MichalP

Buraki cukrowe kilka pytań

Polecane posty

Jarecki88    212

Zdajesz sobie, że orka wiosenna to zło ostateczne!?! W jaki sposób masz stosować nawozy? Musisz znać zasobność gleby. Jeśli jest o średniej do wysoka stosuj pod pług, jest niska do bardzo niskiej stosuj pod agregat. Nie wiem jak u ciebie często w płodozmian wchodzą buraki, ale siew buraka 2 lata z rzędu po dłuższej nieobecności buraka na danej plantacji nie musi wcale się wiązać ze spadkiem plonu. Kwestia dopilnowania chorób grzybowych w szczególności chwościka buraka  i zbilansowania nawożenia potasem. 

Osobiście ci odradzam wiosenną orkę. Jeśli nie musisz przyorywać obornika lub czegoś podobnego siej strip- till lub po prostu bezorkowo puszczając wiosną agregat uprawowy. Ale jak już masz to zrobić zrób to jak najwcześniej i dobrze przywałuj cięzkimi wałami. 

 

Ja wiem czy zło ostateczne... Sieję tak buraki od jakiegoś czasu (program rolnośrodowiskowy- poplony) i poza mniejszą presją chwastów (zmorą są samosiewy rzepaku) nie zauważyłem różnic między moimi burakami a sąsiada, który orze na zimę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
plapla123    8

Sąsiad co roku wczesną wiosną wozi obornik i go przyoruje i plony i zawartość cukru zawsze ma bardzo dobre nawet 2015 choć była susza .Ale z drugiej strony wszędzie piszą ze orka wiosenna odbije się na plonie i nie wiadomo czy patrzeć na teorię czy praktykę ja staram się obornik i orkę robić jesienią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
e2visionamd    18

ktoś stosuje mulcz z międzyplonu ? tj. w wrześniu gruber 20 cm i siew międzyplonu i na wiosne ew. glifosat uprawa przedsiewna i siew taki system jest opisany na liz.pl 20 cm to bardziej gruber czy od kockerlinga trio ? według mnie obornik nie będzie przykryty po takich maszynach.. 

Edytowano przez e2visionamd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dexter00    30

przez ostatnie 3 lata z racji programu rolnośrodowiskowego dawałem obornik i orałem na wiosne. od tego roku tak nie robie ale skoro chcecie liczby to proszę średni plon w latach 2013-2014 to 73 t/ha polaryzacja 17.5.fakt w tym roku było słabiej bo susza tj. 68 t/ha i cukier 16.8

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość johny22   
Gość johny22

Panowie co możecie powiedzieć o odmianie buraka cukrowego HUNOR? Miał ktoś z tym styczność jak plonuje i polaryzacja i czy jest to wczesna czy poźna odmiana ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mint    19

Witam Panowie, po wielu latach postanowiłem przeprosić się z burakami i zasiać je na wiosnę. Dopiero niedawno podjąłem taką decyzję i jesienią nie rozsiewałem żadnego NPK, i chciałbym to zrobić w niedługim czasie. Mam dylemat, ponieważ mam podsiewacz 200 litrowy APV przy siewniku, będzie to jego pierwsze uruchomienie więc za bardzo jeszcze nie wiem co i jak, a jego głównym przeznaczeniem miała być kukurydza i fasola Moje pytanie jest takie, czy nawóz rozsypać normalnie rozsiewaczem w miarę wcześnie i dać sobie spokój z podsiewaczem, jeśli nie to co w takim razie wsypać w podsiewacz. Chyba sól potasowa to kiepski pomysł od razu podczas siewu i tak blisko nasiona

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dexter00    30

jeśli chcesz dać jakąś polifoskę np. to musisz ją wysiać przynajmniej 2 tyg przed sianiem. niektórzy sypią saletrzak w podsiewacz ale nie widze sęsu bo buraki to nie kukurydza gdzie rzędzy oddalone są od siebie o 70cm.

Edytowano przez dexter00

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Siedzę w burakach od wielu lat. Niestety w moich okolicach nie słyszałem o rzędowym nawożeniu buraka. Za małe gospodarstwa i za słaby sprzęt. '

Sam od 2 sezonów robiłem eksperymenty mikronawozami dozowanymi bezpośrednio w okolice nasion ale po dwóch latach nie zauważyłem żadnych widocznych efektów. 

Nie jestem specjalistą więc nie chcę wypisywać głupot ale z tego co kiedyś czytałem w buraku nawożenie rzędowe robi się chyba tylko jako uzupełnienie głównego nawożenia PK i przedsiewne nawożenie N. W takim zastosowaniu widziałbym np nawóz Yara mila probeta, typowy nawóz pod buraki.

Co do pełnej dawki NPK to chyba bym się bał tak dać. 

Do siewów jeszcze chyba około miesiąca więc może warto w tej chwili wyskoczyć z jakimś sensownym PK  np polifoska 4 (dużo potasu) a potem dołożyć rzędowo dawkę uzupełniającą? A może kolega ma bardzo zasobną glebę i wtedy wystarczy samo rzędowe nawożenie?

Burak generalnie ma bardzo długie korzenie i nie wiem czy PK dane rzędowo (płytko) nie powoduje np skrócenia korzeni?

Dożo pytań a żadnej sensownej odpowiedzi... 


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mint    19

Dzięki za odpowiedź. Badań już dawno nie robiłem, ale bez PK się nie obędzie,  jest to II klasa, przedplonem była fasola. Dam sobie spokój z podsiewaczem, nie będę kombinował. Myślę o 250 kg soli potasowej i 150 kg polidapu na ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Wychodzi około 20zł więcej jak Polskie odmiany , a mniej jak manitou

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
demolka19    0

Zostało mi ok 3l kosyniera i z czym mogę go wymieszać? Moglby być np belvedere forte? jeśli tak to w jakich dawkach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
plapla123    8

Czy mogę dać wiosną cześć polifoski na obornik i przyorać czy nie będzie negatywnych reakcji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Zostało mi ok 3l kosyniera i z czym mogę go wymieszać? Moglby być np belvedere forte? jeśli tak to w jakich dawkach?

 

Do pierwszego zabiegu nalistnego możesz dodać 0,7-1 l/ha. Można mieszać z metamitronem, fenmedidanem, etofumesatem. Jeśli chodzi o desmedifan nie przekaczamy dawki 60 g. s.a. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1826

Słyszałem, że jeśli Polska jako kraj przekroczy jakiś dany areał buraków w skali kraju to nie będzie dopłat do hektara uprawy? Jak wiadomo po zniesieniu kwot każdy będzie mógł siać ile chce więc może być różnie. Moze to ktos potwierdzic?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki7745    227

tak tylko kto od nich te buraki kupi jak nie będzie miał umowy z cukrownią a jak nawet już to po 5 zeta pozakwotowe w ksc to gdzie sens siania buraków

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1826

W pfaifer&langen każdy będzie miał możliwość podpisać umowe i nie będzie rozdzielenia na cene kwotowa/pozakwotowa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
albert1991    33

W pfaifer&langen każdy będzie miał możliwość podpisać umowe i nie będzie rozdzielenia na cene kwotowa/pozakwotowa

No prawda .tez jestem w tej "cukrowni" kazdy pisze ile chce zasiac bez ograniczeń  ...  cena bedzie kosmicznie niska :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Camry    56

To daje nam obraz pogrzebanej kontraktacji na przyszły rok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj