MichalP

Buraki cukrowe kilka pytań

Polecane posty

kabus55    55

W takim razie pogratulować, ale jeszcze na poprzedniej stronie pisałeś o 500 kg saletrzaku na ha, a teraz o 50 kg. To jak to w rzeczywistości jest?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamgaleon    7

witajcie a ja zapytam się o to czy ubezpieczacie swoje buraki bo ja co roku i w tym oprócz tego że plon wyszedł 83t/ha to jeszcze kasa wpadła niezła za gradobicie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Niema potrzeby, wystarczy gruber. Pszenica na jesieni pryskana, a herbicydy bez przeciwwskazań, następstw w buraku. Zachwaszczenie mniejsze, ale niezbędny pierwszy zabieg glifosatem za duże fazy chwastów po zimie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

Ja od 5 lat nie orzę pługiem pop buraka, tylko gruber.I pryskam po 6 gram glinu na pszenicę co roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

6 gram niczego nie załatwi, a jest ryzyko, są inne bezpieczniejsze sposoby. Glean stosuję tylko tam gdzie będzie zboże
Gruber myślę że nie głębiej jak 20cm. 7 łap 3m ciągnikiem 5t 130kM głębiej raczej nie pociągnie. Poplony i dżdżownice resztę załatwią.
W tym roku spróbuję bez uprawy przedsiewnej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Jesienią dodaje Granstar na 3 liście. Znajomy daje 7g Glean i twierdzi, że nie szkodzi, ale ja już kiedyś przedobrzyłem i........ nie ryzykuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik9518    0

koledzy jakimi siewnikami siejecie buraki? Posiadacie tylko takie do siania buraków czy również po zmianie tarcz/redlic do fasoli kukurydzy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Dziś zabrane KSC Nakło - plon ok. 85 ton/ha netto 2. Ponad miesiąc na pryzmie, zanieczyszczenie ponad 14%, polaryzacja ok 15%. Gdyby nie lokalne gradobicie na początku maja byłoby znacznie lepiej.  Jutro podobno koniec odbioru buraków. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dexter00    30

koledzy jakimi siewnikami siejecie buraki? Posiadacie tylko takie do siania buraków czy również po zmianie tarcz/redlic do fasoli kukurydzy?

Ja sieje Monosemem PNU którym sieje również fasolę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1215

Ja mam stary punktowy rau kombi system. Kupiony za nie wiele, rozebrany na czesci pierwsze i poskladany. Buraki sieje dobrze ale nie radzi sobie gdy jest duzo slomy. Chcialbym teraz soje siac co 45cm ale tym sie nie da. Warto dolozyc przy zakupie i kupic taki gdzie wymienisz tarcze i siejesz co Ci pasuje. Chyba ze siejesz wylacznie burak to wtedy mija sie to z celem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik9518    0

No wlasnie ja sie rozgladam za takim ktorym zasieje buraki i przynajmniej fasole cos w miare niedrogiego ale sprawnego nadajacego sie do siania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Też sieję gamą przerobiony wysiew na 20cm. Panowie jak to się mają Polskie odmiany buraka vs zagranica?? bo słyszę głosy , że Polski nawet lepiej wychodzą. ma ktoś jakieś porównania!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    824

Wszystko pewnie w ostatecznym rozrachunku i tak zależy od pogody no i od pola. Ja miałem kawałek z kwsa oraz maribo bodajże z wsiewkami z pozostałymi po poprzednich latach odmianami, kopane na koniec września, suchy rok był do tej pory i netto 2 57t przy polaryzacji 19,5.. Jakichś ogromnych odchyleń po dostawach nie widziałem, mimo że teraz ludzie chwalą się plonami rzędu prawie 100t/ha to ze swojego dorobku jestem zadowolony, bo nie wiem czy każdemu można tak wierzyć, jednemu co przedemna zabierali miał ilościowo lepiej chyba 60-65 /ha przy 18% a drugi po mnie to miał już 60t przy 20%... Ja będę się trzymał tego co ostatnio, tyleże rsm przedsiewnie zamiast saletrzaka, ale ogólnie jakieś 120-140n w czystym skladniku, może za dużo bo w większości mam stanowisko po rzepaku ale trzeba chyba liczyć na troszkę większe plony bo będzie można dokontraktowac troszkę tego buraka, no i wody już w ziemi jest zdecydowanie więcej jak rok temu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

Też sieję gamą przerobiony wysiew na 20cm. Panowie jak to się mają Polskie odmiany buraka vs zagranica?? bo słyszę głosy , że Polski nawet lepiej wychodzą. ma ktoś jakieś porównania!

Mam porównanie następujące zagranica vs. Polska. Plon jest przynajmniej moim zdaniem dużo lepszy z zagranicznych porównując rolników siejących polskie a z podobną agrotechniką. Kwestia druga trafiają się pośpiechy o wiele częściej niż w zachodnich.

I teraz coś o czym przekonałem się na swoim polu. W tym roku zanosiło się, ze braknie nasion, więc skoczyłem do wujka i wziąłem trochę polskiej odmiany od niego i dosypałem do swojej Alegry. Poźniej jak już zaczęły się wschody, chodząc po polu zauważyłem że od strony budynków nie wschodzi równo. Zacząłem, więc odgrzebywać ziemię i każde nasiono, które nie wzeszło było różowe. Dodam, że Syngenta ma niebieskie więc wiadomo o co chodzi chyba;)  Nie było tak, że nie wzeszło nic ale wschody były nierówne, gorsze. Później jakoś się to wyrównało, ale trochę zastanawiające jest, że nie było ani jednego nasiona z Syngenty, które nie wzeszło. Tak jak co do odmian zbóż, wręcz preferuje odmiany polskie, tak w przypadku buraka-nie ma opcji. Ten rok i te nierówne wschody, całkowicie rozwiały moje wątpliwości.

A co do siewników, to ja mam siane Kongskilde Variosem i jest bajka w porównaniu do Gammy;) Rozstaw 17,9 cm, niby teraz sieje się nawet coraz gęściej, ale mi się wydaje że rozstaw 20 cm przy dzisiejszych niedoborach wody jest lepszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Może nierówne wschody wynikały z faktu, że nasiona były stare a nie polskie? Pamiętam z własnych doświadczeń jak kiedyś byłem zmuszony wsiać dwuletnie nasiona, które na dodatek były w nie zabezpieczonym pudełku. Wschody z nich były bardzo nierówne ale.... kiełki miałem na wierzchu już 9 dnia! podczas gdy te świeże wschodziły 13-15 dnia. Co do odmian polskie czy nie to w mojej okolicy kiedyś siali w większości polskie z uwagi na cenę nasion, Obecnie ceny są już wyrównane. Ja sieję głównie odmiany  ze Strube czy SVDH czasem sygenty. znajomi dalej dużo z KHBC. Nie zauważyłem żeby plony specjalnie zależały od odmiany ani u siebie ani u znajomych. Najważniejsze to nawożenie (zwłaszcza w K) odchwaszczenie, choroby, szkodniki i... woda. Ja jak już kiedyś pisałem na forum znacznie zwiększyłem plony buraków dzięki kilku zmianom. Siewowi całego PK jesienią pod orkę, zwiększeniu gęstości siewu na 16 cm i zaopatrzeniu buraka bor, mangan i sód. Wszystko to dochodziłem latami własnych doświadczeń. Do wielu rzeczy długo się przekonać nie mogłem ale teraz efekty są. Gleby mam przeciętne 3b/4a  i z takich średni wieloletni plon na poziomie 70 ton uważam za bardzo dobry tym bardziej że od 8 lat jadę całkowicie bez obornika. Ten rok z uwagi na dość dobre warunki zakończony jak pisałem plonem 90,5t/ha z cukrem 17.6 Przede mną jeszcze próby z uprawą bezorkową i zmniejszaniem dawki azotu. To plany na kolejne lata. 


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

Tak myślałem, że pierwszy komentarz będzie że były stare jak dodałem post:) Nie kolego, były nówki sztuki z KHBC.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj