MichalP

Buraki cukrowe kilka pytań

Polecane posty

Zenonim    223

Możliwe, sam tak daje pod pszenice i rzepak , ale buraki jak przy takim nawożeniu osiągasz takie plony no to tylko gratulować!! wszystko jest do czasu jak to się mówi z pustego nie nalejesz. za pare lat zobaczysz na jakim poziomie zasobności będziesz miał ziemie. dobrze , że kiedyś nawozy były za grosze i dziadkowie przyczepami ładowali w pole to teraz masz jeszcze zasobność. 

Edytowano przez Zenonim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mario81    120

W tym co napisał lukejro jest zysk i ekonomia i nie prawda że przy takim nawożeniu mu zasobnosc gleby spadnie bo daje je regularnie a nie od swieta. Zenonim Twoje nawożenie to przerost formy nad trescią.Ty wiecej nie zjesz i burak tez wiecej nie wchłonie.Przy nawożeniu 140kg azotem 120kg potasem 60kg fosforem i uregulowanym ph  jest 60ton ale na IVb bez szaleństw z odżywkami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lukejro   
Gość lukejro

Spokojnie Zenonim, ponieważ korzystam z płatności rolno-środowiskowych to z urzędu jestem zmuszony do prowadzenia analiz gleby także wszystko jest pod kontrolą. Gospodarstwo samodzielnie prowadzę od 2003 r także nawet jakby w glebie był zasobny "bank" składników pokarmowych to do dzisiaj bym go już dawno wyczerpał. Zresztą do takich plonów dochodziłem przez kilka lat także ta zasobność rośnie a moim zdaniem wszystko zależy od uregulowania ph (dostępność składników)  Nawet tutaj na forum wielu doświadczonych kolegów pisało o tym, że po przeprowadzeniu analiz gleby w poszczególnych latach rezygnowało z nawożenia PK bez spadku plonów. Także naprawdę warto robić te analizy bo to naprawdę są śmieszne pieniądze a pozwalają zaoszczędzić duże pieniądze wydawane na nawożenie "na zapas".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Camry    56

w moim rejonie nasza gleba jest bardzo bogata w fosfor natomiast bardzo niski jest potas ,analizy robię od przeszło 10 lat ,ile bym przez te lata nie dawał potasu zawsze mało,natomiast fosfor  w niskich dawkach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
renovoltage    480

Jak macie naturalnie gleby bogate to nie ma o czym pisać nie każdy ma taki "problem".

 

Cztery lata temu badania wskazywały na średnią do wysokiej w potas , dziś w tym samym miejscu niska do średniej, było zboże,  buraki , zboże, zboże, cztery lata wszystko zbierane nic nie zostawiało resztek, pod buraki był obornik w słusznej dawce, cztery lata temu 200 kg soli, później 300 kg, znów 200 kg, w zeszłym roku 400 kg na ten ork 600 kg soli i obornik pod buraki .

 

Ciekawe gdzie podział się ten potas oraz jak wyglądała by zasobność jak bym dawał na bogato takie dawki ale lubofoski 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

spróbuj ułożyć bilans.. wszystko wyjdzie


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mario81    120

15 lat obrabiałem usługowo 10hetarowy kawałek, uprawa od orki po zbiór.Własciciel typowo nastawiony na dopłaty a nie na plony.Na początku dawał 100kg-200npk pod korzen póżniej juz nic tylko pogłownie saletra max 200kg,Wapna i obornika przez 15 lat to pole nie widziało.Jak wszedł w ,,poplony,, to non stop jare były pszenica z jeczmienien na przemian.Plony w zaleznosci od roku 3-4tony.Teraz mam to pole w dzierżawie i jak robiłem badania to ph 6 a fosfor i potas praktycznie wszedzie wysoki.Może tak jak kolega wyzej napisał że ziemia sama w sobie zasobna w  te skladniki. Klasa ziemi 3-4,słoma zawsze zostawała na polu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
renovoltage    480

Ciekawy mają klimat  2002 rok wchodzą ph 4,5-5  

 

"-ph stabilne(pola nie są wapnowane od roku 2003)"

 

2009

ph 7-7,5  :lol:

 

Co oni dali że tak ph podnieśli w rok i to na stałe ?

 

Trochę naciągane ale nie chodzi tutaj tylko o to, ziemia sama z siebie co roku "odda" 70 kg potasu bo składa się z niego  ale jak ktoś ma małą początkowa zasobność to tak łatwo tego nie da się przeskoczyć... a jak jeszcze słabo sypnąć to już w ogóle w dłuższej perspektywie katastrofa.

 

Co do tego gospodarstwa to nie wiadomo jaka była i jest zasobność obecnie, a problem byłego pgr mógł polegać wyłącznie na złej  niechlujnej uprawie  zaniedbaniach w agrotechnice i jakiś rażących błędach anie w samym pługu

 

 

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel177    25

A może pole wsio miało ale roślina nie była w stanie się przebić?Może robili płytkie uprawiki i skorupa była parę cm niżej?Po wielu latach takiej uprawy to normalne.Zaorali i dostali co chcieli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Te pola wcale pługa nie widzą, byłem u niego na gospodarstwie, to jest młody Francuz.

On wszedł mocno z  poplonami tu podejrzewam  tkwi sedno takiego wzrostu  wszystkiego.

Koło mnie jest gospodarstwo co z pługiem pożegnał się już z  10 lat i jak robiliśmy u niego odkrywki na polu to efekt był  rewelacyjny, zero podeszwy płużnej, korzenie roślin powyżej 2 metrów.

Raz dla porownania zrobili  odkrywkę  u sąsiada to tam była tragedia..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Pewnie, że technologie bezorkowę się sprawdzają. Ale pamiętajmy że takie gospodarstwa dysponują sprzętem który potrafi wzruszyć 25 cm gleby i cyklicznie idzie głębosz. A jeśli chodzi o technologie orkową sukces tkwi w jakości jej wykonania. Nie " pyskamy " na 15 cm lecz na 25-30 cm w zależności od uprawy oraz gleby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

wszystko ma swoje wady i zalety


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lukejro   
Gość lukejro

Te pola wcale pługa nie widzą, byłem u niego na gospodarstwie, to jest młody Francuz.

On wszedł mocno z  poplonami tu podejrzewam  tkwi sedno takiego wzrostu  wszystkiego.

Koło mnie jest gospodarstwo co z pługiem pożegnał się już z  10 lat i jak robiliśmy u niego odkrywki na polu to efekt był  rewelacyjny, zero podeszwy płużnej, korzenie roślin powyżej 2 metrów.

Raz dla porownania zrobili  odkrywkę  u sąsiada to tam była tragedia..

 

Tam już od dwóch lat nie ma "młodego Francuza" zostali przejęci przez grupę Pieprzyk. Wszystko co tam pisali to prawda, plony mają wysokie, wszystko robione w 100% bez orkowo ale nie piszą o tym, że większość pól jest deszczowane. Nie widziałem żeby uprawiali buraki na polach na których nie można podlewać.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lukejro   
Gość lukejro

On był tylko zarządcą. Mnie tylko zastanawia fakt, że skoro nie wapnowali to poco był im potrzebny  Tytan z adapterem do wapna ? ;)  Przecież nie kupili go tylko na usługi...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozik251    9

Witam ! 

  Mam takie pytanie trochę nie bardzo związane z uprawą buraka. Zamierzam kupić nowy traktor i mam pytanie czy szerokość opon 34 cm w takie podrośnięte buraki wjedzie nie pozajeżdża ich?


Mój kanał na YouTube:

Żywiec Akpil

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Mam opony 11,2 i jest OK. przy 12.4 jeszcze wchodzi oczywiście pod warunkiem że traktor nie zajmuje miejsca na po dwóch przejazdach siewnika. Ty masz 13.6 to już bardzo precyzyjnie trzeba jechać i buraki przy ścieżkach będą rzadsze i gorsze  Znajomy jeździ koło środkiem rządków, dwa rządki odpada, ale sąsiednie to rekompensują

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Ja mam do pryskania nawet 9.5 opony i nie raz jak się człowiek zagapi to się wyjedzie kawałek rządka. Znajomy pryska na kołach 13.6 i jak mówi zawsze te 4 rządki ma albo z brakami albo wszystkie buraki przechylone na zewnątrz i później problem z dobrym wykopaniem.

 


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Ja mam 270 mm to chyba 11,2 i nie mam żednych problemów, teraz mogę założyć 520 mm i chyba ścieżki będę robił na 30 metrów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Ja miałem spotkanie po kampanii w grudniu i był gość co działa w związku buraczanym (ksc) i mówił że na przyszły rok jest przymiarka do 125-128 zł tona ale jeszcze nic pewnego.  


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawekr6    28

Czy ktoś stosował pod buraki nawoz Korn Kali + Polidap i na jaki czas przed siewem buraków go rozsiewacie? Zazwyczaj stosowałem nawozy z Yary a w tym roku zastanawiam sie czy wybrać Korn Kali + Polidap czy yara 7-12-25 oczywiście przedsiewnie daje tez saletrzak z Borem a pogłównie 2 dawki saletry. Który wariant lepiej waszym zdaniem wybrać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj