zetor7745

Problem z bydlem (krowy mleczne)

Polecane posty

ptaszyna    170

Spróbuj wydostać ją z obory i dać do stodoły lub innego pomieszczenia, zostawić luzem żeby miała więcej swobody i nogi się nie rozjeżdzały na posadce. 2 tygodnie do wycielenia trochę dużo cielak mógł by nie przeżyć, poczekaj jeszcze z tydzień.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

daj jej zastrzyk na wywołanie porodu i jak się ocieli to w miarę delikatnie wyciągnij ja z obory i spróbuj turem albo cyklopem podnieść.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stolarz88    52

ptaszyna dobrze mówi, najlepiej do takiego pomieszczenia, tylko wiadomo troche ciężko jest to wykonać. a ja bym z nia czekał aż do terminu, jak dobrze je i jest żwawa tylko te nogi niesprawne to można czekać, no jakby przestała jeść i gorzej czuć to wtedy trzeba byłoby działać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sacrable    42

Spróbuj wydostać ją z obory i dać do stodoły lub innego pomieszczenia, zostawić luzem żeby miała więcej swobody i nogi się nie rozjeżdzały na posadce. 2 tygodnie do wycielenia trochę dużo cielak mógł by nie przeżyć, poczekaj jeszcze z tydzień.

Jakiś czas temu wycieliła mi się krowa 19 dni przed terminem z bliźniakami. Kotki strasznie malutkie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

ja mam krowę która za 14 dni ma się 7 raz cielic. Problem w tym że jeszcze jesienią na pastwisku uszkodziła sobie tylną nogę i teraz jak stoi to trzyma ja cały czas w górze. Całą zimę wstaje tylko do jedzenia. Myślę że nie da rady wstać jak odpuści wymie. Zastanawiam się czy nie poczekać jeszcze z tydzień i nie wywołać porodu póki ma małe wymie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ptaszyna    170

@sacrable Ale wycieliła się sama bo cielaki były juz dobrze rozwinięte. Nie tyle z praktyki co z rozmów z hodowcami wiem że cielak sztucznie urodzony lub poroniony 2-3 tygodnie przed terminem ma małe szanse na przeżycie, to nie człowiek do inkubatora go nikt nie włoży.

Edytowano przez ptaszyna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Luke16   
Gość Luke16

U rolnika krowa wycieliła się kiedyś na końcu 7mego miesiąca o dziwo cielak przeżył ale dosłownie tak jak scrable napisałeś był to kot ... Tutaj u Ciebie tylko to było 19 dni a tam ponad miesiąc... Tutaj zaraz będzie dobry termin porodu... Podać zastrzyk na wywołanie porodu... Nie żadne cesarki! ... Jeżeli po porodzie nie wstanie to na tura, cyklopa jakieś pasy lub przyrząd i zobaczyć czy po podniesieniu stanie na nogach czy nie jeżeli nie to na hamburgery ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sacrable    42

@sacrable Ale wycieliła się sama bo cielaki były juz dobrze rozwinięte. Nie tyle z praktyki co z rozmów z hodowcami wiem że cielak sztucznie urodzony lub poroniony 2-3 tygodnie przed terminem ma małe szanse na przeżycie, to nie człowiek do inkubatora go nikt nie włoży.

 

Poród był ewidentnie przedwczesny, ale nie wiem co go spowodowało. Wymiona nie zrobiła prawie wcale, siary też jak na lekarstwo. Jedno cielę nie przeżyło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marzencia    6

faktycznie pomysł z turem lepszy. nie jest to duża krówka więc po ewent. porodzie we czwórkę spokojnie się ją wyciągnie za drzwi. choć pamiętam, że za kadencji rodzicow, podnosili krowy i niezbyt to pomagało. raz krowy leżały nawet miesiąc i same w końcu wstawały, a raz niestety wyjeżdżali z nimi.. dziękuję bardzo za rady

Edytowano przez marzencia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ptaszyna    170

Pozdrawiam Małopolskę,wywodzą się z tamtąd moje korzenie i mam sentyment do tego rejonu a tobie życze aby mućka wyzdrowiała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

witam mam problem z krową po ocieleniu .... dzien przed ocieleniem wydawalo sie wszystko ok .... w dniu ocielenia rano apetytu praktycznie 0 ocielona okolo 15-16 cielak tylem mały hf byczek tez jakiś taki apatayczny .... kolo 18-19 krowa wypchnelą macice moze godzine pozniej byl technik (bo weekned weta nie znajdzie sie ) lozysko odebrane macica wepchnieta krowa przed jego wizytą nawet wstała na kilka minut sama następego dnia oraz przy jego wizycie wstać nie chciala duże parcia miała na ta macice widac ze ja to bolało dostała na odwapnienie i kroplowke itd w sumie braku wapna to juz napewno nie ma ani magnezu bo bylu juz 3 podejscia i nie ma poprawy .... podnosimy ja przyzadem a ona nie ma sily w nogach aby stac dosłownie pol minuty i znowu lezy .... objaw ma przednie nogi jakos wygina dziwnie cielak tez tak troszkę ... a jest po niby dobrym byku jenot dodam ze od wczoraj wieczora nie dojona i raczej sie nie da jak niechce stac apetyt troche ma wode pije kiszonki po troche zjada ... co poradzić ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

grzegorz132 napewno musisz ja jakoś wydoić bo zmarnujesz krowe, nie musze tłumaczyć że może powstać zapalenie które nie leczone może pójść na organizm.

Jeśli ma apetyt i zjada małe co nieco to nieźle. A poza tym to czekać jak macica się przyjmie. Miałam przypadek wypadnięcia u krowy. Rokowanie różne. a antybiotyki jakieś dostała? oksytocyna bardzo pomaga obkurczać macicę i powinna byc podawana w takich przypadkach, a nawet później przy kilku udojach.

 

przy dużym parciu moja mućka dostawała jakies rozkurczowe też by macica nie wypadła ponownie, a pochwe weterynarz spiął trzema agrafkami, które po kilku dniach zdjęłam, i było ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marzencia    6

dój ją choćby na leżąco.. rękami, czy dojarką na 2 dojki( dwa zatkane) potem na drugi bok i tak samo.

a krowę można w miarę łatwo przekręcić. przeciągasz powrózek od przednich nóg pod brzuchem po zad. zakładasz pętle na nogę tą co ma akurat na wierzchu i przez plecy powróz ciągniesz na siebie.. jedna osoba ewentualnie dwie i krowa na drugim boku.

 

*ptaszyna pozdrawiam gorąco ;)

Edytowano przez marzencia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karror830    3

Witam, proszę o poradę ponieważ jedna krowa staneła na strzyk drugiej krowie, (uszkodzenie zewn strzyku na to wskazywalo).

Zaczely sie problemy z dokladnymm wydojeniem tej cwiartki poniewaz strzyk nie przepuszczal mleka. Z pomocą kaniulki poszlo, lecz wdalo sie zapalanie, dostala 3 razy pod rzad co 12 h turbostrzykawke Lactaclox 5g. Mleko jest lepsze, po badaniu plynem nie jest "gęstawe", tylko pozostaje problem ze strzykiem, koncówka strzyku jest twarda, nie przepuszcza mleka, na razie probuje na wlasna reke poniewaz mialem kiedys taki przypadek i wet zastosowal zasuszenie cwiartki.

Edytowano przez Karror830

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

dój ją choćby na leżąco.. rękami, czy dojarką na 2 dojki( dwa zatkane) potem na drugi bok i tak samo.

a krowę można w miarę łatwo przekręcić. przeciągasz powrózek od przednich nóg pod brzuchem po zad. zakładasz pętle na nogę tą co ma akurat na wierzchu i przez plecy powróz ciągniesz na siebie.. jedna osoba ewentualnie dwie i krowa na drugim boku.

 

 

 

marzencia z tym przewracaniem to ostrożnie bo u przeżuwaczy przewrót przez plecy może spowodować skręt krezki jelitowej. Chyba że chodziło Ci o co innego. Pozdrawiam :)

Edytowano przez 7891Firefox

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
subiektywny    38

miałem to samo miesiąc temu, moja dostała 6xzastrzyk a mleko nadal było do d..y, przez kilka dni miały włozony dren ale ten strzyk nadal był twardy i ogólnie nic nie pomagało, z uwagi, ze miała już 5 cielaków i jak to po wycieleniu szybko chudnie została sprzedana

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karror830    3

miałem to samo miesiąc temu, moja dostała 6xzastrzyk a mleko nadal było do d..y, przez kilka dni miały włozony dren ale ten strzyk nadal był twardy i ogólnie nic nie pomagało, z uwagi, ze miała już 5 cielaków i jak to po wycieleniu szybko chudnie została sprzedana

Tyle, że u mnie jest to krowa po 1 wycieleniu, wycielila sie w pol listopada i jest juz pokryta. Zal sprzedawac bo dobra sztuka. badając mleko z tej cwiartki jest ok, tlye ze problem z udojem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marzencia    6

marzencia z tym przewracaniem to ostrożnie bo u przeżuwaczy przewrót przez plecy może spowodować skręt krezki jelitowej. Chyba że chodziło Ci o co innego. Pozdrawiam :)

e tam przez plecy, tyle siły nie mamy. przez brzuch z lewej nogi na prawą..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
belchatow    0

Witam wszystkich. Mam problem z krową

 

Krowa się zerwała z łancucha w nocy, rano w oborze już leżała.

Krowa nie jest cielna . Ma 11 lat

 

W 1 dniu próbowała wstawać ale bez skutku podrywała się tylko trochę i znowu lezała.

Dostała cukry w wodzie rozpuszczonego na wzmocnienie , troche wapnia i magnezu.

Tak po domowemu, bo nie było u mnie przypadku jeszcze takiego.

 

W 2 dzień było widać , że się przemiesciła troche, nie leżała juz w tym samym miejscu.

Ale nie było widać żadnej poprawy.

Byliśmy u weterynarza i kazał dać .

calem plus 445 ml do pyska to jest wapn o który sie pytałem sam jego.

po 2 godzinach od wapnia kazał zastosować

neopropiowet plus 70g to co proponował na samym początku oraz zastrzyk domięsniowy w szyję z witaminami AD3E .

 

Dzisiaj jest 3 dzień, krowa jak leżała tak leży

Dodam jeszcze , że odchody ma normalne, kał nie jest ani rzadki ani twardy , jest taki jaki miala jak była zdrowa.

Krowa dostawała i dostaje chleb on mógło zaszkodzić jakoś??

Ma opetyt

 

Może ktoś wie co mozna zastosowac jeszcze , żeby wstała??

Myśle , że może jedna butelka tego wapnia to za mało i dokupić jeszcze??

Może zrobić badanie krwi i coś wyjdzie w tym , czy po tych lekach co dostała to nie wyjdzie prawidłowo??

 

Jak ktoś coś wie to bardzo Dziękuje za pomoc. Bardzo mi Zależy

Pozdrawiam

Edytowano przez belchatow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

Tyle, że u mnie jest to krowa po 1 wycieleniu, wycielila sie w pol listopada i jest juz pokryta. Zal sprzedawac bo dobra sztuka. badając mleko z tej cwiartki jest ok, tlye ze problem z udojem...

 

rzeczywiście jak taka młoda krówka to szkoda takiej. opuchlizna w strzyku zatyka ujście kanału strzykowego jak również zmniejsza objętość zatoki w strzyku. Ta kaniula na początku to byył jednak dobry pomysł, pomoże Ci zdoić ćwiartke. ja u siebie stosowałam kaniule i wszystko było ok, Może nie zatkałeś jej po udoju tylko zostawiłeś otwartą w strzyku że dostała zapalenia?

 

Witam wszystkich. Mam problem z krową prawdopodobnie podobny jaki ma Pani Marzena.

Z tym , że.

Krowa się zerwała z łancucha w nocy, rano w oborze już leżała.

Krowa nie jest cielna . Ma 11 lat

 

W 1 dniu próbowała wstawać ale bez skutku podrywała się tylko trochę i znowu lezała.

Dostała cukry w wodzie rozpuszczonego na wzmocnienie , troche wapnia i magnezu.

Tak po domowemu, bo nie było u mnie przypadku jeszcze takiego.

 

W 2 dzień było widać , że się przemiesciła troche, nie leżała juz w tym samym miejscu.

Ale nie było widać żadnej poprawy.

Byliśmy u weterynarza i kazał dać .

calem plus 445 ml do pyska to jest wapn o który sie pytałem sam jego.

po 2 godzinach od wapnia kazał zastosować

neopropiowet plus 70g to co proponował na samym początku oraz zastrzyk domięsniowy w szyję z witaminami AD3E .

 

Dzisiaj jest 3 dzień, krowa jak leżała tak leży

Dodam jeszcze , że odchody ma normalne, kał nie jest ani rzadki ani twardy , jest taki jaki miala jak była zdrowa.

Krowa dostawała i dostaje chleb on mógło zaszkodzić jakoś??

Ma opetyt

 

Może ktoś wie co mozna zastosowac jeszcze , żeby wstała??

Myśle , że może jedna butelka tego wapnia to za mało i dokupić jeszcze??

Może zrobić badanie krwi i coś wyjdzie w tym , czy po tych lekach co dostała to nie wyjdzie prawidłowo??

 

Jak ktoś coś wie to bardzo Dziękuje za pomoc. Bardzo mi Zależy

Pozdrawiam

 

uczepiona i zerwała się z łańcucha? może zabardzo szalała w nocy? zamiast dawać specyfiki na oko należałoby wpierw zbadać czy nie ma złamania albo zerwanego więzadła, zwłaszcza że krowka nie pierwszej młodości

 

marzencia, ja kiedyś z mężem chcieliśmy tak przewrócić krowe na drugi bok przez brzuch jak piszesz ale bez rzadnych powrozów i linek.... masakra. :) pomógł chwytak z turem, weź mi wytłumacz jeszcze raz jak te linke zakładać i przeciągać, przyda mi się na przyszłość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karror830    3

rzeczywiście jak taka młoda krówka to szkoda takiej. opuchlizna w strzyku zatyka ujście kanału strzykowego jak również zmniejsza objętość zatoki w strzyku. Ta kaniula na początku to byył jednak dobry pomysł, pomoże Ci zdoić ćwiartke. ja u siebie stosowałam kaniule i wszystko było ok, Może nie zatkałeś jej po udoju tylko zostawiłeś otwartą w strzyku że dostała zapalenia?

Tak dostala zapalenia poniewaz strzyk zostal otwarty, akurat pech chcial ze mialem ostatnia kaniulke a nie chcialem aby do rana zgubila, mleko jest lepsze po tym antybiotyku lecz nie mogę sie uporac z tym zarastajacym strzykiem.. sa jakies specjalne antybiotyki, czy inne sposoby aby kanal nie zarastał ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość Krowiara
      Przez Gość Krowiara
      13. czerwca się ocieliła i po tygodniu trochę osłabła. Dzień wcześniej zerwała łańcuch (chciała iść chrupać trawę), a później już nawet z obory nie chciała wyjść. Jest słaba i mało je, brak jej apetytu, że tak powiem. Ketoza to nie jest, bo to nie krowa mleczna, a mięsna simentalka. Dużo przeżuwa, je z wyciągniętą głową i trochę chudnie.
      Bardzo mi na niej zależy, ponieważ to moja ulubiona krówka i nigdy się tak nie zachowywała.
      Dodam też, że przed zapłodnieniem była trochę utuczona, bo jej przeznaczeniem była rzeźnia. Los się zmienił i kryliśmy ją pierwszy raz w wieku 2 lat.
    • Przez rolnik50028
      Witam mam dylemat co hodować byki mięsne czy krowy polskie czerwone zachowawcze mam 3h
    • Przez MaciejF
      Witam!
      Mam do Was pytanie - jak poradziliście sobie z błotem przy oborze? Przy samym wejściu zawsze jest meega grzązko. Jak utwardzaliście teren? Wiem że najlepszy jest beton bądź płyty drogowe, ale ja zastanawiam się nad położeniem kraty drogowo parkingowej z plastiku. Można je znaleźć na internecie. Trzeba oczywiście przygotować grunt i dobrze je położyć, potem zasypać gruzem. 
      Czy ktoś z Was zastosował tego typu materiał u siebie? Czy to zdało egzamin i czy było tańsze niż beton?
    • Przez Berciik2015
      Mam do zaoferowania 3 krowy wysoko cielne termin ocielenia  11.04. Krowy są wysoko mleczne 1 sztuka rasy hf ok 97,5% oraz 2 krzyżówki hf75%-sm25%.  Są to odpowiednio 1 pierwiastka,  2 po 2 ocieleniach i 3 po 3 ocieleniach.  Krowy dojone były dojarką[zasuszone 26 luty], dawają średnio  38 litrów dziennie. Są dużego kalibru. 22 marca dostały bolus kekstone. Zacielane były sztunie wysokiej klasy hf. Sztuki są bardzo  spokoje. Waga krów ok 670-750 kg. Cena 5500zl brutto  z możliwością negocjacji. Sprzedaję z powodu  ograniczenia  produkcji 
    • Przez kamil5421
      Sprzedam paszowóz Trioliet 12m3 . Opis w Linku https://www.olx.pl/oferta/paszowoz-trioliet-12m3-2-1200-nie-straumann-pekon-10m3-CID757-IDsQrjj.html
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj