zetor7745

Problem z bydlem (krowy mleczne)

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Paliwoda    1

witam.

Chciałbym się doradzić co zrobić z jedną jałówką bo taki problem ostatnio zauważyłem że jedna jałówka drugą doi (i ta dojąca trafiła na uwięź) i tu zaczoł się problem bo ta druga ma termin dopiero na września i zobaczyłem że mleko jej kapie i nie wiem co z nią robić. Doradźcie mi co z nią robić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

ja bym dał ANTYBIOTYK NA ZASUSZENIE bo doic nie ma sensu za duzo zostalo ciazy zeby doic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

kiedys daliśmy u nas takiej tubke zasuszeniowa ... krowa ocalała ale od 1 laktacji doi na 3 tylko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michi87    0

witam

 

piszę tu z takim problemem,

 

trzy tygodnie temu padła nam w gospodarstwie krowa(najlepsza)

w ciągu 30godzin; biegunka, później kał czarny później nic i zdechłą, dzień później brzuch jak balon

 

dziś druga sztuka padła też z tych bardzeij mlecznych lecz objawów narazie nie podam bo przez telefon się o tym dowiedziałem

 

karmienie poranne ; ok kilogram, może więcej śruty de haus 18% i 20-30kg kiszonki z beli(dobrej jakości)

wieczorem ; kukurydza(nie powiem ile ale ,,taczka,, na dwie) i na to śruta tak jak rano

 

stały dostęp do wody

krowy na uwięzi, połowa na matach i kraty z tyłu, druga część maty i zwykłe rowki do codziennego opróżniania

 

 

nie wiem czy to z przesilenia wiosenego czy jak ale to pierwszy raz się zdarzyło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Taka biegunka może wskazywać na jakąś ostrą postać BVD. Wzdęty brzuch u padłej sztuki to normalne zjawisko, w którym na skutek przerwania procesów trawiennych narasta ilość metanu. Pomijając biegunkę, choć i w tej chorobie też możliwa nagła śmierć może być spowodowana przez tężyczkę niekoniecznie pastwiskową, tylko na skutek zaburzenia poziomu magnezu. Może komuś przyjdzie coś innego do głowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Paula_21    0

Witam,

Proszę o pomoc! Czy jeszcze da się coś zrobić???

Krowa ocieliła się i dzień po ocieleniu nie wstała na nogi. Przyjeżdżał dwukrotnie weterynarz i podawał jej wapno... ale niestety nie pomogło. Nie ma już żadnej nadziei, że krowa wstanie, więc dzwoniliśmy do ubojni, żeby ją sprzedać. Okazało się, że żadna ubojnia w okolicy nie kupi krowy, która nie wstaje na nogi! Chociaż weterynarz wystawił dokument, że mięso nadaje się do spożycia. Jedynym wyjściem jest teraz uśpienie krowy przez Powiatowego Weterynarza i przekazanie krowy do utylizacji jako padliny!!! Czy to jest jedyne wyjście???????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Luke16   
Gość Luke16

Na dzisiejszy dzień w związku z tą aferą z mięsem ciężko Ci będzie ją sprzedać jako krowę ze zdrowym mięsem... Dzisiaj był omawiany podobny przypadek w Agrobiznesie ... że krowa leży 4 dni już na pastwisku ze złamaną nogą i nikt jej nie chce wziąć... Ten kraj jest chory ... i chyba jedynym wyjściem na daną chwilę będzie jej uśpienie ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Paula_21    0

Były próby na podeście żeby dźwignąć, ale to duża i ciężka krowa i trudno ją podnieść

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Luke16   
Gość Luke16
Napisano (edytowany)

Paula masz prywatną wiadomość ode mnie ... Odczytaj...

 

P.S. Sorki że tu ale sprawa tej mućki dotyczy a wiem że kilku osobom się nie podoba że pomagam tutaj ludziom więc jak coś to tylko PW...

Edytowano przez Luke16

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marzencia    6

dajcie jej kilka dni... ile wet podał wapna? jak duża krowa to podaje się nawet 5 butelek dożylnie. dopóki ma apetyt to próbujcie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Emilas21    1

Moim zdaniem musi być odpowiednia koncentracja wapna do podania krowie. Z własnego doświadczenia wiem, że 500 ml w zupełności wystarczy w rozcięczeniu 2:1 z wodą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

wyciągnij ją z obory i turem na pasach spróbuj podnieść. Jak wstanie to nie wprowadzaj do obory tylko niech na ziemi stoi. Łatwiej będzie miała wstać niż na betonie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Do podnoszenia pasy się nie nadają. Najlepszy jest przyrząd do podnoszenia krów. Jeśli to duża krowa, to być może dostała zbyt małą dawkę. Czy oprócz "wapna" dostała glukozę? Jeśli podnosić to tylko na zewnątrz na trawie lub innym miękkim podłożu, byle nie na betonie. Krowa wstawała po porodzie, czy dostała porażenia poporodowego? Jeśli krowa nie ma uszkodzonego rdzenia kręgowego po porodzie lub czegoś innego to powinna wstać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Paula_21    0

Przez dwa dni weterynarz podawał wapno i powiedział, że więcej podać nie może bo będzie to dawka śmiertelna... a wczoraj powiedział, że nie ma już żadnych szans, żeby wstała... Dzień po wycieleniu nie mogła się podnieść i tak zostało... Nie przyjmuje już żadnych pokarmów, pije tylko wodę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

Myślcie sobie co chcecie, ale za komuny to był przynajmniej porządek. Okoliczne rzeżnie przyjmowały tego typu sztuki , weterynarz badał mięso i klasyfikował je - albo szło na tanią jatke albo byla konfiskata. Nie do pomyślenia były sytuacje wyżej opisane.Zwierzęta z urazami mechanicznymi czy chore były przyjmowane bez łaski.Mam nadzieję, że obrońcy zwierząt nie będą cicho siedzieć. wczoraj opisywano historię potrąconego przez auto psa, który męczył się przez kilkanaście godz. w oczekiwaniu na pomoc weta .Psem zjęła się postronna osoba, która zapłaciła wetowi za leczenie psa z własnej kieszeni.Przykre to wszystko i bolesne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Luke16   
Gość Luke16
Napisano (edytowany)

Paula z racji tego że nie odpisałaś mi na PW napiszę tutaj i zacytuje tą wiadomość którą Ci wysłałem: " A próbowaliście tą mućkę podnosić?? Może u was wet ma taki przyrząd http://allegro.pl/ur...3163539268.html ?? Albo ostatecznie na jakiś pasach ... Jaką mućka ma temperature i czy ma uszy ciepłe? Czy jest żwawa i wcina karmę?? Wet jednoznacznie stwierdził rozjechanie? Bo po porodzie może również wystąpić przytarcie nerwu miedniczego... Przy próbie podnoszenia danej sztuki robi on silny ucisk a krowę to boli ... więc oprócz wapna powinna dostać coś przeciwbólowego w podwójnej dawce + jakiś przeciwzapalny..."

 

Dodam jeszcze że 3 butelki to niekiedy mało i trzeba powtarzać taką dawkę przez ok... 3 dni a niekiedy nawet i dłużej...

 

I zapytam się skąd jesteś??

 

A i proszę mi później nie pisać wielkim panom wet żebym takich informacji nie udzielał tutaj na forum...

Edytowano przez Luke16

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karror830    3

Forumowicze, chcialbym sie poradzic, prosic o pomoc.

Otoz dzis nadranem wycielila sie krowa (3 laktacja), sztuka duza, nie bylo problemow z wycieleniem, dostala bovifit w 40 l a pozniej wodę. Wstala, pobierala paszę, siano nie ma zadnych problemow oprocz tego ze rano jak i wieczorem daje siare lecz z duza a nawet bardzo duza iloscia krwi. Bardziej przypomina to krew niz siare, dodam ze ma bardzo duze wymie, duzo wieksze niz w poprzedniej laktacji po wycieleniu. Co mogę dzialac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marzencia    6

wymię smaruj jakąś maścią pielęgnacyjną, a krew sama zniknie za kilka dni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ptaszyna    170

Jak jest więcej krwi niż siary to może być problem, zdiagnozuj z której ćwiartki może nie z wszystkich. Raz miałem taki przypadek to wdało się zapalenie od krwi, wet dawał jakieś leki (ludzkie) na zamknięcie naczynia krwionośnego ale nie pomogło koniec końców po kilku dniach krowa osłabła i poszła na zmarnowanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Emilas21    1

Krew w mleku jest spowodowana zbiciem lub nagnieceniem ćwiartki trzeba sprawdzić mleko z każdej ćwiartki i podać antybiotyk najlepiej tetra delte to na 100 % pomoże. Z wykształcenia jestem tech wet i już nie raz miałem z tym doczynienia. Jednak jak by to nie pomogło trzeba wezwać weterynarza bo z tej ćwiartki może nic nie być.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karror830    3

Z dwoch cwiartek jest duza ilosc krwii z tym ze w jednej są jeszcze skrzepy krwi, Tą Tetra Delta podac tylko jeden raz na kazda cwiartkę czypowtorzyc za 12 h ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

Problemy z wymionami u krów po wycieleniu i nie tylko.Podstawowe zasady jakie winien spełnić rolnik ,aby wyleczyć zapalenie wymienia : DIETA- ograniczyć do min. wodę , podawać tylko siano .WYMIĘ- kilka razy dziennie masować ręcznie całe wymię ,wydoić krowę też ręcznie ale nie ciągnąć za strzyki bo spowodujemy naderwanie strzyków i pojawi się krew, lecz pulsacyjnie ,potem znowu porządnie wymasowac i dodoić krowę. Jeżeli krowa przyzwyczajona do dojarki i nie da rady ręcznie wydoić to trudno ale konieczne musi być dodojenie i masaż.Po dokładnym wydojeniu dajemy wtedy do strzyków zlecone przez weta lekarstwa.Poza tym w zalężności od tego czy wymię jest zimne czy gorące stosujemy odp . maści i smarujemy całe wymię aby też zmniejszyć obrzęk.To wszystko należy do obowiązku hodowcy a reszta jak leki do weta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ptaszyna    170

Aleś Się wymądrzył od razu widać że nie doisz. U mnie było podejrzenie pęknięcia żyłki- tętnicy w wymieniu i nie można było zatrzymać krwawienia do wewnątrz, ciekawe co byś zrobił JPH2?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość Krowiara
      Przez Gość Krowiara
      13. czerwca się ocieliła i po tygodniu trochę osłabła. Dzień wcześniej zerwała łańcuch (chciała iść chrupać trawę), a później już nawet z obory nie chciała wyjść. Jest słaba i mało je, brak jej apetytu, że tak powiem. Ketoza to nie jest, bo to nie krowa mleczna, a mięsna simentalka. Dużo przeżuwa, je z wyciągniętą głową i trochę chudnie.
      Bardzo mi na niej zależy, ponieważ to moja ulubiona krówka i nigdy się tak nie zachowywała.
      Dodam też, że przed zapłodnieniem była trochę utuczona, bo jej przeznaczeniem była rzeźnia. Los się zmienił i kryliśmy ją pierwszy raz w wieku 2 lat.
    • Przez rolnik50028
      Witam mam dylemat co hodować byki mięsne czy krowy polskie czerwone zachowawcze mam 3h
    • Przez MaciejF
      Witam!
      Mam do Was pytanie - jak poradziliście sobie z błotem przy oborze? Przy samym wejściu zawsze jest meega grzązko. Jak utwardzaliście teren? Wiem że najlepszy jest beton bądź płyty drogowe, ale ja zastanawiam się nad położeniem kraty drogowo parkingowej z plastiku. Można je znaleźć na internecie. Trzeba oczywiście przygotować grunt i dobrze je położyć, potem zasypać gruzem. 
      Czy ktoś z Was zastosował tego typu materiał u siebie? Czy to zdało egzamin i czy było tańsze niż beton?
    • Przez Berciik2015
      Mam do zaoferowania 3 krowy wysoko cielne termin ocielenia  11.04. Krowy są wysoko mleczne 1 sztuka rasy hf ok 97,5% oraz 2 krzyżówki hf75%-sm25%.  Są to odpowiednio 1 pierwiastka,  2 po 2 ocieleniach i 3 po 3 ocieleniach.  Krowy dojone były dojarką[zasuszone 26 luty], dawają średnio  38 litrów dziennie. Są dużego kalibru. 22 marca dostały bolus kekstone. Zacielane były sztunie wysokiej klasy hf. Sztuki są bardzo  spokoje. Waga krów ok 670-750 kg. Cena 5500zl brutto  z możliwością negocjacji. Sprzedaję z powodu  ograniczenia  produkcji 
    • Przez kamil5421
      Sprzedam paszowóz Trioliet 12m3 . Opis w Linku https://www.olx.pl/oferta/paszowoz-trioliet-12m3-2-1200-nie-straumann-pekon-10m3-CID757-IDsQrjj.html
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj