MichalP

Buraki cukrowe kilka pytań

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Alio    116

To coś chyba z terminem oprysków było nie tak, bo betanale i betup mają komosę we wrażliwych a goltix (metamitron) w średnio wrażliwych. CO do przytulii to róznie może być bo to trudny przeciwnik. 

U mnie od kilku lat sprawdza się inna kombinacja. Pierwszy zabieg idzie pełna dawka metamitronu (goltix czy torrero) z dodatkiem właśnie beetupu na komosę.

Wschodzące buraki moim zdaniem lepiej tolerują metamitron od mieszanki substancji z belanali.

Drugi i trzeci zabieg to już betanal maxpro z (niestety drogim) safari z uwagi na udział w płodozmianie rzepaku.

Koszty może i wysokie ale pole czyste do samych zbiorów a i buraki pięknie idą po tej kombinacji. 


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

do ostatniego zabiegu zawsze warto dodać lenacylu ciut więcej niż ma betanal maxx pro bardzo dobrze działa na zachwaszczenie wtórne


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr89    49

Ja stosuje pyramin po siewie następnie betanal+goltix i zawsze mam problem z rzepakiem i przytulą ( ale start buraków jest znakomity) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

jak masz duży problem z samosiewami rzepaku pomyśl nad safari


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

A ja żadnych batanali.

Mieszam kemiron z kemifarmem na drugi i trzeci raz   dodaję 50% dawki zalecanej safari, i Wenzar plus adiuwant i baraki czyściutkie. Do tego 300 litrów wody.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

a czymże jest ten kemiron i kemifam etofumesat ,fendemifam,desdemifam

betanal maxx proetofumesat ,fendemifam,desdemifam,lenacyl

stosujesz tomku to samo


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Betanal od zawsze był to produkt dla leniwych lub mało wprawionych w tematykę ochrony herbicydowej. Wszystko podane na tacy w odpowiednich proporcjach ale przepłacić trzeba i tyle. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

a czymże jest ten kemiron i kemifam etofumesat ,fendemifam,desdemifam

betanal maxx proetofumesat ,fendemifam,desdemifam,lenacyl

stosujesz tomku to samo

Tylko w betanalu mniejsza ilość substancji aktywnej + lepsza formulacja.

Chyba jeszcze nikt nie wspomniał, jak jest problem z rumianowaymi można dorzucić 0,2l lontrelu.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
androproteam    23

A ja żadnych batanali.

Mieszam kemiron z kemifarmem na drugi i trzeci raz   dodaję 50% dawki zalecanej safari, i Wenzar plus adiuwant i baraki czyściutkie. Do tego 300 litrów wody.

 

Podaj dawki jakie dajesz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel177    25

Tylko w betanalu mniejsza ilość substancji aktywnej + lepsza formulacja.

Chyba jeszcze nikt nie wspomniał, jak jest problem z rumianowaymi można dorzucić 0,2l lontrelu.

 

Lepsza formulacja = więcej trendu czy olejanu.I na końcu mamy prawie 8 setek mieszanin adiuwantów a za litr płacimy ile płacimy.

Betanal max pro to najgorszy niewypał jaki wyprodukowano pod buraki.

edit

Chociaż raz się sprawdził.Z przymusu kupiłem 15 litrów-nie było 1 i 5 litrówek.Oprysk na 3 ha podzieliłem prawie równo czyli ok 1,7 litra na ha + do 2 i 3 zabiegu 30gram safari.Buraki były czyste.Ale jaki koszt?

Edytowano przez pawel177

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

betanal ellite wg mnie sporo lepszy więcej bez lenacylu ,który nie jest dobry na pierwsze zabiegi


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Podaj dawki jakie dajesz?

Pierwszy zabieg

                 Betup 160 1,5 l/ha + Kemiron 0,15l/ha

po 7-14 dniach 2 zabieg Betup 160 2 l/ha Kemiron 0,2  Safari 0,02 Venzar 0,2

po 7-14 dniach   3 zabieg to samo co w  drugim. Może  safari 0,03.

 

W tamtym roku zobiłem tylko dwa zabiegi a 3 zabieg po 6 tygodniach safari w pełnej dawce i vanzarem, bo rzepak mi wyszedł,i tylko dlatego byłem zmuszony 3 raz robić zabieg. Pole tyle co kupione, nie znane.

Do tego zawsze na jesieni glifosat.

 Adiuwant to Prewentor zalecany do fungicydów, ale przypadkowo go nabyłem i nie miałem co zastosować i jego dodałem, i wyszła  rewelacja, i jeszcze od tamtego roku 300 litrów wody/ha.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Dysze średnio kropliste dwu strumieniowe.

Pierwszy w fazie liścieni.

Tanio wychodzi,  bo jak kupiłem goltix i zobaczyłem fakturę to ze sklepu już go nie wyniosłem, kosztował  więcej niż te mieszanki.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Ja od bodajże 3 lat w burak stosuje takie rozwiazanie:

Pyramin turbo 2,5 + Venzar 0,25 - doglebowo

Metamitron 1,5 l + Etofumestat 0,25 l + Beetup Compact 0,75 l /ha- 1 zabieg nalistny

Metamitron 1,5l + Etofumesat 0,25 l + Bettup Compact 1 l - 2 zabieg nalistny

 

I najczęściej na tym się kończy. Jeśli na niektórych działkach zaistnieje potrzeba dokładam czasami Safari 15g jeśli wiem że może być problem z rzepakami. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Witam.

Zdarzało mi się udzielać porad w tym temacie bo od 12 lat bawię się w buraki i to z niezłymi efektami.

Dziś sam chciałbym Was zapytać bo dziś wynikła dyskusja ze znajomymi na temat wiosennego terminu stosowania nawozów. NIe mówię tu o PK bo to wysiewam od wielu lat jesienią w całości ale o wiosennym nawożeniu azotem i ewentualnie innymi składnikami. 

Mam w planach dać w tym roku przedsiewnie ok 250 kg saletrzaku z borem i ok 200 kg Yary mili probeta (głownie azot i trochę PK plus potrzebne mikroskładniki).

Chodzi o termin ich rozsiewania. Ja od wielu lat sieję to tuż przed siewem, potem agregat i siew. Uważam, że burak kiełkuje 10-14 dni plus na początku korzysta z zapasów nasiona i otoczki. Azot może zacząć pobierać powiedzmy po 3 -4 tyg od siewu.

Znajomy znów planuje siew w tym tygodniu potem płytko agregat - dodatkowo wyrówna pole. Póżniej za 2 tyg czy jak pozwoli pogoda właściwa uprawa i siew. Twierdzi że nawóz się długo rozkłada, ja znów boję się strat nieużywanego azotu.

Jakie jest Wasze zdanie i praktyka?


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Robię tak samo jak ty przed siewnie pod agregat 60-70 kg N w saletrzaku. I uważam, że to właściwa metoda. Potem jak buraczki zaczynają dostawać liści właściwych dostają saletrę pogłównie. Ja od 2 lat zaczolem na części areau  praktykować siew z mikro granulatem i choć to nie tania zabawa to efekty są,  przynajmniej wizualne. Bo w plonie różnice mieszczą się w granicy błędu statystycznego.    

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

A to ciekawe bo ja juz dwa sezony stosowałem startowy mikrostar PZ z agrosimexu i jeszcze jakiś posobny mikrostar i powiem ze po dwóch sezonach ani ja ani znajomy co stosował z innej firmy nie widzieliśmy żadnej róznicy. Ja to mogę tym bardziej napisać bo mam siewnik 8-rzędowy a dozownik do mikro na 6 rzędów więc dwa rzędy jadą bez nawozu i łatwo porownać. Naprawdę mimo wnikliwego przyglądania się nie zauważyłem żadnej róznicy przed dwa lata. W tym roku, mimo że dozownik zamontowany to chyba nie bedę stosował. Chyba że jeszcze worek na próbę.


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Ja do tej pory stosowałem Francuski wynalazek z firmy FCA. Poza azotem i fosforem micro-granulat posiadał szczepy mikroorganizmów BTC wpływające na ryzosferę korzeniowo. A czy ma to faktycznie jakieś znaczenie, powinien na to pytanie odpowiedzieć mikrobiolog. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Cena za ubiegły sezon w KSC 108 netto dopłata  niecałe 2200 do ha. Na przyszły rok jest przymiarka do ok 115 netto tona. Dopłaty nie wiadomo. Oczywiście mowa o burakach kwotowych bo pozakwotowe to na pewno poniżej stówki. 


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

dopłata będzie zapewne niższa bo już trąbili o wyższej kontraktacji


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj