zetor7745

Problem z bydlem (krowy mleczne)

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
MafiaSD    0

Pomóżcie! Dziś pojąc cieliczkę wiaderkiem ze smoczkiem, pod koniec gdy już kończyło się mleko (preparat mlekozastępczy Dolmilk) zaczęła tak dziwnie stękać i pojawiła się piana na pysku. Do końca tego mleka nie wypiła i zaczął jej się trząść pysk a potem reszta ciała. Dodam tyle że potem gdy się załatwiała to ciężko ale wystękała. Czyżby dostała zatwardzenia a może się przejadła?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

Paweł20, masz niezłe krowy, chciałabym mieć tak wydajne sztuki. U mnie narazie max wydajność w szczycie laktacji to tak 28-30l na dobę. W tamtym roku był u nas żywieniowiec i dał kilka dobrych rad przy żywieniu treściwą, chodzi o to by nie przekroczyć jednorazowej dawki w ilości max 3 kg, bo krowa nie jest w stanie żwaczowo wykorzystać większej porcji, nadwyżka może spowodować nadmiar LKT którego krowa nie nadąży przerabiać, dalej należałoby tak mniej więcej przeliczyć ilość tresciwej wg wydajności-na każde 3l wyprodukowanego mleka przypada 1kg mieszanki terściwej z głównym udziałem zboża, bodajze jeczmienia, nie pamietam już. Czyli ilość tresciwej masz dobra, może nawet przy mało, może warto byłoby właśnie skoncentrować tę dawkę jakimś tłuszczem lub białkiem chronionym które zaspokoiłoby wieksze zapotrzebowanie krów poprzez trawienie jelitowe, a nie spowodowałoby zakwaszenia żwacza.

U siebie komponuję mieszanki tresciwe, nie kupuję gotowych dodatków bo przeliczając za drogo mnie to wynosi, i jakoś wychodze na tym do przodu.

 

Z ta wydajnością to rożnie, zależnie od sztuki, ale coraz młodsze coraz lepiej doją. Co do treściwej to krowy nie zjadają jej odrazu, jest ona mieszana z kukurydza takze jej pobieranie rozłozone jest w czasie. Ale faktycznie sporo tego przypada na sztukę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darkdevil    21

witam mam pytanie 2 dni temu zacielał mi krowę wet. i dzisiaj rano jak poszedłem to na ziemi był taki cienki paseczek chyba krwi czy to znaczy że poroniła lekarz mówił ze w środku ma wszystko ok a ona jakoś nie chce załapać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
subiektywny    38

no i jestem po kilku dniach z powrotem, jezeli ktoś śledził moj problem z brakiem apetytu u jałówki po wycieleniu, która dostała masę wlewek i witamin na energię a nadal nie chciała jeść sianokiszonki, siana czy słomy to informuję do czego doszło : po pobraniu przez zootechnika mleka na wykonanie badan wyszło w miare wszystko ok. dała 39 l/dwa udojki, mocznik-140, stosunek tł/bi - 1,11 ale jej apetyt się dużo pogorszył (od środy prawie wogóle nie zajada), wczoraj wezwałem 3 raz do niej wet. no i stwierdził (to co przypuszczałem) lewostronne przemieszczenie trawieńca, w zwiazku z tym, że jest b. wydajna zdecydowałem się operować, w godzinach popołudniowych sie zacznie, jest to pierwszy przypadek u mnie także jezeli ktoś ma jakieś spostrzeżenia to czekam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

witam mam pytanie 2 dni temu zacielał mi krowę wet. i dzisiaj rano jak poszedłem to na ziemi był taki cienki paseczek chyba krwi czy to znaczy że poroniła lekarz mówił ze w środku ma wszystko ok a ona jakoś nie chce załapać

kolego to ze miala krew to znaczy ze polowala i miala owulacje

tego czy sie zacielila czy nie nikt ci nie zagwarantuje jest 50/50 sam mialem takie przypadki zapisywalem ze mialy krew na ogonie po zacieleniu a byly cielne

wiec wszytsko okaze sie za dwadziescia kilka dni

 

no i jestem po kilku dniach z powrotem, jezeli ktoś śledził moj problem z brakiem apetytu u jałówki po wycieleniu, która dostała masę wlewek i witamin na energię a nadal nie chciała jeść sianokiszonki, siana czy słomy to informuję do czego doszło : po pobraniu przez zootechnika mleka na wykonanie badan wyszło w miare wszystko ok. dała 39 l/dwa udojki, mocznik-140, stosunek tł/bi - 1,11 ale jej apetyt się dużo pogorszył (od środy prawie wogóle nie zajada), wczoraj wezwałem 3 raz do niej wet. no i stwierdził (to co przypuszczałem) lewostronne przemieszczenie trawieńca, w zwiazku z tym, że jest b. wydajna zdecydowałem się operować, w godzinach popołudniowych sie zacznie, jest to pierwszy przypadek u mnie także jezeli ktoś ma jakieś spostrzeżenia to czekam

 

jaka metoda bedzie robiony trawieniec inwazyjna czy bezinwazyjna??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

witam mam pytanie 2 dni temu zacielał mi krowę wet. i dzisiaj rano jak poszedłem to na ziemi był taki cienki paseczek chyba krwi czy to znaczy że poroniła lekarz mówił ze w środku ma wszystko ok a ona jakoś nie chce załapać

u mnie też kilka razy był po inseminacji krew i jak w 100% okazywało się krowy były cielne, więc w mojej opserwacji wyniki,że się zacieliła i najlepiej daj znać czy ma ruję czy nie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darkdevil    21

ja będzie miała ruję to dam znać ale z nią ciężko dopatrzyć się ocieliła się w kwietniu dwa razy nie puszczana była potem wet robił Merylem ale nie załapała potem swojego puszczałem tak na koniec września ale i to nie załapała no i teraz 24 wet robił dla zmiany RW może tym razem załapie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymek1288    2

darkdevil jak krowa po 2 dniach może poronić? U każdej krowy po cyklu rujowych występuje krwawienie i to jest naturalne tylko nie zawsze to się zauważy. Wiec nie ma czym się przejmować. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darkdevil    21

właśnie nie wiem czy może czy nie a może się nie przyjmie :) ale lepiej aby zaskoczyła i tak prawie rok przełaziła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

darkdevil jak krowa po 2 dniach może poronić? U każdej krowy po cyklu rujowych występuje krwawienie i to jest naturalne tylko nie zawsze to się zauważy. Wiec nie ma czym się przejmować. :)

nie u kazdej krowy to nie kobiety :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawellesz    0

Witam. mam do Was takie pytanie jaka może być przyczyna że krowa zaczęła chudnąć? paszę treściwą i siano zjada normalnie tak ja wcześniej tylko zrobiła się trochę mniej ruchliwa, mleka też daje tyle co wcześniej. Krowa jest 6 miesięcy po wycieleniu po pierwszym cielaku. Proszę o pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Luke16   
Gość Luke16

Jak kał wygląda?? Jest luźny czy suchy?? Ja tak bez oględzin obstawiam ketoze.... Warto zaopatrzyć by sie w Testokety drogie nie są a zawsze warto mieć dla pewności pod ręką...

 

komodo dobre dobre :D :D I co racja to racja ... Niekiedy krowa potrafi być niemiłosiernie ukrwawiona a niekiedy tego się nie ujrzy dużo ludzi uważa że jak po ins pojawia się krew to taka sztuka nie załapała ale jest to strasznie mylne akurat ... Po prostu jest to objaw zakończenia rui i tyle ... darkdevil co do tej Twojej sztuki mogła się np. nie zacielać/gonić przez cyste czy słabą macice która została osłabiona np. przez jakiś stan zapalny bądź dużą wydajność mleka a co za tym idzie brak energii ... Nie wiem czy u Ciebie w okolicy weci mają USG ... jeżeli takowa sztuka by się nie goniła warto jest sprawdzić po tych 35 dniach co się tam dzieje ....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Luke16   
Gość Luke16

stolarz88 a czemu by nie?? Mieliśmy kiedyś ketoze u krowy która miała być zasuszana... Z reguły ta choroba występuje ok. miesiąc po wycieleniu ... Ale nie musi... Typowa choroba energetyczna... Zmiana paszy czy nawet jakościowo zawierająca substancje ketogenne i mamy ketoze a że jest w 6tym miesiącu po wycieleniu to ma coś do tego?? Choroba mogła zacząć się znacznie wcześniej ale nie dawała jakiś dużych objawów ... O ketozie akurat referat pisałem :D

Na pierwszym miejscu chciałbym się dowiedzieć jaki jest kał .... I fajnie by mieć tego testoketa na jaki kolor się zabarwi

No ale my możemy bez oględzin sobie tak tylko pogdybać ....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

tak jest, sprawdzić czy ketoza, jak nie, to szukać przyczyny gdzieś dalej, ponad połowa chorób i schorzeń u przeżuwaczy przyczynowo jest zwiazana z żywieniem, reszta ze sposobem utrzymania.

Edytowano przez 7891Firefox

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stolarz88    52

tak jest, sprawdzić czy ketoza, jak nie, to szukać przyczyny gdzieś dalej, ponad połowa chorób i schorzeń u przeżuwaczy przyczynowo jest zwiazana z żywieniem, reszta ze sposobem utrzymania.

... I połowa diagnoz w tym temacie to ketoza :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawellesz    0

Jak kał wygląda?? Jest luźny czy suchy?? Ja tak bez oględzin obstawiam ketoze.... Warto zaopatrzyć by sie w Testokety drogie nie są a zawsze warto mieć dla pewności pod ręką...

 

Kał jest lużny i tak jakby lekko zabarwiony na zielono co dziwne bo zielonki przecież nie dostaje. Jutro kupię test i sprawdzę. do jedzenia dostają śrutę z jęczmienia owsa i pszenicy no i siano na przemian z sianokiszonką do woli ale ostatnio same siano no i śrutę.

 

 

 

 

Luke16 - ketoza 6 miesięcy po wycieleniu?
:P
Mniej ruchliwa, może ma problem z racicami?

Problem z racicami to chyba nie bo to nie jest tak że ona utyka czy nie może chodzić tylko jak np chcę ją zgonić na bok to za nim się ruszy to mija sporo czasu a wcześniej odskakiwała od razu. Wygląda to tak jakby w spowolnieniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stolarz88    52

No to jak tak piszesz, że nie chce na bok odchodzić, to tym bardziej trzeba jej racice sprawdzić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

kolego a jakies energetyczne pasze objetosciowe dajesz? wyslodki kiszonka z qq?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawellesz    0

No to jak tak piszesz, że nie chce na bok odchodzić, to tym bardziej trzeba jej racice sprawdzić.

 

to w takim razie też sprawdzę,ale wydaję mi się że jakby miała coś z racicami to utykałaby czy coś a tu nic

 

kolego a jakies energetyczne pasze objetosciowe dajesz? wyslodki kiszonka z qq?

 

kiszonki nie robie bo na kilka krówek które posiadam nie za bardzo się kalkuluje. mleko od krów służy do pojenia cielaków i na własne potrzeby także nie usiłuje wyciągnąć z tych krów po 35 l mleka na dobę tylko ile da tyle jest dobrze więc i nie karmię ich jakoś za specjalnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

 

Kał jest lużny i tak jakby lekko zabarwiony na zielono co dziwne bo zielonki przecież nie dostaje. Jutro kupię test i sprawdzę. do jedzenia dostają śrutę z jęczmienia owsa i pszenicy no i siano na przemian z sianokiszonką do woli ale ostatnio same siano no i śrutę.

 

 

jak taki kał to bardziej to wygląda na kwasice niż ketoze, nie wiem, cieżko jest cokolwiek powiedzieć jak się nie widzi zwierzęcia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Luke16   
Gość Luke16

Miałem to samo napisać prędzej to na kwasice wygląda... Czyli ketoze możemy wykluczyć ... Badanie zawsze zaczyna się od badania temperatury i też chciałbym ją poznać chociaż pewnie będzie ok... ale możemy sobie pogdybać jedynie ... Dajcie wetom też zarobić :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawellesz    0

Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Zaraz jadę kupić test i na ketozę też sprawdzę tak na wszelki wypadek. A przy kwaśnicy co robić? jakie leczenie zastosować?

ja wiem że weterynarz też musi żyć tylko tak na początek próbuję coś zdziałać bez niego(tańszym kosztem) ale jak trzeba to oczywiście wzywam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Luke16   
Gość Luke16

Z reguły ja pomagam to teraz licze na waszą pomoc... Mam pacjentkę która ma opuchnięty staw kolanowy do racicy... Obadałem racicę czy problem się tam nie rozpoczyna ale racica czysta .... Krowa ma problemy ze wstawaniem ... temperatury brak, wiek jej to ok. 10 lat ... Dostała już Shotapen i Cefalosporyne , lek sterydowy przeciwzapalny, no i oczywiście przeciwbólowy... Miała tą nogę smarowaną różnymi maściami nawet i wodą z octem ... Opuchlizna jak była tak była, problemy ze wstawaniem również... Macie jakiś na nią pomysł?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość Krowiara
      Przez Gość Krowiara
      13. czerwca się ocieliła i po tygodniu trochę osłabła. Dzień wcześniej zerwała łańcuch (chciała iść chrupać trawę), a później już nawet z obory nie chciała wyjść. Jest słaba i mało je, brak jej apetytu, że tak powiem. Ketoza to nie jest, bo to nie krowa mleczna, a mięsna simentalka. Dużo przeżuwa, je z wyciągniętą głową i trochę chudnie.
      Bardzo mi na niej zależy, ponieważ to moja ulubiona krówka i nigdy się tak nie zachowywała.
      Dodam też, że przed zapłodnieniem była trochę utuczona, bo jej przeznaczeniem była rzeźnia. Los się zmienił i kryliśmy ją pierwszy raz w wieku 2 lat.
    • Przez rolnik50028
      Witam mam dylemat co hodować byki mięsne czy krowy polskie czerwone zachowawcze mam 3h
    • Przez MaciejF
      Witam!
      Mam do Was pytanie - jak poradziliście sobie z błotem przy oborze? Przy samym wejściu zawsze jest meega grzązko. Jak utwardzaliście teren? Wiem że najlepszy jest beton bądź płyty drogowe, ale ja zastanawiam się nad położeniem kraty drogowo parkingowej z plastiku. Można je znaleźć na internecie. Trzeba oczywiście przygotować grunt i dobrze je położyć, potem zasypać gruzem. 
      Czy ktoś z Was zastosował tego typu materiał u siebie? Czy to zdało egzamin i czy było tańsze niż beton?
    • Przez Berciik2015
      Mam do zaoferowania 3 krowy wysoko cielne termin ocielenia  11.04. Krowy są wysoko mleczne 1 sztuka rasy hf ok 97,5% oraz 2 krzyżówki hf75%-sm25%.  Są to odpowiednio 1 pierwiastka,  2 po 2 ocieleniach i 3 po 3 ocieleniach.  Krowy dojone były dojarką[zasuszone 26 luty], dawają średnio  38 litrów dziennie. Są dużego kalibru. 22 marca dostały bolus kekstone. Zacielane były sztunie wysokiej klasy hf. Sztuki są bardzo  spokoje. Waga krów ok 670-750 kg. Cena 5500zl brutto  z możliwością negocjacji. Sprzedaję z powodu  ograniczenia  produkcji 
    • Przez kamil5421
      Sprzedam paszowóz Trioliet 12m3 . Opis w Linku https://www.olx.pl/oferta/paszowoz-trioliet-12m3-2-1200-nie-straumann-pekon-10m3-CID757-IDsQrjj.html
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj