zelazny

WIESIOŁEK

Polecane posty

Robertkujawy    67

@ olsiu Fakt kupiłem nasiona i nie zdąrzyłem zasiać na jesieni .Zrobiłem próbę kiełkowania i 2 tyg i nic Muszę kupić nowe nasiona do siewu wiosną

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25492

Nie musisz kupować nowych nasion tylko poddać je stratyfikacji. Na pewno musisz umieścić je w zamrażalniku. Tylko nie powiem Ci na jak długo, bo nie wiem. Ale na początek włóż na 1 miesiąc i zrób z części próbę kiełkowania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Robertkujawy    67

A po co , zostaną na drugi rok .Wezmę od firmy . Pomoć jak od nich się bierze trzeba od razu siac Wydają jak jest dobre okno pogodowe . Samo zamrorzenie ponoć nic nie da

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25492

Jak  nie ulegną skaryfikacji to i na 10 rok nie skiełkują. Ale jeśli firma daje nasiona to nie ma nad czym się zastanawiać i kombinować.

W zeszłym roku dzwoniłem do Lewandowskiego i mieli już wszystko zakontraktowane. W ogóle jest jakaś opłacalność tej uprawy, bo ciężko się czegoś dowiedzieć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Robertkujawy    67

Wiesiołek ładnie wschodzi i -2 Ciekawe czy nie przymrozi go ??.Ja zasiałem siewnikiem co sieje rzepak co 3 rurka .Pomieszałem z kaszą i super mi sie wysiało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BartekP    0

Witam, mam kilka pytań odnośnie uprawy wiesiołka.

Mógłby się ktoś podzielić jakimiś istotnymi wskazówkami? Gracowanie konieczne? Słyszałem, że duże problemy są z doczyszczeniem nasion po zbiorze?

Tak w praktyce to faktycznie na słabej ziemi urośnie?

Można dosuszyć opryskiem i młócić z pnia? Koniec września pewnie tak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wlodarao    0

Panowie dajcie namiary na jakąś firmę kontraktującą wiesiołka.

Województwo łódzkie ,mazowieckie .

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hurt1991    2

Podłącze sie pod pytanie kolegi wyżej odnośnie kontraktacji gdzie mogę to zrobić i nabyć nasiona na wysiew jesienią ?

spytajcie w rolmexie, wprawdzie to nie łódzkie, ale kalisz to blisko, może podpowiedzą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 1.12.2010 o 21:02, ludwik1983 napisał:

ja uprawiam od 15lat w moim regionie sieje się go łącznie 100ha. firma ADAMED W TUSZYNIE GO konktraktuje w tym roku cena była zadawalająca 5,50 za kg plon 1,5 z hektara.

 

1,5 tony z hektera

Uprawiasz dalej wiesiołka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jest ktoś na forum co uprawia wiesiołka? Chciałbym posiać 5 ha na próbę i szukam osoby co to uprawia o jakieś wskazówki. Jakim siewnikiem to się sieje ? Czy posiany wiosną (nasiona kiełkowane) czy uda się zebrać do końca września? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25492

Też bym chciał coś się dowiedzieć.

Po trasie widziałem to chyba końcem października w tym roku z pokosu zmłócił, bardzo niekorzystna pogoda była. A na pokos 17 września chyba położył bo mam zdjęcie.

20220918_131336.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Agrest napisał:

Też bym chciał coś się dowiedzieć.

Po trasie widziałem to chyba końcem października w tym roku z pokosu zmłócił, bardzo niekorzystna pogoda była. A na pokos 17 września chyba położył bo mam zdjęcie.

20220918_131336.jpg

To aż ponad miesiąc leżak w pokosie ? Rozmawiałem z człowiekiem co uprawia 30 lat wiesiołka to mówił że siany na jesień wiesiołek wychodzi koniec sierpnia, ten wiosenny jak się posieje nasiona wykiełkowane ( firma sprzedaje gotowe nasiona ) to koniec września, początek października. Chciałbym zacząć to uprawiać bo po 50 ha traw nasiennych już robię a areału zapas jeszcze jest. W tym roku już co będzie, 1 ha posieje wiosennego na próbę 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25492

Tak.

Lubię ciekawostki i zawsze muszę coś nowego obejrzeć😜

Kiedyś miał chyba babkę płesznik, ostropestu trochę.

Wszedłem w wykaż roślin uprawnych gminy, to w tym roku miał ponad 15ha.

@MarekDFagrofarm410 a u kogo te kiełkowanie nasiona bierzesz,,jaką cena, kontrakt z ceną???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Agrest napisał:

Tak.

Lubię ciekawostki i zawsze muszę coś nowego obejrzeć😜

Kiedyś miał chyba babkę płesznik, ostropestu trochę.

Wszedłem w wykaż roślin uprawnych gminy, to w tym roku miał ponad 15ha.

@MarekDFagrofarm410 a u kogo te kiełkowanie nasiona bierzesz,,jaką cena, kontrakt z ceną???

Dostałem numer od jakiegoś gospodarza do pana co tym się zajmuje. Jeszcze nie zamawiałem, babkę płesznik też mam zamiar posiać 2-3 ha, pewien gospodarz miał w tym roku 50 ha to mówię 1200 kg średnia wyszła. Nie wiem czy to jest prawda i ile w rzeczywistości to plonuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem nasiona, wczoraj przyszły więc dzisiaj będę siał wiesiołka 2ha 😁 na polu mam sucho więc próbuje, agregatem raz zrobiłem przed nowym rokiem, dzisiaj uprawowo siewnym to posieje. Warunki idealne a jeszcze przyjdą mrozy to zmrozi nasiona i do zbioru wyjdzie koniec sierpnia (według opinii ludzi co to sieją .

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25492

Jakim siewnikiem wysiejesz?

Masz nasiona sprawdzone że zdolnością kiełkowania , ile kg na ha? 2 kg ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Agrest napisał:

Jakim siewnikiem wysiejesz?

Masz nasiona sprawdzone że zdolnością kiełkowania , ile kg na ha? 2 kg ?

Siewnikiem famarola to posiałem, co drugą rurkę miałem zamknięta i ustawiony siewnik na drobnonasienne.  Wysiałem dokładnie 3.8 kg na ha, człowiek od którego kupowałem nasiona mówił że sieje od 3 do 5 kg na ha

IMG_20230102_110809.jpg

Edytowano przez MarekDFagrofarm410
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez DarekGrzebyk
      Witam czy ktoś siał słonecznik ozdobny na kwiaty . Chodzi mi w jakich odstępach między rzędami i czy w czystym siewie czy zmieszane np z saletra . Siewnik zwykły do zboza 3 m 
    • Przez Moryc
      Witam chciałem się dowiedzieć czy ktoś otrzymał odszkodowanie za uszkodzoną agrowłokninę lub folię np. w uprawie ziemniaków wczesnych, truskawek?
       
      Plantacje zabezpieczane białą agrowłókniną bywają uszkadzane czasami zimą truskawki cebula ozima przez zwierzęta kopytne, szczególnie groźne są jeleniowate, które ostrymi kopytkami dziurawią agrowłókninę ale także zające.
       
      Zastanawiam się nad wniesiem sprawy do sądu za powstałe uszkodzenia. Miał już ktoś styczność z taką sprawą?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj