zetor7745

Problem z bydlem (krowy mleczne)

Polecane posty

emi_osa    0

Jeszcze raz dziękuję koleżance 7891 Firefox.

 

Ja też mam taką staruszkę a nawet i starszą, i też mi żal się z nią rozstać ale w tym roku już wyjeżdża bo latem przejdzie pare kroków na trawe i już musi odpocząć. Boję się że raz nie wytrzyma. No cóż taki nasz zawód :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bercik92    2201

Ja osobiście radziłbym już nie czekać. Jak lekarz mi wspomniał po ostatnim ciężkim porodzie u pierwiastki SM, że po terminie cielak potrafi przybrać do 5 kg na tydzień. U mnie zalecił przy SM, aby nie zwlekać zbyt długo i indukować poród hormonami(wywołać wcześniejszy poród). Najczęściej krowa cieli się 24-26 godz. od podania hormonów. Co do worka pod brzuchem to normalne u ciężarnych. Wielkość takiego worka zależy jak urwie się pępowina przy porodzie. Z resztą była już mowa o tym kilka dni temu.

 

A czy jest jakieś prawdopodobienstwo że krowa albo cielak tego nie przezyje ?

 

Może ktoś z was mi pomoże bo mam mały problem z krową.

Moja krówka jest 7 m-cy cielna i byłoby wszystko ok gdyby nie to że robi się strasznie chuda. Nie widać żadnych oznak choroby, na brak apetytu też nie narzeka :) Nie martwiłabym się gdyby nie fakt że jeszcze nigdy tak nie schudła jak teraz. :(

 

może odrobacz ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Przy nadmiernym rozroście cielęcia szczególnie przy jałówce może być kłopot. krowie nic sie nie dzieje, bo dostaje naturalne hormony, które sama wytwarzałaby zbliżając się do porodu. Może się okazać, że cielak jest za duży, aby wyjść tyłem i pozostaje tylko cesarka. Nawet przy dużym cielaku, który mógłby urodzić się normalnie, a poród będzie się przeciągał, bo zawinęła się noga czy głowa jest gdzieś z tyłu, pochwa zaczyna puchnąć i robi się coraz ciaśniej. Napisz jakiej rasy jest jałówka i czym pokryta i kiedy. Może faktycznie pomyliłeś się w terminie, choć obrzmiałe wymię temu przeczy. Jeśli uważasz, że wymię jest już zbyt twarde, możesz spróbować zdoić siarę jeśli już ma, aby jej ulżyć i nie zepsuć wymienia. Siarę możesz zamrozić i podać cielęciu po urodzeniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

kol. simentaler, powody schudnięcia mogą być różne, nikt Ci tu nie pomoże jeśli nie napiszesz (tak jak kol lamboEVO100 zapytał) czym ją karmisz dokładnie i jaki jest kał.

moze to być tak samo robaczyca jak niedożywienie bądź jakieś schorzenie metaboliczne

 

kol. Thomas 2135 wracając do tego co wczesniej napisałeś to zwracam honor, masz dobrego weterynarza, u mnie też jest jeden dobry który zawsze zabiegany, ale jak trzeba to o 3.00 w nocy też przyjedzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kony111    2

Może ktoś z was mi pomoże bo mam mały problem z krową.

Moja krówka jest 7 m-cy cielna i byłoby wszystko ok gdyby nie to że robi się strasznie chuda. Nie widać żadnych oznak choroby, na brak apetytu też nie narzeka :) Nie martwiłabym się gdyby nie fakt że jeszcze nigdy tak nie schudła jak teraz. :(

Jakie mikroelementy jej suplementujesz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

a byc moze jest ciaża blizniacza bo przy blizniakach krowa zawsze jeszcze szczuplejsza jesli urwała mleko i nie dodoiła do konca laktacji lub slabo to jest duze prawdopodobienstwo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bercik92    2201

Przy nadmiernym rozroście cielęcia szczególnie przy jałówce może być kłopot. krowie nic sie nie dzieje, bo dostaje naturalne hormony, które sama wytwarzałaby zbliżając się do porodu. Może się okazać, że cielak jest za duży, aby wyjść tyłem i pozostaje tylko cesarka. Nawet przy dużym cielaku, który mógłby urodzić się normalnie, a poród będzie się przeciągał, bo zawinęła się noga czy głowa jest gdzieś z tyłu, pochwa zaczyna puchnąć i robi się coraz ciaśniej. Napisz jakiej rasy jest jałówka i czym pokryta i kiedy. Może faktycznie pomyliłeś się w terminie, choć obrzmiałe wymię temu przeczy. Jeśli uważasz, że wymię jest już zbyt twarde, możesz spróbować zdoić siarę jeśli już ma, aby jej ulżyć i nie zepsuć wymienia. Siarę możesz zamrozić i podać cielęciu po urodzeniu.

Może faktycznie pomyliłem sie w terminie jałówka jest czarna a juz nie pamietam jakim bykiem była zacielana i wyglada jak by nie miala siary tylko zwykle mleko....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stolarz88    52

Spuchąć to może motor, albo traktor a nie krowa :P odpuść sobie takie komentarze, ciekawy jestem czy Ty doisz tak swoje jałówki przed wycieleniem które nabierają większe wymie i przechodzą termin? jak ma taki płyn mlekopodobny tzn że jeszcze nie jej czas cielenia, jak ma z każdej ćwiartki taki płyn to jest wszystko dobrze.

Edytowano przez razor275
Cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba5997    11

Witam posiadam problem z krową która poroniła kilka dni temu. Dzisiaj jej spadł róg czego jej może brakować ?Dodam że mleka nie obcięła i jest o średniej wydajności

 

Połączony

Edytowano przez kuba5997

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

generalnie to nie wiem o co chodzi mojemu przedmówcy, bo po pierwsze jeszcze nie spotkałam się z takim zjawiskiem jak "spuchnięcie motoru lub ciągnika" :huh: jakaś abstrakcja normalnie

po drugie mowa tu o wymieniu jałówki, a nie o tym że "krowa spuchnie",

po trzecie jak się już wypowiadasz to poczytaj co kto wcześniej napisał może troche,

 

z reguły to jest tak że niepowinno się doić sztuki przed ocieleniem, wiadomo, ale jeśli już się to zrobi, to trzeba już to czynić rregularnie,

nie powinno się nawet sciągać po trochu z każdej ćwiartki w celu sprawdzenia "czy to już", bo stymulując wymię mućka wytwarza oksytocynę poprzez którą przepuszcza mleko, a nie zdojone moze być przyczyną stanu zapalnego. Generalnie jak się "po razie sciągnie" to nie powinno być nic złego, chyba że naprawdę miękka w zdrojach, ale.. to "ale" zawsze musi być.

 

Bercik 82 napisał że sprawdził, a czy wydoił tego nie wiadomo. wiec trochę nie rozumiem czemu się rzucasz jak pstrąg w potoku...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bercik92    2201

dzisiaj popołudniu jałówka wkońcu się ocieliła wiec skonczyło sie tylko na niewielkim strachu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

O tym zdajaniu wcześniej miałem na myśli tylko ekstermalne przypadki, w których jałówka ma mocno obrzęknięte i czerwone wymię a każdy ucisk przy smarowaniu sprawia ból.Przez ostatnie kilka lat miałem tylko ze 3 takie przypadki i zdarzało się tylko u najwydajniejszych krów. Także @Bercik 92 jak wspomniała @7891Firefox nie powinieneś tak zdajać i zostawiać. Możesz to robić tylko wtedy kiedy wiesz, że jest już siara, bo np kapie lub boisz się o stan wymienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
subiektywny    38

witam, mam od trzech tygodni problem z apetytem u wycielonej jałówki, bardzo mało się pożywiała jeszcze przed wycieleniem wiec zaczełem dawać jej wlewki glikolu, gliceryny i ketomixu, wlewałem je prawie przez trzy tygodnie dzień w dzien na przemian ale specjalnej różnicy nie zauważyłem, wczoraj zaciekawił mnie jej kał-był twardy, strasznie sliski no i twardy-czy moze być już to ketoza mimo że przez tyle czasu pakowałem w nią energię?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

kolego moim zdaniem zakwasiles ja dzwon po weta niech ja sprawdzi co jej jest jak jest zakwaszona to daj siarczan sodu na ruszenie zalegajacej tresci

 

i jakies drozdze mozesz jej podac albo rucha max bo moze ja zatkac

jakie dawki tych srodkow dawales??

Edytowano przez kyllee

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

no z mojej wiedzy jaka posiadam to twardy zbity kał ze sluzem (bo pisze ze sliski )to jak byk jest Ketoza ale tyle wlewow i nadal slabo je a moze ma cos z trawiencem?badal ją wet?Bo kwasica to raczej biegunki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stolarz88    52

Po 3 tygodniach piszesz o niej na forum a do weta nie dzwonisz, już 2 tyg temu powinieneś zadzwonić jak po glikolu nie było poprawy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
subiektywny    38

tak się składa że wet był u niej już dwa razy raz przed wycieleniem drugi po, za kazdym razem z powodu braku apetytu, będac przez te dwa razy nic dziwnego w niej nie stwierdził, trawieniec ok, kazał dawac te wlewki więc dawałem, dał jej jeszcze takie wlewki jak od rumibel i jecuplex ale ..... , tak sie też składa,że weglan wapnia i drożdze z josery także cały czas jej daje, rzepakówki też nie żałuję ale ona no wręcz wogóle nie chce jesć ani siana ani sianokiszonki jedynie co kukurydzą sie pożywia, mleka na oko też ma ok. 25 l/dzień, po jutrze będzie zootechnik i pobierze mleko, może z niego coś więcej się dowiem, no ale jeszcze raz do tej pory takiego kału u niej nie zauważyłem-z komentarzy wynika że to ketoza, z drugiej strony tyle litrów co ona tego wszystkiego wychlała to można powiedzieć jakim cudem ketoza, ktoś pytał ile tego wlewałem, czasami 0,3 l czasami 0,5 l dziennie, już sam nie wiem co mam robić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

jak masz mozliwosc to wezwij jakiegos innego wet zawsze lepiej sprobowac niz patrzec jak krowa znika w oczach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

subiektywny, z mleka napewno się dowiesz co się z nią dzieje.

Możesz zrobić ketotest z moczu, bedziesz miał pewność czy to ketoza.

Dla mnie to wygląda na zespół nadmiernej mobilizacji tłuszczu, czyli zespół stłuszczonej wątroby. świadczy o tym ciągły brak apetytu pomimo intensywnego leczenia. Występuje zarówno przed porodem, powodując zatrucie ciążowe jak i po porodzie w 1-2 tygodniu laktacji. Zespół ten jest ściśle powiązany z ketozą, powstaje wskutek nadmiernej mobilizacji tłuszczu (nadmiar wolnych kw. tł we krwi) którego nadmiar nie jest w stanie przerobić wątroba, powstają wówczas ciała ketonowe, a to co nie przerobi wątroba osadza się wśród jej komórek miąższowych, co skolei powoduje jej niewydolność i uszkodzenie. Dodatkowo spadek apetytu i przebieranie w paszy może doprowadzić do następnego schorzenia którym jest kwasica.

 

Problemem jest jednak fakt, że leczenie tego jest długotrwałe i ciężkie. Pomimo iż w moczu może już nie być ciał ket, to wątroba pozostaje nadal do dalszego leczenia.

 

Objawami są tak jak opisałeś, brak apetytu, dodatkowo mogą to też być osowiałość, zaburzenia koordynacji jak i brak aktywności ruchowej, leżenie, patrzenie w jeden punkt

zwiększone pole opukania wątroby, spadek wydajności i masy ciała.

 

nie wiem czy trafiłam dobrze, bo mało napisałeś o jej żywieniu, ale chciałam pomóc.

Edytowano przez 7891Firefox

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymek1288    2

mam problem z zacieleniem jednej krowy. Dzisiaj wieczorem znowu zauważyłem że ma ruje a problem tkwi w tym że jest nie regularna. po pierwszym zabiegu powtórzyła po jakichs 3 miesiącach a teraz powtarza co 28-30 dni.Dodam ze w poprzednich laktacjach nie było problemu. Śluz przezroczysty ciągnący się. Więc nie wiem czy jutro ją kryć znowu ??? może receplat pomógłby albo płukanta jutro wieczorem .?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

a nie ma u ciebie wet USG zeby ja zbadał ?albo do byka zaprowadz obcego jakiegos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość Krowiara
      Przez Gość Krowiara
      13. czerwca się ocieliła i po tygodniu trochę osłabła. Dzień wcześniej zerwała łańcuch (chciała iść chrupać trawę), a później już nawet z obory nie chciała wyjść. Jest słaba i mało je, brak jej apetytu, że tak powiem. Ketoza to nie jest, bo to nie krowa mleczna, a mięsna simentalka. Dużo przeżuwa, je z wyciągniętą głową i trochę chudnie.
      Bardzo mi na niej zależy, ponieważ to moja ulubiona krówka i nigdy się tak nie zachowywała.
      Dodam też, że przed zapłodnieniem była trochę utuczona, bo jej przeznaczeniem była rzeźnia. Los się zmienił i kryliśmy ją pierwszy raz w wieku 2 lat.
    • Przez rolnik50028
      Witam mam dylemat co hodować byki mięsne czy krowy polskie czerwone zachowawcze mam 3h
    • Przez MaciejF
      Witam!
      Mam do Was pytanie - jak poradziliście sobie z błotem przy oborze? Przy samym wejściu zawsze jest meega grzązko. Jak utwardzaliście teren? Wiem że najlepszy jest beton bądź płyty drogowe, ale ja zastanawiam się nad położeniem kraty drogowo parkingowej z plastiku. Można je znaleźć na internecie. Trzeba oczywiście przygotować grunt i dobrze je położyć, potem zasypać gruzem. 
      Czy ktoś z Was zastosował tego typu materiał u siebie? Czy to zdało egzamin i czy było tańsze niż beton?
    • Przez Berciik2015
      Mam do zaoferowania 3 krowy wysoko cielne termin ocielenia  11.04. Krowy są wysoko mleczne 1 sztuka rasy hf ok 97,5% oraz 2 krzyżówki hf75%-sm25%.  Są to odpowiednio 1 pierwiastka,  2 po 2 ocieleniach i 3 po 3 ocieleniach.  Krowy dojone były dojarką[zasuszone 26 luty], dawają średnio  38 litrów dziennie. Są dużego kalibru. 22 marca dostały bolus kekstone. Zacielane były sztunie wysokiej klasy hf. Sztuki są bardzo  spokoje. Waga krów ok 670-750 kg. Cena 5500zl brutto  z możliwością negocjacji. Sprzedaję z powodu  ograniczenia  produkcji 
    • Przez kamil5421
      Sprzedam paszowóz Trioliet 12m3 . Opis w Linku https://www.olx.pl/oferta/paszowoz-trioliet-12m3-2-1200-nie-straumann-pekon-10m3-CID757-IDsQrjj.html
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj