zetor7745

Problem z bydlem (krowy mleczne)

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
7891Firefox    53

ja nie wiem, hodowcy myślą że przy ketozie wystarczy jedna wizyta lekarza już ma być dobrze.

Ketoza to długotrwałe leczenie hipoglikemii w organizmie krowy i może trwać nawet, albo ponad 2 tygodnie!

zmienić żywienie, wprowadzić codzienne wlewki gliceryny, jakiś neopropiowet, i nie dawać ziemniaków

 

czasami same wlewki glikolu czy gliceryny nie wystarczą, wtedy codziennie musi wet dać kroplówkę z glukozy, samemu nie dawać bo krowa może paść na serce przy zbyt szybkim podaniu.

 

zależy tez jak była żywiona przed porodem, a jak teraz.

niech wet zbada czy to nie trawieniec, przydałaby się też morfologia krwi pod względem zawart. makroelementów, ale rzadko który wet ma takie urządzonko, zawart. glukozy we krwi też, jakieś takie konkretne badania, i przede wszystkim dostosować żywienie do jej wydajności, to najważniejsze, a skoro to wasza najlepsza krowa, to wymagania też bedzie miała większe niż reszta krów.

Edytowano przez 7891Firefox

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

odstaw te srute albo przynajmniej zmniejsz jej ilosc a daj jej suchego siana i polej gliceryna albo wlewki zrob tak jak ktos tu pisal wczesniej moze miec tez oprocz ketozy przemieszczenie trawienca zazwyczaj przy trawiencu kal jest rzadki ale nie zawsze

Napisz jak wyglada jej zywienie co dostaje do jedzenia w jakiej kolejnosci i w jakich ilosciach

miala problemy z Łozyskiem ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pablo16    93

Przed porodem w stanie zasuszenia krowa dostawała zmiejszoną ilość sianokiszonki i siano. Po porodzie zwiększona została ilość sianokiszonki nie wiem ile dokładnie bo pasze rozdaje się ręcznie no ale myślę że do około 25 kg na dzień do tego jak krowy wyjedzą dostają siano i około 5-6 kg śruty z przenżyta i mieszanki+150g mieszanki mineralno witamonowej z drożdżami z de heusa i śladowe ilości rukoru z 37% białka. (sorki że tak slaby opis ale ja sie zbytnio żywieniem nie zajmuję słabo sie na tym znam a karmią rodzice i też wiedza na temat żywienia słaba).

Problemu z łożyskiem nie było. A co do trawieńca to weterynarz ją osłuchiwał i nic nie mówił na jego temat. Co do tego żeby wet codziennie podawał kropluwkę to ja już ją wolę sprzedać bo ona tyle mleka nie da co weźmie wet,

Dziś pojawiło się światełko w tunelu krowa zaczeła troche chętniej jeść nawet śrutę i troszkę normalniej gnoić do tej pory rano i wieczorem stosowaliśmy te wlewy do pyskla z tego drinka no i zobaczymy. Wet do tej pory dobrze się spisywał i trochę głupio mi go pouczać jako młodziak bez pojęcia. Co do tej gliceryny to nawet nie wiem gdzie w moim rejonie ktoś coś takiego rozprowadza.

Wiem że bulwersuje Was nasz sposób utrzymywania bydła ale proszę o wyrozumiałość bo jak wcześniej pisałem rodzice nie są po szkołach rolniczy i mają słabe pojęcie o zywieniu a ja również mało wiem na ten temat i dopiero powoli staram sie uczyć co i jak i z trudem przekonowyać do tego rodziców.


Ursus C385A główny koń roboczy
Ursus C360 pomocnik C385A
Ursus C330M pomocnik pomocnika

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

no i dobrze robisz Pablo16 :) starasz się dowiedzieć jak najwięcej o hodowli bydła. a co do rodziców to wiem cos o tym... już pięć lat jak przejęłam gospodarstwo, zmieniłam żywienie o 180stopni a ojciec mi dalej gada nad uchem, że co ja robie, "tylko kiszonka i kiszonka i sto dodatków, krowa to na sianie powinna żyć"..... hehehhe

 

ale na sianie to żyły jego nizinne "tuczniki" co dawały po wycieleniu po 9 litrów max./udój oooooo to wtedy juz uważało się że duzo dała, ale rzeczywiście, tylko pastwisko i siano i nic im nie było, a tu ooo już wyższa genetyka niestety, jak krowa bardziej mleczna to pod gebę też wiecej sypnać trzeba :P

 

to tak pół zartem/pól serio, a tak na powaznie to musicie dostosować jej żywienie do mleczności, bo guzik będzie z całego leczenia. Krowe wyprowadzicie do zdrowia a jak nie będzie żywiona doborowo to objawy powrócą.

Edytowano przez 7891Firefox

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kalar    7

Glicerynę lub jakikolwiek preparat ją zawierający powinieneś dostać w każdym punkcie sprzedaży pasz, może mieć ją też wet...


"Naród wspaniały, tylko ludzie ch*je" - Józef Piłsudski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pablo16    93

A więc tak krowa powraca do zdrowia. Ten preparat który jej dawałem butelkami do pyska zawiera glukozę ale już zamówiłem w punkcie ketomix.

Mam jeszcze jedno pytanie bo większość krów wycieliła się nam po nowym roku i u kilku sztuk był problem bo wpadały nam w ketoze z tym że wet podał kroplówkę i było już dobrze więc sądziłem że brakuje naszym krowom energii ale wyniki ogólne z mleczarni to białko 3,21 tłuszcz 4,06 mocznik 95 czyli wg takiej tabelki którą kiedyś tu znalazłem wychodzi że ogólnie w stadzie jest niedobór białka i nieznaczna nadwyżka energii. I trochę to dla mnie dziwne bo wiem że sa to wyniki ogólne ale myślałem że w przypadku naszych problemów wyniki będą jednak trochę inne.


Ursus C385A główny koń roboczy
Ursus C360 pomocnik C385A
Ursus C330M pomocnik pomocnika

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

a jak je kolego zasuszasz? co wtedy dostaja i ile przed porodem?


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bercik92    2180

jakis czas temu urodził mi sie byczek i na drugi dzien miał biegunke łącznie z krwią po kilku dniach biegunka ustapiła ale cielak juz wolno rosnie i ostatnio ciezko ma wstawac na przenie nogi a dzis zauwazyłem ze ma kał koloru szarego wiecie co to moze być ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pablo16    93

Zawsze staramy się żeby krowy były całkowice zasuszone 2 miesiące. Zasuszając doimy je początkowo raz dziennie potem coraz rzadziej.Wtedy przestajemy im podawać śrutę i zmiejszamy ilość sianokiszonki. Próbowaliśmy częściowo sianokiszonkę zastąpić słomą owsianą ale nasze krowy chyba wolały być głodne i poczekać aż dostaną coś lepszego do tego raz nam krowa podczas zasuszania w ten sposób poroniła ( nie wiem do końca jaka była tego przyczyna czy złe karmienie czy może inna z krów ją kopneła czy coś) i teraz poprostu zmiejszamy ilość sianokiszonki.


Ursus C385A główny koń roboczy
Ursus C360 pomocnik C385A
Ursus C330M pomocnik pomocnika

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bercik92    2180

wiecie od czego moze sie cielak trząść ? bo od 2 dni jeden maly byczek mi sie trzesie (nie ma goraczki) moze dlatego ze stał w "nieszczelnym" pomieszczeniu i go troche powiało wiatru z mrozem ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

ja zasuszam na 40-50 dni o wszystko ok i zakręcam śrutę i na 3 dzien przestaję doić,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszek25    1

panowie u mnie strasznie spadło mleko, kilka krów kaszle no i kilka z nich miało sr**zke czy jest to mozliwe ze je powiało? bo otwierałem jak było troche cieplej drzwi imoze wetdy je złapało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Luke16   
Gość Luke16

nie powiało tylko przewiało ... pierwsze co to zmierz im temperature ale już kasłanie no i ta biegunka niczego dobrego nie wróżą...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fen    0

sam kaszel pozostał? innych objawów nie zauważyłeś

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

bardzo prawdopodobne ze BVD sobie przywiozles do stada z nowo kupiona sztuka i masz ostra postac .... jak za kilka miesiecy bedziesz mial problemy z rozrodem i poronienia to sie potwierdzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fen    0

o tym samym myśle dlatego spytałem się o inne objawy ale teraz trzeba zastanowić się nad zbadaniem i szybkim szczepieniu w 13 miesięcy można się tego pozbyć jednak jak masz sąsiada niedaleko i on też złapie i nie będzie szczepił to radze cały czas szczepić profilaktycznie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszek25    1

mija powoli ale spadek mleka jest

 

ale bele jedzą jak szalone tylko kukurydzy troche mniej jedzą teraz, moze to tylko przeziebienie jest. lepiej zeby nie te choletstwo. krówka ma badania ze jest wolna od bvd ale ona z konrada jest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lambo21    0

Witam mam krowę która powinna być cielna 5 miesiecy. Niby niema ruji ale od jakichś 2 tygodni codziennie widzę czysty śluz na kanale gnojowym co by mogło świadczyć że nie jest cielna. Mieliście już kiedyś taką sytuację? Według was jest cielna czy nie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KAROL4    5

Zamów USG , jak tego nie chcesz, to kazdy wet. lub inseminator w 5 msc. da pweną odpowiedz. Po mojemu te wycieki- jak czyste ,to nic zlego.

Edytowano przez KAROL4

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konrad82    50

Według mnie to krowy sie bada na cielność..... Może być tak że jest cielna i niby ma ruje....


kupie silos na pasze!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

raczej jest cielna ma inne objawy rui? porykuje obskakuje daje sie obskakiwac?

u mie co 2 ma takie wycieki ale byly badane na cielnosci wiem ze sa cielne

dla swietego spokoju sprawedz usg i wtedy bedziesz mial cielnosc potwierdzona

 

 

jaki jest koszt testu ciazowego??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kony111    2

Pamiętajcie, że 40% cielnych krów może wykazywać objawy ruji, dlatego należy wezwać weta niech ją zbada i wtedy będzie jasne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bercik92    2180

dzisiaj rano zauwazyłem jak okolo 2 tygodniowy cielak "wypróżnił się" na brunatny /szary duzy (dość duży jak na tekiego cielaka) placek nie jest az taki bardzo gesty ale na sr**zke tez to nie wyglada jak myslicie skad ten kolor i konstytencja? moze dlatego ze daje granulaty bydło rosnące de heus o takim samym kolorze? inny cielak tez sra na taki sam kolor tylko ze ona nawala jeszcze tego wiecej wiecie o co tutaj biega? Czy to jest normalne?

Edytowano przez Bercik92

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość Krowiara
      Przez Gość Krowiara
      13. czerwca się ocieliła i po tygodniu trochę osłabła. Dzień wcześniej zerwała łańcuch (chciała iść chrupać trawę), a później już nawet z obory nie chciała wyjść. Jest słaba i mało je, brak jej apetytu, że tak powiem. Ketoza to nie jest, bo to nie krowa mleczna, a mięsna simentalka. Dużo przeżuwa, je z wyciągniętą głową i trochę chudnie.
      Bardzo mi na niej zależy, ponieważ to moja ulubiona krówka i nigdy się tak nie zachowywała.
      Dodam też, że przed zapłodnieniem była trochę utuczona, bo jej przeznaczeniem była rzeźnia. Los się zmienił i kryliśmy ją pierwszy raz w wieku 2 lat.
    • Przez rolnik50028
      Witam mam dylemat co hodować byki mięsne czy krowy polskie czerwone zachowawcze mam 3h
    • Przez MaciejF
      Witam!
      Mam do Was pytanie - jak poradziliście sobie z błotem przy oborze? Przy samym wejściu zawsze jest meega grzązko. Jak utwardzaliście teren? Wiem że najlepszy jest beton bądź płyty drogowe, ale ja zastanawiam się nad położeniem kraty drogowo parkingowej z plastiku. Można je znaleźć na internecie. Trzeba oczywiście przygotować grunt i dobrze je położyć, potem zasypać gruzem. 
      Czy ktoś z Was zastosował tego typu materiał u siebie? Czy to zdało egzamin i czy było tańsze niż beton?
    • Przez Berciik2015
      Mam do zaoferowania 3 krowy wysoko cielne termin ocielenia  11.04. Krowy są wysoko mleczne 1 sztuka rasy hf ok 97,5% oraz 2 krzyżówki hf75%-sm25%.  Są to odpowiednio 1 pierwiastka,  2 po 2 ocieleniach i 3 po 3 ocieleniach.  Krowy dojone były dojarką[zasuszone 26 luty], dawają średnio  38 litrów dziennie. Są dużego kalibru. 22 marca dostały bolus kekstone. Zacielane były sztunie wysokiej klasy hf. Sztuki są bardzo  spokoje. Waga krów ok 670-750 kg. Cena 5500zl brutto  z możliwością negocjacji. Sprzedaję z powodu  ograniczenia  produkcji 
    • Przez kamil5421
      Sprzedam paszowóz Trioliet 12m3 . Opis w Linku https://www.olx.pl/oferta/paszowoz-trioliet-12m3-2-1200-nie-straumann-pekon-10m3-CID757-IDsQrjj.html
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj