MichalP

Buraki cukrowe kilka pytań

Polecane posty

losktos    356

to zależy ilu będzie chętnych "starych" plantatorów


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

czy nowy plantator ma szanse zakontraktować buraki na wiosnę ?

 

Zależy od tego czy doradcy surowcowi mają jeszcze wolne kwoty. Na pewno w przypadku P&L Glinojeck temat jest definitywnie zamknięty. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

KSC chyba woli "starych" plantatorów by zwiększali areał. Kiedyś przez rok mógł siać każdy i wyszło różnie.........

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Tak jak ansu pisze KSC woli starych. rozmawiałem z inspektorem o następnym roku i zwiększyć zasiew nie ma problemu ale o nowych nic nie chciał mówić bo sami nie wiedzą dokładnie, ale dał do zrozumienia ,że raczej wszyscy coś tam zwiększą i więcej im nie będzie trzeba.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Mam do Was pytanie. Otóż u mnie buraki jeszcze na pryzmie. Odbiór ma być koło piątku-niedzieli. Pryzma nie przykryta włókniną  bo nie było polecenia z "góry" a zaczyna już porządnie zamarzać. Myślę co zrobić żeby ładowarka się dobrze zagłębiła i dokładnie zebrała buraki. Wczoraj juz w nocy objechałem dookoła pryzmę glebogryzarką i pokruszyłem zamarzniętą warstwę. Czy sądzicie że codzienny taki zabieg aż do odbioru pomoże w sprawnym i dokładnym odbiorze? Jeszcze nie miałem okazji w takich warunkach oddawać buraków. a dziś w nocy było -9 i dzień podają na minusie. Jeśli padną rady o obkładaniu słomą to niestety odpada bo takiej nie posiadam. Brak hodowli. 


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
androproteam    23

Tak jak ansu pisze KSC woli starych. rozmawiałem z inspektorem o następnym roku i zwiększyć zasiew nie ma problemu ale o nowych nic nie chciał mówić bo sami nie wiedzą dokładnie, ale dał do zrozumienia ,że raczej wszyscy coś tam zwiększą i więcej im nie będzie trzeba.

 

a inspektor nic nie mowił jak tonarz z hektara bedzie ustalany?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Powiedziałem, że chcę 450t to on że to będzie tyle i tyle ha

 

Kilka razy miałem odbiór w grudniu nigdy nie przykrywałem sąsiad kiedyś przykrył śnieg topniał i zamarzał w postaci lodu na włókninie i koparką ją ściągał to co zostało czyszczarkę zapchało

Najlepiej pryzmę zrobić na styk 8,5m jak roztopy to nie zakleja się błotem jak zamarznie to obok . Nigdy nie odorywać przy samym kopcu

 

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Prawdę mówiąc od wielu lat to mnie nie interesuje, na pewno hektar więcej niż zasieję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel177    25

W tym roku średnia 38 ton/h przy zerowym nakładzie.No może minimalnym.Ale finansowo wyszło lepiej niż przy 65 tonach 2 lata temu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

To na chwasty nie pryskałeś ??? nasion nie kupiłeś? nie uprawiałeś siałeś ? a co z kopaniem same się wykopały ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

W buraku same nasiona i kopanie to już duży nakład a co mówić o reszcie.. Ale chętnie zobaczyłbym kalkulacje gdzie wychodzi lepiej jak przy 65 tonach 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel177    25

1600 nawozy i prawie 900 opryski.Tyle zaoszczędziłem w porównaniu do dwóch lat wstecz na 1ha.rzem 2500.65-38=27.27 ton buraków nadplanowych po 80 zł daje 2160.Nasiona i kopanie bez zmian.Czysta matematyka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

U mnie wczoraj wreszcie buraki zabrane. Plon 90,5 t/ha( rekord, jak dotąd mój najwyższy to 74) cukier 17.6 zanieczyszczenia 8.7. Po przeliczeniu cukru na 16% wychodzi 48 % nadwyżki. Masakra.

Co do dyskusji powyżej to wg moich wyliczeń ok 40-45 t to pokrycie nakładów na uprawę. Co powyżej to zysk. Przynajmniej u mnie tak wychodzi. 


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Dla mnie co powyżej 50t 16% to czysty zysk Przy umowie około 400t +/- kilka kilkanaście ton rośnie . W tym roku zsiałem 5ha, bałem się, że zabraknie kilkanaście ton, ale chyba nie
Alio bałeś się, że nie przykryte przemarzną i co? U mnie niestety po świętach odbiór , oby nie zasypało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Dla mnie co powyżej 50t 16% to czysty zysk Przy umowie około 400t +/- kilka kilkanaście ton rośnie . W tym roku zsiałem 5ha, bałem się, że zabraknie kilkanaście ton, ale chyba nie

Alio bałeś się, że nie przykryte przemarzną i co? U mnie niestety po świętach odbiór , oby nie zasypało.

No bałem się. Kiedyś miałem późny odbiór ale pamiętam, że miesiąc leżały pod włókniną. Tym razem nie kazali przykrywać. Odkąd wzięły przymrozki codziennie pryzmę objechałem raz w koło glebogryzarką i powiem, że chyba to był dobry pomysł. Ładowarka bez problemu się zagłębiała i zebrała 100% buraków. Nie szła ziemia. Ogólnie ok. Dużo szczęścia że były temp ujemnie bo buraki zewnętrzne były zmarznięte gdzieś na 4-6 cm. Jak się rozkroiło to było wyraźnie widać. Gdyby to dobrze rozmarzło byłby duży problem z jakością. Pewno by się z buraków błotko zrobiło. A tak wszystko poszło ok i jeszcze ten wynik. Z 6.9 ha 625 ton na czysto. 


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel177    25

U mnie wczoraj wreszcie buraki zabrane. Plon 90,5 t/ha( rekord, jak dotąd mój najwyższy to 74) cukier 17.6 zanieczyszczenia 8.7. Po przeliczeniu cukru na 16% wychodzi 48 % nadwyżki. Masakra.

Co do dyskusji powyżej to wg moich wyliczeń ok 40-45 t to pokrycie nakładów na uprawę. Co powyżej to zysk. Przynajmniej u mnie tak wychodzi. 

No właśnie.W tym roku z różnych powodów ,może zniechęcenie ,może brak czasu może słaba cena za ponadkwotowe ,może susza -zmusiły mnie do eksperymentu.Wiem,że można byłoby więcej wyciągnąć ale po co.Bez nawozów i przy minimalnych kosztach oprysków udało się kontrakt wypełnić.Za chwilę będzie nowy rok i nowa kampania.A co przyniesie? Pożyjemy zobaczymy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
e2visionamd    18

po odstawie w listopadze i dziś plon na brudno 99,6 na czysto 91,2  za to polaryzacja 16,7 co ciekawe druga partia obierana ponad 3 tygodnie póżniej ( kopane razem ) i straciły ~ 0,55 % polaryzacji.. dlaczego słaba polaryzacja ? za mało azotu ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Raczej jak niska polaryzacja to za dużo azotu albo za późno podany. Nowe "szkoły" mówią już o ograniczaniu dawki azotu do 100-120 kg N/ha. Ja jak na razie chyba nie odważę się na taki eksperyment, chyba że na niewielkim kawałku. 


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Od lat stosuje wiosną 0,5t saletrzaku 27% (135N/ha) przedsiewnie. To w zupełności wystarcza by uzyskać dobry plon. W czasie zbioru widać ziemie między rzędami liście są lekko pożółkłe i nie odrastają po deszczu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj