MichalP

Buraki cukrowe kilka pytań

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
poosa21    856

stosowane bez zadnych wspomagaczy?

 

@poosa21 a w II zabiegu nie osłabiło za bardzo ich?

Do każdego zabiegu na chwasty dodaje BioGenSuperPlon 0,2l/ha (wczaśniej atonic) biore go z cukrowni. Do drugiego zabiegu dodaje też Bi58Nowy 0,5l. A niekiedy uzywałem pantery na samosiewy zbóż to też do drugiego oprysku, a po 3 dniach jade z odżywką. nigdy niezauważyłem zeby coś sie działo z burakami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotruniu25    3160

tez doszedlem do tego wniosku. co polecasz dobrego jaki system?

 

Przyjedzie sezon będę myślał o systemie. Na razie tym sobie głowy nie zawracam bo nie dawno dopiero mi buraki zabrano,ale na pewno będę próbował pyramin doglebowo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piorunek    0

Witam

mam do was prośbę ponieważ burak cukrowy to nie moja dziedzina a musze oddac prace do szkoły :mellow:

może wy mi pomożecie

mam przygotować plan uprawy buraka cukrowego czyli:

jakie maszyny

jakie nawozy opryski i w jakich terminach się je wykonuje jeśli ktoś zna się na burakach to mysle ze nie ma z tym większego problemu :)

z góry dzięki za odpowiedz.

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Zakładając że przedplonem była pszenica ozima.

Jesień

1. Wapnowanie - ciagnik + jakiś rozsiewacz np. RCW, nawóz wapniowy np. wapno tlenkowe lub węglanowe - zależnie od typu gleby dawka załózmy 1,5 t/ha

2. Podorywka - ciagnik + pług, ciagnik + agregat podorywkowy - to już masz do wyboru, jeżeli pług to później bronowanie.

3. Wysiew nawozów P i K - ciągnik + rozsiewacz - nawozy: 200 kg superfosfat potrójny + 350 kg sól potasowa

4. Orka przedzimowa - wiadomo czym :)

Wiosna

5. Bronowanie bądź włókowanie

6. Wysiew nawozów N - może być Saletrzak 350 kg/ha

7. Uprawa przedsiewna - jakiś agregat

8. Siew - siewnik punktowy

9. Oprysk doglebowy - preparat Forte 430 SC do 3 dni po siewie, dawka 6 l/ha

10. Po wschodach chwastów w fazie liścieni, bez wzgledu na fazę rozwojową buraków 3x oprysk Beetup Trio 180 EC w odstepach 5-10 dni, dawki po 1,5 l/ha, do 3 zabiegu możesz dodać Safari 50 WG (30g/ha) + Trend 90 EC (przy opryskiwaniu 200 l wody/ha 100 ml preparatu / ha)

11. W fazie 4-6 liści właściwych nawożenie N - 300 kg/ha saletry amonowej

12. Po wschodach chwastów jednoliściennych oprysk np. Supero 05 EC (etykieta podaje 3 l/ha )

13. Dokarmianie dolistne nawozem z mikroelementami a w szczególności borem np. FoliQ Mikromix (1 l/ha) + FoliQ Zn+B (2l/ha) - 2 takie zabiegi w fazie od 6 lisci właściwych do zwarcia miedzyrzędzi.

14. Przy pierwszych objawach chorób - głównie chwościka oprysk fungicydowy np. Duet Ultra 497 SC (0,6 l/ha), za ok 3-4 tygodnie drugi oprysk np. Optan 183 SC (0,6 l/ha) . Mogą być też 3 zabiegi ale to już zaleznie od presji chorób jak podasz 2 to też bedzie dobrze

15. Przy występieniu szkodników oprysk insektycydem np. Sumi-Alpha 050 EC. (0,25 l/ha)

16. Zbiór - raczej jednoetapowy - kombajn jednorzędowy np. Neptun lub 6-rzedowy np. Holmer.

 

Jak coś jeszcze nie wiesz to pytaj, myślę że wszystko jasno napisałem, troche mało informacji podałęś także jak coś to pytaj


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

panowie wiecie może jak w zeszłym roku wychodziły buraki przy 16 polaryzacji z wszystkimi premiami w sudzucerze


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mati199112    0

Witam. Mam pytanie czy ktoś korzysta z serwisu eplantator?

W tym roku dopiero się zarejestrowałem i jest tam zakładka zamówienia i moje pytanie dotyczy tego czy jak zamówię środki to oni mi je przywiozą czy będą do odebrania np. w cukrowni?

Czy zapłacę tylko za te środki czy jeszcze np. za dostawę?

Czy będzie można je wziąć na poczet buraków?

Pozdrawiam

Edytowano przez mati199112

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Ja korzystam z tego serwisu w zasadzie dla informacji i przy odstawie buraków sprawdzam dostawy, cukier, zanieczyszczenia itp.

Ze sklepu nie korzystałem nigdy, chyba że dla sprawdzenia cen a te są mało atrakcyjne jak dla mnie. Płatność jak chyba wszystko w KSC pewno na poczet buraków, przynajmniej u mnie nic nie można kupić od inspektora za gotówkę. Potem doliczają odsetki (fakt że niewielkie ale jednak). W ubiegłym roku zamówiłem paletę nawozu u inspektora, to nawet ceny nie znał, podobnie jak ze środkami. Co to za handel? Póżniej sie okazało, że ten nawóz w detalu można było troszkę taniej kupić. A środki to naprawdę drożej jak we wszystkich znanych mi sklepach.


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamgaleon    7

kolego ten serwis to raczej dla twojej informacji, jeśli nie masz kontaktu z inspektorem to dowiadujesz się na nim, możesz zamawiać odmiany nasion i tak jak kolega wyżej pisał masz pokazaną historię dostaw, co do zakupów to raczej na tym portalu podglądam charakterystykę środków i cenę a i tak negocjuję ceny na miejscu w hurtowni można jakiś rabat zawsze dostać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mati199112    0

Dzięki za odpowiedzi :) Czyli lepiej jest jechać i na miejscu sobie wziąć a przy okazji można coś zaoszczędzić :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nowyyy    0
Napisano (edytowany)

Witam

Panowie potrzebuję pomocy...

Zmarł mi ojciec w ubiegłym roku i teraz mam sam zasiać buraki cukrowe.

Jesienią nie były dawane żadne nawozy ani też obornik, jedynie co to po pszenicy jarej słoma pryskana ekosłomą i przyorana...

Jakie nawozy i w jakiej dawce powinienem zastosować przed siewem ???

Ziemia klasy III i IV

Edytowano przez Nowyyy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2131

Tez byłem w identycznej sytuacji 2 lata temu. Dałęm 400-500kg polifoski 8 i jak na 1 raz uprawiany burak przez ze mnie to efekt był super prawie 70t/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Polifoska 8 to akurat pod buraki niezbyt szczęśliwy wybór. Musiałeś mieć glebę zasobną w potas. Burak potrzebuje znacznych ilości potasu a mniejszych fosforu, jak dobrze pamiętam coś ok 1/4 fosforu do 3/4 potasu a polifoska 8 ma skład 24-24 więc dajemy za mało potasu a za dużo fosforu. Jeśli już do bardziej polifoska 4 o składzie 12-32 a najbardziej polecałbym koledze Nowemu któryś z nawozów dedykowanych pod buraki, np Lubofos B albo z Yary 7-12-25 z borem. Podobno szybciej się rozkładają i działają od polifosek. Generalnie błędem jest wysiew PK wiosną, choć w awaryjnej sytuacji lepsze takie wyjście jak rezygnacja z nawożenia.


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Witam

Panowie potrzebuję pomocy...

Zmarł mi ojciec w ubiegłym roku i teraz mam sam zasiać buraki cukrowe.

Jesienią nie były dawane żadne nawozy ani też obornik, jedynie co to po pszenicy jarej słoma pryskana ekosłomą i przyorana...

Jakie nawozy i w jakiej dawce powinienem zastosować przed siewem ???

Ziemia klasy III i IV

 

Szkoda, że nie masz przeprowadzonych badań na zasobność skladników pokarmowych w glebie. Można było by wtedy ułorzyć bilans nawozowy. Inna kwestia w jaki plon oscylujesz? Kolega @ Alio słusznie zalecił nawozy Yara, są to wysokiej jakości nawozy jednak nie tanie. W wiosennej strategi nawożenia mineralnego pod burak musisz wziąć pod uwagę zjawisko t.z. suszy fizjologicznej wynikazjącej z dużego zasolenia gleby nawozami przy ograniczonej wilgotności gleby.

Co ja bym zrobił na twoim miejscu(w przypadku standardowych warunków hydrologicznych na wiosne ) to zastosował bym: od 150-200 kg/ha fosforanu amonu + 250-300kg soli potasowej i wymieszać nawóz na glębokość 8-10cm. Wyjdzie najtaniej bo w pszeliczeniu na czysty skladnik nawozy te wychodzą najatrakcyjniej a pozatym wprowadzisz odpowiednio wysoko startowo dawke azotu.

Ważne jest też jaki system uprawy wybierasz: konwencjonalny czy konserwujący i jakiego sprzetu urzyważ do siewu buraka?!?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2131

To ja nie wiem moj sasiad od lat stosuje polifoske 8 bez obornika a plony ma ponad 70t..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

zamierzam nawiązać współprace z cukrowniami na terenie Dolnego Śląska i Opolskiego. Które cukrownie mi polecacie? Jakie są warunki współpracy?

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Witam

Panowie potrzebuję pomocy...

Zmarł mi ojciec w ubiegłym roku i teraz mam sam zasiać buraki cukrowe.

Jesienią nie były dawane żadne nawozy ani też obornik, jedynie co to po pszenicy jarej słoma pryskana ekosłomą i przyorana...

Jakie nawozy i w jakiej dawce powinienem zastosować przed siewem ???

Ziemia klasy III i IV

Daj 200 kg fosforanu amonu + 300 kg soli potasowej, tak 2-3 tyg przed siewem i wymieszaj to głębiej 8-10 cm. Przed samym siewem daj 250-300 kg saletrzaku lub 150-200 mocznika, wymieszasz to uprawiając pod siew i będzie ok. Później tak w fazie 2-4 liści właściwych daj 250-300 kg saletry amonowej i nawożenie doglebowe załatwione.


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrek912    7

Ja też nie mam zbyt dużego doświadczenia w nawożeniu buraka bo dopiero gospodarze trzeci rok i ciekawi mnie to czemu rozłożyłeś nawozy przed siewem na dwie dawki mógłbyś to wytłumaczyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nhfan    1

mocznik nie nadaje się pod korzeń, nierówne wschody wiem z doświadczenia u siebie i znajomych, zastanawiam się za to czy dać kurzego pomiotu na wiosnę jak myślicie? jesień to wapno tlenkowe 1,5 t na ha poplon łubin i w listopadzie jeszcze wapno z cukrowni 8t/ha wszystko zaorane klasa gleby 3,4, wiosna 500 kg Yara 5-10-30 i saletrzak 250kg i myślałem o tych kurzych odchodach ale nie wiem czy na wiosnę można dawać pod burak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Koledzy mam pytanie na temat buraka cukrowego, ponieważ mam wujka który sieje sporo buraków a mam ziemie wziętą w dzierżawę 5 hektarów 2 klasa 800 zł za hektar dzierżawy. To chyba nie tak dużo. Chodzi mi oto, że chcę tam posiać buraki.

Tak w ogóle to znam się na uprawie pszenicy bardzo dobrze, ale nie na uprawie buraka cukrowego. I chciałbym żeby ktoś napisał mi ile sieje się buraka na 1 hektar jak się go nawozi jak się go pryska i kiedy się zbiera. Umowę dzierżawy mam na 5 lat więc po burakach posieje pszenice jara a po pszenicy rzepak.

 

I szukałem na internecie po ile jest tona buraków i niczego nie mogę znaleźć a wujek jak to wujek nie powie mi ile miał za tonę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
traktor11    131

Witam

odnośnie waszych wypowiedzi co do moczniku ; ja stosuję na wiosnę ale wysiewam go jak na wcześniej czyli jakieś 2/3 tygodnie przed siewem i inne nawozy też w tym czasie a następnie włókuję czy bronuję oczywiście jeśli na to warunki pozwalają , bo jeśli nie to moczniku już na stosuję

Powodem jest to że mocznik " gazuje " przez okres 2 tygodni a to się kumuluje ze wschodami buraków co wspominał nhfan

Co do stosowania kurzych odchodach to raczej też bym nie polecał bo musisz przeorać a na wiosnę pod buraka głęboka obróbka jest nie wskazana

 

. Forumkowicz co do ceny buraków to raczej po 100 zł za T bo nie masz limitu cukrowego (tak myślę ) bo mi tona wyszła w tym roku 179,50 przy zawartości cukru 17,20 % .

Na 1 ha praktycznie powinno się wysiać jedną jednostkę ale z porzeczniakami i klinem to wyjdzie tak około 1,20 to koszt jakieś 600/700 zł opryski to tak też w granicach 700/800 zł nawozy to jakieś 1000 /1200 zł to tylko te grubsze koszty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Ja też nie mam zbyt dużego doświadczenia w nawożeniu buraka bo dopiero gospodarze trzeci rok i ciekawi mnie to czemu rozłożyłeś nawozy przed siewem na dwie dawki mógłbyś to wytłumaczyć

Dawke podzieliłem dlatego że sól trzeba wysiać wcześniej żeby wypłukało trochę szkodliwe chlorki, fosforan razem z solą dlatego że fosfor trzeba głębiej przemieszać ze względu na to że słabo przemieszcza się w glebie, a azot zawarty w fosforanie nie ulega wymyciu więc nie przeszkadza ten termin wysiewu. Nawozy czysto azotowe w drugim terminie ponieważ nie ma potrzeby tak głębokiego mieszania z glebą i w przypadku saletrzaku jest duże ryzyko wymycia azotu saletrzanego (jak wiadomo jak korzenie roślin go nie zatrzymają to praktycznie nic z niego nie zostanie) dlatego najlepiej jest zastosować bezpośrednio przed siewem


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Dziękuje za odpowiedz. A dla czego jak się nie ma limitu to wychodzi taniej a jak ma się limit to drożej??

i ja myślałem że za nawozy i opryski to wyjdzie śmiało 3 tysiące a pana wyliczenia nawet na dwa nie wskazują ale jak dla mnie bardzo dobrze. he he

a mógłby pan mi podać dokładne terminy oprysku i wysiewu na wozu. bardzo bym prosił :huh:

 

np; ile siać buraków na hektar? chociaż to mniej więcej wiem

ile i jakich nawozów sypać przed siewem i jaki czas przed siewem

kiedy i na co pryskać przykładowe nazwy oprysków mile widziane

na co zwrócić uwagę gdy już będą rosły np jak rozpoznać czy nie atakuje ich jakiś grzyb albo mają nie dobór jakiś elementów jak azot bor czy cynk.

no i kiedy je wykopywać :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

odnośnie waszych wypowiedzi co do moczniku ; ja stosuję na wiosnę ale wysiewam go jak na wcześniej czyli jakieś 2/3 tygodnie przed siewem i inne nawozy też w tym czasie a następnie włókuję czy bronuję oczywiście jeśli na to warunki pozwalają , bo jeśli nie to moczniku już na stosuję

Powodem jest to że mocznik " gazuje " przez okres 2 tygodni a to się kumuluje ze wschodami buraków co wspominał nhfan

 

Amidowa forma azotu w buraku wpływa niekorzystnie na cechy jakościowe buraków, dlatego też doradztwo surowcowe cukrowni go nie zaleca i to jest główny powód.

Co do pytań użytkownika forumkowicz temat dotyczący nawożenia i ochrony buraka cukrowego jest na tyle glęboki, że nikt nie będzie ci się płodzić na forum tym bardziej jak można taką podstawową wiedzę zdobyć nawet z broszur branżowych. Zapraszam na strone www.liz.pl - oferty doradcze.

Co do cen P&L za kwotowe płaco 123zł pozakowtowe 80 zł/ton.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
traktor11    131

Tu trudno mi powiedzieć jakie nawozy ,opryski itd. bo nie znam pola . Każdo pole potrzebuje innego wynawożenia np czarnoziem będzie potrzebował wapna ja borowina ( to tylko przykład )

ale jedno musisz pamiętać kolego przygotowanie do siewu buraka zaczynamy już po żniwach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj