MichalP

Buraki cukrowe kilka pytań

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
thug    236

korn kali to taka sól potasowa wzbogacona o siarkę  magnez i sód tylko że ma 40% K dobry nawóz ja daję na jesień ze względu na gleby

zrób to jak tylko się da wjechać na polę jeżeli wszystko dajesz na wiosnę  chodzi o niezasalanie wierzchniej warstwy a saletrzak np przed siewem


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawekr6    28

Jesienią dałem 250 kg/ha Polifoski M.  A  co dajesz oprócz Korn Kali żeby uzupełnić P czy może byc Polidap? I jakie dawki zastosowac?  Po żniwach było nawożenie  obornikiem 60 t/ha+ gnojówka 16tys/ha. A jęsli dam yare to mniej zasole glebe?  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel177    25

I tu trzeeba się zastanowić.Czy dać polidap czy osobno fosfor i azot.Dasz polidap miesiąc przed siewem to burak z azotu nie skorzysta,ale fosfor się rozłoży.

Czy lepiej dać superfosfat a przed samym siewem np saletrzak? Ja wybieram tą drugą opcje.

A po drugie przy takim nawożeniu organicznym to zastanowił bym się czy nie zrezygnować z azotu pod korzeń.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

bardziej pierwsze rozwiązanie. Dając Polidap miesiac przed siewem azot spokojnie bedzie wykorzystany przez burak (forma amonowa nie jest wymywana, a po wymieszaniu z glebą straty z racji ulatniania też będą zniwelowane), fosfor po wymieszaniu też jako tako będzie dostepny. Aczkolwiek i tak azotu pasuje dołożyć bo z samego Polidapu to za mało

Superfosfat jest gorszym rozwiązaniem szczególnie wiosną bo zawiera mniej "szybko dostępnego" fosforu (w nawozie Super FosDar40 zawartość P2O5 rozpuszczalnego w wodzie i cytrynianie amonu tylko 25 % a w polidapie 37)

Ale jakby nie było najlepsza efektywność nawożenia fosforem i potasem jest jesienią


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

Jesienią dałem 250 kg/ha Polifoski M.  A  co dajesz oprócz Korn Kali żeby uzupełnić P czy może byc Polidap? I jakie dawki zastosowac?  Po żniwach było nawożenie  obornikiem 60 t/ha+ gnojówka 16tys/ha. A jęsli dam yare to mniej zasole glebe?  

 

leci superfosfat wzbogacony akurat w tym roku  jesienia razem z korn kali ja mam ilosci PiK oznaczone w próbach nie będę teraz Ci podawał bo mogą wydać się Tobie niskimi te dawki nawozów jak nie znasz zasobności przyjmij średnią  lub poniżej tak ciężko w ciemno sypać  ja nie daje wieloskładnika ze względu na azot  którego do wiosny i tak nie będzie

a dlaczego superfofat jesienią oprócz cięzkiej gleby @Losktos już to wyjaśnił


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawekr6    28

Jesienią poszła polifoska bo akurat takową miałem.  Badanie gleby robiłem 2 lata temu( w tym roku też bede robił) i na jednym polu klasa II i III cięzka rędzina  pH 7,2 fosfor bardzo wysoki, potas średni, magnez średni, a na drugim klasa IV ( gleba murszowata) pH 7,6, fosfor wysoki, potas niski, magnez bardzo wysoki. Z tym wysiewem na miesiac przed siewem buraków to nie wiadomo czy da sie w pole jeszcze wjechać  tak wczesnie. I troche obawiam sie czy duż dawka potasu  w postaci soli nie uszkodzi kiełkujących nasion. Wiec chyba w tym roku pozostane przy Yara  i dorzuce mała dawke  Korn Kali do tego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Dla tego gruntowne nawożenie PK robimy na jesieni. Wiosną jako uzupełnienie rzucam pod uprawkę 250 kg NPK i domykam bilans PK bez obawy zasolenia gleby. Ot to cala magia. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

panowie czy są  jakieś wieści na temat rynku buraka po jego uwolnieniu jak to ma wyglądać chodzą słuchy, że jednak cukrownie będą wybierały plantatorów 10 ha wzwyż to znaczy preferowane będą takie  gospodarstwa ,które posiadały prawo do uprawy i mają możliwości siewu właśnie większej ilości


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chuck00    207

Z tego co mi wiadomo to cukrownie chcą uniknąć sytuacji jak w przypadku mleka. Będą podpisywane umowy wieloletnie, ale nie wiem czy na ilość buraków czy na powierzchnię uprawy. Każdy będzie mógł podpisać umowę niezależnie od tego czy wcześniej był plantatorem. Ja będę chciał nieco więcej uprawiać ale będzie to poniżej 10ha, do cukrowni 60-65km i nikt nie robi z tego problemu (przynajmniej narazie). Jest jeszcze sporo pytań bez odpowiedzi, ale cena za wiele się nie zmieni. Koncern P&L


Pieniądz podzielił nas, a i tak wszystko zabierze czas...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
renovoltage    474

Raczej powierzchnia nie będzie miała znaczenia a największe znaczenia będzie mieć odległość, różowo nie jest a   transportować po 100 km to nie opłaci się, jak tkos ma parę km do cukrowni to nie ma się o co martwic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

słyszałem że pewnej niepolskiej spółce jest presja i na  wielkość i na odległość


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamgaleon    7

kolega chuck00 pisze że cena się nie zmieni za wiele a przecież po uwolnieniu rynku cukru nie będzie dopłat unijnych więc cena dla rolnika za wyprodukowanie buraków diametralnie się zmieni a koszty pozostaną na niezmienionym poziomie czy się to nam będzie opłacało pożyjemy zobaczymy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

a srał ich pies przez te dopłaty do prod buraka niestety na dobre ceny nie ma co liczyć


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
androproteam    23

Tego nie rozumiem ,,w dalszym ciągu pozostają dopłaty za wczesne i późne dostawy surowca liczone od kwoty bazowej 137 zł.'' o co chodzi jak cena 120 netto??

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki7745    227

tak więc nie jest tak zle przynajmiej wiem na czym stoje znam cene i można coś zaplanować , unas na jeśieni mówili co niektórzy że będzie cena poniżej stówy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

byłaby ale euro wysoko na rynku cukru mało więc jakiś ochłap muszą zapodać


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
androproteam    23

Buraki pozakwotowe kontraktowane to beda mogli wszyscy rolnicy zakontraktowac, nawet  ktorzy nie sa do tej pory plantatorami?? czy tylko obecni plantatorzy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

Buraki pozakwotowe kontraktowane to beda mogli wszyscy rolnicy zakontraktowac, nawet  ktorzy nie sa do tej pory plantatorami?? czy tylko obecni plantatorzy?

 

ale kiedy teraz czy po reformie ?


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj