MichalP

Buraki cukrowe kilka pytań

Polecane posty

szumi    346

O co chodzi z tymi limitami? Do tej pory namawiali mnie ciągle na zwiększanie, a teraz? Nic konkretnego się nie mozna dowiedzieć, same plotki, że limity wróciły. Jak tu planować zasiewy, produkcję, zakupy maszyn itd. Głupich nawozów nie można w ciemno zakupić, bo nic nie wiadomo. Ktoś nas traktuje jak idiotów!

Jak w końcu jest w tym roku z tymi limitami, chodzi mi głównie o KSC? Ktoś coś wie pewnego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamgaleon    7

Ja odstawiam do sudzucker cukrownia Ropczyce limit obowiązywał już od 2012 roku ile kto miał limitu tyle mógł posiać ja dokupiłem limit, cukrownie ostatnio mają dużą nadwyżkę cukru i nie mają co z nim zrobić więc muszą ograniczać sami pomyślcie ile oni cukru wyprodukują z naszych nadwyżek buraków płacą za nie marnie tylko sami na tym wychodzą i zarabiają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MichalP    60

oki, mnie boli najbardziej to ze moi rodzice cale życie pracowali, a teraz cukrownia im mowi..limit jest cukrowni a nie mój. O zwiększeniu limitu bynajmniej w glinojecku nie ma mowy, tak bynajmniej mówi mi inspektor...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemas1989    3

witam koledzy mam pytanko.stosował ktos z was ten nawóz pod buraki Korn Kali 40% K,6MgO,3Na,4%S ?? w jakich dawkach i czy lepiej jesienią czy na wiosne przed siewem??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Ja stosowałem, ale dopiero pierwszy raz w tym roku. Wysiałem go jesienią i wydaje mi się, że stosować go wiosną jest gorzej. Główny składnik to sól potasowa. Sól jak to sól mocno zakwasza glebę i jeśli wysiejesz dużą dawkę tego nawozu wiosną w wierzchniej warstwie ph się mocno podniesie a to niemal na pewno negatywnie odbije się na wschodach. Wysiany jesienią pod orkę dokładniej miesza się z glebą na różnych głębokościach a poza tym woda z zimy wypłukuje nieco głębiej zasolenie z powierzchni. Ja calość PK od 3 lat stosuję jesienią i znacznie mi się poprawiła obsada buraków.

Co do samego nawozu to kupiłem go, bo zawierał sód, który w burakach jest konieczny a dodatkowo ma magnez i o czym nie pisałeś niewielką ilośc boru.

Ja wysiałem go ok 300 kg/ha a fosfor zbilansowałem odpowiednią dawką nawozu PK 12-32.

Moim zdaniem nawóz bardzo dobry pod buraki ale niekoniecznie wiosną. Ale to tylko moje skromne zdanie:)


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Witam

Mam do was pytanie:

Co to jest: "opłata produkcyjna" cukrownia P&L narzuciła mi ją ostatnio i chodzi tu o nie małe pieniące. Wiecie z czym to jest związane.?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szumi    346

....

- państwa członkowskie pobierają corocznie od producentów w sektorze cukru opłatę produkcyjną w wysokości 12 euro od tony cukru kwotowego oraz 6 euro od tony izoglukozy kwotowej,

- producenci cukru uiszczają opłatę produkcyjną od przyznanej kwoty do końca lutego danego roku gospodarczego,

- producenci cukru mogą zażądać od plantatorów buraków cukrowych poniesienia do 50% kosztów opłaty produkcyjnej (w Polsce taka sytuacja ma miejsce).

....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dralo5    27

KSC już w tamtym roku pobierał opłatę produkcyjną od buraków. I w tym roku od 300 ton 1146 zł/brutto pobrali. Co to jest "PK PK - Faktury obciążeniowe PSD"?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rybka2485    1

KSC już w tamtym roku pobierał opłatę produkcyjną od buraków. I w tym roku od 300 ton 1146 zł/brutto pobrali. Co to jest "PK PK - Faktury obciążeniowe PSD"?

 

mi w tym roku Sudzuecker pobrał właśnie opłatę produkcyjną, a w ubiegłym roku takiego czegoś nie było...nie doliczy się teraz za cholerę ile pieniędzy dostanę na wiosnę...tylko dla mnie to dziwna ta opłata gdyż też miałem zakontraktowane 300ton to mi potrącili 3,75% za cukier poza kwotowy z ubiegłego roku,czyli wyszło że zakontraktowałem 288,75ton. Przy polaryzacji 17% wyszło że potrzeba im 269t. i za to mi zapłacili z dodatkami po 172zł <hahaha> śmiech na sali... ale opłatę policzyli mi już na 300ton !!! co za s....ny Robię sobie przerwę roczną żeby ten rynek się uspokoił zwłaszcza w tej cukrowni. No i czekam na pieniążki z ubiegłego roku za zysk ze sprzedaży cukru przez Cukrownię. Mi narzucają opłaty jakieś inne pierdoły a ja chcę po prostu swoje.

 

wg mnie buraki nawet by się opłacały jakby cukrownie nie robiły takich przekrętów jak Sudzuecker, z nami się nie chcą dzielić a oczyszczalnie stawiają przy cukrowniach ze wsparciem unijnym..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

kolego Alio a jak cenowo wychodzi ten nawóz i jaka jest jego granulacja dobrze się wysiewa??

Nie pamiętam w tej chwili ceny bo nawóz był kupowany latem. Jak dobrze kojarzę to chyba coś koło 1400 ale pewności nie mam. Mogę Ci jutro podać dokładnie.

Siał się bezproblemowo, ja sieję na 24m i pięknie równo się wysiewał.


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MichalP    60

może czas zainteresować topagrar itp. bo powiem szczerze to co sie dzieje prowadzi tylko do tego żeby nam podziękować ... ehh ci niemcy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

W nowoczesnej uprawie chyba w grudniowym lub stuczniowym wydaniu ukazała się mała notka, iż związek plantatorów przeciwstawia się polityce cukrowni i w tej sprawie napisze petycje do ministerstwa. Ale na tym chyba się skończyło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MichalP    60

nie wiem czemu jakoś jestem negatywnie nastawiony do związku plantatorów... bo ostatnie ich działania ciągle kończą się fiaskiem ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Camry    55

to jest ciężki temat,jakiś czas byłem w związkach i łatwo negocjować nie jest ,ale gdyby ich nie było to byłoby lepiej czy gorzej ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MichalP    60
Napisano (edytowany)

pewnie gorzej.. Bo zwykły rolnik już wcale by się nie przebił.

 

Kurcze jednak najbardziej mnie boli limit, tzn to ze nie jest nasz tylko cukrownia go sobie przywłaszcza

 

ehh ale to tylko moje przemyślenia ;)

Edytowano przez MichalP

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szumi    346

lepiej czy gorzej to nie wiem, ale napewno taniej, bo bez skladki na nie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Camry    55

co do składek,to u nas można zebrać się w kilku plantatorów i wspólnie zakupić siewnik lub rozsiewacz czy głębosz ,przy takim zakupie można liczyć że coś pieniążków dorzucą związki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rybka2485    1

hej, mam do Was pytanie..otóż mam możliwość kupna siewnika Nodet do qq z podsiewaczem nawozu i mikrogranul, tylko że 4 rzędowego.Ciekawi mnie czy jeżeli bym dokupił i zainstalował jeszcze dwie sekcje i przestawił z 70 na 45cm to jakiś efekt byłby na polu?? chodzi mi o nawozy?? pod qq podaje sie 300kg polifoski 6 i 100kg superfosfatu wzb to taka dawka by nie wystarczyła pod buraki?? jakie macie opinie na ten temat..pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris82    77

Burak jest rośliną która mocno się rozkorzenia. W podsiewacz to 1/4 dawki ,to powinno wystarczyć na początek później to burak sobie poradzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj