MichalP

Buraki cukrowe kilka pytań

Polecane posty

ansu    392

.. tylko jak wszyscy się rzucą to będzie jak z  dopłatą do wysokobiałkowych, a koniec kampanii na wiosnę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

.. tylko jak wszyscy się rzucą to będzie jak z  dopłatą do wysokobiałkowych, a koniec kampanii na wiosnę

polać mu dobrze gada

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamgaleon    7

wszyscy się rzucą tylko ci którzy zaprzestali uprawę buraków kilkanaście lat temu nie wiedzą chyba jakie są teraz koszty aby taki 1ha buraków zasiać, przez cały okres wegetacyjny dbać o nie i chronić no i wszystko zależy od terminu odbioru i jaka jesień będzie podczas zbioru, ja już nie raz mówiłem że przestaję siać ale jakoś ciągnie mnie aby co roku siać na nowo no i ten płodozmian aż chce się kosić zboże które rosło na polu buraczanym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Ja tam lubię uprawiać buraki, stresują mnie trzy rzeczy: 1 ulewa po siewie przed wschodami, 2 dziki, 3 odbiór w zimie -pryzma przy drodze gminnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1215

Bez płodozmianu daleko się nie zajedzie. Z ceną będzie podobnie jak z mlekiem po zniesieniu kwot, spadnie ale też do czasu i się odbije (odbiłaby i w tym roku gdyby nie 500+ :/) .Nowych plantatorów nie znajdzie się tylu bo jednak trzeba mieć pole w miarę blisko cukrowni. Strączek zasiejesz na upartego gdzie chcesz i zgłosisz do dopłaty i przez to cyrk z dopłatą. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
renovoltage    475

Tak wszyscy rzucą się na buraki  :rolleyes:

- jak "ansu"  pisał czasem wschody  potrafią przysporzyć siwych włosów

- do tego przymrozki lub inne czynniki + wczesne odstawy i plonu nie ma

- podchodzenie do uprawy z perspektywy ostatnich tłustych lat jeśli chodzi i plony, trafi się rok kapryśny  i będzie 30 ton jak w zeszłym roku miejscami i zapał mija jak się kosztów nie pokryje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jarecki88    212

Wschody mogą być problemem ale mnie najbardziej stresuje zachwaszczenie. Konkretnie samosiewy rzepaku. Czasami trudno wycelować w idealny moment na oprysk i doopa zbita. Nie mówiąc już o tym, że środek może nie zadziałać nawet po zastosowaniu w odpowiednim momencie (Goltix na T2 nie podolał). Jak T1 się nie powiedzie to zostaje motykol. To może ostudzić zapał napaleńców choć trochę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

burak to jak dziecko naj gorszy okres od zasiewu do zakrycia miedzy rzędzi coś nie w terminie i jazda motyka

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

Wschody mogą być problemem ale mnie najbardziej stresuje zachwaszczenie. Konkretnie samosiewy rzepaku. Czasami trudno wycelować w idealny moment na oprysk i doopa zbita. Nie mówiąc już o tym, że środek może nie zadziałać nawet po zastosowaniu w odpowiednim momencie (Goltix na T2 nie podolał). Jak T1 się nie powiedzie to zostaje motykol. To może ostudzić zapał napaleńców choć trochę.

 

Z rzepakiem to nie ma żadnegoproblemu, na to jest safari. Goltixu wcale nie używam, za drogi interes.

Dwa lata temu pryskałem rzepak jak miał 8 liści, burak zakrył miedzyrzędzia, więc bardzo późno pryskałem. Podałem safari w pełnej dawce, 0,03 i kemifarm 1,5 lub 2 litry, pełna dawka, plus adiuwant.  Rzepak poszedł spać.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chuck00    207

 Z ceną będzie podobnie jak z mlekiem po zniesieniu kwot, spadnie ale też do czasu i się odbije

 

 

Właśnie nie chcą aby stało się tak jak z mlekiem, dlatego w miarę kontrolują kontraktacje. Nie ma siania hektarów ile się podoba. Przynajmniej u mnie tak jest. Poza tym zrobili 3 klasy buraków i interes kiepsko wyszedł. Mimo zadowalającego plonu jak na tegoroczną suszę (60t/ha) cena i klasy zrobiły swoje :blink:


Pieniądz podzielił nas, a i tak wszystko zabierze czas...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jarecki88    212

Z rzepakiem to nie ma żadnegoproblemu, na to jest safari. Goltixu wcale nie używam, za drogi interes.

 

 

W jakich dawkach lecisz? Z czym je dajesz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

1 dawka Kemiron 0,8  i kemifarm 0,15 wenzar 0,2

druga kemiron 1 i kamifarm 0,2 safari 0,015 wenzar 0,2

weznar dla wtórnego zachwaszczenia, nie przekraczać 0,6 w sezonie.

trzecia  tak samo o ile zachodzi konieczność, bo raz  nie robiłem 3 dawki, ale rzepak mi mocno wyskoczył więc pojechałem 0,03 safari, pełna dawka i kemioron 1 litr.

Do tego dobry adiuwant i 300 litrów wody. Z wodą nie wiem czy to dobry pomysł ale mi się sprawdza i tak stosuję.

W tamtym roku jedna działka pszła na 2 opryski druga na 3 ale szłu nie było na żadnej, tylko komosa wyszła.Tam gdzie 3 opryski poszło trochę mniej.

Edytowano przez tomek73

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Wody im mniej to lepiej szczególnie przy obniżonych dawkach. 150-200l kilka lat stosuję jest dobrze i mniej jeżdżę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    824

Kolego jakbyś dał dwa razy kemironu 0,8 i 1l to podejrzewam, że już nawet po pierwszym zabiegu nie masz co jechać na pole..
Pomyliłeś kemiron z kemifamem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

Może i pomyliłem, właśnie nie byłem pewny,  a nie chciało mi się szukać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jarecki88    212

Dzięki. 

 

Robiłem podobnie, tylko na T2 dałem Goltix a nie Safari i musiałem przez to szybciej lecieć z T3, żeby dobić rzepak, którego nie zniszczył Goltix. Jak po 7 dniach dałem 0,03 Safari to buraki stanęły do pionu i stały tak z tydzień.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
androproteam    23

Panowie doradzcie mi czy dobrym rozwiazeniem bedzie podanie na wiosne  pełnej dawki azotu czyli 140-150N  po orce i zrobienienie agregatem. Bo potas i fosfor dawałem na jesieni przed orka, chce wiedziec czy ktos robił tak i czy sa jakies straty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Ja daję 0,5t/ha saletrzaku 27 przedsiewnie i nie daje pogłównie i jest ok. PK lato na ścieranie. Straty są jak popłynie z deszczem do morza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

N pod siew nie jest dobry.moze spowodować spalenie korzeni przy wschodach i bardzo marne wschody. Po drugie jak burak będzie  potrzebował N to już go nie będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
androproteam    23

Ja daję 0,5t/ha saletrzaku 27 przedsiewnie i nie daje pogłównie i jest ok. PK lato na ścieranie. Straty są jak popłynie z deszczem do morza.

jakie nazowy dajesz P i K i ilosc? A saletrzak dajesz pod agregat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Polifoska 6 bo najłatwiej czasem jakiś ze wschodu 20/30. 0,5t/ha przy wysokiej do bardzo wysokiej zawartości PK w glebie. Saletrzak pod agregat czasem jak da się wcześniej to saletrzak brona i po tygodniu lub więcej agregat i siew. W czasie rozpuszczania granuli nawozu zachodzą woku niekorzystne zmiany. Moczniku dużo amoniaku saletra zasolenie itd Niby saletrzak ma być bezpieczniejszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Forsze    15

Panowie jakieś rady co do odmian, bo po ostatnim moim poście mało było odpowiedzi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Trzy lata temu miałem Nancy - plon średnio 85t/ha

Dwa lata temu miałem Gellert Strube - plon średnio 83t/ha

W tym roku mialem Tipi i Iglo Z SVDH - plon średnio 76t/ha

W przyszłym roku sieję ok 35ha więc pokombinuje z odmianami, sam jeszcze nie wiem co siać.

Dlatego przyłączam się do pytania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj