimy do obory chwilę po tym jak mućki skończą pobierać wcześniej zadaną paszę. Powinny wówczas zacząć przeżuwanie tego co zjadły. Przechadzając się liczymy ilość przeżuć na jeden odłyk u wielu sztuk aby nie sugerować się jednym wynikiem. Jeżeli u większości liczba przeżuć na 1 odłyk mieści się w ilości 40-50 to jest ok. Jeżeli mucka przeżuwa więcej razy to znaczy że za dużo włókna, jeżeli poniżej 40przezuć to za mało włókna w dawce lub pasza zbyt rozdrobniona. To najprostszy sposób jaki znam, który może każdy zastosować u siebie.

Edytowano przez 7891Firefox

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rob334    66

Mam problem z krową. Wycielona z sześć miesiecy temu, miesiąc temu zacielona, od rana przestała pobierać pasze, czesto wstawała i kładła sie, podczas leżenia rusza tylnimi nogami i podczas stania też jakoś przestępuje z nogi na nogę, na wieczór brak mleka, temp 38,7 , kał rano był jeszcze taki w miare a na wieczór już był taki rzadki. O 18 dostała drożdze do pyska z cukrem, o 18.30 był wet. podał tylko przeciwbólowe, po 5minutach zaczeła jeść siano, jak wet pojechał to straciła apetyt.Nie wiem jak moge jej pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jak żywisz tę krówkę? Nie przesadziłeś z kukurydzą, lub inna silnie fermentującą paszą. Moim zdaniem krowa miała jakby kolkę, wzdęcie po jedzeniu. Miałem kiedyś kilka podobnych przypadków. krowa nagle zaczynała kopać w czasie doju, później kładła się na boku jak nieżywa i także ruszała nogami. Jak stała była nerwowa. Czasem dolegliwość ustępowała sama a czasem jak miałem co podać do pyska to dopiero po wlewce. Przestawały jeść i przeżuwać, ale na krótko a nie na dzień czy 2.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luuuuk    2

witam, mam taki problem z jałówka, słabo zaczeła jesc choć wczesniej zjadała wszystko i ze smakiem, dodam ze wczesniej stała z innymi jałówkami na samej sianokiszonce i nie była otłuszczona a miesiac przed ocieleniem zostala przeprowadzona do krow w laktacji i dostaje to samo co one( kiszonka z qq i sianokiszonka+1-1,5kg pełnoporcjowej) i troche sie zaokragliła powinna juz sie ocielic a jeszcze nie zebrała wymienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość Krowiara
      Przez Gość Krowiara
      13. czerwca się ocieliła i po tygodniu trochę osłabła. Dzień wcześniej zerwała łańcuch (chciała iść chrupać trawę), a później już nawet z obory nie chciała wyjść. Jest słaba i mało je, brak jej apetytu, że tak powiem. Ketoza to nie jest, bo to nie krowa mleczna, a mięsna simentalka. Dużo przeżuwa, je z wyciągniętą głową i trochę chudnie.
      Bardzo mi na niej zależy, ponieważ to moja ulubiona krówka i nigdy się tak nie zachowywała.
      Dodam też, że przed zapłodnieniem była trochę utuczona, bo jej przeznaczeniem była rzeźnia. Los się zmienił i kryliśmy ją pierwszy raz w wieku 2 lat.
    • Przez rolnik50028
      Witam mam dylemat co hodować byki mięsne czy krowy polskie czerwone zachowawcze mam 3h
    • Przez MaciejF
      Witam!
      Mam do Was pytanie - jak poradziliście sobie z błotem przy oborze? Przy samym wejściu zawsze jest meega grzązko. Jak utwardzaliście teren? Wiem że najlepszy jest beton bądź płyty drogowe, ale ja zastanawiam się nad położeniem kraty drogowo parkingowej z plastiku. Można je znaleźć na internecie. Trzeba oczywiście przygotować grunt i dobrze je położyć, potem zasypać gruzem. 
      Czy ktoś z Was zastosował tego typu materiał u siebie? Czy to zdało egzamin i czy było tańsze niż beton?
    • Przez Berciik2015
      Mam do zaoferowania 3 krowy wysoko cielne termin ocielenia  11.04. Krowy są wysoko mleczne 1 sztuka rasy hf ok 97,5% oraz 2 krzyżówki hf75%-sm25%.  Są to odpowiednio 1 pierwiastka,  2 po 2 ocieleniach i 3 po 3 ocieleniach.  Krowy dojone były dojarką[zasuszone 26 luty], dawają średnio  38 litrów dziennie. Są dużego kalibru. 22 marca dostały bolus kekstone. Zacielane były sztunie wysokiej klasy hf. Sztuki są bardzo  spokoje. Waga krów ok 670-750 kg. Cena 5500zl brutto  z możliwością negocjacji. Sprzedaję z powodu  ograniczenia  produkcji 
    • Przez kamil5421
      Sprzedam paszowóz Trioliet 12m3 . Opis w Linku https://www.olx.pl/oferta/paszowoz-trioliet-12m3-2-1200-nie-straumann-pekon-10m3-CID757-IDsQrjj.html
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj