MichalP

Buraki cukrowe kilka pytań

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Renault85-15TX    190

A mogę do tego dodać np. Leopard Extra żeby nie jeździć dwa razy czy odpada mieszanie środka na robaki i chwastobójczego??


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

Ja jechałem burak agil 0,75 l +cyperkil w tej zalecanej dawce(nie pamiętam ile) i wszystko ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kristofer85    1

panoie co wy na to,kumpel chciał zebym mu rozsiał saletre na buraki,wiec pojechałem z rosiewaczem i pytam się ile chcesz kg/ha bo musze ustawić dawke,a on mi tak USTAW TAK ZEBY WYLECIAŁO 450-500KG/ HA,,ja mówie chyba jesteś rypnięty tyle saletry chcesz rzucic jak dałes przed siewnie ponad 300 kg polifoski a on mi tak MASZ TAK USTAWIC BO NIE WIESZ ILE BURAK POTRZEBÓJE,,rozsiałem jak chciał,PYTAM SIĘ WAS,czy słyszeliscie żeby ktoś tyle dawał saletrymoim zdaniem to może zaszkodzic burakom,co wy na to ?bo jestem ciekawy-bo ja nie słyszałem zeby ktoś w okolicy tak nawoził buraki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1819

może jego buraki tyle potrzebÓją. kto to wie

A tak serio to ja sieje 180 kg saletrzaku z borem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Ja daje ponad 160 N  a saletrze. To wychodzi jakieś 500 kg saletry. na dwie dawki  do tego  z 400 polifoski   i    z 100 mocznika przed siewnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamgaleon    7

nie można dawać takich dawek azotu bo to powoduje że jesienią będzie cukier około 16 % a nie o to chodzi cukru powinno być około 17.5%

w tamtym roku sąsiad rozsiał jedną dawkę azotu i dał 400 kg mocznika  owszem buraki bardzo szybko ruszyły ale i bardzo szybko zostały spalone przez chwościka nie dał rady go opanować, buraki rosły w liście a nie w korzeń, w różnego typu czasopismach dla plantatorów buraków piszą że nie powinno być więcej jak dwie dawki azotu i max po 180 kg/ha wszystko zależy od nawożenia w roku poprzedzającym i czy nawożone obornikiem, wniosek jest taki że jak za dużo azotu to możemy sobie raczej zaszkodzić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1819

Tak. za dużo i za pozno wtedy azot szkodzi. Buraki rosna "w liscie" gdy sie go za pozno zastosuje. Ja rzucam gdy maja 2-3 pary liści i 180 kg saletrzaku nie równa się jakims horrendalnym 400 kg mocznika ;) Nawozenie organiczne jak i mineralne w sumie na poziomie 200 N. No i na cukier oraz plony nie narzekam

Edytowano przez Mateusz1q

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris82    74

Burak lepiej jak jest trochę na głodzie azotowym, bo jak za dużo to cukier będzie słaby za to będzie wysoki poziom melasotworów i problem z chwościkiem. Moim zdaniem optymalna dawka to ok 130kg azotu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kristofer85    1

Ja daje ponad 160 N  a saletrze. To wychodzi jakieś 500 kg saletry. na dwie dawki  do tego  z 400 polifoski   i    z 100 mocznika przed siewnie.

kolego,to mam rozumieć ze dajesz ponad 230N w czystym składniku??? a jak u ciebie z cukrem i jak dajesz rade z chwościkiem? a tak wogóle jaki uzyskujesz plon przy takim nowożeniu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Ma dość słabe ziemie przeważnie 4a a plony ponad 700 od paru lat nie schodzi. Polaryzacja 16-17,5. Zależy od roku. Polaryzację  większą uzyskuję się  z mniejszych buraków i jak jest bardziej sucho. Jak jest mokro i burak duży to polaryzacja mała. To jest norma.

Mocznik bardzo rzadko stosuję, tylko wtedy jak mam możliwość go wysiać przynajmniej 3 tygodnie przed planowanym siewem, w przeciwnym razie nie  wysiewam wcale. a w tym roku wysiałem bo mam te pole pierwszy raz, i nie wiem jakie to jest pole.  Buraka teraz nie mam zbyt dużego, sąsiady ładniejsze mają, ale to może dlatego że przy drugim oprysku trochę za mocno dostał.

Na pszenicę  N ponad 200 wychodzi u mnie w tym roku, a dlatego że  w tamtym roku miałem rewelacyjne plony pszenicy, jak dla mnie,  więc  azot jest z gleby bardzo mocno wyciągniety i jest deficyt azotu i trza go uzupełnić zwiększając dawkę.

O tym nikt nie piszęli ze jak w jednym roku super się zbiera to następny rok mocno poniżej normy wychodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
plapla123    8

W moim rejonie zdecydowana większość rolników przestała uprawiać buraki i zaczęli uprawiać rzepak może robił ktoś kto uprawia te dwie rośliny rzetelną kalkulację kosztów uprawy tych roślin orientacyjne ceny skupu są już znane więc można już chyba wyliczyć różnicę jeśli taka jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

W tej chwili burak jest nie opłacalny. Bardziej opłaca się rzepak. Niestety ja muszę siać bo to 3 roślina u mnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1819

jak do tej pory zyskiem z uprawy buraków byla platnosc dodatkowa do kazdej tony w wysokosci +/- 50 zł do tony kontraktu. 50zł* 60 ton/ha 3000 zysku+ przy wyzszych plonach zostawalo cos jeszcze z samych burakow+ jak dla mnie wysłodki bardzo dobra pasza dla krów więc nie narzekałem. Teraz niestety doplaty zmaleja o polowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Dopłata jest do limitu, nie do areału. Ja przeważnie sieje z 1-1,5  wiecej niż mam limitu.W tym roku się przejadą zdrowo, bo kazali mi siać 2,6 a posiałem 4 bo taką działkę zostawiłem.

Ale dokładnie zysk to dopłata.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Camry    53

coś Ci się kolego pomyliło,teraz limit idzie w parze z areałem ,w Twoim przypadku jeśli kazali zasiać 2,6 to do tego dostaniesz dopłatę ,powyżej tego areału już nie ,przy tej cenie buraków nad siew nie opłaca się w ogóle ,lepiej coś innego zasiać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Ja sieje o 20% mniej niż wyliczy mi KSC. Dostarczone buraki ponad limit są o polowe tańsze, a zasianie większej powierzchni jak wyliczy cukrownia nie podlega dopłacie z ARiMR. Najlepiej nie przekroczyć masy limitu i powierzchni z umowy.

Przy cenie 100zl/t może nie wystarczyć na pokrycie kosztów produkcji i nawet cała dopłata nie zostanie.

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wlamaj1    185

To w takim razie dostajesz mniejszą dopłatę do buraku. Niestety tak jest to "wrednie" skonstruowane że jeśli się sieje więcej niż powierzchnia w umowie to dopłata jest do tego co w umowie a jeśli mniej to dopłata jest do faktycznie obsianego obszaru...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Ale te  projektowane może 400Euro/ha dopłaty i cena za buraki ponad kwotowe poniżej 50zł/t to kosztów produkcji nie pokryją.

Jak tam mszyce i rolnice, pryskacie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
e2visionamd    18

mszyce są i to dosyć dużo nawet.. rolnic  brak. Powiedzcię można mieszać razem duett + bi + mocznik + siarczan magnezu + wieloskładnikowy ? ( duett bo odrazu pryskam na buraczki ćwikłowe ) i po jakim casie może padać po bi i duecie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
renovoltage    480

To jakie wy macie koszty na 1ha buraka cukrowego ze wam się nie opłaci bez dopłat?  U mnie 5-6tys /ha  a reszta to zysk + stanowisko i wysłodki na pasze a nadwyżkę łatwo sprzedać ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Skoro się nie opłaca to po co się męczyć i siać? Mnie jak wielu się opłaca. W ubiegłym sezonie liczyłem koszty i wychodziło że ich zwrot to ok 40-50T/ha a reszta zysk. U mnie średni plon to 70T/ha więc jeszcze gra watrta świeczki. W tym roku cena niska to i zysk będzie mniejszy ale na pewno będzie. 


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal4610    141

mam pytanie odnośnie odżywek. W tym roku chce dać odżywke z cukrowni (jakaś wieloskładnikowa) i oprócz tego saletra wapniowa + bor. Mieszać tego raczej nie będe, ale mam pytanie co dać wcześniej ? Bo buraki mają chęć rosnąć, ale susza jest i myśle ich czymś zasilić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Jak dla mnie siać poza kwotowe to po 50zł/t trzeba  100t/ha by wyjść na zero

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Laleczka    518

czy saletra wapniowa działa tak samo na mokre rośliny jak saletra potasowa i może je popalić bo zamierzałam posypać pod kawałek buraków bo są słabsze od reszty ale pogoda troszkę figla spłatała i pada deszcz 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj