MichalP

Buraki cukrowe kilka pytań

Polecane posty

Zenonim    223

Dzięki. jeszcze jedno poprawkę będę robić podobnie tylko 0,3 l kemironu. safari do tego nie będę dawać bo będzie za bogato! więc po ilu dniach prysnąć samym safari 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
e2visionamd    18
Napisano (edytowany)

na tą susze to chyba najskuteczniej zadziała na przytulie w fazie liścieni chyba tylko safari ? czy kosynier powinien dać rade?

Edytowano przez e2visionamd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    833

kurdę widzę, że macie bardzo czyste pola na buraki, ja posiałem na początku kwietnia a już 3 razy pryskałem i teraz w poniedziałek pewnie pójdzie 4-y raz....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamgaleon    7

kolego to czym ty te buraki pryskasz samą wodą? ja siałem buraki 2 kwietnia i dziś pryskałem buraki 2 raz  buraki mają 4 liście i nie są zachwaszczone, mam w planach pod koniec tygodnia jechać z azotem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392
Napisano (edytowany)

Z moich obserwacji przez ostatnie kilkanaście lat wynika, że najwalniejszy jest zabieg glifosatem przed lub po siewie i w odpowiednim czasie pierwszy zabieg selektywny z preparatem działającym przez glebę, nie za późno w zależności od zachwaszczenia. Jak to zrobię dobrze to wyjdzie tanio, czysto i łatwo i następnymi zabiegami łatwo kierować. Na wtórne lenacyl 200g/ha 

Jeśli chodzi o nawożenie PK na jesieni. Cały azot wiosną przedsiewnie. W fazie liścieni korzeń buraka sięga głębokości 20 cm, w fazie pierwszej pary liści 30 cm, w fazie dwóch pary liści do 40 cm, a ostatecznie pojedyncze korzenie nawet na głębokość przekraczającą 2 m.

Więc gdzie powinien być ten nawóz?? Na powierzchni czy głębiej?

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommmek    162

Dobrym pomysłem jest tez uprawa 3-5 dni przed siewem a później glifosat 5 dni po siewie zalatwil by dużo pierwszych chwastow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Tak, tylko jak już uprawione to szkoda nie zasiać, wytrzymać jeden dzień trudno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    833
Napisano (edytowany)

nie no bez jaj,, pryskam cały czas kemifam 1l+kermiron 0,2l, na 1 + goltix 1l, na 2 +safari 15g, na 3 +safari 25g, i teraz pójdzie safari pełna dawka, mam trochę buraka po rzepaku,a po za tym cały czas po tych deszczykach coś nowego wychodzi, dzisiaj byłem to to co miało być spalone to jest spalone, jest trochę nowych rzepaków w fazie liścieni oraz szarłata i rdestów też w liścieniach. Myślę, jechać wtorek - środa, nie wiem czy dłużej zwlekać.. 

 

a tego co widzę, to jeśli burak odczuł opryski to dosyć minimalnie, bo wypuszcza drugą parę liści pomalu. 

Ale mam pytanie, zauważyłem że w niektórych roślinkach starsze liście mają taką obwódkę, 1mm krawędz liścia jest jakby bordowawy, nie wiem jak to nazwać, część nadziemną do liści, też zauważyłem że nie są zielone (czy to może przez odmianę?), czy to mogą być np braki/trudności w pobieraniu fosforu przez np ostatnie chłodniejsze dni, czy może jednak herbicydy bardziej wpłynęły na buraka niż mi się wydaje?

Edytowano przez skywalker89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

ja bym obstawiał na wpływ temperatury


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190

Panowie co dodać do Belvedere Forte na pierwszy zabieg i później na drugi? Przed siewem poszedł Glifosat, buraki siane 15.04 jest już 90% wschodów, dodam że to burak pastewny. 


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Camry    56

Co to może być? burakom idzie druga para liści właściwych ,na jednej działce górzystej ziemia glinka ,jak zawsze później wschodzą na glinach czekałem na wschody ,wcześniej patrzyłem to nasiona pokiełkowały ale do tej pory buraki nie wzeszły, dziś patrzę a tam kiełki mają po dwa cm i zrobiły się czarne, natomiast gdzie ziemia przechodzi w czarną jest wszystko  w porządku  ,buraków na tej działce nie było ze dwadzieścia lat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rumcajss    97
Napisano (edytowany)

Siew 19 04

Glifosat 12.04 i 23.04

Torrero 2l/ha 04.05

Mam w planie następnie wykonać dwa zabiegi Belvedere 1,3l/ha +Goltix 1l/ha

Moje pytanie jest takie czy 1,3l/ha Belvedere to nie za dużo?

 

 

 

Pomyliło mi się z tymi dawkami.Goltix będzie 1,3l/ha a Belvedere 1l/ha

Czy ktoś stosował takie dawki?W programie ochrony buraków tak pisze ale w praktyce wychodzi różnie i nie chce przypalić buraków.

Edytowano przez Rumcajss

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Belvedere  podziel na trzy zabiegi w krótkich odstępach 1,3l/ha na raz przy niesprzyjających warunkach może przyjarać

A dlaczego tyle tego wszystkiego lejesz może i chwasty zniszczy ale i burakom zaszkodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Murphys    152

Ja dopiero lece 2 raz, buraki czyste :P dam sam Betanal w ilosc 1.25l/ha
1 szy zabieg:
Betanal maxx pro 1l/ha + goltix 1l/ha

buraki po kukurydzy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mint    19

Czy mogę w ostatnim zabiegu zmieszać Belvedere forte 0,4l z Betanalem maxx pro 0,8l plus np. venzar? Zostało mi trochę Belvedere i chciałbym je wykorzystać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maskin    7

Z moich obserwacji przez ostatnie kilkanaście lat wynika, że najwalniejszy jest zabieg glifosatem przed lub po siewie i w odpowiednim czasie pierwszy zabieg selektywny z preparatem działającym przez glebę, nie za późno w zależności od zachwaszczenia. Jak to zrobię dobrze to wyjdzie tanio, czysto i łatwo i następnymi zabiegami łatwo kierować. Na wtórne lenacyl 200g/ha 

Jeśli chodzi o nawożenie PK na jesieni. Cały azot wiosną przedsiewnie. W fazie liścieni korzeń buraka sięga głębokości 20 cm, w fazie pierwszej pary liści 30 cm, w fazie dwóch pary liści do 40 cm, a ostatecznie pojedyncze korzenie nawet na głębokość przekraczającą 2 m.

Więc gdzie powinien być ten nawóz?? Na powierzchni czy głębiej?

Widze ze myslimy podobnie, tyle ze goltixu z glifosatem nie mozna mieszac. U mnie PK tez na jesieni. Azot posiewnie RSMS w sumie z pk to 122N, burak pryskany w/g liz tylko bez safari koszt 3 zabiegów 450 zł. ostatni zabieg poszedł 7 maja, zostały jeszcze jednoliscienne i bor +mikro.  burak w fazie 6 lisci, siany 31 marzec. I teraz trapi mnie posiewna dawka saletry dawac czy nie, w planach było 1q saletry. w ubieglym roku nie dawalem posiewnie i jakas srednia była pomimo suszy nie inaczej jak u innych tyle ze obsada byla mniejsza, a w tym roku ok 105000 szt. odkopywałem buraka jak archeolog w fazie 4 lisci i nie znalazłem dłuzszych włosników jak 10 cm. skoro liczy sie azot z pk jesiennego to pewnie cały azot najlepiej zapodac po zniwach na słome np 350 rsm i z głowy

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dexter00    30

buraki siane 07.04, rządki niby znać ale nie wszystkie buraki na wierzchu . poszły już 2 zabiegi na chwasty. jakieś marne te buraki w tym roku może poradzicie czym ich wzmocnić i przyspieszyć rozwój.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Glifosat przed lub po siewie, a później Goltix jak ledwo coś się pojawi.

Chociaż kusi mnie by wymieszać glifosat i coś z np: metamitron, etofumesat, lenacyl, chlorydazon i dać po siewie przed wschodami buraków.

Prawdę mówiąc nie sprawdzałem długości korzeni, wyczytałem w jakichś badaniach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Murphys    152

Panowie wczoraj pryszczylem drugi raz na chwasta?

Czy moge dzisiaj posiac saletre? Nie odbije chwast? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba24051    470

Panowie 2 razy pryskalem już betanal maxpro + goltix raz 1,2 a drugi raz 1,1L , dziś rano opryskalem safari ponieważ rzepak wali się niemiłosiernie... wyczerpalem już dawkę metamitronu więc goltixem już nie mogę pryskac... mam jeszcze venzar w domu czy myślicie żeby opryskac venzarem ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

goltix 1 + venzar 0,2 + safari 0,020+ trend po zachodzie słońca 150-180 l/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba24051    470

ansu i czy taka mieszanka nie zazkodzi burakom? czy skutecznie zwalcza mi rzepak ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Ale wody to 300 litrów, ja w poniedziałem dawąłem 360 litrów wody.i Prewentor.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392
Napisano (edytowany)

Najbardziej szkodzi burakom etofumesat w mieszankach z desmedifamem

Zaszkodzić nie zaszkodzi ( wieczorem po zachodzie słońca 12-20C)  czy rzepak padnie to zależy od jego wielkości

 

Odnośnie mieszania można złamać prawo np

https://mojepanstwo.pl/dane/patenty/231564,zastosowanie-kompozycji-herbicydow-zawierajacej-glifosat-desmedifam-fenmedifam-zwalczania

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj