MichalP

Buraki cukrowe kilka pytań

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Cradle    31

Loskots Święta racja a szczególnie z tymi wiosnami bywa różnie. Dużo zależy też od regionu, wegetacji. Sam Wiesz jak to u nas na wschodzie, np teraz zachód kraju "pływa", a u nas zima na całego z pokrywą śnieżną w granicach 30cm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

przerabiałem już sytuację że nawóz leżał w garażu a wysianie możliwe było dopiero w kwietniu, zaraz gonił siew i później wschody były jakie były i z plonami też różnie było..

Kiedyś sypaliśmy PK wiosną ale po przejściu na nawożenie jesienne raczej do wiosennego nigdy już nie wrócę. Chyba że mix: większość składnika jesienią a wiosną jakaś delikatna dawka startowa


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

.

Edytowano przez przemol87

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dexter00    30

Witam. Z racji że od niedawna rozpocząłem przygodę z rzepakiem a wtym roku buraki wychodzi mi siać na stanowiskach po rzepaku szukam porady jak sie przygotować do takiej uprawy? Macie jakies sposoby na samosiewy? słyszalem coś o jakims robaczku który lubi wystepowac na takim stanowisku. proszę o rady 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3132

Podniesienie lub dodanie do zestawu substancji czynnych w herbicydach lenacylu aby łączna dawka nie przekraczała odpowiednika średniej zalecanej dla Venzaru (lenacyl hamuje buraki w dużych dawkach), lub pyrazonu (czy jak go teraz tam nazywają) czyli substancji czynnej z Pyraminu i tutaj buraki stosunkowo tolerancyjne na ten środek gdy na ulotce Pyraminu powinno pisać aby w przypadku skasowania buraków nie uprawiać kapustnych nawet z rozsady. Pyrazon jako uzupełnienie zestawu - fenmedifam + desmedifam + etofumesat (np Betanal Elite) zwiększa skuteczność na rdesty. Nowsza formulacja Betanalu chyba max ma nieco zmienione proporcje w stosunku do poprzednika (elite) oraz chyba dodany lenacyl i nieco lepiej radzi sobie z rdestami ale pozostawia szarłaty w pewnych latach (o suchej i gorącej wiośnie).

Raz tylko prowadziłem buraki po rzepaku i w tedy przedwschodowo poszedł Buracyl (zamiennik Venzaru) nieco ponad połowę maksymalnej zalecanej dawki a później standardowo dawki dzielone jakiegoś trójskładnikowego Betanalu może nawet i elite. Rzepak się trafiał sporadycznie jesienią a niedopryskane skrawki Buracylem (bo unikałem przesadnie nakładek) masowo wtórnie mimo iż Betanal pierwszy rzut rzepaku spalił (dokładniej prowadzony opryskiwacz i mijaków nie było). Trudno powiedzieć czy buraki odczuły bo nie było do czego porównać. 

Robaczki może ktoś inny lepiej zna bo nie wiem nic na ten temat jak też i nie znam najnowszych oprysków dla buraków pod kątem rzepaku bo tylko z teorii metamitron w mieszankach na rzepak "mierzony" w zaleceniach ale tu też niech kto inny jeśli ma praktykę może co doda.

Dnia 6.02.2018 o 16:31, losktos napisał:

przerabiałem już sytuację że nawóz leżał w garażu a wysianie możliwe było dopiero w kwietniu, zaraz gonił siew i później wschody były jakie były i z plonami też różnie było..

Kiedyś sypaliśmy PK wiosną ale po przejściu na nawożenie jesienne raczej do wiosennego nigdy już nie wrócę. Chyba że mix: większość składnika jesienią a wiosną jakaś delikatna dawka startowa

Wiosenne nawożenie PK OSTATECZNIE gdy orka wiosenna planowana jeszcze można tolerować jako sensowne ale przed orką..

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel177    25
2 godziny temu, dexter00 napisał:

Witam. Z racji że od niedawna rozpocząłem przygodę z rzepakiem a wtym roku buraki wychodzi mi siać na stanowiskach po rzepaku szukam porady jak sie przygotować do takiej uprawy? Macie jakies sposoby na samosiewy? słyszalem coś o jakims robaczku który lubi wystepowac na takim stanowisku. proszę o rady 

Na samosiewy rzepaku są 2 substancję.triflusulfuron metylowy 50% który jest w Safari oraz metamitron Goltix.Pierwszy jest typowo nalistnym środkiem, drugi raczej doglebowym,działa również nalistnie ale efekt jest słaby w porównaniu do safari.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3132

O dzięki bo Safari znam jedynie z nazwy i ulotki ale nie miałem okazji widzieć go "w akcji"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cradle    31

W miarę bezpiecznym rozwiązaniem w stosunku co do przypalenia buraków jest Torero (i jego generyki) oczywiście w pełnej dawce i też sobie dobrze radzi z samosiewami rzepaku (przerabiałem to nie raz)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ENDRIUROL    39

Panowie jakie odmiany w tym sezonie siejecie? jakie polecacie? ja w zeszlym miale na poczatek pazdziernika to wybralem Galanta i Pikadora- okolo 70t/ha 15,5polar.

mysle nad panorama, bts krajan denzel(najwyzszy plon technologiczny cukru)

czy w ksc mozna jakos dowiedziec sie jaka cena za jednostke?( nie liczac tele do inspektora)

Edytowano przez ENDRIUROL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Przynajmniej macie dość duży wybór  wśród ciekawych odmian ,P&L  jak dla mnie nie miał nic ciekawego jeśli chodzi o listę odmian rekomendowanych.  A z miło chęcią zasiał bym 3/4 odmian KHBC. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ENDRIUROL    39

nie dawno bylo zebranie z inspektorem w ksc- efekt- ha nie daja wiecej niz bylo w zeszlym sezonie kasa ta sama tj 115, tony z ha nie zwiekszaja, nie kontraktuja. I tu jest myk- po za kwotowe po 40zl ;-p to nawet na polowe kosztow nie wystarczy. w zeszlym roku zakontraktowalem 65t z ha a byli tacy co 50 hehe dlatego ze odbior byl na koniec pazdziernika, a teraz bedzie na listopad i tez mam 65t a niektorzy 50t- w  tej sytuacji nie jeden z burakow po tym sezonie zrezygnuje z uprawy bo rachunek bedzie prosty 50x 115=5750 i np 20tx40zl=800 suma 6550 a nakaladu hoho, z 5 tysi lekko- gdzie oplacalnosc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ENDRIUROL    39

Kruszwica- my  zostalismy poinforomowani przez inspektora ze jest to, to samo co w zeszlym roku i nic wiecej nie daja. inne lata kontraktowalem 75t 70 w zeszlym najmniej 65- wiec jesli braliby srednia to bym te 70 na pewno dostal

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lajkzxc    65

To za jakiś czas samo ksc w Toruniu bedzie sobie siało buraki jak beda takie próby robienia ludzi w balona. Druga sprawa gdzie sa związki plantatorskie?

Edytowano przez lajkzxc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JozB    181

Związki plantatorskie jezdzą sobie za twoje składki na wycieczki branżowe :D. Mam nadzieję, że rząd wezmie się za ten syf, szczególnie niemiecki. Żeby 17 euro było wyznacznikiem dochodu polskiego chłopa uprawiającego buraki. Toż to lepiej niech urodzi 6 ton jarki i kiper do silosu lub skupu i święty spokój. 1 tys mniej, a nie ma problemu z przechowaniem, kopaniem i stresem przede wszystkim. I piękny trik zastosowali, 2 tura kasy nie przed siewami. Moim zdaniem i tak 30 procent plantatorów odpadnie. Dla mafii  mniej problemu, bo dadzą więcej  ha wielkoobszarowcom. Ale gdzie te piękne frazesy o wspieraniu rodzimych gospodarstw? U nas potężne gospodarstwo 10 tys ha po pgr Głubczyce używał anglik przez 30 lat za parę kwintali/ha. Kontraktacja 1000 ha buraka dla gościa, a chłopków mają daleko w...

Przedstawiciel Kombinatu Rolnego w Kietrzu  zamiast w poprzednim roku próbować negocjować z niemiaszkami, podał im łapę. Jak nie będzie nikt się stawiał ceny na pewno nie skoczą. Pogoda nie odegra większej roli, bo w przypadku lokalnej klęski wolny rynek rękami spekulantów zrobi swoje. A do tej pory jakoś płacili prawie 2 razy więcej i też zarabiali. Teraz z każdej strony kroją. Wapno już 32 zł/t

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

a jakie umowy w tym roku też 17 e

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JozB    181

Niebawem się przedstawiciel suedzucker zjawi, to będzie coś więcej wiadomo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

a jaka cukrownia bo ja strzelin cena nie ciekawa ale jeszcze rok spróbuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xsysiek    4

Byłem na spotkaniu w Suedzucker w Krzyżowej. Według załączonego grafiku powinniśmy już otrzymać cały zadatek tj. 17 €, ale coś tam jeszcze liczą i nie wiadomo kiedy będzie. Zasady na przyszły rok takie same. Następnie przyszedł czas na dyskusję:

- wg. prezesa Suedzucker jak się komuś nie opłaca uprawiać buraków cukrowych to niech ich nie uprawia, są inni na jego miejsce

- obecnie szacowana cena za buraki to 20-21 €/t i 85% za poza kwotowe

- wyliczanie ceny na podstawie polaryzacji 16% (a nie 18% jak przed aneksem)

- według wstępnych deklaracji cukrownie Świdnica i Strzelin będą miały blisko 10% wzrost areału, cukrownia Cerekiew około 2% a wschód Polski 8% spadek.

- cukrownia Strzelin i jeszcze jedna (nazwy nie pamiętam) przejdą modernizację mającą na celu podniesienie wydajności o 20%

WP_20180220_11_35_56_Pro.jpg

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj